Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Ο συλλέκτης γεννιέται ή γίνεται?  (Αναγνώστηκε 2971 φορές)

Σίμος

  • Επισκέπτης
Ο συλλέκτης γεννιέται ή γίνεται?
« στις: Νοέμβριος 09, 2015, 07:41:25 μμ »

Έβλεπα αυτό το βίντεο με το κορίτσι αυτό ηλικίας 13 ετών που περιγράφει το συλλεκτικό της πάθος.  Ήρθα στην έκθεση εδώ λέει γιατί το ήθελα και το ονειρευόμουν 2 χρόνια ενώ κλείνει με την συμβουλή να κρατούμε ότι μας αρέσει γιατί με τον καιρό αποκτά αξία. Το σπινθιροβόλο αυτό βλέμμα είναι κάτι που δεν το συναντάς συχνά σε αυτή την ηλικία. Αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ενώ άλλα κορίτσια αυτής της ηλικίας παίζουν με κούκλες ή ασχολούνται με χορό ή με το κουτσομπολιό γύρω από star system κλπ αυτό το συγκεκριμένο κορίτσι έχει μυαλό που ίσως δεν το έχει ούτε και γυναίκα 25+. Μπράβο και στον μπαμπά και τη μαμά της που την πήγαν μέσα στον συγκεκριμένο αυτόν χώρο κατόπιν παροτρύνσεως του dealer . Τέτοια μυαλά πρέπει να είναι μέσα στο χόμπυ. Τελικά ο συλλέκτης γεννιέται η γίνεται?




Υ.Γ Walking Liberty D 1921 ½ $  είναι λέει το αγαπημένο της κέρμα . Η δε νομισματική της μνήμη είναι ξυραφένια!
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Ο συλλέκτης γεννιέται ή γίνεται?
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 09, 2015, 09:24:37 μμ »

Γ(ι)εννιέται... με λεφτά.

(Αλλιώς δεν θα του βγάζει φωτό ο Ποδάρας)
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: Ο συλλέκτης γεννιέται ή γίνεται?
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 09, 2015, 09:37:25 μμ »

Χωρείς  να είμαι απόλυτος , πρέπει να το έχεις μέσα σου 8)  . Σε άλλους βγαίνει νωρίς , σε άλλους λίγο αργότερα . Μην μου πείτε , οι περισσότεροι πιτσιρικάδες  μαζεύατε χαρτάκια , αυτοκόλλητα , καπάκια , σπιρτόκουτα ,Πέννες  , αναπτήρες , κοχύλια, βότσαλα τα καλοκαίρια  ,γραμματόσημα  , νομίσματα , περιοδικά  …….τελειωμό δεν έχει ;D ;D
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Ο συλλέκτης γεννιέται ή γίνεται?
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 09, 2015, 09:43:30 μμ »

Γ(ι)εννιέται... με λεφτά.

(Αλλιώς δεν θα του βγάζει φωτό ο Ποδάρας)

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: Ο συλλέκτης γεννιέται ή γίνεται?
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 09, 2015, 10:02:25 μμ »

Ο ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ, ΣΕ ΝΕΑΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ. ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΑΞΙΟΛΟΓΟ. ΠΑΝΤΩΣ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΜΑΖΕΥΕΙ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΧΑΜΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΞΕΧΩΡΙΣΟΥΝ. ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ ΓΙΝΕΣΑΙ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ. ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΟΠΩΣ Ο MALEF13 ΚΑΙ Ο COSTAS06 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥΣ.
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: Ο συλλέκτης γεννιέται ή γίνεται?
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 09, 2015, 10:02:35 μμ »

Γ(ι)εννιέται... με λεφτά.

(Αλλιώς δεν θα του βγάζει φωτό ο Ποδάρας)


κλεβουμε ατακες του moderator
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Ο συλλέκτης γεννιέται ή γίνεται?
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 09, 2015, 10:07:14 μμ »

Οχι συνειδητα

vasilakopoulosnumismatics

  • Επισκέπτης
Απ: Ο συλλέκτης γεννιέται ή γίνεται?
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 06:33:19 μμ »

Ναι το βλεπω στο βλεμα της.

Ολοι οι μουρλοι το ιδιο βλεμα εχουμε,κενο,αδειο ,σε εναν κοσμο δικο μας μαγικο.

Βλεπω φατσα και κοβω αν ειναι συλλεκτης η οχι.
Καταγράφηκε

Διονύσης Χ.

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 80
Απ: Ο συλλέκτης γεννιέται ή γίνεται?
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 07:24:42 μμ »

Νομίζω πως το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων αρέσκεται να μαζεύει κάτι. Για αυτό και όποτε έβγαιναν αυτοκόλλητα ή κάρτες ή τάπες ή σκατάκια ή παπαράκια, τρέχαμε όλα τα παιδιά να τα μαζέψουμε όλα. Τουλάχιστον στο δικό μου σχολείο γινόταν πανικός κάθε φορά. Από εκεί και πέρα... Για να σε τραβήξει τελικά η συλλογή νομισμάτων, θα πρέπει να σου αρέσει π.χ. η ιστορία ή το χρήμα σαν χρήμα, σε άλλος αρέσει το μέταλλο κτλ.. Για να ασχοληθείς με τη συλλογή χρειάζεται και χρόνος. Όσο δεν έχεις χρόνο, απλά θα κρατάς σε ένα κουτάκι ότι βρίσκεις. Όταν όμως βρεις χρόνο θα οργανωθείς... θα πάρεις άλμπουμ, θα ψάχνεις ακυκλοφόρητα. Δεν βλέπουμε λοιπόν συλλέκτες μικρής ηλικίας γιατί απλά έχουν να κάνουν άλλα πράγματα. Να παίξουν μπάσκετ-μπαλα, να παίξουν ηλεκτρονικά με φίλους. Σε μικρή ηλικία έχουμε πολλούς φίλους. Τώρα έχω 1-2 και δυσκολεύομαι να τους βλέπω, θυμηθείτε τι γίνεται με τους πολλούς που λείπαμε από το σπίτι τη μισή μέρα. Μετά έχουν και τα φροντιστήρια, τα αγγλικά, το κολυμβητήριο κτλ..


υγ. Εγώ στεναχωριέμαι όταν βλέπω μικρά παιδιά και ασχολούνται με τη συλλογή νομισμάτων. Χάνουν πιο ωραία πράγματα αυτής της ηλικίας. Κατά τη γνώμη μου αυτά τα παιδιά είναι μοναχικά. Ελπίζω να κάνω λάθος.
Καταγράφηκε

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: Ο συλλέκτης γεννιέται ή γίνεται?
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 08:05:20 μμ »

 Διονυση, ο συλλεκτης, ανεξαρτητως ηλικιας,νομιζω οτι ειναι μοναχικο ον.
 Οχι οτι δεν εχει φιλους, γνωστους, κυκλο, οικογενεια κλπ, αλλα ενα ικανο μερος του χρονου του το καταναλωνει σε εναν κοσμο που δεν μπορουν να συμμετεχουν ουτε να καταλαβουν, η οικογενεια του, οι φιλοι του εκτος χομπυ, ο περιγυρος του.

 Σε αυτον τον "κοσμο" οταν βρισκεται κανει παρεες και γνωριμιες με αντιστοιχους μουρλους ;D ;D, τωρα για φιλιες στον συλλεκτισμο ειναι μεγαλη κουβεντα και να μην αρχισουμε τα γνωστα κλισε.
 Ειναι ενας "κοσμος" στον οποιο καταναλωνει χρονο, χρημα και πολυ ενεργεια για προσωπικη του ευχαριστηση και βιτσιο.

 Ειναι πολυ λεπτες οι ισορροπιες για να μην σε καταπιει το χομπυ σε βαρος του χρονου (και του χρηματος) που υπο αλλες συνθηκες θα αφιερωνες στην οικογενεια σου, στους φιλους σου, στην συμμετοχη στην κοινωνικη ζωη κλπ.
 Γιατι και που λεμε οτι ο συλλεκτισμος γινεται απο το περισσευμα χρονου και χρηματος, μια κουβεντα ειναι και νομιζω ολοι καταλαβαινομαστε μεταξυ μας τι εννοω.
 Τες πα, στο αρχικο ερωτημα η προσωπικη μου απαντηση ειναι "ο καθενας ειναι διαφορετικος, αλλος γεννιεται με το βιτσιο, αλλος το αποκτα σε μεγαλυτερη ηλικια."
Καταγράφηκε

vkeram

  • Επισκέπτης
Απ: Ο συλλέκτης γεννιέται ή γίνεται?
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 08:08:49 μμ »

Προσωπικά πιστέυω ότι είναι ψυχαναγκασμός.

Επίσης πιστεύω πως δεν υπάρχει συλλέκτης που να μην εχει ο ίδιος ροπή ή κάποιο συγγενικό του πρόσωπο στον τζόγο / αλκόολ / ναρκωτικά.

Τον θεωρώ γονιδιακό. Δεν το επίλεγεις συνειδητά. Είσαι συλλεκτης. Απλά.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Ο συλλέκτης γεννιέται ή γίνεται?
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 08:25:09 μμ »

Προσωπικά πιστέυω ότι είναι ψυχαναγκασμός.

Επίσης πιστεύω πως δεν υπάρχει συλλέκτης που να μην εχει ο ίδιος ροπή ή κάποιο συγγενικό του πρόσωπο στον τζόγο / αλκόολ / ναρκωτικά.

Τον θεωρώ γονιδιακό. Δεν το επίλεγεις συνειδητά. Είσαι συλλέκτης. Απλά.

Τάσσομαι στην άποψή σου και ταυτίζομαι με αυτή. Έτσι πιστεύω κι εγώ. Η τελειομανία άλλωστε που είναι χαρακτηριστικό των συλλεκτών  είναι οπωσδήποτε ψυχαναγκαστικό σύμπτωμα. Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι γεννιέσαι με αυτό δεν γίνεσαι συλλέκτης. Απλά κάποιες φορές έχεις εξάρσεις και κάποιες φορές έχεις υφέσεις σε αυτό. Επίσης συμφωνώ στην μοναχικότητα του χόμπυ. Άλλωστε ο ιδεοψυχαναγκασμός σε οδηγεί στην μοναχικότητα. Να συμπληρώσω όμως και κάτι ακόμα ότι ο ιδεοψυχαναγκασμός είναι χαρακτηριστικό στοιχείο ανθρώπων υψηλής νοημοσύνης. Πιστεύω ότι στα μάτια όσων δεν συλλέγουν φαινόμαστε "θλιβεροί" ή τουλάχιστον "παράξενοι".

Τα παλιά χρόνια ιδίως ήταν εξαιρετικά μοναχικό σπόρ. Τα τελευταία χρόνια  τείνει σε πιο κοινωνικοποιημένη μορφή.
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Ο συλλέκτης γεννιέται ή γίνεται?
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 08:58:31 μμ »

Συλλέκτης γεννιέσαι

Αδέρφια με τα ίδια ερεθίσματα δεν τους ενδιαφέρει το ίδιο ο συλλεκτισμός, ξεκινάς από πιτσιρικάς να μαζεύεις αυτοκόλλητα να γεμίσεις ένα άλμπουμ και καταλήγεις  να μαζεύεις τα πιο απίθανα πράγματα.

Το μικρόβιο υπάρχει και εξελίσσεται μαζί με τον φορέα του, τον επηρεάζει να μαζεύει πράγματα ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του, την αισθητική του, την προσωπικότητα του, την νοημοσύνη του, το περιβάλλον που βρίσκεται, το πορτοφόλι του (μπορώ να γεμίσω σελίδες).

Γιαυτό και πολλοί συλλέκτες δεν συλλέγουν το ίδιο είδος αντικειμένων όλη τους την ζωή, εξελίσσονται τα συλλεκτικά τους ενδιαφέροντα με το πέρασμα του χρόνου.

Το μόνο που μένει σταθερό είναι το μικρόβιο του συλλεκτισμού.

Τώρα εάν φτάσεις να σου γίνει πάθος μπορείς να καταστροφείς από κάθε άποψη αλλά κυρίως οικονομικά, μπορείς να γίνεις σαν ναρκομανής και να μην σε νοιάζει τίποτα άλλο πέραν από την συλλογή σου, τότε είσαι άρρωστος και συνεπώς ευάλωτος. Θυμάμαι όταν μου είχε πει κάποιος σε ένα παζάρι "ποιο είναι το πάθος σου" τότε κατάλαβα πολλά, δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά όπως λένε και οι πρόγονοι "παν μέτρον άριστον" γιατί υπάρχουν πολλοί έμποροι που ψάχνουν να βρούν συλλέκτες-πρεζάκια να τους ρουφήξουν το αίμα.

Εγώ προσπαθώ να φυλάω το αίμα μου μόνο για τα κουνούπια.  ;D ;D ;D
Καταγράφηκε

malef13

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 395
Απ: Ο συλλέκτης γεννιέται ή γίνεται?
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 10:11:10 μμ »

Νομίζω πως το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων αρέσκεται να μαζεύει κάτι. Για αυτό και όποτε έβγαιναν αυτοκόλλητα ή κάρτες ή τάπες ή σκατάκια ή παπαράκια, τρέχαμε όλα τα παιδιά να τα μαζέψουμε όλα. Τουλάχιστον στο δικό μου σχολείο γινόταν πανικός κάθε φορά. Από εκεί και πέρα... Για να σε τραβήξει τελικά η συλλογή νομισμάτων, θα πρέπει να σου αρέσει π.χ. η ιστορία ή το χρήμα σαν χρήμα, σε άλλος αρέσει το μέταλλο κτλ.. Για να ασχοληθείς με τη συλλογή χρειάζεται και χρόνος. Όσο δεν έχεις χρόνο, απλά θα κρατάς σε ένα κουτάκι ότι βρίσκεις. Όταν όμως βρεις χρόνο θα οργανωθείς... θα πάρεις άλμπουμ, θα ψάχνεις ακυκλοφόρητα. Δεν βλέπουμε λοιπόν συλλέκτες μικρής ηλικίας γιατί απλά έχουν να κάνουν άλλα πράγματα. Να παίξουν μπάσκετ-μπαλα, να παίξουν ηλεκτρονικά με φίλους. Σε μικρή ηλικία έχουμε πολλούς φίλους. Τώρα έχω 1-2 και δυσκολεύομαι να τους βλέπω, θυμηθείτε τι γίνεται με τους πολλούς που λείπαμε από το σπίτι τη μισή μέρα. Μετά έχουν και τα φροντιστήρια, τα αγγλικά, το κολυμβητήριο κτλ..


υγ. Εγώ στεναχωριέμαι όταν βλέπω μικρά παιδιά και ασχολούνται με τη συλλογή νομισμάτων. Χάνουν πιο ωραία πράγματα αυτής της ηλικίας. Κατά τη γνώμη μου αυτά τα παιδιά είναι μοναχικά. Ελπίζω να κάνω λάθος.

  Ποιός είπε ότι δεν μπορείς να τα συνδυάσεις; Προσωπικά δεν βρίσκω κανένα κακό στους ανήλικους συλλέκτες. Επειδή το έχω ξανακούσει πολλές φορές και το έχουν κάνει κάποιοι καραμέλα, τι φοβάστε, μην σας φάμε τα νομίσματα;;; Ήμαρτον.
 
  Με ένα χαρτζιλίκι, μπαίνω την Κυριακή στην Πνε. Δεν μπορείς να συναγωνιστείς άλλα πορτοφόλια. Αν έχει κάτι σε τιμή ευκακαιρίας το παίρνω αν όχι, μαζεύω περισσότερα για κάτι καλύτερο.
 
 Κάνω το χαβαλέ μου, αλλά δεν χάνω τπτ. Και με φίλους πάω για μπάλα, και σκ βα βγώ,  και γήπεδο θα πάω, οπότε τα ότι ο συλλεκτισμός στους μικρούς είναι ψέμα και πρέπει να κοπεί. Και είναι ακόμα πιο λυπηρό το γεγονός ότι στον συλλεκτισμό (και όχι μόνο) υπάρχουν ρατσιστές όσο αφορά την ηλικία...
Καταγράφηκε

Διονύσης Χ.

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 80
Απ: Ο συλλέκτης γεννιέται ή γίνεται?
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 10:26:44 μμ »

Νομίζω πως το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων αρέσκεται να μαζεύει κάτι. Για αυτό και όποτε έβγαιναν αυτοκόλλητα ή κάρτες ή τάπες ή σκατάκια ή παπαράκια, τρέχαμε όλα τα παιδιά να τα μαζέψουμε όλα. Τουλάχιστον στο δικό μου σχολείο γινόταν πανικός κάθε φορά. Από εκεί και πέρα... Για να σε τραβήξει τελικά η συλλογή νομισμάτων, θα πρέπει να σου αρέσει π.χ. η ιστορία ή το χρήμα σαν χρήμα, σε άλλος αρέσει το μέταλλο κτλ.. Για να ασχοληθείς με τη συλλογή χρειάζεται και χρόνος. Όσο δεν έχεις χρόνο, απλά θα κρατάς σε ένα κουτάκι ότι βρίσκεις. Όταν όμως βρεις χρόνο θα οργανωθείς... θα πάρεις άλμπουμ, θα ψάχνεις ακυκλοφόρητα. Δεν βλέπουμε λοιπόν συλλέκτες μικρής ηλικίας γιατί απλά έχουν να κάνουν άλλα πράγματα. Να παίξουν μπάσκετ-μπαλα, να παίξουν ηλεκτρονικά με φίλους. Σε μικρή ηλικία έχουμε πολλούς φίλους. Τώρα έχω 1-2 και δυσκολεύομαι να τους βλέπω, θυμηθείτε τι γίνεται με τους πολλούς που λείπαμε από το σπίτι τη μισή μέρα. Μετά έχουν και τα φροντιστήρια, τα αγγλικά, το κολυμβητήριο κτλ..


υγ. Εγώ στεναχωριέμαι όταν βλέπω μικρά παιδιά και ασχολούνται με τη συλλογή νομισμάτων. Χάνουν πιο ωραία πράγματα αυτής της ηλικίας. Κατά τη γνώμη μου αυτά τα παιδιά είναι μοναχικά. Ελπίζω να κάνω λάθος.

  Ποιός είπε ότι δεν μπορείς να τα συνδυάσεις; Προσωπικά δεν βρίσκω κανένα κακό στους ανήλικους συλλέκτες. Επειδή το έχω ξανακούσει πολλές φορές και το έχουν κάνει κάποιοι καραμέλα, τι φοβάστε, μην σας φάμε τα νομίσματα;;; Ήμαρτον.
 
  Με ένα χαρτζιλίκι, μπαίνω την Κυριακή στην Πνε. Δεν μπορείς να συναγωνιστείς άλλα πορτοφόλια. Αν έχει κάτι σε τιμή ευκακαιρίας το παίρνω αν όχι, μαζεύω περισσότερα για κάτι καλύτερο.
 
 Κάνω το χαβαλέ μου, αλλά δεν χάνω τπτ. Και με φίλους πάω για μπάλα, και σκ βα βγώ,  και γήπεδο θα πάω, οπότε τα ότι ο συλλεκτισμός στους μικρούς είναι ψέμα και πρέπει να κοπεί. Και είναι ακόμα πιο λυπηρό το γεγονός ότι στον συλλεκτισμό (και όχι μόνο) υπάρχουν ρατσιστές όσο αφορά την ηλικία...

Ότι του φανεί του λολο Στεφανή...
Καταγράφηκε