Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Τορνεσέλλο  (Αναγνώστηκε 2442 φορές)

malef13

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 395
Τορνεσέλλο
« στις: Αύγουστος 28, 2016, 08:07:42 μμ »

  Τα γνωστά τορνεσέλλο μου έχουν δημιουργήσει μεγάλη περιέργεια σχετικά και με τις έρευνες και το αρχείο που κρατούσα διαπιστώνοντας κάτι διαφορετικό που δυστυχώς μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω. ίσως να είναι πατάτα, αλλά φτιάχνω αυτό το θέμα μπας και ανταλλάζοντας απόψεις καταλήξουμε κάπου.
  Υποθέτω πως στα νομίσματα αυτά, έχουν γίνει επισημάνσεις προκειμένου να χρησιμοποιηθούν κάπου ή κάπως (πολύ γενικό αλλά δεν γνωρίζω το γιατί) καθώς παρατήρησα πως σε όλους του δόγηδες και όχι σε κάποιον συγκεκριμένα, πράγμα που να σήμαινε πως ίσως να έγινε μεμονωμένα σε κάποιον από το νομισματοκοπείο ή έγινε για μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο. Το όλο θέμα παραπέμπει σαν να συγκεντρώνονταν σε κάποια περιοχή (? ίσως :-\ ) και να γινόταν. Παραθέτω εικόνες που έχω κυκλώσει το επίμαχο σημείο όπου σχηματίζεται ο σταυρός.

1.
http://www.ebay.com/itm/LANZ-Venedig-Tornesello-Antonio-Venier-Christus-Doge-Italien-14-Jhd-VA1344-/371718779192?hash=item568c2a7138:g:GrwAAOSw9NdXvhUn

2.
http://www.ebay.com/itm/LANZ-Venedig-Tornesello-Michael-Steno-Christus-Doge-Italien-15-Jhd-VA1346-/371718781825?hash=item568c2a7b81:g:aw4AAOSwgZ1XvhaU

3.
http://www.ebay.com/itm/LANZ-Venedig-Tornesello-Michael-Steno-Christus-Doge-Italien-15-Jhd-VA1346-/371718781825?hash=item568c2a7b81:g:aw4AAOSwgZ1XvhaU

4.
http://www.ebay.com/itm/LANZ-Venedig-Tornesello-Antonio-Venier-Christus-Doge-Italien-14-Jhd-VA2387-/371718779876?hash=item568c2a73e4:g:JaIAAOSw9NdXvhWN

5.
http://www.ebay.com/itm/LANZ-Venedig-Tornesello-Antonio-Venier-Christus-Doge-Italien-14-Jhd-VA1345-/371718779252?hash=item568c2a7174:g:NhQAAOSwHoFXvhUx

6.
http://www.ebay.com/itm/LANZ-Venedig-Tornesello-Antonio-Venier-Christus-Doge-Italien-14-Jhd-VA1350-/232058980635?hash=item3607cb091b:g:MOIAAOSwaB5XvhVP
Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: Τορνεσέλλο
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 28, 2016, 09:25:31 μμ »

Γιαννη πιστευω οτι στα τορνεσελλο πρεπει να γινει αναλυση στο χερι και μετρηματα βαρους,εγω για να πω και την αληθεια ειχα την αισθηση οτι πρεπει να εγιναν κατα το χτυπημα γιατι ειναι πολυ μικρα και λεπτα και ισως η μεθοδολογια χτυπηματος αφηνε τετοια ιχνη στην αλλη οψη αλλα τα 2 που εχω δεν προσφερονται για μελετη,παντως δεν ειναι πατατα καθολου ,οφειλουμε να ξεψαχνιζουμε εστω και τις μικρολεπτομερειες σε τετοιες περιοδους,αυτο ειναι το συναρπαστικο με τα Ενετικα οτι δεν γινεσαι σιγα σιγα συλλεκτης μονο αλλα συναμα και ιστορικος ερευνητης κατι που προσδιδει αλλη γοητεια,θα επανερθω στο ωραιο θεμα σου οσονουπω με οτι νεα πληροφορια αντλησω,νασαι καλα
Καταγράφηκε

malef13

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 395
Απ: Τορνεσέλλο
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 28, 2016, 09:46:44 μμ »

Γιαννη πιστευω οτι στα τορνεσελλο πρεπει να γινει αναλυση στο χερι και μετρηματα βαρους,εγω για να πω και την αληθεια ειχα την αισθηση οτι πρεπει να εγιναν κατα το χτυπημα γιατι ειναι πολυ μικρα και λεπτα και ισως η μεθοδολογια χτυπηματος αφηνε τετοια ιχνη στην αλλη οψη αλλα τα 2 που εχω δεν προσφερονται για μελετη,παντως δεν ειναι πατατα καθολου ,οφειλουμε να ξεψαχνιζουμε εστω και τις μικρολεπτομερειες σε τετοιες περιοδους,αυτο ειναι το συναρπαστικο με τα Ενετικα οτι δεν γινεσαι σιγα σιγα συλλεκτης μονο αλλα συναμα και ιστορικος ερευνητης κατι που προσδιδει αλλη γοητεια,θα επανερθω στο ωραιο θεμα σου οσονουπω με οτι νεα πληροφορια αντλησω,νασαι καλα

Μπάμπη πιθανόν να έχεις δίκιο. Το νόμισμα στο χέρι όπως το έχεις είναι πολύ λεπτό; Απλά το γεγονός που με εκπλήσσει είναι πως τα τορνεσέλλο από το 1382 έως 1413 υπάρχουν κομμάτια στα οποία υπάρχει αυτό το σημάδι πράγμα που με έκανε να σκεφτώ ότι ίσως να μην είναι από την κοπή τους έτσι. Επίσης θα δεις σε μερικά, (σε μερικά αλλά συμπίπτει) ο σταυρός από πίσω δεν συμπίπτει με την άλλη πλευρά όπως στο παράδειγμα 2.
Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: Τορνεσέλλο
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 28, 2016, 09:57:07 μμ »

Το τορνσελο ειναι 0.75 του γρ και περιεχει χαλκο κατα 89% και το αλλο 11% ειναι απο ασημι,κυκλοφορησε για χρηση μονο στον Ελληνικο χωρο Κορωνη-Μεθωνη-Ευβοια και Κρητη το 1353μ.Χ. Το ενα τορνεσελο ισοδυναμουσε με 3 πικολι και τα 4 τορνεσελο με ενα σολδινι και ο σκοπος της κυκλοφοριας απο την Μητροπολη ηταν να κερδισει την εμπιστοσυνη εναντι των Ελληνικων φραγκικων δηναριων-τορνεσιων της γλαρεντζας-Αχαιας και Αθηνων τα οποια ηταν σε παρομοιο βαρος αλλα με 2% μονο ασημι.Γιαννη ξεχασα να σου πω οτι υπαρχουν αναφορες οτι στην Επανασταση του 1355;; στην Κρητη κοπηκαν τορνσελο και κυκλοφορησαν αλλα θα ψαξω το αρχειο μου να σου πω τι και πως.Επαναλαμβανω δεν ειναι καθολου τυχαια η παρατηρηση σου και πιστεψε με υπαρχουν στοιχεια και αναφορες για τον τροπο χαραξης των μητρων και τα χτυπηματα ;)
Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: Τορνεσέλλο
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 28, 2016, 10:03:19 μμ »

Γιαννη αναφερεται σε μελετες οντως απο το 1353 εως το 1423 ο τροπος χτυπηματος ηταν ο ιδιος και ειναι συνηθισμενο φαινομενο τα διπλοχτυπημενα και τα οφ σεντερ καθως και αλλα κατα την διαρκεια του χτυπηματος αποτελεσματα πανω στα μικρα αυτα νομισματα
Καταγράφηκε

malef13

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 395
Απ: Τορνεσέλλο
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 28, 2016, 10:18:25 μμ »

  Μπάμπη πολλά από αυτά δεν τα ήξερα καθόλου. Μετά από όλα αυτά και το σεσίνο βλέπω ξεκάθαρα πως επόμενος στόχος είναι ένα δυνατό τορνεσέλλο :D! Με το βάρος που μου λες υπερτερεί το γεγονός να έγιναν κατά την κοπή αλλά άμα παρατηρήσεις θα δεις πως μερικοί σταυροί είναι σε άλλα μέρη στην άλλη πλευρά.
Τα στοιχεία και οι αναφορές για τον τρόπο χάραξης των μητρών και τα χτυπήματα πιστεύω είναι το κλειδί για να σχηματίσουμε μια πιο σαφή εικόνα.
Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: Τορνεσέλλο
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 29, 2016, 02:33:57 μμ »

Στο ευχομαι Γιαννη να βρεις ενα πολυ δυνατο τορνεσελο αλλα δυστυχως να θυμασαι να ειναι μετα του 1453 γιατι πριν απαγορευεται γιαυτο και πολλοι παλιοι δεν ασχοληθηκαν με δαυτα,για ενα νομισματακι που κανει 20ε κινδυνευεις να χαρακτηριστεις Ρωχαμης .Μπορει ο Βουλγαρος να κατεχει ενα χρεπακι τορνσελο Μιχαηλ Στενο και εγω που ειμαι απο την Κρητη οπου κυκλοφορησε και βρισκονται για πλακα  απαγορευεται,δυστυχως ο Ελληνας συλλεκτης ειναι εγκλωβισμενος απο ενα υδροκεφαλο Κρατος,ειναι πολλα τα παραδειγματα νομισματων Βυζαντινων-Ρωμαικων-Ενετικων που κανουν ελαχιστα ευρω και κυκλοφορουν παντου, στην Ελλαδα να εξομοιωνονται με την πρεζα η κατοχη τους
Καταγράφηκε

malef13

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 395
Απ: Τορνεσέλλο
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 29, 2016, 03:15:52 μμ »

Στο ευχομαι Γιαννη να βρεις ενα πολυ δυνατο τορνεσελο αλλα δυστυχως να θυμασαι να ειναι μετα του 1453 γιατι πριν απαγορευεται γιαυτο και πολλοι παλιοι δεν ασχοληθηκαν με δαυτα,για ενα νομισματακι που κανει 20ε κινδυνευεις να χαρακτηριστεις Ρωχαμης .Μπορει ο Βουλγαρος να κατεχει ενα χρεπακι τορνσελο Μιχαηλ Στενο και εγω που ειμαι απο την Κρητη οπου κυκλοφορησε και βρισκονται για πλακα  απαγορευεται,δυστυχως ο Ελληνας συλλεκτης ειναι εγκλωβισμενος απο ενα υδροκεφαλο Κρατος,ειναι πολλα τα παραδειγματα νομισματων Βυζαντινων-Ρωμαικων-Ενετικων που κανουν ελαχιστα ευρω και κυκλοφορουν παντου, στην Ελλαδα να εξομοιωνονται με την πρεζα η κατοχη τους

 Μπάμπη πραγματικά και εγώ σε αυτό το θέμα είμαι υπερβολικά εκνευρισμένος.. Νομίσματα δενιερ από αχαϊα, αθήνα, δεσποτάτο της Ηπείρου να θεωρούνται παράνομα...Πάμε καλά. Πάντως υπάρχει ένας πολύ γραφιοκρατικός τρόπος όπου παίρνεις απόδειξης αγορά από εξωτερικό το φαίρνεις μέσα το δηλώνεις και μετά το παίρνεις. Θα ρωτήσω και θα σου πω αλλά από την άλλη όποιος είναι επρχία τι κάνει... Πολλά κενά, αλλά είναι σύνηθες εδώ άλλα κι άλλα δεν γίνονται. Πάντως υπάρχουν έλληνες που πουλάνε τέτοια νομίσματα στο εβαυ.
Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: Τορνεσέλλο
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 29, 2016, 04:10:02 μμ »

Σωστα τα λες Γιαννη τα δηλωνεις και ολα οκ αλλα υπαρχει και ενα αλλα φιλε,αν δεν το εχουν οι μαγκες το κρατανε δηλαδη παραδειγμα πας ενα σαν αυτα τα αργκεντι η καβαλι που ειδαμε τελευταια στην αγορα και αν δεν το εχουν στο κρατανε,ετσι νομιζω ειναι ο νομος αν καποιος ξερει να μας πει λεπτομερειες
Καταγράφηκε

malef13

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 395
Απ: Τορνεσέλλο
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 29, 2016, 04:14:28 μμ »

Σωστα τα λες Γιαννη τα δηλωνεις και ολα οκ αλλα υπαρχει και ενα αλλα φιλε,αν δεν το εχουν οι μαγκες το κρατανε δηλαδη παραδειγμα πας ενα σαν αυτα τα αργκεντι η καβαλι που ειδαμε τελευταια στην αγορα και αν δεν το εχουν στο κρατανε,ετσι νομιζω ειναι ο νομος αν καποιος ξερει να μας πει λεπτομερειες

Δεν στο κρατάνε ακριβώς. Απλά είσαι παράνομος. Η μοναδική περίπτωση να στο κρατήσουν είναι αν είναι εξαιρετικής σπανιότητας (για αρχαία υπερβολικά σπάνια νομίσματα).
Καταγράφηκε