Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Για μία μπύρα βγήκα...που να ήξερα;  (Αναγνώστηκε 3228 φορές)

Διονύσης Χ.

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 80
Για μία μπύρα βγήκα...που να ήξερα;
« στις: Απρίλιος 25, 2015, 01:30:34 πμ »

Μετά από πολύ καιρό είπα να βγω για μία μπύρα με τον κουμπάρο μου (αφού πήραμε άδεια από τα αφεντικά).
Τι το ΄θελα;;;;;; Άφησα την γυναίκα μου να μου χτυπήσει αυτό αυτό στο ebay. Το έχω, όμως αυτό είναι σε πολύ καλή κατάσταση (χωρίς το συνηθισμένο κόψιμο από τη μεριά της κουκουβάγιας) και η τιμή που έκλεισε πολύ καλή κατά τη γνώμη μου. Αντί για αυτό, μπερδέυτηκε και χτύπησε (και κέρδισε τελικά) αυτό αυτό. Δεν λέω βέβαια ότι δεν το ήθελα κι όλας  ;D

Κατά τη γνώμη σας, αξίζει να τη χωρήσω ή θα το ξανα βρω εύκολα σε αυτή τη κατάσταση και σε αυτή τη τιμή; Για το 4δραχμο λέω...
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: Για μία μπύρα βγήκα...που να ήξερα;
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 25, 2015, 01:45:33 πμ »

αφου δεν χτυπησε κατι τετοιο
 http://www.ebay.com/itm/Sexy-Women-Stripe-Babydoll-Lace-Dress-Lingerie-Sleepwear-Underwear-G-String-/301561528810?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item463677c1ea

την κρατας

βεβαια πρεπει να την εκπαιδευσεις σωστα

υγ για το νομισμα δεν ξερω δες τα κλεισμενα
Καταγράφηκε

Διονύσης Χ.

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 80
Απ: Για μία μπύρα βγήκα...που να ήξερα;
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 25, 2015, 01:48:47 πμ »

Δεν νομίζω να είχα πρόβλημα αν χτύπαγε κάτι τέτοιο. .. θα το προτιμούσα κι ολας  ;D

Τα κλεισμένα πώς τα βλέπεις;
Καταγράφηκε

SHIELD

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 50
Απ: Για μία μπύρα βγήκα...που να ήξερα;
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 25, 2015, 11:03:57 πμ »

Φιλε Διονυση οι γυναικες ειναι η αληθεια ειναι πιο πρακτικες απο εμας τους ανδρες.Σωστα σκεπτομενη λοιπον η κυρια σου πηρε αυτο που σου πηρε.Αν δεις τις τιμες κλεισιματος θα καταλαβεις τι εννοω.Αυτο που ηθελες εσυ εκλεισε κοντα στα 300 αυτο που εκεινη σου πηρε εκλεισε στα 23 ευρω.Με αυτο καταφερε και ευχαριστημενος να εισαι γιατι πηρες ενα νομισμα αλλα και οικονομια στον οικογενειακο προυπολογισμο να κανει  ;) ;) ;)
Καταγράφηκε

Smartmorpheus

  • Επισκέπτης
Απ: Για μία μπύρα βγήκα...που να ήξερα;
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 25, 2015, 04:23:10 μμ »

Διονύση καλορίζικο ομορφο αλλα μικρο το λιονταρακι.
Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: Για μία μπύρα βγήκα...που να ήξερα;
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 25, 2015, 09:58:01 μμ »

αφου δεν χτυπησε κατι τετοιο
 http://www.ebay.com/itm/Sexy-Women-Stripe-Babydoll-Lace-Dress-Lingerie-Sleepwear-Underwear-G-String-/301561528810?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item463677c1ea

την κρατας

βεβαια πρεπει να την εκπαιδευσεις σωστα

υγ για το νομισμα δεν ξερω δες τα κλεισμενα
Λεωνίδα επειδή βλέπω ότι είσαι εξοικειωμένος με τα "Sexy-Women-Stripe-Babydoll-Lace-Dress-Lingerie-Sleepwear-Underwear-G-String", μήπως είσαι ο πλειοδότης στο τεταρτάκι του 1846 ::) :P ::) :P;
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: Για μία μπύρα βγήκα...που να ήξερα;
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 25, 2015, 10:11:57 μμ »

αφου δεν χτυπησε κατι τετοιο
 http://www.ebay.com/itm/Sexy-Women-Stripe-Babydoll-Lace-Dress-Lingerie-Sleepwear-Underwear-G-String-/301561528810?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item463677c1ea

την κρατας

βεβαια πρεπει να την εκπαιδευσεις σωστα

υγ για το νομισμα δεν ξερω δες τα κλεισμενα
Λεωνίδα επειδή βλέπω ότι είσαι εξοικειωμένος με τα "Sexy-Women-Stripe-Babydoll-Lace-Dress-Lingerie-Sleepwear-Underwear-G-String", μήπως είσαι ο πλειοδότης στο τεταρτάκι του 1846 ::) :P ::) :P;

οχι
Καταγράφηκε

Διονύσης Χ.

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 80
Απ: Για μία μπύρα βγήκα...που να ήξερα;
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 26, 2015, 07:58:16 μμ »

Φιλε Διονυση οι γυναικες ειναι η αληθεια ειναι πιο πρακτικες απο εμας τους ανδρες.Σωστα σκεπτομενη λοιπον η κυρια σου πηρε αυτο που σου πηρε.Αν δεις τις τιμες κλεισιματος θα καταλαβεις τι εννοω.Αυτο που ηθελες εσυ εκλεισε κοντα στα 300 αυτο που εκεινη σου πηρε εκλεισε στα 23 ευρω.Με αυτο καταφερε και ευχαριστημενος να εισαι γιατι πηρες ενα νομισμα αλλα και οικονομια στον οικογενειακο προυπολογισμο να κανει  ;) ;) ;)

Μπα... δεν έκανε καλό... από τα νεύρα μου πήρα μερικά ακόμα  :o


Διονύση καλορίζικο ομορφο αλλα μικρο το λιονταρακι.

Το πήρα απόφαση ότι αν περιμένω να συμπληρώσω πόλεις μόνο με 4δραχμα, δεν θα πάω και πολύ μπροστά. Έχω σκεφτεί να τυπώσω έναν μεγάλο χάρτη με τις αρχαίες πόλεις και να βάζω πάνω στο χάρτη τα νομίσματα στη θέση της εκάστοτε πόλης. Αυτό θα γίνει σε στυλ πίνακα με τζάμι μπροστά.

Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.018
Απ: Για μία μπύρα βγήκα...που να ήξερα;
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 26, 2015, 08:22:28 μμ »

Μπράβο, Διονύση! Ευφάνταστη η σκέψη σου. Θα ήθελα να τη δω υλοποιημένη! Ισως χρειαστώ κάτι αντίστοιχο.
Καταγράφηκε

Διονύσης Χ.

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 80
Απ: Για μία μπύρα βγήκα...που να ήξερα;
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 26, 2015, 08:40:44 μμ »

Μπράβο, Διονύση! Ευφάνταστη η σκέψη σου. Θα ήθελα να τη δω υλοποιημένη! Ισως χρειαστώ κάτι αντίστοιχο.

μόλις το φτιάξω, το βλέπεις και αν σου αρέσει φτιάχνουμε μαζί και ένα για σένα. Νομισματάκια φθηνά για να βάλεις υπάρχουν... Δεν χρειάζεται να βάλεις σπάνια νομίσματα.


Θα φτάξω και ένα με μοντέρνο χάρτι και θα βάλω τα τώρα νομίσματα. όποτε αλλάζει νόμισμα μία χώρα, θα αλλάζω και τον πίνακα.
Για αυτό περιμένω να δω τι θα κάνει ο Τσίπρας και η Μέρκελ.... Μη το ζαλίσω το θέμα με τις αλλαγές  ;D
Καταγράφηκε

nestor34

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 123
Απ: Για μία μπύρα βγήκα...που να ήξερα;
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 27, 2015, 07:19:58 μμ »

ωραία ιδέα, θα την κλέψω κι εγώ.
Η διαδικασία, για να παίρνεις τέτοια νομίσματα απο το e-bay ποια είναι;
Καταγράφηκε
το χιούμορ μου είναι απαίσιο, δείξτε κατανόηση.

Διονύσης Χ.

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 80
Απ: Για μία μπύρα βγήκα...που να ήξερα;
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 27, 2015, 11:36:09 μμ »

1.Αγοράζεις οτι θες.

2.οταν έρθει ο φάκελος τον πας στην εφορία αρχαιοτήτων (με τη νέα κυβέρνηση γίνονται καποιες αλλαγές στις αρμοδιότητες των υπηρεσιών και έτσι οι νεοι συλλέκτες καλό είναι να παίρνουν ένα τηλέφωνο πρώτα για να τους πουν που θα πάνε). Τον φάκελο αφήνεις να τον ανοίξουν στην υπηρεσία που θα πας. Μέσα στον φάκελο καλό είναι να υπάρχει και η απόδειξη αγοράς. Ενημέρωσε τον πωλητή να την βάλει μέσα στον φάκελο.

3. Αφού πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου πας στο ΝΜΑ ( νομισματικο μουσείο Αθηνών) για την ταυτοποίηση. Εκεί αν έχεις 2-3 κομμάτια,  τα καταγράφουν, παίρνεις άλλο ένα αρ. προτοκολλου και φεύγεις. Σε ένα μήνα τα χαρτιά είναι στο σπίτι. Αν έχεις πολλά κομμάτια τα αφήνεις εκεί και για την συνέχεια σε ειδοποιούν.
Καταγράφηκε

nestor34

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 123
Απ: Για μία μπύρα βγήκα...που να ήξερα;
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 28, 2015, 10:29:21 πμ »

κατάλαβα, αν είσαι απο επαρχία συλλέγεις αντίγραφα. Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
το χιούμορ μου είναι απαίσιο, δείξτε κατανόηση.