Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι  (Αναγνώστηκε 6017 φορές)

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 27, 2017, 10:18:09 μμ »


Oρφέα,  το Παρισινό νομ/πείο, που ειναι και κάπως σοβαρώτερο, εκοβε ανάποδες άγκυρες, αβέρτα

Στέλιο μου, ας μην τα μπλέκουμε.

Η ανάποδη άγκυρα είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση. Σε αυτήν έχουμε :
-   Φτιάχνεται το master-die και από αυτό κάμποσες μήτρες εργασίες
-   Στις μήτρες εργασίας χτυπούν τα νομισματόσημα και σε μία από αυτές, κάποιος μα@άκας τεχνίτης χτυπά την άγκυρα ανάποδα
-   Όταν αυτή η μήτρα μπήκε στην παραγωγή, έκοψε αβέρτα ανάποδες άγκυρες
Είτε δεν την πήραν καθόλου χαμπάρι, είτε την πήραν χαμπάρι πολύ αργότερα και «δεν βαριέσαι, ρίχτα στην αγορά».
Γιαυτό υπάρχουν και πάρα πολλά κομμάτια


Σ' αυτό, οφείλω να συμφωνήσω....., το συγκεκριμένο κομμάτι, παρουσιάζει διαφορές στην γαμματοσειρά ιδίως, απο κομμάτι σε κομμάτι, αλλά δοκιμάσανε πάνω απο 20 κομμάτια, για μια κοπή 16 τεμαχίων ? (εστω κι αν επρόκειτο για χρυσά),. Το οτι ητο χαριστική κοπή, ειναι ενα υπέρ, της δοκιμής.
2. Γιατί δεν δοκιμάσανε, την μήτρα των 40δρ. του 52?

Το 20 δρ είχε παρόμοια διάμετρο με τις δραχμές και τέτοιοι ασημένιοι δίσκοι υπήρχαν στο νομισματοκοπείο. 
Για το 40 δρ δεν υπήρχαν διαθέσιμοι δίσκοι αντίστοιχης διαμέτρου.

Ορφεας

Στέλιο, μαζί σου είμαι απέναντι στο θεριό (*). Εχω και εγώ πολλά ερωτηματικά και ψάχνω ακόμη τις απαντήσεις
(*) θεριό είναι η γραφειοκρατία και τα ελλειπέστατα έως ανύπαρκτα αρχεία.

Καταγράφηκε

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 28, 2017, 01:27:41 πμ »

Η θεωρία του ίδιου του δημοπράτη, κάνει μια εικασία ότι εφ'οςον χρησιμοποίησαν την μήτρα του χρυσού 20δραχμου ,που (κατα τον δημοπρατη) προοριζόταν αρχικά για κυκλοφορία, ειναι ένδειξη οτι και η δρχ με μικρη κεφαλή προοριζόταν για κανονική κυκλοφορία. Εξ ου και το γεγονός οτι κάποιες ειναι κυκλοφορημενες.

Ωραία τα ταίριαξε ολα ο κύριος Φεντον.

Κυκλοφορια ως τι ομως; Παράλληλα με την αλλη κεφαλή; Ποικιλία; Και υπήρχε πράγματι πρόθεση το χρυςο 20δραχμο να κυκλοφορήσει κανονικά;
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 28, 2017, 10:07:40 πμ »

Ηταν τόσο μικρες οι ποσότητες κοπής εκείνη την περίοδο που δεν είχε ιδιαιτερη σημασία αν ήταν δοκίμιο ή κυκλοφορίας.  Όλα τα έριχναν στην κυκλοφορία.  Το τάληρο Αθηνών 1833 ήταν δοκίμιο αλλά τα έριξαν στην κυκλοφορία.  Όσο για την ποσότητα κοπής.....αν κόπηκαν 435 τάληρα Αθηνών και βλέπουμε πλέον τόσα λίγα, δραχμές 1851 κόπηκαν τουλάχιστον σε διπλάσια ποσότητα σύμφωνα με την συχνότητα εμφάνισης οπότε δεν έχει νόημα να βγάζουμε θεωρίες βασιζόμενοι σε 15 με 20 κομμάτια. 

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 28, 2017, 11:16:47 πμ »

ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΣΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΔΡΑΧΜΕΣ ΤΟΥ 51 ΜΕ ΜΙΚΡΟ ΚΕΦΑΛΙ, ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΔΟΚΙΜΙΑ. ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΠΙΟ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΟΥΝ ΣΕ ΑΣΗΜΕΝΙΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΤΗΣ ΔΡΑΧΜΗΣ, ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΛΛΩΣΤΕ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΗΤΡΕΣ ΤΟΥ ΧΡΥΣΟΥ 20ΔΡΑΧΜΟΥ. ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, ΕΛΑ ΠΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΟΜΩΣ ΘΕΛΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ! ΕΤΣΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΣΩΣΤΟ.  ΣΙΓΟΥΡΑ ΒΓΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ (ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΤΕ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΚΟΒΟΤΑΝ) ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΛΟΥΤΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΗ ΜΑΣ ΙΣΤΟΡΙΑ.
Καταγράφηκε

vkeram

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 76
Απ: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 28, 2017, 11:30:54 πμ »

χωρις ναναι πολυ σχετικό αυτό που θα πω σε νομισματικό επίπεδο , εγώ προσπαθώ να μπω στο κλίμα της εποχης εκείνης μιας και δεν εχουμε ιδεα για το ΤΙ και ΠΩΣ.
Υπήρχε τόση πείνα στην Ελλάδα τις δεκαετίες εκείνες που υποθέτω για αυτόν τον λόγο τα έριχναν όλα στην κυκλοφορία. Ετσι, τα τάλιρα 33 και οι δραχμες 51 με μικρο κεφάλι είναι πιθανό ναναι δοκίμια αλλα οι δραχμές 47 και 45 που είναι κυκλοφορίας νομίσματα ειναι σπανιώτερες απο την δρχ51 και εφάμιλλης σπανιώτητας με τα ταλιρα 33. Που σημαίνει οτι με όρους κυκλοφορίας τα νομίσματα της εποχης εκείνης συγχεόνται.
Λόγω χαμηλής κυκλοφορίας χρήματος τα εχωναν όλα στην αγορά οποτε εγω τα αντιμετωπίζω ως νομίσματα κυκλοφορίας.
Αλλιώς θα πρεπει να υποθεσω οτι νομίσματα κυκλοφορίας ειναι σπανιώτερα απο δοκίμια.
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 29, 2017, 08:46:48 πμ »

Κυνηγάμε την ουρά μας πάλι, τι είναι δοκίμιο και τι κυκλοφορίας.

... όχι ότι δεν μας αρέσει αυτή κουβέντα βέβαια... :D
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 29, 2017, 10:39:56 πμ »

χεχε..., πάντα αυτό κάνουμε, αλλά για πές μου, 16-17 κομμάτια γνωστά, οσα και οι κουκουβάγιες στο περίπου, που εχουν κοπεί 435 κομμάτια, πόσα πρέπει να εχουν κοπεί απο δαύτα ?...Βέβαια, και οι κουκουβάγιες, κόπηκαν σαν δοκίμια, οπως πολύ σωστά λέει ο Δημήτρης, αλλά απο την στιγμή που μπαίνει το κομμάτι σε κυκλοφορία, αποτελεί δοκίμιο ?
Βέβαια, η θεωρία μου εμένα ειναι άλλη..., βέβαια ο Ορφέας λέει, οτι ειχαν ετοιμους δίσκους, ισως εχει ενημέρωση για αυτό..., δεν το ξέρω..., αλλά σε εποχή τόσο μεγάλης φτώχειας, που είχαν προηγηθεί τα Παρκερικά, με μεγάλο λοιμό, σε Αθήνα και Πειραιά, και οι μήτρες, με πόση δυσκολία πρέπει να εφτασαν στην Ελλάδα, είχαν ετοιμους ασημένιους δίσκους, και οταν το κράτος ζητιάνευε το ασημι απο τους ιδιώτες ?

Την αλήθεια, μάλλον δεν πρόκειται να την μάθουμε ποτέ, λόγω του τέρατος, που λέει και ο Ορφέας, αλλ'α αυτό. δεν μας απαγορεύει να κάνουμε σηνειρμούς, για το τι πραγματικά μπορεί να συνέβη, εκείνη την εποχή..
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 29, 2017, 01:14:42 μμ »

Το πιο σημαντικό κομμάτι της συζήτησης είναι να πληροφορηθούμε ο καθένας τις απόψεις των υπολοίπων.

Για να... λύσω τον "Γόρδιο Δεσμό" του Νίκου, το κέρδος από τη συζήτηση είναι ότι, αν σε ρωτήσει κάποιος "τι είναι αυτό", μπορείς να απαντήσεις:
- Ο Ορφέας λέει ότι είναι δοκίμιο για τους λόγους Α, Β και Γ.
- Ο Στέλιος λέιε ότι είναι νόμισμα κυκλοφορίας για τους λόγους Δ, Ε και Ζ.
- Ο Νίκος λέει ότι είναι (ξερω-γω) για τους λόγους Η, Θ και Ι.

Έτσι, αυτός που σε ρώτησε έχει ενημερωθεί πλήρως. :-)



Λέγεται συχνά-πυκνά ότι όλο γίνονται οι ίδιες συζητήσεις και κανείς δεν "αλλάζει" τη άποψή του. Μα το ζητούμενο δεν είναι να αλλάξουν άποψη αυτοί που έχουν άποψη, αλλά να ενημερωθούν πλήρως αυτοί που δεν έχουν (συνήθως οι νεώτεροι).

Με συλλεκτικοσυντροφικούς ασπασμούς
Ο υποφαινόμενος :-)))))))))))))))))))))))))))))))))
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 29, 2017, 06:29:29 μμ »

Εγώ δεν μπορώ να πω πως είμαι με την άποψη του δοκιμίου ή του λάθους, εκείνο όμως που φαίνεται ρεαλιστικό είναι πως τα συνολικά κομμάτια που κόπηκαν σίγουρα ήταν περισσότερα από είκοσι, αλλά πέρα από το δοκίμιο ή λάθος  για μένα το πιο σημαντικό  είναι ότι υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που σπάζουν το κεφάλι τους για να ανακαλύψουν την αλήθεια.
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 29, 2017, 07:48:13 μμ »

Εγώ δεν μπορώ να πω πως είμαι με την άποψη του δοκιμίου ή του λάθους, εκείνο όμως που φαίνεται ρεαλιστικό είναι πως τα συνολικά κομμάτια που κόπηκαν σίγουρα ήταν περισσότερα από είκοσι, αλλά πέρα από το δοκίμιο ή λάθος  για μένα το πιο σημαντικό  είναι ότι υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που σπάζουν το κεφάλι τους για να ανακαλύψουν την αλήθεια.

+1.  ΑΡΑ Η ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΗ!!
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 30, 2017, 04:42:14 μμ »

Όπως συνήθως, το θέμα έμπλεξε και μετά από 2 σελίδες απόψεις, δεν μας ξεκαθάρισε τίποτα, αφήνοντάς μας σκόρπιες απόψεις και περισότερη θολούρα.
Είναι σημαντικό να μιλάμε την ίδια γλώσα, αν όχι όλοι, τουλάχιστον οι περισσότεροι. Ετσι, ας προσπαθήσουμε να δούμε εάν συμφωνούμε τουλάχιστον στα βασικά και να συνεχίσουμε στα υπόλοιπα. Και ξεκινάμε :

-   Πως καθορίζεται ο χαρακτηρισμός ενός νομίσματος σε κυκλοφορίας, δοκίμιο, αναμνηστικό, χαριστική κοπή κλπ (σε πρώτη φάση ας μην μπλέξουμε και τα essai, pattern, trial strike, ιδιωτικές κοπές κλπ. κλπ )

-   Αποψή μου : Ο χαρακτηρισμός γίνεται μόνο από τον λόγο ή σκοπό για τον οποίο εκδόθηκε (αν τον ξέρουμε, αλλοιώς ποιόν θεωρούμε πιθανότερο). Ετσι έχουμε :
Kυκλοφορίας : Αυτά που κόπηκαν με σκοπό την διευκόλυνση των συναλλαγών
Δοκίμια : Αυτά που κόπηκαν με σκοπό να δοκιμάσουν κάτι (μήτρα, σχέδιο, μέταλλο, κοπή κλπ) ή για έγκριση από τον χαράκτη, διευθυντές ή άλλους αρμόδιους
Αναμνηστικά : Αυτά που κόπηκαν με σκοπό την ανάμνηση κάποιου γεγονότος
Χαριστική κοπή : Αυτά που κόπηκαν (συνήθως κατ’ εντολήν) με σκοπό να προσφερθούν σαν δώρα.

Για μένα ο αρχικός χαρακτηρισμός παραμένει.

Η ποσότητα κοπής, η κατάσταση και η χρήση κάποιου νομίσματος δεν μπορεί να αλλάξει τους ανωτέρω χαρακτηρισμούς. Πχ.
-   Tα 30 δρ του 1963 κόπηκαν σε ανάμνηση των 100 χρόνων της δυναστείας και τα θεωρούσαμε Αναμνηστικά. Κόπηκαν 3.000.000 κομμάτια και θυμάμαι (φοιτητής τότε) ότι τα χρησιμοποιούσαμε κανονικά για συναλλαγές. Λόγω της ποσότητος κοπής, ή της χρήσης τους σε συναλλαγές θα τα «μετονομάσουμε» σε κυκλοφορίας ?
-   Τα 5 δρ 1833 κου-κου κόπηκαν σαν δοκίμια (15-20 τεμ γνωστά). Επειδή κάποια από αυτά δεν είναι σε καλή κατάσταση (για διάφορους λόγους), εικάζουμε ότι μπήκαν σε κυκλοφορία και λόγω αυτής της χρήσης τα «μετονομάζουμε όλα» σε κυκλοφορίας ? Αλλά μέσα σε αυτά υπάρχουν και 2-3 που κατέληξαν τρύπια, γιατί  προφανώς χρησιμοποιήθηκαν σαν γιορντάνια και χαϊμαλιά. Μήπως με αυτήν την λογική, λόγω αυτής της χρήσης, θα πρέπει να πάψουμε να τα λέμε και «κυκλοφορίας» και να τα «μετονομάσουμε όλα» αλλοιώς ??

Δεκτές διάφορες απόψεις, αν είναι εύκολο με κάποια αιτιολόγηση, μπας και γίνει κάποια προσέγγιση.

ορφεας
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 30, 2017, 08:03:20 μμ »

Ορφέα,
Σχετικά με το τελευταιο ποστ συμφωνώ απολύτως. Μάλλον ομως κακώς  ξεφύγαμε απο το θέμα και πιαστήκαμε με κυκλοφοριας/δοκιμαστικές κοπές αναφορικά με αυτό το νομιςμα αφού δεν ξέρουμε αν ειναι κυκλοφοριας η δοκίμιο αρα δεν ξέρουμε που να το κατατάξουμε.

Ομως η θεωρία σου για δοκιμή μήτρας του 20δρχμου του 52 μου δημιουργει μερικά ερωτηματικά. Αφού όπως λες είχαν έτοιμους αργυρούς δίσκους στον μέγεθος του 20δρχμου (δίσκοι για κοπή δραχμών) γιατί να δοκιμάσουν μόνο τον εμπροσθοτυπο; Γιατί βάζεις στην πρεσσα απο επάνω την μήτρα του 20δρχμου και απο κάτω την κανονική μήτρα των δραχμών; Γιατί δεν κανεις ενα κανονικό δοκίμιο εξολοκλήρου όπως θα φαίνεται το 20δρχμο με εμπροσθοτυπο και οπισθοτυπο;

Μήπως τελικά δεν ειναι ούτε μπέρδεμα μητρων όπως λέει ο Στέλιος αλλα ούτε δοκίμιο; Μήπως ειναι αποτέλεσμα εσκεμμένης ενέργειας του Νομισματοκοπείου;
Μήπως κατα την διαδικασία κοπής των δραχμών καταστράφηκε η μήτρα παραγωγής του εμπροσθοτυπου και αντι να φτιάξουν καινούργια χρησιμοποίησαν την μήτρα του 20δρχμου για να συμπληρώσουν τον απαιτούμενο αριθμό έστω αυτόν τον λιγο που απέμενε; Η μάλλον ακριβως επειδη απέμενε μικρός αριθμός και δεν ήταν οικονομικά συμφέρον για λίγα κομμάτια να κατασκευασουν καινούργια;



Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 30, 2017, 08:18:03 μμ »

Αν δε έχει συμβεί κάτι τετοιο τοτε  μιλάμε για ποικιλία δραχμής και οχι σφάλμα η δοκίμιο.

Αλλα..... πως να μάθει κανεις;
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 30, 2017, 11:03:44 μμ »

Όπως συνήθως, το θέμα έμπλεξε και μετά από 2 σελίδες απόψεις, δεν μας ξεκαθάρισε τίποτα, αφήνοντάς μας σκόρπιες απόψεις και περισότερη θολούρα.
Είναι σημαντικό να μιλάμε την ίδια γλώσα, αν όχι όλοι, τουλάχιστον οι περισσότεροι. Ετσι, ας προσπαθήσουμε να δούμε εάν συμφωνούμε τουλάχιστον στα βασικά και να συνεχίσουμε στα υπόλοιπα. Και ξεκινάμε :

-   Πως καθορίζεται ο χαρακτηρισμός ενός νομίσματος σε κυκλοφορίας, δοκίμιο, αναμνηστικό, χαριστική κοπή κλπ (σε πρώτη φάση ας μην μπλέξουμε και τα essai, pattern, trial strike, ιδιωτικές κοπές κλπ. κλπ )

-   Αποψή μου : Ο χαρακτηρισμός γίνεται μόνο από τον λόγο ή σκοπό για τον οποίο εκδόθηκε (αν τον ξέρουμε, αλλοιώς ποιόν θεωρούμε πιθανότερο). Ετσι έχουμε :
Kυκλοφορίας : Αυτά που κόπηκαν με σκοπό την διευκόλυνση των συναλλαγών
Δοκίμια : Αυτά που κόπηκαν με σκοπό να δοκιμάσουν κάτι (μήτρα, σχέδιο, μέταλλο, κοπή κλπ) ή για έγκριση από τον χαράκτη, διευθυντές ή άλλους αρμόδιους
Αναμνηστικά : Αυτά που κόπηκαν με σκοπό την ανάμνηση κάποιου γεγονότος
Χαριστική κοπή : Αυτά που κόπηκαν (συνήθως κατ’ εντολήν) με σκοπό να προσφερθούν σαν δώρα.

Για μένα ο αρχικός χαρακτηρισμός παραμένει.

Η ποσότητα κοπής, η κατάσταση και η χρήση κάποιου νομίσματος δεν μπορεί να αλλάξει τους ανωτέρω χαρακτηρισμούς. Πχ.
-   Tα 30 δρ του 1963 κόπηκαν σε ανάμνηση των 100 χρόνων της δυναστείας και τα θεωρούσαμε Αναμνηστικά. Κόπηκαν 3.000.000 κομμάτια και θυμάμαι (φοιτητής τότε) ότι τα χρησιμοποιούσαμε κανονικά για συναλλαγές. Λόγω της ποσότητος κοπής, ή της χρήσης τους σε συναλλαγές θα τα «μετονομάσουμε» σε κυκλοφορίας ?
-   Τα 5 δρ 1833 κου-κου κόπηκαν σαν δοκίμια (15-20 τεμ γνωστά). Επειδή κάποια από αυτά δεν είναι σε καλή κατάσταση (για διάφορους λόγους), εικάζουμε ότι μπήκαν σε κυκλοφορία και λόγω αυτής της χρήσης τα «μετονομάζουμε όλα» σε κυκλοφορίας ? Αλλά μέσα σε αυτά υπάρχουν και 2-3 που κατέληξαν τρύπια, γιατί  προφανώς χρησιμοποιήθηκαν σαν γιορντάνια και χαϊμαλιά. Μήπως με αυτήν την λογική, λόγω αυτής της χρήσης, θα πρέπει να πάψουμε να τα λέμε και «κυκλοφορίας» και να τα «μετονομάσουμε όλα» αλλοιώς ??

Δεκτές διάφορες απόψεις, αν είναι εύκολο με κάποια αιτιολόγηση, μπας και γίνει κάποια προσέγγιση.

ορφεας

Ορφέα,

νομίζω δεν ειναι του παρόντος. Εχει δίκιο ο Γιώργος, αν και φταίω εγώ που το ξεκίνησα άθελά μου
Καλύτερα ισως θάταν να τα πούμε σε κάποιο άλλο τόπικ
Εν πάσει περιπτώσει, αφού ξεκίνησε, ας πω την άποψή μου
Τα δοκίμια, που απορίφτηκαν, και ρίχτηκαν στην κυκλοφορία, πχ. μονόλεπτα Καποδίστρια, δεν αποτελούν δοκίμια, κατα την γνώμη μου, ακόμα κι ας κόπηκαν σαν τέτοια. Το ιδιο και το Χάγιερ (αν οντως απορίφτηκε).
Τα 30 δρχ 1963, κόπησαν σαν αναμνηστικά, αλλά επειδή μάλλον, ηταν κοντά στην εσωτερική τους αξία, τα εριξαν στην κυκλοφορία, ή μπορεί νάχαν σκοπό να το κάνουν
Θα μπορούσαν, να ονομαστούν, αναμνηστικά κυκλοφορίας, οπως ας πούμε τα 50άρικα και 100άρικα του 1994-99....Αυτά πως θα τα ονομάζαμε ? Αναμνηστικά ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: 1 δραχμή 1851 μικρό κεφάλι
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 31, 2017, 01:16:36 πμ »

Αν και αισθάνομαι σαν βάτραχος ανάμεσα στα βουβάλια (με την καλή έννοια), θα πω δυο πράγματα.

Αναμνηστικά κυκλοφορίας είναι τα αναμνηστικά που διατίθενται (από την τράπεζα) στην ονομαστική τους αξία.
Σκέτα αναμνηστικά (ή "συλλεκτικά κέρματα" σύμφωνα με την ορολογία της ΤτΕ) είναι αυτά που διατίθενται σε αξία μεγαλύτερη από την ονομαστική.
http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Euro/Notes-coins/Collectors/default.aspx

Σε αυτά που έγραψε ο Ορφέας θα παρατηρήσω ότι μπορεί να αλλάξει ο σκοπός. "Τα φτιάξαμε για δοκίμια, αλλά ρίχ' τα στην κυκλοφορία." Θα έλεγα ότι σε αυτή την περίπτωση είναι και τα δύο. Και δοκίμια και κυκλοφορίας.

Σε αυτά που έγραψε ο Στέλιος θα παρατηρήσω ότι όταν αλλάζει ο σκοπός, ίσως δεν χάνεται η αρχική ιδιότητα. Επειδή "έγιναν" κυκλοφορίας, δεν είναι απαραίτητο ότι έπαψαν να είναι και δοκίμια...

Στην εποχή μας μπορεί να φαίνεται "κουφό" το δοκίμιο που κυκλοφόρησε, αλλά εκείνη την εποχή μπορεί να ήταν φυσιολογικό...

(Κάπως γενικά όλα αυτά...)



Να πω και... την κρυάδα μου...
Αλλά μέσα σε αυτά υπάρχουν και 2-3 που κατέληξαν τρύπια, γιατί  προφανώς χρησιμοποιήθηκαν σαν γιορντάνια και χαϊμαλιά.
Επειδή δεν είχαν εφευρεθεί ακόμα τα slabs, έβαζαν τα δοκίμια σε γιορντάνια για φιγούρα. :-)))))))))))))))
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜