Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι  (Αναγνώστηκε 6019 φορές)

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 31, 2017, 09:11:56 πμ »

Αναμνηστικά κυκλοφοριας δεν ξέρω. Αναμνηστικά που κυκλοφόρησαν ναι. Δοκίμια κυκλοφοριας επισης δεν ξέρω. Δοκίμια που κυκλοφόρησαν ναι.
Παρεπιπτόντως ο ορισμός τους δεν αλλάζει. Η χρήση τους αλλάζει.
Και οταν λέμε τα έριξαν στην κυκλοφορία. Ποιος το έκανε; Έγινε με απόφαση του Νομισματοκοπείου; Με απόφαση του Υπουργείου Οικονομικών; Οχι. Τον πιθανότερο για τα μεν δοκίμια δραπέτευσαν στις τσέπες υπαλλήλων του νομισματοκοπείου λόγω χαλαρών η ανύπαρκτων διαδικασιών τοτε και σιγά σιγά μπήκαν στην κυκλοφορία εν άγνοια των αρχών στα δε αναμνηστικά μπήκαν αποκλειστικά με ευθύνη του κόσμου και οχι των αρχών.
Επομένως ο αρχικός εποσημοσ σκοπός τους παραμένει και νομίζω οτι πρέπει έτσι να τα αποκαλούμε.
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 31, 2017, 11:09:28 πμ »

Αναμνηστικά κυκλοφοριας δεν ξέρω. Αναμνηστικά που κυκλοφόρησαν ναι. Δοκίμια κυκλοφοριας επισης δεν ξέρω. Δοκίμια που κυκλοφόρησαν ναι.
Παρεπιπτόντως ο ορισμός τους δεν αλλάζει. Η χρήση τους αλλάζει.
Και οταν λέμε τα έριξαν στην κυκλοφορία. Ποιος το έκανε; Έγινε με απόφαση του Νομισματοκοπείου; Με απόφαση του Υπουργείου Οικονομικών; Οχι. Τον πιθανότερο για τα μεν δοκίμια δραπέτευσαν στις τσέπες υπαλλήλων του νομισματοκοπείου λόγω χαλαρών η ανύπαρκτων διαδικασιών τοτε και σιγά σιγά μπήκαν στην κυκλοφορία εν άγνοια των αρχών στα δε αναμνηστικά μπήκαν αποκλειστικά με ευθύνη του κόσμου και οχι των αρχών.
Επομένως ο αρχικός εποσημοσ σκοπός τους παραμένει και νομίζω οτι πρέπει έτσι να τα αποκαλούμε.

ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΔΟΚΙΜΙΟΥ, ΟΠΩΣ Ο Κ.ΟΡΦΕΑΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝΕΦΕΡΕ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΑΝ ΤΑ ΔΟΚΙΜΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΟΥΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΟΥΣ. ΑΠΛΩΣ ΟΛΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΔΟΚΙΜΙΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΜΙΚΡΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΞΕΝΙΖΕΙ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ Η ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΤΟΥ. ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΟΡΙΣΜΟΥΣ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ, ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΟΙΩΣ ΣΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΧΑΘΗΚΑΜΕ.....
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 31, 2017, 01:11:00 μμ »

Εδώ βάρεσαν τα τάληρα του 1851 σε δίστηλα.  Δεν νομίζω να κώλωσαν να πάρουν την μήτρα από το 20δραχμο του 1852 και να βαρέσουν μερικές δραχμές.

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 31, 2017, 01:47:04 μμ »

Εδώ βάρεσαν τα τάληρα του 1851 σε δίστηλα.  Δεν νομίζω να κώλωσαν να πάρουν την μήτρα από το 20δραχμο του 1852 και να βαρέσουν μερικές δραχμές.
Αυτο νομιζω τα λεει επιγραμματικα ολα. Κολωνει ο Ελληνας - και δη ο εχων εξουσια και κατεχων και το μαχαιρι και το πεπονι - να χτυπησει και μερικα κερματα σε αλλους δισκους ??? (βλεπε και συγχρονα παραδειγματα των αξιων απογονων των παλαιων κατοικουντων εν Νομισματοκοπειω που συνεβησαν τις δεκαετιες του 1970 και 1980 ...).
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 31, 2017, 02:20:06 μμ »

Προςωπικα διαφωνώ. Ειναι και τα δυο κανονικές πρακτικές των τοτε νομισματοκοπείων ανα τον κόσμο συμπεριλαμβανομένου και του royal mint. Δεν έχει να κάνει με τον έλληνα που δεν κωλώνει.

Αν έγινε έτσι τοτε έχουμε ποικιλία οχι δοκίμιο. Ειναι μια σκεψη που εχω στο μυαλό μου καιρό.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 31, 2017, 02:56:06 μμ »

Μου φαίνεται λίγο δύσκολο Γιώργο, να χάλασε η μήτρα της δραχμής '51, για μια παραγωγή ολίγων χιλιάδων (?) κομματιών
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 31, 2017, 03:12:20 μμ »

Πάντως, μου δημιουργήται μια απορία, οσον αφορά τα Ελληνικά ασημένια περιόδου Όθωνα.

Σύμφωνα, με το βιβλίο του Υπ. Οικονομικών, τα Ελληνικά Ασημένια, περιόδου Όθωνα, και των 3 νομ/πείων, ανέρχονται στο ποσόν των 6.587.958 δραχμές
Το μόνο γνωστο τιράζ, ειναι αυτών του Μονάχου, που η αξία των ανέρχεται σε 3.510.000 δραχμές
Αν υπολογίσουμε, σύμφωνα με την συχνότητα εμφάνισης των ταλλήρων ( Μονάχου- Παρισίων), ειναι σχεδόν 1:1, ενώ στις μικρότερες αξίες, περίπου 1:10 (ισως και περισσότερα), με τους ανάλογους υπολογισμούς, φτάνουμε στο ποσόν των 5.500.000 δραχμών (Μόναχο-Παρίσι)

Ειναι δυνατόν να κόπηκαν 1.000.000 δραχμές, στο Ελληνικό νομ/πείο ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 31, 2017, 06:32:45 μμ »

Πάντως, μου δημιουργήται μια απορία, οσον αφορά τα Ελληνικά ασημένια περιόδου Όθωνα.

Σύμφωνα, με το βιβλίο του Υπ. Οικονομικών, τα Ελληνικά Ασημένια, περιόδου Όθωνα, και των 3 νομ/πείων, ανέρχονται στο ποσόν των 6.587.958 δραχμές
Το μόνο γνωστο τιράζ, ειναι αυτών του Μονάχου, που η αξία των ανέρχεται σε 3.510.000 δραχμές
Αν υπολογίσουμε, σύμφωνα με την συχνότητα εμφάνισης των ταλλήρων ( Μονάχου- Παρισίων), ειναι σχεδόν 1:1, ενώ στις μικρότερες αξίες, περίπου 1:10 (ισως και περισσότερα), με τους ανάλογους υπολογισμούς, φτάνουμε στο ποσόν των 5.500.000 δραχμών (Μόναχο-Παρίσι)

Ειναι δυνατόν να κόπηκαν 1.000.000 δραχμές, στο Ελληνικό νομ/πείο ?

ΣΤΕΛΙΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ 1.000.000. ΔΡΑΧΜΩΝ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΣ ΛΙΓΟ Ή ΠΟΛΥ?
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 31, 2017, 07:02:13 μμ »

Υπερβολικά μεγάλο νούμερο, αν αναλογιστεις οτι χοντρικά ειναι 200.000 τάλληρα
Λογικά, ουτε το 1/10 αυτού, θα επρεπε να εχουν κόψει
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 31, 2017, 07:32:53 μμ »

Υπερβολικά μεγάλο νούμερο, αν αναλογιστεις οτι χοντρικά ειναι 200.000 τάλληρα
Λογικά, ουτε το 1/10 αυτού, θα επρεπε να εχουν κόψει

ΝΑΙ, ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΣΟΥ.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 31, 2017, 07:45:34 μμ »

Σύμφωνα με τον Ισολογισμό της Εθνικής Τράπεζας, της 31 Δεκεμβρίου 1861, τα κυκλοφορούντα τραπεζογραμμάτια της τράπεζας, ανέρχοντο στο ποσόν των 9.452.000 δραχμών
Τα μεταλλικά κοπέντα (χάλκινα, αργυρά, χρυσά), δεν ξεπερνούσαν στο σύνολό τους, τα 8.800.000 δραχμές (Βιβλίο Υπ. Οικονομικών)
Κυκλοφορούσαν τραπεζογραμμάτια, χωρίς αντίκρυσμα ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 01, 2017, 02:09:50 πμ »

Σύμφωνα με τον Ισολογισμό της Εθνικής Τράπεζας, της 31 Δεκεμβρίου 1861, τα κυκλοφορούντα τραπεζογραμμάτια της τράπεζας, ανέρχοντο στο ποσόν των 9.452.000 δραχμών
Τα μεταλλικά κοπέντα (χάλκινα, αργυρά, χρυσά), δεν ξεπερνούσαν στο σύνολό τους, τα 8.800.000 δραχμές (Βιβλίο Υπ. Οικονομικών)
Κυκλοφορούσαν τραπεζογραμμάτια, χωρίς αντίκρυσμα ?

Το αντίκρυσμα των χαρτονομιςματων Στελιο, μια και σ'αυτα τα εναπομείναντα τραπεζογραμμάτια φαντάζομαι οτι αναφέρεσαι, την διαφορα των δυο πιο πάνω αριθμών, δεν ειναι νομιςματα σε κυκλοφορία αλλα νομιςματα η ποσότητες πολύτιμου μετάλλου που κατέχει η εκδότρια  τράπεζα σε κάποια αναλογία που ιδεωδως θαταν 1 προς 1 αλλα δεν ήταν σχεδον ποτε.
Καταγράφηκε