Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 4 κατάρια, και 2 κύμμματα  (Αναγνώστηκε 3646 φορές)

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
4 κατάρια, και 2 κύμμματα
« στις: Μάιος 08, 2015, 12:57:47 μμ »

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=521&lot=432775

Κατά την γνώμη μου, δεν ειναι δοκίμιο..., ισως αλλαγή της κοπής στην πορεία (εχουν βρεθεί, κάποιες καμμένες)
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 4 κατάρια, και 2 κύμμματα
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 08, 2015, 12:59:51 μμ »

Δοκίμιο είναι.

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 4 κατάρια, και 2 κύμμματα
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 08, 2015, 01:17:53 μμ »

Αποδεδειγμένα, τάχαν ρίξει στην κάμινο...Γιατί ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 4 κατάρια, και 2 κύμμματα
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 08, 2015, 01:26:35 μμ »

Εχουν βρεθεί κάποιες καμμένες. Ο Καραμίτσος γράφει "ασυνήθηστη τέτοια {καλή συμπληρώνω}, κατάσταση", το MS61 δηλ
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 4 κατάρια, και 2 κύμμματα
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 08, 2015, 01:39:53 μμ »

Αποδεδειγμένα, τάχαν ρίξει στην κάμινο...Γιατί ?
Για να τα καταστρέψουν.  Δεν προορίζονταν για κυκλοφορία.  Ήταν δοκίμια - μη εγκεκριμένο σχέδιο.

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 4 κατάρια, και 2 κύμμματα
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 08, 2015, 01:43:19 μμ »

Οι αλουμινένιες δραχμές του 1982, ειναι δοκίμια ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 4 κατάρια, και 2 κύμμματα
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 08, 2015, 01:54:03 μμ »

Αποδεδειγμένα, τάχαν ρίξει στην κάμινο...Γιατί ?
Για να τα καταστρέψουν.  Δεν προορίζονταν για κυκλοφορία.  Ήταν δοκίμια - μη εγκεκριμένο σχέδιο.

Μη εγκεκριμένα σχέδια, ήταν και τα μονόλεπτα του 1828. Τάριξαν ομως στην κυκλοφορία. Τώρα θα μου πεις, άλλες εποχές, άλλες αξίες, άλλες καταστάσεις
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 4 κατάρια, και 2 κύμμματα
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 08, 2015, 02:11:31 μμ »

Οι αλουμινένιες δραχμές του 1982, ειναι δοκίμια ?
Όχι.  Του 1986 είναι δοκίμια.  Υπάρχουν και σε uniface.  Ένα μάλιστα που είχα δει είχε ακόμα κολλημένο το χαρτί πάνω του από την σελίδα που  το είχαν ξεκολλήσει.   

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 4 κατάρια, και 2 κύμμματα
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 08, 2015, 02:12:43 μμ »

Αποδεδειγμένα, τάχαν ρίξει στην κάμινο...Γιατί ?
Για να τα καταστρέψουν.  Δεν προορίζονταν για κυκλοφορία.  Ήταν δοκίμια - μη εγκεκριμένο σχέδιο.

Μη εγκεκριμένα σχέδια, ήταν και τα μονόλεπτα του 1828. Τάριξαν ομως στην κυκλοφορία. Τώρα θα μου πεις, άλλες εποχές, άλλες αξίες, άλλες καταστάσεις
Ε θα στο πως, δεν θα στο πω? :)

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 4 κατάρια, και 2 κύμμματα
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 08, 2015, 02:24:00 μμ »

Εχω ακούσει κάποιους, που υποστιρίζουν, οτι ισως ειναι ιδιωτικές κοπές (για του 1982)..
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 4 κατάρια, και 2 κύμμματα
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 08, 2015, 02:31:53 μμ »

Εμπάς περιπτώσει, αυτό που ξέρω, ειναι οτι απο το 1971, που άνοιξε το Ελληνικό νομ/πείο, βρίσκουμε της παναγίας τα μάτια...., απο σφάλματα, δοκίμια, και δεν ξέρω κι εγώ τι (αντε βάλε και σειρές επιμελημμένης κοπής 1976,80,82,86, σε μπλίστερ).Είχαμε βέβαια και πρίν, στην Κρέμνιτσα (1966-70), ασημένια και χρυσά (δοκίμια?). Βέβαια, αν τα συμπεριλάβουμε αυτά, στα σοβαρά νομισματοκοπεία....Πρίν ? Τι υπήρχε ? Τα χρυσά του Παύλου του '54 ? Αυτά τι είναι ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 4 κατάρια, και 2 κύμμματα
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 08, 2015, 02:53:59 μμ »

 :o :o :o :o Άλλο ωραίο θέμα σήμερα!!!

Οι δραχμές που κόπηκαν σε άλλο μέταλλο τη μεταπολίτευση είναι δοκίμια μετάλλου. Κανονικά δεν έπρεπε να κυκλοφορήσουν ούτε αυτά αλλά κυκλοφόρησαν.

Τα δοκίμια μετάλλου είναι τεχνικά δοκίμια. Τα χρησιμοποιούν πρώτον για να δοκιμάσουν την λειτουργία και την πίεση των πρεσσών και δεύτερον για να κάνουν μετρητικά τέστ κόπωσης κράματος και σκληρότητας. Είτε κατά Vickers είτε κατά Rockwell. Το μέγα ερώτημα είναι γιατί κυκλοφόρησαν ενώ δεν προορίζονταν για κυκλοφορία. Αυτό δεν το γνωρίζω. Ίσως για εμπορικότητα ίσως από λάθος . Να ξέρετε ότι δεν δινόταν πολλή προσοχή στις δραχμές τη μεταπολίτευση λόγω ότι θεωρούνταν άχρηστο κέρμα στις συναλλαγές. Μάλιστα ακούστηκε και η άποψη τότε να τις καταργήσουν για εξοικονόμηση πόρων. Δηλαδή να τυπώνονται μόνο 5 και άνω ονομαστικές αξίες λόγω πληθωρισμού!

Αν θυμάστε καλά τα προϊόντα εκείνη τη περίοδο είχαν αξίες που τελείωναν σε 5 ή μηδέν. π.χ δεν υπήρχε προϊόν σε 3 ή σε 7 ή σε 9! Αυτός ήταν και ο λόγος που ήθελαν και πρακτικά να τις καταργήσουν κι ευτυχώς δεν το έκαναν γιατί είναι μέρος του πολιτισμού μας αυτό το κέρμα! Και ίσως και είναι ο μόνος λόγος που δεν τις κατήργησαν αυτός!

Σχετικά τώρα με το κέρμα που εμφανίζει τα 4 κατάρτια. Ναι είναι δοκίμιο . Τουλάχιστον αυτό λένε τα βιβλία. Το μιντάζ είναι λίγο συγκεχυμένο. Αλλού γράφουν 40 αλλού 35 αλλού 70 τμχ.

Γιατί τα πέταξαν στη πυρά? Γνώμη μου είναι από λάθος και όχι επειδή δεν εγκρίθηκαν στο σχέδιο. Αυτή είναι η γνώμη μου. Άν δεχτώ ότι τα πέταξαν στην πυρά επειδή δεν τα ενέκριναν τότε γιατί βλέπουμε υψηλές καταστάσεις πιστοποιημένες σήμερα? Έχουμε ήδη δεί 3 τέτοια κέρματα. Και στον Καραμήτσο και στην ΠΝΕ και στο εξωτερικό!

Άρα κάπου δεν κολλάει η μια πληροφορία με την άλλη. "Πιστεύω ότι έγινε λάθος στην χάραξη της μήτρας. Αυτό νομίζω. Και μόλις το είδαν κάπως καθυστερημένα κοίταξαν όσα δεν κυκλοφόρησαν να τα μαζέψουν και να τα κατστρέψουν" μου είπε κάποτε ένας συλλέκτης.

Δέν τυπώνονται 40 ουτε 35 ούτε 70 ούτε 20 καν τεμάχια για δοκιμή τεχνική. Αυτό είναι κανόνας. Δέν τους άρεσε το σχέδιο στη μήτρα! Θεώρησαν ότι δεν πρέπει ν'αλλάξει ο τύπος του καραβιού από χρονιά σε χρονιά. Τ'απέσυραν και τα έκαψαν. Κάποια είτε δεν τα έριξαν ή τ'απέσυραν πολύ γρήγορα από τη φωτιά και τα πούλησαν οι τεχνικοί έξω.

Πάντως είναι σπάνιο κέρμα αυτό! Και τιμολογείται 4.000$++ . Αυτή είναι η αξία του. Τέτοιο κέρμα δεν έπιασα στα χέρια μου ποτέ . Ο καημός μου ο μεγάλος είναι! Ωραίο θέμα ανοίξατε και θ'αναμένω και τις απόψεις των υπολοίπων με μεγάλο ενδιαφέρον!!!!
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 4 κατάρια, και 2 κύμμματα
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 08, 2015, 03:00:52 μμ »

:o :o :o :o Άλλο ωραίο θέμα σήμερα!!!

Οι δραχμές που κόπηκαν σε άλλο μέταλλο τη μεταπολίτευση είναι δοκίμια μετάλλου. Κανονικά δεν έπρεπε να κυκλοφορήσουν ούτε αυτά αλλά κυκλοφόρησαν.

Τα δοκίμια μετάλλου είναι τεχνικά δοκίμια. Τα χρησιμοποιούν πρώτον για να δοκιμάσουν την λειτουργία και την πίεση των πρεσσών και δεύτερον για να κάνουν μετρητικά τέστ κόπωσης κράματος και σκληρότητας. Είτε κατά Vickers είτε κατά Rockwell. Το μέγα ερώτημα είναι γιατί κυκλοφόρησαν ενώ δεν προορίζονταν για κυκλοφορία. Αυτό δεν το γνωρίζω. Ίσως για εμπορικότητα ίσως από λάθος . Να ξέρετε ότι δεν δινόταν πολλή προσοχή στις δραχμές τη μεταπολίτευση λόγω ότι θεωρούνταν άχρηστο κέρμα στις συναλλαγές. Μάλιστα ακούστηκε και η άποψη τότε να τις καταργήσουν για εξοικονόμηση πόρων. Δηλαδή να τυπώνονται μόνο 5 και άνω ονομαστικές αξίες λόγω πληθωρισμού!

Αν θυμάστε καλά τα προϊόντα εκείνη τη περίοδο είχαν αξίες που τελείωναν σε 5 ή μηδέν. π.χ δεν υπήρχε προϊόν σε 3 ή σε 7 ή σε 9! Αυτός ήταν και ο λόγος που ήθελαν και πρακτικά να τις καταργήσουν κι ευτυχώς δεν το έκαναν γιατί είναι μέρος του πολιτισμού μας αυτό το κέρμα! Και ίσως και είναι ο μόνος λόγος που δεν τις κατήργησαν αυτός!

 


Αυτό που λές, ισχυε, μέχρι το 1988, που τυπώθηκαν οι νέες δραχμές (άλλο κράμα, μικρότερη διάμετρος), με την Μπουμπουλίνα. Μέρχι τότε (1988, ή ισως μέχρι το 1986-87), η δραχμή είχε σχετικά καλή αγοραστική δύναμη. Για αυτό βλέπεις μασούρια σορηδόν απο το 1988 και μετά
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 4 κατάρια, και 2 κύμμματα
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 08, 2015, 03:05:02 μμ »

Σημασία μεγάλη, επαιξε η υποτίμηση της δραχμής που εγινε, νομίζω το 1985
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 4 κατάρια, και 2 κύμμματα
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 08, 2015, 03:08:08 μμ »

Και του 1986, βρίσκονται...Για βρές μασούρι δραχμής του 1984 !!!
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό