Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: DALM ET ALM  (Αναγνώστηκε 19380 φορές)

Μολοσσος

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 233
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 12:03:46 πμ »

για να κατανοησουμε καλυτερα το ζητημα πρεπει να πουμε οτι οι μητρες των νομισματων αυτων οπως και οι μητρες ολων των νομισματων απο τα αρχαια χρονια και μεχρι και τον καποδιστρια για την ελλαδα λιγο νωριτερα για αλλες χωρες, φτιαχνονταν στο χερι και καθε μητρα ειναι διαφορετικη απο τις αλλες! στα ενετικα δεν καταγραφουμε ποικιλιες μητρων απως στον καποδιστρια αλλα κοιταμε να υπαρχει μια σαφης διαφορα εστω μια παραπανω η παρακατω τελεια και παει λεγοντας! καποιες φορες λογω κεκτημενης ταχυτητας ο χαρακτης εκανε ενα σφαλμα οπως το παραπανω και καποια αλλα που ανφερονται σε διαφορες μελετες και καποια που δεν αναφερονται πουθενα και περιμενουν τη δημοσιευση τους απο το μελλοντικο μελετητη!   ;)   

 υ.γ  Ασημακο, ποτε θα μου δωσεις τον ΜΑΡΚΣΟ να τον βαλω παρεα με τον ΟΑΡΚΟ και τον ΚΟΡΝΗΛΟ ?  :D
Καταγράφηκε

KVASSOS

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 797
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 12:13:57 πμ »

Θωμα εγω πιστευω και το εχω ξαναγραψει οτι εκεινο το στοιχειο που χρειαζεται ο καθε συλλεκτης ειναι η γνωση.
 Την γνωση μπορει να την αποκτησει καποιος, εμπειρικα ειτε μεσω των βιβλιων.
Καταγράφηκε
You were in that dream

That I was dreaming I was dreaming in a dream...

johnmak1976

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 38
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 02:04:41 μμ »

Να προσθέσω και εγώ ένα σχετικό λάθος, αυτό είναι σε γαζέτα isole et armata

Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 02:17:07 μμ »

τι λάθος έχει αυτό;
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 02:19:32 μμ »

Να προσθέσω και εγώ ένα σχετικό λάθος, αυτό είναι σε γαζέτα isole et armata



ε, ρε κομματάρα ! Μπράβο ρε Γιάννη !
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 04:11:02 μμ »

Να προσθέσω και εγώ ένα σχετικό λάθος, αυτό είναι σε γαζέτα isole et armata

Δεν είναι λάθος, δηλ σφάλμα.
Είναι ποικιλία, που δημιουργήθηκε από την λάθος προσθήκη του Τ στην χάραξη, από τον τεχνίτη-χαράκτη.

Πολύ ωραία και δύσκολη. Μπράβο σου

ορφεας
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 06:05:44 μμ »

Εγώ πάλι το βλέπω για Ι κακοχαραγμένο από κακοτεχνία που έχει σπάσει από μήτρα και μοιάζει με Τ.  Επομένως αντί για VENI παραπλανεί και δείχνει για VENT.  Η βάση του Ι χάλασε από σπάσιμο της μήτρας και άπλωσε το μέταλλο παρακάτω.

Κοντολογοίς το μόνο σφάλμα που παρουσιάζει αυτό το κέρμα είναι Die Break  και τίποτε άλλο.
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 06:42:50 μμ »

Εγώ πάλι το βλέπω για Ι κακοχαραγμένο από κακοτεχνία που έχει σπάσει από μήτρα και μοιάζει με Τ.  Επομένως αντί για VENI παραπλανεί και δείχνει για VENT.  Η βάση του Ι χάλασε από σπάσιμο της μήτρας και άπλωσε το μέταλλο παρακάτω.

Κοντολογοίς το μόνο σφάλμα που παρουσιάζει αυτό το κέρμα είναι Die Break  και τίποτε άλλο.

Κε. Σίμο,

Σε όλα αυτά τα βενετσιάνικα η επιγραφή είναι με V ή VE ή VEN και δεν θυμάμαι από μνήμης τι άλλο.
Το VENT είναι γνωστή από πολύ παλιά ποικιλία και το VENI ανύπαρκτο.
Την ποικιλία VENT την έχω στην συλλογή μου και υπάρχει στην βιβλιογραφία.

Και κάτι άλλο : η μήτρα είναι εσώγλυφη.
Για σκέψου το λίγο αυτό που λές !!!

ορφεας
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 06:51:30 μμ »

VENT for VENTUZA?   ;D  Η αρχική πρόθεση χάραξης ήταν VENI (VENICE) στην ποικιλία αυτή . Το Ι όμως έσπασε γιατί τις τυπώσεις τις έκαναν με hammering εκείνα τα χρόνια δηλαδή σφυρήλατα. Έτσι το Ι έγινε T και δείχνει για VENT. Έτσι βλέπουμε την ποικιλία VENT που αναφέρετε κι εσείς Κε Ορφέα .  :)


 Υ.Γ Σε κάποια κέρματα το Ι έγινε Τ από χτυπήματα ή φθορά δίνοντας παρόμοιο αποτέλεσμα.

 
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 06:58:46 μμ »

Τώρα για ποιόν λόγο σε κάποια έχουμε  V σε άλλα έχουμε VE και σε άλλα VEN  αυτό δεν το έχω ψάξει.  Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πεί :)

Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 07:04:30 μμ »

VENT for VENTUZA?   ;D  Η αρχική πρόθεση χάραξης ήταν VENI (VENICE) στην ποικιλία αυτή . Το Ι όμως έσπασε γιατί τις τυπώσεις τις έκαναν με hammering εκείνα τα χρόνια δηλαδή σφυρήλατα. Έτσι το Ι έγινε T και δείχνει για VENT. Έτσι βλέπουμε την ποικιλία VENT που αναφέρετε κι εσείς Κε Ορφέα .  :)


 Υ.Γ Σε κάποια κέρματα το Ι έγινε Τ από χτυπήματα ή φθορά δίνοντας παρόμοιο αποτέλεσμα.

 

VENT for VENTAILLE ίσως ?? Αν ο τεχνίτης ήταν Γαλλόφωνος. Οι Βενετσιάνοι την έγραφαν VΕΝΕΖΙΑ.
Ασε το κε Σίμο μας. Δεν τόχεις εκεί και θα μας τρελλάνεις  :D :D

ορφεας

Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 07:28:30 μμ »

VENT for VENTUZA?   ;D  Η αρχική πρόθεση χάραξης ήταν VENI (VENICE) στην ποικιλία αυτή . Το Ι όμως έσπασε γιατί τις τυπώσεις τις έκαναν με hammering εκείνα τα χρόνια δηλαδή σφυρήλατα. Έτσι το Ι έγινε T και δείχνει για VENT. Έτσι βλέπουμε την ποικιλία VENT που αναφέρετε κι εσείς Κε Ορφέα .  :)

 Υ.Γ Σε κάποια κέρματα το Ι έγινε Τ από χτυπήματα ή φθορά δίνοντας παρόμοιο αποτέλεσμα.
Ε Λ Ε Ο Σ ! !
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 07:44:03 μμ »

VENT for VENTUZA?   ;D  Η αρχική πρόθεση χάραξης ήταν VENI (VENICE) στην ποικιλία αυτή . Το Ι όμως έσπασε γιατί τις τυπώσεις τις έκαναν με hammering εκείνα τα χρόνια δηλαδή σφυρήλατα. Έτσι το Ι έγινε T και δείχνει για VENT. Έτσι βλέπουμε την ποικιλία VENT που αναφέρετε κι εσείς Κε Ορφέα .  :)


 Υ.Γ Σε κάποια κέρματα το Ι έγινε Τ από χτυπήματα ή φθορά δίνοντας παρόμοιο αποτέλεσμα.

 

VENT for VENTAILLE ίσως ?? Αν ο τεχνίτης ήταν Γαλλόφωνος. Οι Βενετσιάνοι την έγραφαν VΕΝΕΖΙΑ.
Ασε το κε Σίμο μας. Δεν τόχεις εκεί και θα μας τρελλάνεις  :D :D

ορφεας

Είστε σίγουρος ότι τα VENT χτυπήθηκαν στην  Venezia Κε Ορφέα ;   :)



Καταγράφηκε

Μολοσσος

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 233
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 08:01:39 μμ »

το VENT εγω το εχω σε δαλματια παλι θα το ανεβασω μολις το φωτογραφισω!
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 08:12:05 μμ »

VENT for VENTUZA?   ;D  Η αρχική πρόθεση χάραξης ήταν VENI (VENICE) στην ποικιλία αυτή . Το Ι όμως έσπασε γιατί τις τυπώσεις τις έκαναν με hammering εκείνα τα χρόνια δηλαδή σφυρήλατα. Έτσι το Ι έγινε T και δείχνει για VENT. Έτσι βλέπουμε την ποικιλία VENT που αναφέρετε κι εσείς Κε Ορφέα .  :)


 Υ.Γ Σε κάποια κέρματα το Ι έγινε Τ από χτυπήματα ή φθορά δίνοντας παρόμοιο αποτέλεσμα.

 

VENT for VENTAILLE ίσως ?? Αν ο τεχνίτης ήταν Γαλλόφωνος. Οι Βενετσιάνοι την έγραφαν VΕΝΕΖΙΑ.
Ασε το κε Σίμο μας. Δεν τόχεις εκεί και θα μας τρελλάνεις  :D :D

ορφεας

Είστε σίγουρος ότι τα VENT χτυπήθηκαν στην  Venezia Κε Ορφέα ;   :)

Είδες να έχω γράψει πουθενά κάτι τέτοιο Κε Σίμο??

Τα τεστ γνώσεως μας τα λες άλλη φορά, μαζί με αυτό με τον Τοτό !!!

ορφεας

 
Καταγράφηκε