Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Φιλοσοφία βαθμολόγησης  (Αναγνώστηκε 2117 φορές)

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Φιλοσοφία βαθμολόγησης
« στις: Οκτώβριος 20, 2016, 01:19:31 πμ »

http://www.psestamp.com/pdf/2009_GradingGuide_092009.pdf

Μπορεί να ενδιφέρει συλλέκτες γραμματοσήμων. Αλλά επειδή ο άνθρωπος μαθαίνει με τη σύγκριση, ενδιαφέρει και τους νομισματάδες.

Τα κεφάλαια "What is grading" και "The grading system" μπορούν να δώσουν σημαντικά επιχειρήματα στον haros.

Για τους αντισλαμπαριστές... μπορεί να αρκούν αυτά:
"Difficult? Yes. Controversial? At times. Impossible? No."
(Ο αντισλαμπαρισμός) "leaves all but fully knowledgeable collectors at a severe disadvantage."

----------------------------

Εμένα προσωπικά μου προκάλεσε το ενδιαφέρον η φιλοσοφία αυτού του συστήματος. Ότι προσπαθεί να ενσωματώσει όλες τις παραμέτρους στη βαθμολογία και δεν μπαίνει στη λογική του details.

(Περισσότερα κάποια πιο... φυσιολογική ώρα.)
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

nestor34

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 123
Απ: Φιλοσοφία βαθμολόγησης
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 11:19:34 πμ »

Συγνώμη που χαλάω το θέμα, μπορεί να σβηστεί το ποστ μου αφού μου λυθεί η απορία.
Υπήρχε κόντρα μεταξύ συλλεκτών γραμματοσήμων και νομισμάτων; Κάτι σαν κι αυτο που γινόταν με τους ροκάδες και τους τεκνάδες (εγω ήμουν με τους ροκάδες, όχι με τα φλώρια, αν και μ' άρεσαν και μερικά τραγούδια τέκνο και τ' άκουγα στα κρυφά  ;D   )
Καταγράφηκε
το χιούμορ μου είναι απαίσιο, δείξτε κατανόηση.

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: Φιλοσοφία βαθμολόγησης
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 12:49:22 μμ »

Παντού υπάρχουν κόντρες, σύντροφε... Νομίζω, όμως, ότι οι κόντρες είναι πιο έντονες, όσο κοντινότερη είναι η σχέση. Π.χ. ανάμεσα σε συλλέκτες "υψηλόβαθμων" νομισμάτων και συλλέκτες "σπανιοτήτων".

Από την άλλη, τόσο οι συλλέκτες νομισμάτων, όσο και οι συλλέκτες γραμματοσήμων θεωρούν τον τομέα τους "κατεξοχήν" συλλεκτικό. Θέση που δεν "διεκδικούν" οι συλλέκτες χαρτονομισμάτων, τηλεκαρτών κλπ...
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: Φιλοσοφία βαθμολόγησης
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 03:08:05 μμ »

  Για τα χαρτονομισματα, μαλλον διαφωνω, ειναι κατεξοχην συλλεκτικο ειδος, με πολλους χιλιαδες συλλεκτες ανα την υφηλιο, δημοπρασιες, καταλογους, σπανιοτητες κλπ, και αυτο το "χαρτια" η "χαρταδες" που λεγεται  στην συλλεκτικη αργκο, ειναι μαλλον για λογους συντομιας και ευκολιας και οχι υποτιμησης.
  Προσωπικα μου αρεσουν πολυ, αλλα δεν ασχοληθηκα ποτε λογω ευαισθησιας του υλικου τους, δεν μπορεις να τα "χουφτωνεις" βρε αδερφε.. 8) 8) 8)
  Κατα τα αλλα, στα νομισματα, εαν εχεις αρκετο μαρουλι, δεν εχεις θεμα διαφωνιας, εχεις υψηλοβαθμες σπανιοτητες πιστοποιημενες, και εληξε η υποθεση.
  Αν δεν εχεις ευρωδεντρα στην αυλη, (οπως οι περισσοτεροι απο εμας) παλευεις με οτι εχεις και οτι μπορεις.
  Γιαυτο και οι διαφωνιες δεν εχουν τοσο "ιδεολογικο" υποβαθρο, αλλα μαλλον πιο πεζες αιτιες, αιτιολογησης  επιλογων που ειναι μαλλον αναγκαστικες.
  Τωρα για τις τηλεκαρτες τι να πω, το γνωστο "οτι θελει ο καθενας κλπ κλπ."(μα τηλεκαρτες βρε παιδια?? ??? ??? ???)
Καταγράφηκε

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: Φιλοσοφία βαθμολόγησης
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 03:21:38 μμ »

"κατεξοχήν" συλλεκτικό

Εννοούσα ότι στον "μέσο άνθρωπο" το μυαλό του πάει συνήθως σε συλλογές γραμματοσήμων και δευτερευόντως νομισμάτων. Και μετά σε όλα τα άλλα.

Π.χ. μπορείς να πεις σε μια κοπέλλα "Έλα στο σπίτι μου να σου δείξω τη συλλογή μου με τα γραμματόσημα και... αν δεν σου αρέσει, ντύνεσαι και φεύγεις." Δεν μπορείς να πεις για τη συλλογή σου με τις τηλεκάρτες... ;-)

-----------------

Γράφτε τίποτα για τη βαθμολόγηση...
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: Φιλοσοφία βαθμολόγησης
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 03:50:08 μμ »

Τηλεκάρτες!... ;D  ....τι θυμήθηκα! Την περίοδο που ήμουν στην Κρήτη στο ΙΤΕ (Ίδρυμα τεχνολογικής Έρευνας) είχα έναν φίλο μανιώδη συλλέκτη τηλεκαρτών. Όταν λέμε μανιώδη εννούμε κυριολεκτικά μανιώδη.  Θυμάμαι τ'απογεύματα στηνόταν στη πλατεία του Αγίου Μηνά στο (Ηράκλειο) όσοι μένουν Κρήτη - Ηράκλειο γνωρίζουν και περίμενε με τις ώρες άλλες φοιτήτριες να τελειώσουν τα τηλεφωνήματα. Όποιαν έκοβε ότι της τέλειωναν οι μονάδες πήγαινε και της έπιανε κουβέντα για να της πάρει την τηλεκάρτα. Κάποιες βραδιές περπατούσε ακόμα και ώρες γυρίζοντας τα καρτοτηλέφωνα μήπως και κάποιος έχει ξεχάσει τηλεκάρτα στον τηλεφωνικό θάλαμμο για να την συλλέξει.  Θυμάμαι ότι του είχε γίνει έμμονη ιδέα... Είχε πάνω από 500.000 τηλεκάρτες συλλογή.Τουλάχιστον έτσι ισχυρίζονταν. Ποτέ δεν μου έδειξε τη συλλογή του αλλά τον έβλεπα πάντα χωμένο στα καρτοτηλέφωνα  :D
Καλό παιδί αλλά υπερβολικά μανιώδης με τις τηλεκάρτες...   ;D . Βασικά μόνο εγώ τον καταλάβαινα. Όλοι οι άλλοι τον είχαν για εξωγήινο. Έλεγε ότι όταν έφτανε το 1 εκατομμύριο τηλεκάρτες θ'αγόραζε 1 καλή μηχανή για να γυρίσει τον κόσμο.







 






Καταγράφηκε

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: Φιλοσοφία βαθμολόγησης
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 04:05:01 μμ »

Έπιανε κουβέντα στις φοιτήτριες για να τους πάρει τις τηλεκάρτες!!!

Για Αλλάχ, για Μπάσμαλα!
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

nestor34

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 123
Απ: Φιλοσοφία βαθμολόγησης
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 05:54:32 μμ »

είμαι σίγουρος οτι τις καλούσε σπίτι του για να τους δείξει την συλλογή του απο τηλεκάρτες.... κι όσες δεχόταν, τις έδειχνε, μόνο, την συλλογή του απο τηλεκάρτες ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ  ;D
Καταγράφηκε
το χιούμορ μου είναι απαίσιο, δείξτε κατανόηση.