Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 10 λεπτα 1971 ποικιλία η σφάλμα;  (Αναγνώστηκε 6498 φορές)

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: 10 λεπτα 1971 ποικιλία η σφάλμα;
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 01:29:53 πμ »

να ζητησεις ευγενικα στον Β.Γ. να στο στειλει ξανα σιμο αυτο να κανεις

υγ βασιλη μου σε παρακαλω στειλτο του ξανα του το εταξες
Λεωνιδας

Καταγράφηκε

the potter

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 214
Απ: 10 λεπτα 1971 ποικιλία η σφάλμα;
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 01:39:53 πμ »

φίλε Σιμο ,ελπίζω να απαντήσουν αρκετοί μπας και καταλάβεις το πόσο λάθος εισαι...
πίστεψε με κρατιέμαι  να μην χαρακτηρίσω άσχημα αυτό που δυστυχώς  συνεχίζειΣε να κανεις..
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: 10 λεπτα 1971 ποικιλία η σφάλμα;
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 01:44:39 πμ »

φίλε Σιμο ,ελπίζω να απαντήσουν αρκετοί μπας και καταλάβεις το πόσο λάθος εισαι...
πίστεψε με κρατιέμαι  να μην χαρακτηρίσω άσχημα αυτό που δυστυχώς  συνεχίζειΣε να κανεις..
να σου απαντησω εγω εδω γιατι εχει κ αυτος τα δικια του

εμεις ειμαστε ουδετεροι σε σχεση με αυτον  που τον ειχε φαει η αγωνια  σκεψου εσενα να σου ελεγα σου κανω δωρο μια π.χ. 514 θα περιμενες πως και πως μετα απο 15 μερες τι θα σκεφτοσουν

υγ εγω κλεισμενο απληρωτο εχω στον ποδαρα και του εχω ζαλισει τον ερωτα ποτε θα το φερει
υγ και για να μην πει κανενας παλι τα δικα του δειτε τι γραφω στον σιμο παραπανω

Καταγράφηκε

the potter

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 214
Απ: 10 λεπτα 1971 ποικιλία η σφάλμα;
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 02:11:51 πμ »

φίλε Σιμο ,ελπίζω να απαντήσουν αρκετοί μπας και καταλάβεις το πόσο λάθος εισαι...
πίστεψε με κρατιέμαι  να μην χαρακτηρίσω άσχημα αυτό που δυστυχώς  συνεχίζειΣε να κανεις..
να σου απαντησω εγω εδω γιατι εχει κ αυτος τα δικια του

εμεις ειμαστε ουδετεροι σε σχεση με αυτον  που τον ειχε φαει η αγωνια  σκεψου εσενα να σου ελεγα σου κανω δωρο μια π.χ. 514 θα περιμενες πως και πως μετα απο 15 μερες τι θα σκεφτοσουν

υγ εγω κλεισμενο απληρωτο εχω στον ποδαρα και του εχω ζαλισει τον ερωτα ποτε θα το φερει
Λεωνίδα  είχε δίκιο να υποψιαστει..οκ...
αφού αποδείχτηκε  το τι έγινε ,έπρεπε στη χειρότερη  να το σβήσει  και όχι να λέει ότι δεν το τρώει ότι ο άνθρωπος έκανε λάθος και ξέχασε να βάλει μέρος της διεύθυνσης. ..απαραδεκτος!!..Αυτό περνάει τα όρια της δυσπιστίας  και γίνεται  κάτι άλλο. .ας μη το πω γιατί θέλω να πιστεύω ότι ο Σίμος θα χαλαρώσει και θα το σκεφτεί λίγο καλύτερα  και θα το διορθώσει...
υγ και για να μην πει κανενας παλι τα δικα του δειτε τι γραφω στον σιμο παραπανω
Καταγράφηκε

the potter

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 214
Απ: 10 λεπτα 1971 ποικιλία η σφάλμα;
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 02:13:31 πμ »

Λεωνίδα  είχε δίκιο να υποψιαστει..οκ...
αφού αποδείχτηκε  το τι έγινε ,έπρεπε στη χειρότερη  να το σβήσει  και όχι να λέει ότι δεν το τρώει ότι ο άνθρωπος έκανε λάθος και ξέχασε να βάλει μέρος της διεύθυνσης. ..απαραδεκτος!!..Αυτό περνάει τα όρια της δυσπιστίας  και γίνεται  κάτι άλλο. .ας μη το πω γιατί θέλω να πιστεύω ότι ο Σίμος θα χαλαρώσει και θα το σκεφτεί λίγο καλύτερα  και θα το διορθώσει...
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 10 λεπτα 1971 ποικιλία η σφάλμα;
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 03:33:49 πμ »

Τον Β.Γ τον βοήθησα στις απορίες του με τα σφάλματα και τις ποικιλίες που μας έδειξε αφιλοκερδώς και δεν απαίτησα κανένα αντάλλαγμα ή δώρο ούτε τον βοήθησα γι'αντάλλαγμα. Ούτε πρόκειται να ζητήσω τίποτε από κανέναν σας και ότι κάνω μέσα στη σελίδα το κάνω κυρίως για κάθε νέο συλλέκτη που μπορεί να θέλει πληροφόρηση και που δεν υπάρχει στην Ελληνική βιβλιογραφία. Τα δώρα δεν ζητιούνται απλά δίνονται. Όλα τ'άλλα είναι γελοιότητες λές και είμαστε μικρά παιδάκια. 

Όσοι καταφέρθηκαν εναντίον μου σε αυτό το θέμα  τους καταριέμαι να περιμένουν 2 βδομάδες  επιστολή από αγορά τους ή από δώρο και να τους λένε ότι δεν μπήκε πάνω η διεύθυνση για να δούν την γλύκα. Ότι ήταν να γράψω σε αυτό το θέμα το γραψα  έχω και σημαντικότερα ν'ασχοληθώ.





Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: 10 λεπτα 1971 ποικιλία η σφάλμα;
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 10:20:05 πμ »

σιμο η βασανιστικη σου καταρα επιασε σε εμενα .με ενημερωσε πρωι πρωι ο ποδαρας οτι δεν θα βρεθουμε να παρω κατι και πιθανων παει για το νεο χρονο.

εγω στην θεση του β.γ θα το ξαναεστελνα





Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 10 λεπτα 1971 ποικιλία η σφάλμα;
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 11:34:02 πμ »

Λοιπόν, θα πρέπει να λήξει αυτή η παρεξήγηση, γιατί περι παρεξηγήσεως πρόκειται, πιστεύω.
Ο Σίμος βοήθησε τον Βασίλη, σε κάποια θέματα με σφάλματα, και ο Βασίλης, με την καλή του την καρδιά, αποφάφισε να του κάνει κάποιο δώρο..Ομως..., πάνω στην βιασύνή του πιστεύω,εκανε λάθος, και ξέχασε να γράψει την διεύθηνση, και ετσι το γράμμα δεν εφτασε ποτέ στον Σίμο
Εδώ ανοίγω παρένθεση, και ρώτώ..., Σίμο, εσκεμμένα που λές, γιατί ? Τι όφελος θα είχε ? Να δημιουργηθεί θέμα ? Αφού βλέπεις οτι δεν απαντάει, και απο την εξέλιξη που παίρνει αυτή την στιγμή το θέμα, δεν φαίνεται να κερδίζει κάτι

Εν πάσει περιπτώσει, τον Βασίλη τον ξέρω, εχουμε κάνει πολλές συναλλαγές μαζί, και πιστεύω δεν θα σκεπτόταν πονηρά, πάνω σ' αυτό

Θα σου πω και μια ιστορία
Εν ετη 2011 (Μάρτιο), είχα στείλει 2 αποστολές με κούριερ, οπου τα φάκελλα ανοίχτηκαν, και εκλάπησαν τα νομίσματα....Ο ενας φάκελλος ειναι γνωστόν τι περιείχε, αφού εχει απασχολήσει αρκετά τα φόρουμς..., ηταν ενα τάλληρο 1851, και ενα τάλληρο 1844 (το τάλληρο το βρήκα πριν λίγο καιρο κλπ, κλπ.., οσοι ασχολήθηκαν το ξέρουν)

Ο 2ος φάκελλος, με κάτι ασημένια, γύρω στα 130 ευρώ, πήγαινε στον Βασίλη
Αμέσως μετα το συμβάν, ο Βασίλης ενδειαφέρθηκε, να μου στείλει τον φάκελλο, και ν' ασχοληθεί με το θέμα, επι καιρό, δίχως ιχνος καχυποψίας, ή οτιδήποτε άλλο..., βοήθησε οσο μπορούσε

Αυτά, και νομίζω, οτι εγινε ενα λάθος στην ολη φάση..., δεν χρειάζεται να χαλάσει κάτι, απο ενα λάθος, που ειναι ανθρώπινο, και που οπως λέει και ο Ορφέας, αλάθητος ειναι μόνο ο Πάπας !!!!
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

diaylosark

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 10 λεπτα 1971 ποικιλία η σφάλμα;
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 02:37:21 μμ »

Στέλιο ετσι ακριβώς εγινε,ξέχασα να βάλω διεύθινση,δεν εχω θυμώσει ειλικρινά με την εξέλιξη,παρεξήγηση και μάλιστα τυχαία είναι ισως εως ορισμένου σημείου γραφομένων απο τον Σίμο που και εγω δικαιολόγησα τον παρορμητισμό του, σκέφτηκα σαν τον Λεωνίδα μερικώς......,θα στείλλω πάλι το Γράμμα την ερχόμενη βδομάδα, συστημένο αυτή την φορά οχι σήμερα που τα Ταχυδρομεία τονίζω οτι είναι και Σάββατο ανοιχτα εως τις 2 και φαίνεται καλά στην σφραγίδα που το ταχυδρόμησα στις 5/12 και εντεχνα προσπερνά ο Σίμος λόγο υπεροψίας και υπέρμετρου εγωισμού στις απαντήσεις του απο το μήνυμα με την φωτογραφία του φακέλου και μετά,δεν προλαβαίνω χρονικά ,τις υποσχέσεις μου κρατώ για να νοιώθω ψυχική ισορροπία ασχέτως αν εχει αξίες σύμφωνα με το σκεπτικό μου  η οχι ο οποιος συναλλασόμενος μαζί μου,αφού με τόση λαχτάρα περίμενε στην περιπτωσή μας ο Σίμος και απογοητεύθηκε θα παραλάβει ελπίζοντας αυτή τη φορά να μην πει οτι το ανοιξε και δεν είχε τίποτα μέσα,ολα πλέον τα περιμένω,αν δεν μπορεί να ζητήσει συγνώμη ας πει ευχαριστώ οταν παραλάβει γιατι θα παραλάβει αυτο που εχω υποσχεθεί μαζί με ενα αμερικάνικο σεντ σφάλμα.Αν δεν θέλει να πει ευχαριστώ ας ξαναδιαβάσει τις εως τωρα 4 σελίδες και ας δει ποιός είπε πρώτος την λέξη λυπάμαι ,{που αποδικοποιείται αξιολύπητος στην περιπτωσή μας}τα αριστα μαθηματικά,το ψεύτης,ψευτοκαλοσύνες,το καπιλεύεται,το ανίκανος,μπαλαμούτι,βοήθησα,{ο τροπος που αναφέρεται},τι με ρωτάει εμένα για να βάλει τις λεζάντες στα εμπορεύματά του στο μπλόγκ του?,και το τελευταίο επίτευμα που του δίνω συγχαρητήρια .....Τριάντα χρόνια δεν ξέρει να στείλει μια επιστολή???? Να πάει να πνιγεί τότε...,Ολα αυτά είναι μια απλή παρεξήγηση Στέλιο και οσοι αλλοι διαβάζετε,τώρα αγαπητέ Σίμο που εχεις τέλος γράψει οτι εχεις αλλα πράγματα πιο σημαντικά να ασχοληθείς ασχολήσου με αυτά.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 10 λεπτα 1971 ποικιλία η σφάλμα;
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 02:51:36 μμ »

Με δεδομένο την παρέμβαση του Στέλιου και το μήνυμα του Βασίλη οφείλω ν'απολογηθώ για την παρεξήγηση.  Συγνώμη

Υ.Γ Καλές γιορτές με υγεία

Καταγράφηκε

diaylosark

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 10 λεπτα 1971 ποικιλία η σφάλμα;
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 03:38:20 μμ »

Εγω δεν κρατώ κακίες ,το συγνώμη δεν ζήτησα για να νοιώσω κάπως,μην φανταστείς τίποτα,ευχομαι αν πραγματικά το αισθάνεσαι αυτό που εγραψες να προσφέρεις οτι θέλεις οταν γράφεις δημόσια χωρίς την σκέψη περιμένω κάτι,δεν ενοώ τα νομίσματα.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 10 λεπτα 1971 ποικιλία η σφάλμα;
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 24, 2015, 02:50:37 μμ »

Παρέλαβα σήμερα το γράμμα μέσα στο γράμμα με τα 2 κέρματα . Το cent που δεν το έχω μελετήσει ακόμα πρέπει ν'ανοίξω βιβλίο γι αυτό επομένως θα το μελετήσω και μετά θα το παρουσιάσω και τη δραχμή του Κανάρη με την διπλή μήτρα τύπωσης.  Ευχαριστώ για το δώρο.


Το 1982 στις δραχμές Κανάρης υπάρχουν 2 ποικιλίες με βάση την χάραξη της  χρονολογίας. Μια με χοντρή χάραξη και μια λεπτή χάραξη ψηφίων. Στην χοντρή χάραξη έχουμε 1.982 παρουσία τελείας ανάμεσα στο 1 και το 9.


Καταγράφηκε

diaylosark

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 10 λεπτα 1971 ποικιλία η σφάλμα;
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 24, 2015, 03:38:56 μμ »

Να είσαι καλά Σίμο
Καταγράφηκε