Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Ο συλλέκτης γεννιέται ή γίνεται?  (Αναγνώστηκε 2970 φορές)

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: Ο συλλέκτης γεννιέται ή γίνεται?
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 10:27:49 μμ »

ΠΕΣ ΤΑ MALEF13! Ο ΣΥΛΛΕΚΤΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΗΛΙΚΙΑ, ΑΠΛΩΣ ΜΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΩΡΙΜΑΖΕΙΣ ΚΑΙ  ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ. ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΣΥΝΔΙΑΖΩ ΣΥΛΛΟΓΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΟΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ ΣΥΝΔΙΑΖΟΥΝ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΛΛΕΚΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ, ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ... ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ, ΟΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΙ ΗΛΙΚΙΑΚΑ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΟΛΑ, ΕΞΑΛΛΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΤΑ ΚΡΑΤΑΜΕ-ΦΥΛΑΣΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΙΩΝΙΟΣ!
Καταγράφηκε

Διονύσης Χ.

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 80
Απ: Ο συλλέκτης γεννιέται ή γίνεται?
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 10:32:17 μμ »

Ακριβώς αυτό φοβήθηκα και έγραψα ότι έγραψα... Μη τυχών και μας πάρουν τα νομίσματα!
Είμαι ρατσιστής στους μικρούς. Στη πυρά στη πυρά με τις ξενέρωτες!
Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: Ο συλλέκτης γεννιέται ή γίνεται?
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 10:34:14 μμ »

Νομίζω πως το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων αρέσκεται να μαζεύει κάτι. Για αυτό και όποτε έβγαιναν αυτοκόλλητα ή κάρτες ή τάπες ή σκατάκια ή παπαράκια, τρέχαμε όλα τα παιδιά να τα μαζέψουμε όλα. Τουλάχιστον στο δικό μου σχολείο γινόταν πανικός κάθε φορά. Από εκεί και πέρα... Για να σε τραβήξει τελικά η συλλογή νομισμάτων, θα πρέπει να σου αρέσει π.χ. η ιστορία ή το χρήμα σαν χρήμα, σε άλλος αρέσει το μέταλλο κτλ.. Για να ασχοληθείς με τη συλλογή χρειάζεται και χρόνος. Όσο δεν έχεις χρόνο, απλά θα κρατάς σε ένα κουτάκι ότι βρίσκεις. Όταν όμως βρεις χρόνο θα οργανωθείς... θα πάρεις άλμπουμ, θα ψάχνεις ακυκλοφόρητα. Δεν βλέπουμε λοιπόν συλλέκτες μικρής ηλικίας γιατί απλά έχουν να κάνουν άλλα πράγματα. Να παίξουν μπάσκετ-μπαλα, να παίξουν ηλεκτρονικά με φίλους. Σε μικρή ηλικία έχουμε πολλούς φίλους. Τώρα έχω 1-2 και δυσκολεύομαι να τους βλέπω, θυμηθείτε τι γίνεται με τους πολλούς που λείπαμε από το σπίτι τη μισή μέρα. Μετά έχουν και τα φροντιστήρια, τα αγγλικά, το κολυμβητήριο κτλ..


υγ. Εγώ στεναχωριέμαι όταν βλέπω μικρά παιδιά και ασχολούνται με τη συλλογή νομισμάτων. Χάνουν πιο ωραία πράγματα αυτής της ηλικίας. Κατά τη γνώμη μου αυτά τα παιδιά είναι μοναχικά. Ελπίζω να κάνω λάθος.

  Ποιός είπε ότι δεν μπορείς να τα συνδυάσεις; Προσωπικά δεν βρίσκω κανένα κακό στους ανήλικους συλλέκτες. Επειδή το έχω ξανακούσει πολλές φορές και το έχουν κάνει κάποιοι καραμέλα, τι φοβάστε, μην σας φάμε τα νομίσματα;;; Ήμαρτον.
 
  Με ένα χαρτζιλίκι, μπαίνω την Κυριακή στην Πνε. Δεν μπορείς να συναγωνιστείς άλλα πορτοφόλια. Αν έχει κάτι σε τιμή ευκακαιρίας το παίρνω αν όχι, μαζεύω περισσότερα για κάτι καλύτερο.
 
 Κάνω το χαβαλέ μου, αλλά δεν χάνω τπτ. Και με φίλους πάω για μπάλα, και σκ βα βγώ,  και γήπεδο θα πάω, οπότε τα ότι ο συλλεκτισμός στους μικρούς είναι ψέμα και πρέπει να κοπεί. Και είναι ακόμα πιο λυπηρό το γεγονός ότι στον συλλεκτισμό (και όχι μόνο) υπάρχουν ρατσιστές όσο αφορά την ηλικία...

+1.000.000.000.000

Συμφωνώ σε ολα ακριβώς απλα ο κ. Διονύσης δεν το ειπε με την έννοια οτι αγοράζουμε τα νομισματα ... Αλλα με την τελευταια παράγραφο συμφωνώ ακριβώς και ειναι και πολλα αλλα που ειμαι σιγουρος δεν τα εγραψες γιατι βαριοσουνα και για άλλους λόγους ...

Καλο βραδυ
Καταγράφηκε

malef13

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 395
Απ: Ο συλλέκτης γεννιέται ή γίνεται?
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 10:36:37 μμ »

Νομίζω πως το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων αρέσκεται να μαζεύει κάτι. Για αυτό και όποτε έβγαιναν αυτοκόλλητα ή κάρτες ή τάπες ή σκατάκια ή παπαράκια, τρέχαμε όλα τα παιδιά να τα μαζέψουμε όλα. Τουλάχιστον στο δικό μου σχολείο γινόταν πανικός κάθε φορά. Από εκεί και πέρα... Για να σε τραβήξει τελικά η συλλογή νομισμάτων, θα πρέπει να σου αρέσει π.χ. η ιστορία ή το χρήμα σαν χρήμα, σε άλλος αρέσει το μέταλλο κτλ.. Για να ασχοληθείς με τη συλλογή χρειάζεται και χρόνος. Όσο δεν έχεις χρόνο, απλά θα κρατάς σε ένα κουτάκι ότι βρίσκεις. Όταν όμως βρεις χρόνο θα οργανωθείς... θα πάρεις άλμπουμ, θα ψάχνεις ακυκλοφόρητα. Δεν βλέπουμε λοιπόν συλλέκτες μικρής ηλικίας γιατί απλά έχουν να κάνουν άλλα πράγματα. Να παίξουν μπάσκετ-μπαλα, να παίξουν ηλεκτρονικά με φίλους. Σε μικρή ηλικία έχουμε πολλούς φίλους. Τώρα έχω 1-2 και δυσκολεύομαι να τους βλέπω, θυμηθείτε τι γίνεται με τους πολλούς που λείπαμε από το σπίτι τη μισή μέρα. Μετά έχουν και τα φροντιστήρια, τα αγγλικά, το κολυμβητήριο κτλ..


υγ. Εγώ στεναχωριέμαι όταν βλέπω μικρά παιδιά και ασχολούνται με τη συλλογή νομισμάτων. Χάνουν πιο ωραία πράγματα αυτής της ηλικίας. Κατά τη γνώμη μου αυτά τα παιδιά είναι μοναχικά. Ελπίζω να κάνω λάθος.

  Ποιός είπε ότι δεν μπορείς να τα συνδυάσεις; Προσωπικά δεν βρίσκω κανένα κακό στους ανήλικους συλλέκτες. Επειδή το έχω ξανακούσει πολλές φορές και το έχουν κάνει κάποιοι καραμέλα, τι φοβάστε, μην σας φάμε τα νομίσματα;;; Ήμαρτον.
 
  Με ένα χαρτζιλίκι, μπαίνω την Κυριακή στην Πνε. Δεν μπορείς να συναγωνιστείς άλλα πορτοφόλια. Αν έχει κάτι σε τιμή ευκακαιρίας το παίρνω αν όχι, μαζεύω περισσότερα για κάτι καλύτερο.
 
 Κάνω το χαβαλέ μου, αλλά δεν χάνω τπτ. Και με φίλους πάω για μπάλα, και σκ βα βγώ,  και γήπεδο θα πάω, οπότε τα ότι ο συλλεκτισμός στους μικρούς είναι ψέμα και πρέπει να κοπεί. Και είναι ακόμα πιο λυπηρό το γεγονός ότι στον συλλεκτισμό (και όχι μόνο) υπάρχουν ρατσιστές όσο αφορά την ηλικία...

Ότι του φανεί του λολο Στεφανή...

Μίλα μου για αυτό. Πραγματικά τα επιχειρήματά σου με έχουν αφήσει άφωνο...

Ακριβώς αυτό φοβήθηκα και έγραψα ότι έγραψα... Μη τυχών και μας πάρουν τα νομίσματα!
Είμαι ρατσιστής στους μικρούς. Στη πυρά στη πυρά με τις ξενέρωτες!

Δεν έχουν λογική αυτά που γράφεις.
Καταγράφηκε

Διονύσης Χ.

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 80
Απ: Ο συλλέκτης γεννιέται ή γίνεται?
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 10:39:38 μμ »

Ενώ το ότι φοβάμαι μη μου πάρεις τα νομίσματα και το ότι είμαι ρατσιστής στα παιδιά έχει κάποια λογική;
Καταγράφηκε

malef13

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 395
Απ: Ο συλλέκτης γεννιέται ή γίνεται?
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 10:43:32 μμ »

Πρώτον αν είδες δεν γράφω ότι θα σου πάρω τα νομίσματα για τον απλούστατό λόγω ότι εγώ διαθέτω πολύ λιγότερα χρήματα για νομίσματα γιατί τόσα μπορώ.

Στο δεύτερο αναφέρομαι ξεκάθαρα ότι πολλοί με υπολογίζουν σαν συλλέκτη δεύτερης κατηγόριας.
Καταγράφηκε

malef13

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 395
Απ: Ο συλλέκτης γεννιέται ή γίνεται?
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 10:43:57 μμ »

Πρώτον αν είδες δεν γράφω ότι θα σου πάρω τα νομίσματα για τον απλούστατό λόγω ότι εγώ διαθέτω πολύ λιγότερα χρήματα για νομίσματα γιατί τόσα μπορώ.

Στο δεύτερο αναφέρομαι ξεκάθαρα ότι πολλοί μας υπολογίζουν σαν συλλέκτη δεύτερης κατηγόριας.
Καταγράφηκε

Διονύσης Χ.

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 80
Απ: Ο συλλέκτης γεννιέται ή γίνεται?
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 10:54:23 μμ »

Δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι... εγώ δεν σε αντιμετώπισα έτσι. Είπα ότι είναι ένα χόμπυ μοναχικό και δεν είναι κατάλληλο για ένα παιδί. Τώρα αν εσείς τα καταφέρνετε όλα, μπράβο... δεν χρειάζεται όμως να με προσβάλεις.
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Ο συλλέκτης γεννιέται ή γίνεται?
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 10:54:35 μμ »

Χάθηκε η ουσία και ασχολούμαστε με τρίχες και μάλιστα κατσαρές
Καταγράφηκε

malef13

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 395
Απ: Ο συλλέκτης γεννιέται ή γίνεται?
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 11:00:05 μμ »

Δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι... εγώ δεν σε αντιμετώπισα έτσι. Είπα ότι είναι ένα χόμπυ μοναχικό και δεν είναι κατάλληλο για ένα παιδί. Τώρα αν εσείς τα καταφέρνετε όλα, μπράβο... δεν χρειάζεται όμως να με προσβάλεις.
Πρώτον και κυριότερα, άμα σε προσέβαλλα ζητώ συγνώμη. Δεν νομίζω ότι τα καταφέρνω όλα,αλλα προσπαθώ..
Χάθηκε η ουσία και ασχολούμαστε με τρίχες και μάλιστα κατσαρές
Δίκιο. Συγνώμη.

Για μένα συλλέκτης γεννιέσε. Ή με νομίσματα ή με κάτι άλλο, το μικρόβιο κάποια στιγμή θα φανεί.

Καληνύχτα
Καταγράφηκε

vasilakopoulosnumismatics

  • Επισκέπτης
Απ: Ο συλλέκτης γεννιέται ή γίνεται?
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 11, 2015, 03:49:50 πμ »

Διονυση, ο συλλεκτης, ανεξαρτητως ηλικιας,νομιζω οτι ειναι μοναχικο ον.
 Οχι οτι δεν εχει φιλους, γνωστους, κυκλο, οικογενεια κλπ, αλλα ενα ικανο μερος του χρονου του το καταναλωνει σε εναν κοσμο που δεν μπορουν να συμμετεχουν ουτε να καταλαβουν, η οικογενεια του, οι φιλοι του εκτος χομπυ, ο περιγυρος του.

 Σε αυτον τον "κοσμο" οταν βρισκεται κανει παρεες και γνωριμιες με αντιστοιχους μουρλους ;D ;D, τωρα για φιλιες στον συλλεκτισμο ειναι μεγαλη κουβεντα και να μην αρχισουμε τα γνωστα κλισε.
 Ειναι ενας "κοσμος" στον οποιο καταναλωνει χρονο, χρημα και πολυ ενεργεια για προσωπικη του ευχαριστηση και βιτσιο.

 Ειναι πολυ λεπτες οι ισορροπιες για να μην σε καταπιει το χομπυ σε βαρος του χρονου (και του χρηματος) που υπο αλλες συνθηκες θα αφιερωνες στην οικογενεια σου, στους φιλους σου, στην συμμετοχη στην κοινωνικη ζωη κλπ.
 Γιατι και που λεμε οτι ο συλλεκτισμος γινεται απο το περισσευμα χρονου και χρηματος, μια κουβεντα ειναι και νομιζω ολοι καταλαβαινομαστε μεταξυ μας τι εννοω.
 Τες πα, στο αρχικο ερωτημα η προσωπικη μου απαντηση ειναι "ο καθενας ειναι διαφορετικος, αλλος γεννιεται με το βιτσιο, αλλος το αποκτα σε μεγαλυτερη ηλικια."

εσκισες!
Καταγράφηκε