Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Ταξινόμηση 10 λέπτων 1847-1857  (Αναγνώστηκε 31966 φορές)

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: Ταξινόμηση 10 λέπτων 1847-1857
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 17, 2016, 11:41:29 πμ »

Eσεις κ.Ορφεα δεν θελεται ευχαριστιες αλλα και απο εμενα ενα μεγαλο ευχαριστω και γενικα σε οσους συμμετεχουν στην πολυ ομορφη εργασια -μελετη που παρουσιαζεται η οποια ειναι παρακαταθηκη για πολλες γενεες συλλεκτων που θα ακολουθησουν,χαιρομαι επισης που διαβαζω ενα πολυ ωραιο-υγιη διαλογο με επιχειρηματα που σκοπο εχει την αποκρυπτογραφηση της αληθειας και μονο,την καλημερα μου απο την βροχερη σημερα Κρητη
Καταγράφηκε

YVASILAKIS

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 405
Απ: Ταξινόμηση 10 λέπτων 1847-1857
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 17, 2016, 12:53:43 μμ »

Ευχαριστούμε Ορφέα για το όμορφο άρθρο που μοιράζεσαι μαζί μας .
Μέσα από αυτή τη συζήτηση γνώση πολλών ετών και προσπάθεια περνάει στις επόμενες γενιές .
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Ταξινόμηση 10 λέπτων 1847-1857
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 17, 2016, 01:15:10 μμ »

Στέλιο μου,

Έχω γράψει πολλές φορές ότι για να χαρακτηρίσουμε ένα νόμισμα σαν δοκίμιο θα πρέπει να γνωρίζουμε σε ποια φάση της διαδικασίας και για ποιόν λόγο κόπηκε. Δυστυχώς στις περισσότερες περιπτώσεις δεν έχουμε στοιχεία και προσπαθούμε με εικασίες και υποθέσεις να πλησιάσουμε την αλήθεια.

Για το συγκεκριμένο του 1849, νομίζω ότι υπάρχουν 15-20 κομμάτια. Δεν ξέρω για ποιόν λόγο κόπηκαν, αλλά δεν νομίζω ότι κόπηκαν για κυκλοφορία. Ισως τά λίγα κομμάτια που κόπηκαν τα χρησιμοποίησαν κάποιοι άσχετοι σαν κοινά και γιαυτό είναι σε άσχημη κατάσταση.
Οι μήτρες από τις οποίες κόπηκαν και ο μικρός αριθμός τους με κάνουν να πιστεύω ότι είναι δοκίμια, αλλά δέχομαι και άλλες απόψεις. Ο Krause έχει κάνει πολλά λάθη και δεν τον έχω σε μεγάλη υπόληψη.

ορφεας
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Ταξινόμηση 10 λέπτων 1847-1857
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 17, 2016, 01:56:48 μμ »

Κε Κωνσταντίνε,

Η θεωρία σας όπως και η δική μου . . .  είναι θεωρίες και σαν τέτοιες, ισχύουν μέχρι να βελτιωθούν ή να αντικατασταθούν με νέες. Αυτή δυστυχώς είναι η τύχη τους, που χωρίς αυτην δεν θα υπήρχε εξέλιξη.
Η άποψή σας έχει πολλή λογική και με είχε απασχολήσει στο παρελθόν και δεν σας κρύβω ότι με απασχόλησε πολύ σοβαρά και τώρα.

Στα τέλη της δεκαετίας του 1990 μετά από πολλές μετρήσεις, είχα φτιάξει έναν πίνακα με περίπου 150 ποικιλίες και μικροποικιλίες. Παρόλα αυτά όλο και κάπου σκόνταφτε, σε κάποια σημεία δεν μου ταίριαζε και αυτό με οδήγησε στην σημερινή μου άποψη που μου έλυσε αυτά τα προβλήματα.

Απλούστευσα αυτόν τον πίνακα και νομίζω ότι αυτός που δημοσίευσα, με τα 2 δοκίμια και τις 15 ποικιλίες, εξυπηρετεί τις ανάγκες μιας πολύ καλης συλλογής (προσωπικά, σε αυτές σταμάτησα την συλλογή μου). Ο πίνακας που δημοσιεύσατε, 2 δοκίμια και 10 ποικιλίες, λίγο απλούστερος αλλά καθ’όλα σωστός, είναι πολύ χρήσιμος και μπορεί να χρησιμοποιηθεί από συλλέκτες που επιθυμουν να ασχοληθούν λιγότερο. Δηλ σε κάθε χρονολογία, στενή και φαρδειά.

Για αυτούς που θέλουν να ασχοληθούν πιο πέρα, υπάρχει "πεδίον δόξης λαμπρόν". Ψηφία χρονολογίας πάνω-κάτω, αραιά-πυκνά, γράμματα κυκλικής επιγραφής κλπ.

Ευτυχώς για όλους, όλες αυτές οι 10 ή οι 15 ποικιλίες μπορούν να βρεθούν με λίγο ψάξιμο, αρκετά εύκολα και σε προσιτές τιμές.

Ευχαριστώ για την ενδιαφέρουσα συζήτηση
oρφεας
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2016, 11:47:44 πμ από orfeas »
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: Ταξινόμηση 10 λέπτων 1847-1857
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 17, 2016, 07:16:47 μμ »

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΕΚΑΡΕΣ ΤΟΥ 1830 ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ "ΧΑΘΟΥΜΕ" ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΕΚΑΡΕΣ ΤΟΥ 47-57. ΣΙΓΟΥΤΕΥΤΙΚΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΕΓΩ, ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ!
Καταγράφηκε

vasilakopoulosnumismatics

  • Επισκέπτης
Απ: Ταξινόμηση 10 λέπτων 1847-1857
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 17, 2016, 08:25:56 μμ »

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΕΚΑΡΕΣ ΤΟΥ 1830 ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ "ΧΑΘΟΥΜΕ" ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΕΚΑΡΕΣ ΤΟΥ 47-57. ΣΙΓΟΥΤΕΥΤΙΚΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΕΓΩ, ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ!

Παναγιωτη μην ξεχασεις να του δωσεις την καρτα μου σε παρακαλω,και για αγορες και για πωλησεις εαν θελει το παιδι.
Καταγράφηκε

dgerotha

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3
Απ: Ταξινόμηση 10 λέπτων 1847-1857
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 19, 2016, 07:36:44 μμ »

Καλησπέρα σας από Θεσσαλονίκη! Θα ήθελα να σας ενημερώσω πως στον τιμητικό τόμο του Αν. Τζαμαλή θα εκδοθεί μια πρώτη προσέγγιση της μελέτης των μητρών των 10 λεπτών του 1847-1857. Συγγραφείς είναι ο υπογράφων και ο MichalisK. Συνολικά έχουν εντοπιστεί (μέχρι στιγμής) 50 διαφορετικές ποικιλίες, με το 1849 να εμφανίζει αναλογικά τις περισσότερες. Σκοπός μας δεν είναι η αποτύπωση της σπανιότητας της κάθε ποικιλίας (που όπως έχουμε δει στην περίπτωση του Καποδίστρια έχει χρησιμοποιηθεί άκριτα) αλλά η απλή καταγραφή και τεκμηρίωσή τους, ενώ στρεφόμαστε σε ουσιαστικά ζητήματα όπως ο λόγος ύπαρξης πολλών μητρών εργασίας, η διάρκεια ζωής των σφραγίδων, ερμηνευτικές παρατηρήσεις σχετικά με τις ποσότητες κοπής κ.α.

Καθώς το εγχείρημα αυτό αποτελεί μία πρώτη προσπάθεια συστηματικής καταγραφής των ποικιλιών αυτών θα θέλαμε να σας ζητήσουμε την κατανόησή σας για τυχόν παραλήψεις και να απευθύνουμε σε όσους ασχολούνται με τις ποικιλίες της περιόδου αυτής, ανοιχτή πρόσκληση, για να επικοινωνήσουν μαζί μας και να μοιραστούν μαζί μας τυχόν φωτογραφικό υλικό έτσι ώστε ο κατάλογος των ποικιλιών να είναι όσο το δυνατόν πληρέστερος.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Ταξινόμηση 10 λέπτων 1847-1857
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 19, 2016, 10:11:40 μμ »

Εκεί στο 1849, εχουν γίνει πολλά, απ' οτι φαίνεται.
Την επόμενη χρονιά, είχαμε την υπόθεση Πασίφικο.
Καλή προσπάθεια φίλε...Συγχαρητήρια ! Κάποτε, επρεπε να γίνει κι αυτό ...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

xmac

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 112
Απ: Ταξινόμηση 10 λέπτων 1847-1857
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 26, 2016, 01:27:31 μμ »

Καλησπέρα σας από Θεσσαλονίκη! Θα ήθελα να σας ενημερώσω πως στον τιμητικό τόμο του Αν. Τζαμαλή θα εκδοθεί μια πρώτη προσέγγιση της μελέτης των μητρών των 10 λεπτών του 1847-1857. Συγγραφείς είναι ο υπογράφων και ο MichalisK. Συνολικά έχουν εντοπιστεί (μέχρι στιγμής) 50 διαφορετικές ποικιλίες, με το 1849 να εμφανίζει αναλογικά τις περισσότερες. Σκοπός μας δεν είναι η αποτύπωση της σπανιότητας της κάθε ποικιλίας (που όπως έχουμε δει στην περίπτωση του Καποδίστρια έχει χρησιμοποιηθεί άκριτα) αλλά η απλή καταγραφή και τεκμηρίωσή τους, ενώ στρεφόμαστε σε ουσιαστικά ζητήματα όπως ο λόγος ύπαρξης πολλών μητρών εργασίας, η διάρκεια ζωής των σφραγίδων, ερμηνευτικές παρατηρήσεις σχετικά με τις ποσότητες κοπής κ.α.

Καθώς το εγχείρημα αυτό αποτελεί μία πρώτη προσπάθεια συστηματικής καταγραφής των ποικιλιών αυτών θα θέλαμε να σας ζητήσουμε την κατανόησή σας για τυχόν παραλήψεις και να απευθύνουμε σε όσους ασχολούνται με τις ποικιλίες της περιόδου αυτής, ανοιχτή πρόσκληση, για να επικοινωνήσουν μαζί μας και να μοιραστούν μαζί μας τυχόν φωτογραφικό υλικό έτσι ώστε ο κατάλογος των ποικιλιών να είναι όσο το δυνατόν πληρέστερος.

Δημήτρη  αναμένουμε με ενδιαφέρον την συγκεκριμένη μελέτη σας...  ;)
Καταγράφηκε