Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: ΣΕΙΡΑ 1847  (Αναγνώστηκε 1936 φορές)

padelis.k

  • Sr. Member
  • ****
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 430
ΣΕΙΡΑ 1847
« στις: Δεκέμβριος 22, 2017, 06:38:17 μμ »

Μετριων καταστασεων αλλα 47.Λογω των ημερων γιασχολιασμο ,ευχαριστω και καλα χριστουγενα
Καταγράφηκε

silahim

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 477
Απ: ΣΕΙΡΑ 1847
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 22, 2017, 07:49:46 μμ »

επειδή τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω, είναι για αυτές τις καταστάσεις, μπορώ να πώ ότι για
μένα είναι αξιοζήλευτα!! Πάντα με την καλή έννοια.
Να τα χαίρεσαι φίλτατε, πάντα τέτοια και καλλίτερα σου εύχομαι,πάντα!! Καλά Χριστούγεννα σε όλους μας!
Καταγράφηκε

padelis.k

  • Sr. Member
  • ****
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 430
Απ: ΣΕΙΡΑ 1847
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 22, 2017, 08:20:35 μμ »

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  πολυ το σκεπτικο μου ειναι να κλεινω τρυπες  και μετα αναβαθμισεις.Το παπλωμα ειναι κοντο οποτε το κατα δυναμην .
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: ΣΕΙΡΑ 1847
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 22, 2017, 09:25:06 μμ »

OI 9 ΣΤΟΥς 10 ΕΧΕΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ 10ΑΡΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ.
ΜΠΡΑΒΟ


υγ κανεις δεν κανεις αναβαθμιση εδω λιγο μετραει
Καταγράφηκε

mixalis

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 48
Απ: ΣΕΙΡΑ 1847
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 22, 2017, 09:48:41 μμ »

Παντελή είσαι Οθωνάκιας, δεν νομίζω να σε ενθουσιάζουν περισσότερο τα νομίσματα άλλης περιόδου όσο αυτά του Όθωνα, μπράβο για τις σπανιότητες που έχεις.
Καταγράφηκε

john v

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 140
Απ: ΣΕΙΡΑ 1847
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 22, 2017, 09:59:57 μμ »

Από της δυσκολότερες χρονολογίες , νομισματικά σίγουρα αξιοζήλευτη, μια χρονολογία ολοκληρωμένη που την έχουν πραγματική συλλέκτες μετρημένη στα δάχτυλα , σίγουρα όλοι κυνηγάμε καταστάσεις MS αλλά είναι σπάνιοι οι συλλέκτες που δίνουν τόσα λεφτά για δύσκολες  χρονολογίες προτιμούν να αγοράσουν καταστάσεις MS σε εύκολες χρονολογίες και είμαι και εγώ σε αυτήν την κατηγορία , αυτές η σειρές όσο δύσκολες είναι,  άλλο ποιο τόσο και ακόμα ποιο σπάνιο είναι να βρεις τέτοιους συλλέκτες , λέμε σπάνιο νόμισμα σπανιότατος και ο συλλέκτης … και θα πρέπει να επικροτούμε και όχι να προσπερνάμε ασχολίαστα και τα νομίσματα αλλά και τον συλλεκτη ,,,, σε Ευχαριστούμε για το μάτι , είσαι μεγάλος νομισματικος ΓΊΓΑΝΤΑΣ


Καλά Χριστούγεννα σε όλους

Καταγράφηκε

padelis.k

  • Sr. Member
  • ****
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 430
Απ: ΣΕΙΡΑ 1847
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 22, 2017, 10:36:18 μμ »

Ευχαριστω λεωνιδα και μιχαλη.Γιαννη ευχαριστω  πολυ
 αλλα υπερβαλεις λιγο.Συμφωνω ομως οτι στην εποχη μας δυσκολα κλειδωνει νομισμα σε συλογη και τα νομισματα αλαζουν χερια πολυ γρηγορα .Οι πλειοψηφια δεν θα αγοραζε τρυπιο 1/2 47 και θα προτιμουσε ενα μσ  10λ 33 σε αυτα τα λεφτα .Αλλα ετσι ειναι το χομπυ καθενας με το κεφι του.
Καταγράφηκε

john kalatzis

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 736
Απ: ΣΕΙΡΑ 1847
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 09:42:44 πμ »

μπραβο ρε παντελη χαιρομαι που ξαναβλεπω τη δρχ και τη πενταρα που ηταν πριν μερικα χρονακια στη συλλογη μου .οσο δυσκολα ειναι αυτα τα κομματια ακομα πιο δυσκολο ειναι να βρεις σημερα ατομα να τα συλλεγουν .σου ευχομαι να κλεισεις και αλλες τρυπες καλοταξιδος και παλυ μπραβο εισαι πολυ μερακλης  :)
Καταγράφηκε

padelis.k

  • Sr. Member
  • ****
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 430
Απ: ΣΕΙΡΑ 1847
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 11:50:20 πμ »

Ευχαριστω γιαννη για τα καλα σου λογια σιγουρα πρεπει ναχω και αλλα νομισματα που περασαν απο τα χερια σου και αυτο δινει σε αυτα και μια υπεραξια για μενα σε ευχαριστω νασε καλα και καλες γιορτες
Καταγράφηκε

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: ΣΕΙΡΑ 1847
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 06:49:35 μμ »

Μπράβο Παντελή  σειρά 1847 ??? ???. Νομίζω συνολικά για όλα τα νομίσματα του Όθωνα  πως η σειρά του 1847 είναι από τις δύο -τρεις  δυσκολότερες .  Έχω 70 νομίσματα από τα εκατό του Όθωνα , Από τα τριάντα που μου λείπουν τα πέντε είναι του 1847. Μόνο το δεκάλεπτο έχω  σε κάπως  καλύτερη κατάσταση από το δικό σου.  Η συλλογή των νομισμάτων του Όθωνα είναι το κάτι άλλο το ξεχωριστό από τις υπόλοιπες συλλογές μα για γερά πορτοφόλια που εγώ προσωπικά δεν έχω αλλά το προσπαθώ μέχρι εκεί που φτάνει το πάπλωμα ,σε χαμηλές καταστάσεις στα ακριβά ,μέχρι και τρύπια   . Μπορεί και του Κυβερνήτη να είναι κι'αυτή απ τις συλλογές που ξεχωρίζει για πολλούς αλλά εγώ προσωπικά είμαι πολύ πίσω στον Κυβερνήτη του Όθωνα είναι η top.
Καταγράφηκε

padelis.k

  • Sr. Member
  • ****
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 430
Απ: ΣΕΙΡΑ 1847
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 07:20:54 μμ »

Στεργιο ναι η 47 ειναι πολυ δυσκολη αλλα και η 45 ισως δυσκολοτερη λογω του 5 δρχ που αντε βρεςτο.Το 10 λεπτο τοχω και σε σλαμπ σε αu  [τοχα βγαλει παλιοτερα στο φορουμ] αλλα ειπα να τα βγαλω σε raw.OΠΩς και να χει  η συλογη οθωνα αρχισε να ξεφευγει οικονομικα και οι εποχες δυσκολευουν ειτε για αγορες ειτε για πωλησεις οποτε αμυνα και υπομονη.
Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: ΣΕΙΡΑ 1847
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 09:25:34 μμ »

Κυριε Παντελη ειστε Μερακλης με κεφαλαιο,συγχαρητηρια και εις αλλα με υγεια
Καταγράφηκε

geoval

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 183
Απ: ΣΕΙΡΑ 1847
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 25, 2017, 11:29:27 πμ »

Πολύ δύσκολη ημερομηνία. Η δραχμή και η μισή σίγουρα βρίσκονται μέσα στο top 10 σπανιότητας της περιόδου. Έχουν απομείνει λίγοι συλλέκτες πια που κυνηγούν την πληρότητα. Είσαι σίγουρα μερακλής  συλλέκτης και σου εύχομαι με υγεία να συμπληρώσεις όλη την περίοδο του Όθωνα.
Καταγράφηκε

padelis.k

  • Sr. Member
  • ****
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 430
Απ: ΣΕΙΡΑ 1847
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 25, 2017, 05:37:36 μμ »

ευχαριστω πολυ μαρκο καi geoval .Το να βρεις δραχμη 47 σε οποιαδηποτε κατασταση ειναι σπανιοτητα [νομιζω ο καραμητσοος ποτε δεν ανεβασε σε δημοπρασια].Αν εισαι και απο την περιφερεια το κανει  ακομα δυσκολοτερο .Επισης θα πρεπει νασε και ετοιμοπολεμος[οικονομικα] συνδιασμος του θανατου.Πιο ευκολα πιανεις το τζοκερ.Στην συλεκτικη σου πορεια καποια νομισματα ισως σου τυχουν μια φορα και πρεπει ναχεις φιλους να σε βοηθησουν να τα αρπαξεις στην κυριολεξια γιατι αλλιως πεταξε το πουλι .
Καταγράφηκε

padelis.k

  • Sr. Member
  • ****
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 430
Απ: ΣΕΙΡΑ 1847
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 25, 2017, 05:41:18 μμ »

Ελπιζω να κανει και κανα σχολιο ο στελιος που συγουρα θα παρα κουλουθει μιας και στον οθωνα ειναι ειδικος.Στελιο αναμενω και την γνωμη σου και απο αλλους.
Καταγράφηκε