Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: DALM ET ALM  (Αναγνώστηκε 19378 φορές)

digo

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #90 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 03:29:43 πμ »

Γενικα τα dalm δεν ειναι σπανια και τα βλεπεις συχνοτερα κυκλοφορησαν για παρα πολλα χρονια κατεμε εχει μια σπανιοτητα οχι σοβαρη αλλα εχει,δες το πινακακι αποκατω ακριβως εχει μια δυσκολη και σπανια παντα κατεμε ποικιλια την ALBNA,δυσκολες σε καλες καταστασεις ειναι οι δικες μας γκαζετες π.χ κεφαλλονια κτλ η ισολε,


Οχι μονο δυσκολες οι γαζετες, αλλα 10πλασιαστηκαν η 20πλασιαστηκαν στην τιμη,ειδικα σε καμια υπερσπανια ακυκλοφορητη, μολις ανακαλυψαν οι Ρωσοι, οτι η γαζετα ειχε κοπει το 1801 αν δεν απατωμαι, εποχη που τα Ιονια, βρισκονταν για 2 μολις χρονια υπο Ρωσικη καττοχη, και τις φτασανε στο Θεο.
Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #91 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 10:17:21 πμ »

Αυτη εδω ειναι μια γαζετα εκεινη την περιοδο κοπηκαν 1,5 και 10 γαζετες και εχουν καποιες ποικιλιες αλλα  υπαρχει μια που αντι 1801 γραφει 1081,πανεμορφες και με ιστορια δυστυχως δεν εχω πιασει στα χερια μου αλλα ειναι το κατι αλλο :)
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #92 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 12:18:42 μμ »

Πως δε μπορεις να τις πιασεις στα χερια σου; Δωσε 30 χιλιαρικακια και θα γινει δικη σου.  ::)
Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #93 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 02:41:52 μμ »

Πως δε μπορεις να τις πιασεις στα χερια σου; Δωσε 30 χιλιαρικακια και θα γινει δικη σου.  ::)
συνηθως καν δεν βγαινουν να τα δουμε τουλαχιστον,εγω θα αρκεστω σε μια επισκεψη στο μουσειο Μπενακη ,μονο οφθαλμολουτρο 8) 8)
just look dont touch ;) ;)
Καταγράφηκε

Μολοσσος

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 233
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #94 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 12:03:13 πμ »

Σιμο γαζωνεις βλεπω εχεις πεσει με τα μουτρα στη μελετη!!! στην ομαδα που λες εκανα αιτημα και περιμενω ειναι κλειστη ομαδα λεει!
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #95 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 12:15:11 πμ »

Διαχειριστής της ομάδας είναι ο Κος Rocco Della Libera. Βλέπω έγινε μέλος και ο Κωστάκης :) . Μάλλον δεν είναι μέσα ο διαχειριστής Θωμά. Μόλις μπεί σίγουρα θα σε κάνει accept (αποδοχή μέλους).  Ναι είναι κλειστή ομάδα και μόνο τα μέλη βλέπουν υλικό. Όπως και οι περισσότερες σοβαρές νομισματικές ομάδες , κοινότητες , φόρουμ κλπ μέσα στο facebook. To νομισματικό υλικό που θα δείς εκεί είναι εκπληκτικό!
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #96 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 12:23:37 πμ »

Για ορεκτικό Θωμά από τη συγκεκριμένη κοινότητα . Τα υπόλοιπα θα τα δείς ο ίδιος  ;) :)

Ασπίδα του Σταυρού 140 Soldi Δόγης Φραντσέσκο Κονταρίνι  1554-1624.
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #97 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 12:58:31 πμ »

Καλα που μας ειπες Σιμο οτι διαχειριστης ειναι ο μπαρμπα-Θωμας,για να μην πατησω ποτε το ποδι μου, ασε που δεν ειμαι στο fb.  O μπαρμπας, απο Καποδιστριακιας, εν μια νυκτι εγινε ειδικος και στις δυσκολες δρχ του Γεωργιου Α, οπως αυτη που εδωσε με μπουνια στο φρυδι απ'τον Φλουντ Μευγουεδερ, ΚΑΙ σημαδακι (εσωγλυφο) πανω στο κατεβασμενο φρυδι, σαν ναχες παρει ενα διαβητη, απ'την πλευρα που δεν εχει το μολυβι, και το πατησες πανω στο ματωμενο φρυδι, συν την αηδιαστικη πατινα, που ενω θαβγαινε πανευκολα μ'ενα απλο ντιπ, τωρα ΔΕΝ γινεται, γιατι η πρωην 58αρα δραμη τωρα βρισκεται σε κουτι 63 απο τυφλο γκρεηντερ και αν το σπασεις θα γυρισει 55 ,ουτε καν 58.

Κι αν εχει κοτσια ο μπαρμπα-Θωμας, ας ζητησει απ'το Δημητρη να τη σπασει και να την ξαναστειλει, κι αν γραψει οχι 63, αλλα πανω απο 58 (ΕΑΝ παρει καθαρο βαθμο κι οχι ντητεηλς) εγω θα την πληρωσω στα 3300.

ΚΥΡΙΟΣ λεει ο Δημητρης που ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕ. Ποσο; 2000-2100; Το κουτι πληρωσε ο Δημητρης 1500 και 500 τη δραχμη. Γκαρφηλντ ειναι, δεν ξερει; Αλλα, αν ο Γκαρφηλντ ειναι κυριος που την πληρωσε σ'αυτην την αξια, τοτε ο μπαρμα-Θωμας δε μου φαινεται για πολυ Κυριος αφου προσπαθουσε να σπρωξει νομισμα των 2000 (μονο για το κουτι, προχτες ειδα οχι μια, αλλα 2 καλυτερες, γυρω στα 500 ευρω εκαστη) προς 65% παραπανω, ητοι 3300....


ΥΓ: Και παρεπιπτοντως, ξεχασα να πω, οτι ειχα κι εγω δραχμη 1883 ,αγορασμενη απο Γερμανικη δημοπρασια απιστοποιητη, 50-50 να βγει 62 η 63, συνολο 3000 με την αγορα στα φουλ της (2005-2006) προς 3000 ευρω κομπλε, με την πιστοποιηση που εγινε αργοτερα και εγραψε PCGS MS63.

Την ανταλλαξα με νομισμα Κυπριακο, και τωρα βρισκεται στη συλογαρα του γιατρου απ'το Λος Αντζελες.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2016, 01:04:13 πμ από LTZORTZAK »
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #98 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 01:17:35 πμ »

Καλα που μας ειπες Σιμο οτι διαχειριστης ειναι ο μπαρμπα-Θωμας,για να μην πατησω ποτε το ποδι μου, ασε που δεν ειμαι στο fb.  O μπαρμπας, απο Καποδιστριακιας, εν μια νυκτι εγινε ειδικος και στις δυσκολες δρχ του Γεωργιου Α, οπως αυτη που εδωσε με μπουνια στο φρυδι απ'τον Φλουντ Μευγουεδερ, ΚΑΙ σημαδακι (εσωγλυφο) πανω στο κατεβασμενο φρυδι, σαν ναχες παρει ενα διαβητη, απ'την πλευρα που δεν εχει το μολυβι, και το πατησες πανω στο ματωμενο φρυδι, συν την αηδιαστικη πατινα, που ενω θαβγαινε πανευκολα μ'ενα απλο ντιπ, τωρα ΔΕΝ γινεται, γιατι η πρωην 58αρα δραμη τωρα βρισκεται σε κουτι 63 απο τυφλο γκρεηντερ και αν το σπασεις θα γυρισει 55 ,ουτε καν 58.

Κι αν εχει κοτσια ο μπαρμπα-Θωμας, ας ζητησει απ'το Δημητρη να τη σπασει και να την ξαναστειλει, κι αν γραψει οχι 63, αλλα πανω απο 58 (ΕΑΝ παρει καθαρο βαθμο κι οχι ντητεηλς) εγω θα την πληρωσω στα 3300.


ΚΥΡΙΟΣ λεει ο Δημητρης που ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕ. Ποσο; 2000-2100; Το κουτι πληρωσε ο Δημητρης 1500 και 500 τη δραχμη. Γκαρφηλντ ειναι, δεν ξερει; Αλλα, αν ο Γκαρφηλντ ειναι κυριος που την πληρωσε σ'αυτην την αξια, τοτε ο μπαρμα-Θωμας δε μου φαινεται για πολυ Κυριος αφου προσπαθουσε να σπρωξει νομισμα των 2000 (μονο για το κουτι, προχτες ειδα οχι μια, αλλα 2 καλυτερες, γυρω στα 500 ευρω εκαστη) προς 65% παραπανω, ητοι 3300....
[/size]

Μισό λεπτό γιατί δεν κατάλαβες... Σε κάθε ομάδα στο facebook υπάρχει ένας ή περισσότεροι διαχειριστές που εγκρίνουν ή όχι την είσοδο ενός μέλους . Στην ομάδα με τα Βενετσιάνικα (Μιλάμε για Ιταλική ομάδα-κοινότητα συλλεκτών που συλλέγουν αποκλειστικά Venezia Coinage) διαχειριστής είναι ο Κος Rocco Della Libera. Επομένως εάν σου κάνει κέφι Δημήτρη γίνεσαι μέλος και διαβάζεις τα νομισματικά θέματα εκεί και εννοείται όποιος άλλος το επιθυμεί ομοίως.  Προϋπόθεση είναι να έχεις facebook λογαριασμό και μόνο. Τίποτε άλλο.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα δεν μπορώ να πάρω θέση διότι δεν γνωρίζω τι έγινε. Αν και από την περιγραφή σου Δημήτρη μέσες άκρες κάτι έπιασα θα ήθελα να μείνω αμέτοχος στο εμπορικό αυτό θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2016, 01:05:02 πμ από LTZORTZAK »
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #99 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 01:35:32 πμ »

Δεν εχω λογαριασμο fb Σιμο μου, κι ουτε σκοπευω ν'ανοιξω. Για τιποτε πολυ επειγον ΜΗ νομισματικο, ρωταω την γυναικα νμου και μου τα βρισκει εκεινη. Σ'ευχαριστω παντως.


Δυστυχως δεν κρατησα τη φωτογραφια, ουτε του δημοπρατη ουτε την Τρουβιου μετα. Δυο εχει η PCGS MS63,μια φωτογραφια βρηκα, η αυτη ειναι η η αλλη, που της μοιαζει πολυ, μονο που δεν ξερω πως να βρω τη φωτογραφια της απ'τα ποπ ρηπορτς της PCGS. Αν καποιος ΞΕΡΕΙ, ας βοηθησει.

Καταγράφηκε

Μολοσσος

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 233
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #100 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 11:56:02 μμ »

Digo εισαι ενα τυπακι που κατα περιεργο τροπο ανθρωπους που σε εχουν εξευτελισει οσο δεν παει αλλο ουτε καν να αναφερθω δε θελω τους εχεις στο απυροβλητο και του γλυφεις κιολας! ισω το συνδρομο της στοκχολμης που αναλυσαμε καποτε......

εμενα αντιθετα που με εχεις δει 2-3 φορες ολες ολες που δεν ειχαμε καμια συναλλαγη ποτε και που ποτε δεν προσπαθησα να σου πουλησω τιποτα με εχεις βαλει στη γωνια και με πυροβολεις χωρις (προφανη τουλαχιστον σε μενα) λογο! αν η πολυ βασανισμενη υπαρξη σου θελει να βρει καπου διεξοδο δεν πειραζει πεσε την σε μενα αν σε κανει να νιωθεις καλυτερα και να ξεπερνας εστω και για λιγο τα ατελειωτα προβληματα, παθη και αδιεξοδα σου! ( ξερεις φτανουν και στα δικα μου αυτια κουτσομπολια και δεν ειναι ψεμματα προφανως)

οσο για τη δραχμη τωρα επιδη δεν ειναι δικια μου πλεον και επι της ουσιας χτυπας το δημητρη θα σε συμβουλευα να σταμματησεις τις σαχλαμαρες και να αναπαρεγεις ψευδη! η συγκεκριμενη δρχ δεν ηταν ποτε πριν σε κουτι αρα ποτε δεν εγραφε 58 που λες! πιστοποιηθηκε μια και μοναδικη φορα και εγραψε 63! αν σε χαλαει αυτο πηγαινε να βρεις το γκρειντερ να τον μαλωσεις! οσο για τα φρυδια και τα αρ@ιδια, εκτος απο ασχετος εισαι και μεγαλος γκαβακας αφου λες οτι η συγκεκριμενη δραχμη δεν εχει φρυδια κτλ! καμια δραχμη 1883 δεν εχει φρυδι οπως οι δραχμες 1868-73 και αυτο επρεπε να το ξερεις!

ΥΓ και το τι ξερει και τι δεν ξερει ο μπαρμπα θωμας ασε να το κρινει κανας αλλος γιατι εχεις καψει πολλα κυταρα πο την ...........και δεν εισαι σε θεση!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2016, 01:01:14 πμ από LTZORTZAK »
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #101 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 04:51:12 πμ »

Digo, εχει δικιο ο Θωμας.  Επιτιθεσαι σε μενα και γενικως βγαζεις τη ζηλια και τα κομπλεξ που σε εχω δει να βγαζεις ολα αυτα τα χρονια.  Το σιγουρο ειναι οτι ειναι ανουσια η ανιπαραθεση μαζι σου.  Δεδομενου ομως οτι εθιξες την πολυαγαπημενη μου δραχμη θα πρεπει να σου πω το εξης:  Εγω οσα χρονια ασχολουμαι δεν εχω δει καλυτερη με τα ματια μου. Το φρυδι για το οποιο μιλας εχει μηδενικη φθορα.  Ετσι ειναι ολες του 1883 απο την μανα τους, δηλαδη με μια μικρη κουρμπα - αδυναμια στο ψηλο σημειο. Δες το μαλλι: απολυτη λεπτομερεια σε ολα τα ψηλα σημεια.  Επισης παρα το χρωμα της, η δραχμη δεν ειναι μαυρη αλλα εχει φουλ λουστρα απο κατω με αποτελεσμα να ειναι πολυ ομορφη στο ματι. Τελος για το χρωμα, θα επρεπε να ξερεις οτι σε ολες τις περιτωσεις αυτο προκυπτει απο επιδραση του νομισματος με συγκεκριμενα στοιχεια.  Artificial ειναι οταν προσπαθεις να την φτιαξεις σε μια μερα. Οταν εχει επιδρασει με τα χαρτονια των Dansco τι ειναι? Οι αμερικανοι πληρωνουν ομως υψηλα premium.  H δραχμη λοιπον αυτη του 1883 εχει συγκλονιστικα ομορφα χρωματα σε μια πατινα που δεν εχει δημιουργηθει με τεχνικο τροπο δηλαδη με αυγα, χημικα κλπ σε μια μερα.  Νομιζω πως συμφωνησαν και οι τρεις graders που το εβαλαν στο κουτι.  Αυτα για τωρα γιατι αν γουσταρεις μπορουμε να σχολιασουμε τα δικα σου νομισματα. 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2016, 01:31:36 μμ από dpodaras »
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #102 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 10:43:55 πμ »

MS63 & MS62

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #103 στις: Φεβρουάριος 02, 2016, 03:29:31 μμ »

και εδω

Κύριε Τζωρτζάκη καλημέρα.
Με αφορμή την ενημέρωσή μου για ανάρτηση στον ιστότοπο «Greek coins forum» την 1η Φεβρουαρίου 2016, στην οποία έγινε έμμεση αλλά σαφής (φωτογραφική) αναφορά στο πρόσωπό μου με την παράθεση του ακρωνυμίου μου, σε συνάρτηση με τη σχετική  συλλογή μου, τις προθέσεις μου για την εκποίησή της αλλά και για τον τρόπο διαχείρισής της, θεωρώ αναγκαίο να διατυπώσω τις απόψεις μου:

Κατ’ αρχάς θα ήθελα να επισημάνω ότι, με εξαίρεση μία περίπτωση στο έτος 2009, κατά την οποία δέχθηκα απρόκλητη και ταυτόχρονα προκλητική επίθεση από μέλος του Δ.Σ. της Ε.Ν.Ε., μέσω άρθρου του στην ιστοσελίδα της Π.Ν.Ε., σχετικά με την εμπλοκή μου στην έκδοση της γνωστής μελέτης του Peter Chace, οπότε και απάντησα αναλόγως, δεν απασχόλησα τον ιστότοπο για οποιοδήποτε ζήτημα, παρά μόνο μία φορά, με την ανάρτηση ενός κειμένου νομισματικού περιεχομένου.
Σε ό,τι αφορά τώρα στο περιεχόμενο της ανάρτησης, αφού ευχαριστήσω τον Δημήτρη Γκοτζαμάνη για τα καλά, αν και υπερβολικά του λόγια για μένα, θα παρακαλέσω να μη γίνονται δημόσιες και μάλιστα έντυπες  αναφορές στο πρόσωπό μου και στις επιλογές μου, ακόμη και εάν προέρχονται από καλές προθέσεις, εκτός βέβαια εάν κάποιος θεωρεί ότι θίγεται από λόγια ή ενέργειές μου. Πολύ περισσότερο δεν επιθυμώ να εμπλέκομαι σε αντιπαραθέσεις μεταξύ μελών. Τέλος,  η διαχείριση της συλλογής ενός εκάστου είναι καθαρά προσωπικό ζήτημα και ο καθένας έχει την ευθύνη των επιλογών και των ενεργειών του. Εάν μάλιστα εξάγονται και, ακόμη χειρότερα, κοινοποιούνται από τρίτους συμπεράσματα χωρίς γνώση των δεδομένων, τότε, ανεξαρτήτως προθέσεων, στην καλύτερη περίπτωση είναι επιπόλαιο και στη χειρότερη επιλήψιμο ή και προσβλητικό. Στην περίπτωση του Δημήτρη, θέλω να πιστεύω ότι συντρέχει το πρώτο ενδεχόμενο.
Κατόπιν όλων αυτών, παρακαλώ για την ανάρτηση του ανωτέρω κειμένου στη θέση των αναρτήσεων που έχουν αφαιρεθεί.

Με τιμή

Γεώργιος Ι. Μπούτος
Καταγράφηκε