Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα  (Αναγνώστηκε 8653 φορές)

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 10, 2017, 06:04:19 πμ »

Να ειναι δοκιμιο αποκλειεται δεδομενου οτι δεν υπαρχουν ακυκλοφορητα, δεν υπαρχουν αντιστοιχα 10λεπτα, 2λεπτα και μονολεπτα, τεθηκαν στην κυκλοφορια σε μεγαλη ποσοστητα, δεν αναγραφουν essai κλπ.  Εδω τα 5λεπτα 1836 κοπηκαν σε χιλια κομματια και ειναι ανυπαρκτα, λογικα εχουν κοπει τουλαχιστον 10.000 κομματια απο τα 5λεπτα του 1869 συμφωνα με την συχνοτητα εμφανισης.  Και στο κατω κατω γιατι να πει καποιος δοκιμιο ενα νομισμα που εχει λιωσει απο την κυκλοφορια?

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2017, 08:22:26 πμ από masourakias »
Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 10, 2017, 07:09:40 πμ »

Συμφωνω και εγω με τα παραπανω που γραφει ο Δημητρης.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 10, 2017, 09:39:36 πμ »

Να ειναι δοκιμιο αποκλειεται δεδομενου οτι δεν υπαρχουν ακυκλοφορητα, δεν υπαρχουν αντιστοιχα 10λεπτα, 2λεπτα και μονολεπτα, τεθηκαν στην κυκλοφορια σε μεγαλη ποσοστητα, δεν αναγραφουν essai κλπ.  Εδω τα 5λεπτα 1836 κοπηκαν σε χιλια κομματια και ειναι ανυπαρκτα, λογικα εχουν κοπει τουλαχιστον 10.000 κομματια απο τα 5λεπτα του 1869 συμφωνα με την συχνοτητα εμφανισης.  Και στο κατω κατω γιατι να πει καποιος δοκιμιο ενα νομισμα που εχει λιωσει απο την κυκλοφορια?

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Νομίζω, κάτι ανάλογο συμβαίνει και με την μεγάλη κορώνα του 1849
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 10, 2017, 09:51:12 πμ »

Στα νομίσματα του Γεωργίου, στην πλειοψηφία τους, οι μήτρες πρέπει να ήταν τυπωμένες, χωρίς διακριτικά
Αυτό το συμπεραίνουμε, απο τις διαφορετικές θέσεις, που εμφανίζονται στις περισσότερες αξίες, στο "Α" και οχι μόνο, στα ασημένια, και χαλκονικέλινα, τα μικρά, μεσαία, και μεγάλα ΒΒ, στα του 1869, μικρά-μεγάλα Α, σε οβολούς και διόβωλα, μικρή άγκυρα κλπ
Το πιθανώτερο ειναι, να ξεχάστηκαν να τα χαράξουν, οπως στα δεκάλεπτα του 1912, και με δεδομένο, οτι απ' την άλλη πλευρά, υπάρχουν κανονικά (ΒΒ)
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 10, 2017, 10:18:16 πμ »

Στα νομίσματα του Γεωργίου, στην πλειοψηφία τους, οι μήτρες πρέπει να ήταν τυπωμένες, χωρίς διακριτικά
Αυτό το συμπεραίνουμε, απο τις διαφορετικές θέσεις, που εμφανίζονται στις περισσότερες αξίες, στο "Α" και οχι μόνο, στα ασημένια, και χαλκονικέλινα, τα μικρά, μεσαία, και μεγάλα ΒΒ, στα του 1869, μικρά-μεγάλα Α, σε οβολούς και διόβωλα, μικρή άγκυρα κλπ
Το πιθανώτερο ειναι, να ξεχάστηκαν να τα χαράξουν, οπως στα δεκάλεπτα του 1912, και με δεδομένο, οτι απ' την άλλη πλευρά, υπάρχουν κανονικά (ΒΒ)
Ξέχασαν να τα χτυπήσουν.  Αυτά ενσωματώνονται στην μήτρα με μεταλλική σφραγίδα.

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 10, 2017, 02:24:41 μμ »

Αποψη δικη μου παντως ειναι οτι δεν ειναι δοκιμιο.  Το θεωρω αναλογο με το 10 λεπτο του 1912 χωρις πυρσους.  Και μητρα εργασιας να ηταν, απο την στιγμη που επεσαν τυχαια στην κυκλοφορια ειναι νομισματα κυκλοφοριας.  Επισης θεωρω την ιστορια με τα παραποιημενα εξαιρετικα διογκωμενη.  Οσα χρονια ασχολουμαι δεν θυμαμαι να εχω δει παραποιημενο.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

+1  συμμερίζομαι αυτήν την άποψη οτι είναι κυκλοφορίας, η οτι για κάποιο λόγο κυκλοφόρησαν. Δεν μπορεί να είναι όλα κατασκευασμενα, και την στιγμή μάλιστα, που υπάρχουν τόσα πιστοποιημένα, σε καταστάσεις από F έως και VF (η αξιολόγηση γίνετε με πολλά επί σε μικροσκόπιο, αν υπήρχε ξύσιμο η οποιαδήποτε επέμβαση , ε, τι στα κομμάτια δεν θα το βλέπανε??). Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τις δεκάρες του 1912 (και σε αυτές υπάρχουν πολλές πιστοποιημένες, σε χαμηλές καταστάσεις), και ίσως, και με τις δεκάρες του 1922?.... 
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 10, 2017, 03:40:31 μμ »

Πάντως, πολλά λάθη, και στα 3 Γαλλικά νομ/πεία, που εκοψαν Ελληνικά νομίσματα
Αυτό στο Στρασβούργο, ανάποδη αγκυρα (1875), και 10λεπτα 1912, σε Παρίσι, μικρή άγκυρα (1878) σε Μπορντώ...
Τις επόμενες χρονιές αυτών (1870, 1876, 1879), που ειναι ιδιοι τύποι νομισμάτων, δεν υπάρχουν λάθη....
Λίγο περίεργο, με βάζει σε διάφορες σκέψεις...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 10, 2017, 04:17:45 μμ »

Ομολογώ πως όταν ανέβαζα το νόμισμα δεν περίμενα να ακολουθήσει αυτή η συζήτηση , κυριολεκτικά την απολαμβάνω. Θα μου επιτρέψετε και ένα ξεχωριστώ ευχαριστώ στον κ,Ορφέα. Να προσθέσω και γώ τον προβληματισμό μου στην συζήτηση.
Να υποθέσουμε πως δεν πρόσεξαν την μήτρα εργασίας χωρίς νομισματόσημα και την δούλεψαν μέχρι να γίνει για αλλαγή
1 Μέχρι πόσα νομίσματα θα μπορούσε να χτυπήσει;
2, Όλες οι μήτρες εργασίες παθαίνουν ζημίες σπασίματα κλπ, λογικά και αυτή θα είχε τα ίδια προβλήματα. Πόσα νομίσματα χωρίς νομισματόσημα με σπάσιμο μήτρας ή εν γένει άλλα προβλήματα έχουν βρεθεί;
3 Τα πεντάλεπτα του 1879 που είναι το αμέσως επόμενο πεντάλεπτο σε δυσκολία ξέρουμε πως κόπηκαν 469790 τεμ . Τι αναλογία εμφάνισης με του 1869 έχουμε, για να βρούμε στο περίπου πι το πιθανό αριθμό κοπής τους .
Τελειώνοντας το αν είναι δοκίμια ή ποικιλία την απάντηση θα μας την δόση αν βρούμε πόσα περίπου είναι τα νομίσματα που δεν έχουν νομισματόσημα και αν έχουν βρεθεί νομίσματα με σφάλματα από την πολύ χρήση της μήτρας. Το δεύτερο είναι νομίζω το πιό εύκολο να απαντηθεί. Το δικό μου δεν βρίσκω να έχει τέτοια προβλήματα.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 10, 2017, 05:24:35 μμ »

Για ν' απαντηθεί κάπως το ερώτημά σου, πρέπει να υπολογίσεις, την αναλογία εμφάνισης της ανάποδης άγκυρας, και με δεδομένο, παλαιώτερη εκτίμηση του Δ.Π. , οτι εκοβαν αγκυρες, μέχρι να χαλάσει η μήτρα. Ποιά πιστεύεις ειναι η αναλογία της άγκυρας, στα τάλληρα του 75 ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 10, 2017, 07:28:09 μμ »

Σε καμιά ποικιλία δεν γνωρίζουμε τιράζ. Στα τάλιρα με την ανάποδη άγκυρα, από οτι εχω δει σε κατάλογους, γράφουν οτι ήταν στην πρώτη παραλαβή-αποστολή, και οτι το κατάλαβαν σχετικά νωρίς, παρόλα αυτά αρκετά τεμάχια είχαν ήδη κυκλοφορήσει, ποσά κανείς δεν μπορεί να πει. Το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να υπολογίσει συχνότητα εμφάνισης και να κάνει κάποια εκτίμηση (αυτό ισχύει για όλες τις ποικιλίες). Επίσης δεν εχω δει στην ανάποδη άγκυρα, ας πούμε, κάποιο σφάλμα η κάποιο σπάσιμο μήτρας.
Καταγράφηκε

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 10, 2017, 07:32:17 μμ »

Μια μήτρα εργασίας εκείνη την εποχή νομίζω πως 10.000 τεμάχια περίπου μπορούσε να κατασκευάσει. Αν η υπόθεση αυτή ισχύει τότε ανάποδες άγκυρες τυπώθηκαν 10.000 τεμ. περίπου
Σύμφωνα με τους υπολογισμούς του Δημήτρη ότι η εμφάνιση ανάποδης άγκυρας με πεντάλεπτο είναι 25/1 , τότε 10000/25 =400 νομίσματα περίπου από την πεντάρα κατασκευάστηκαν  .
Τότε γιατί το πεντάλεπτο χωρίς να μην είναι δοκίμιο ;
Πήρανε  για την επίδειξη και τα υπόλοιπα τα έριξαν μαζί με τα άλλα στην κυκλοφορία  .
Μια υπόθεση εργασίας κάνω.
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #56 στις: Μάιος 10, 2017, 07:43:11 μμ »

Όταν δοκιμάζεις κάτι , βγάζεις 5-10 κομμάτια, 400 γιατί να τα βγάλεις? αλλά πάντως,σε αυτό που λες, είναι όλο το νόημα,"υποθέτουμε". Βέβαια κάποιοι έχοντας προσβάσεις, και χρόνια εμπειρίας, έχουν μελετήσει το θέμα καλύτερα. Η άποψη τους έχει μεγαλύτερη βαρύτητα, και είναι πολύ ωραίο να την μοιράζονται μαζί μας... 

υγ     Και 10000 κομμάτια να έκοψαν από τάλιρα, αυτό που γράφουν είναι οτι το καταλάβανε νωρίς και δεν τα κυκλοφόρησαν όλα. Υποθέτω τα γύρισαν πίσω για ανακύκλωση. Ύστερα η συχνότητα εμφάνισης ανάποδης άγκυρας δικαιολογεί 10000 τεμάχια?     
Καταγράφηκε

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #57 στις: Μάιος 10, 2017, 07:55:41 μμ »

Ασφαλώς Μίμη οι γνώμη του Ορφέα του Δημήτρη και δεν θέλω να συνεχίσω για να μην αδικήσω τόσους πολλούς που έχουν πει την γνώμη τους, που η γνώσης τους είναι  εγκυρότερη από την δική μου.
Εγώ τις σκέψεις μου κατέθεσα χωρίς να διεκδικώ το αλάθητο του Πάπα .
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 10, 2017, 08:02:44 μμ »

Ασφαλώς Μίμη οι γνώμη του Ορφέα του Δημήτρη και δεν θέλω να συνεχίσω για να μην αδικήσω τόσους πολλούς που έχουν πει την γνώμη τους, που η γνώσης τους είναι  εγκυρότερη από την δική μου.
Εγώ τις σκέψεις μου κατέθεσα χωρίς να διεκδικώ το αλάθητο του Πάπα .

+1 Έτσι Στέργιο, και εγώ το μόνο που εχω, είναι κάποιες υποθέσεις,και κάποιες σκέψεις, σε δικό μου επίπεδο γνώσεων. Σοβαρές μελέτες και έρευνες δεν!! 
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 5 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #59 στις: Μάιος 10, 2017, 08:17:24 μμ »

 Εχουν λιωσει παρα πολλα χαλκινα νομισματα του Γεωργιου οποτε δυσκολα βγαινει συμπερασμα.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk