Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: DALM ET ALM  (Αναγνώστηκε 19377 φορές)

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 05:24:49 μμ »

Αυτό που δείχνω το έχω διαβάσει σε ηλεκτρονική μορφή PDF κατεβασμένο. Το "σφάλμα" που παρουσιάζει ο Μολοσσός δεν το χει μέσα.  Το βιβλίο του S.G δεν το χω διαβάσει το έγραψα και πάνω. Αλλά οι κριτικές γι αυτό το βιβλίο δεν είναι θετικές . Μιλάνε οι Ιταλοί για παρωχημένο βιβλίο καταγραφής με ανακρίβειες.


Ρώτησα αν γράφει διαστάσεις και βάρος ο S.G μέσα και πήρα μια απρεπή απάντηση. Τέλος δεν ξανασχολούμαι.

Καλό απόγευμα.





Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 06:08:42 μμ »

συγχαρητηρια Μολοσσε πολυ ωραιο και σπανιο σφαλμα και σωστα το αναφερεις ετσι και οχι ειδος ποικιλια κτλ,Συμπαθατε με ειμαι νεος στον συλλεκτισμο και απειρος αλλα μου αρεσουντα Ενετικα ειναι μια απο της νομισματικες περιοδους που λατρευω και προσπαθω να μαθαινω .
Το δικο σου ΠΟΙΑ   ;)νομισμα λοιπον (με το καλο να το παραλαβεις και παρακαλω τοτε φωτο)κυκλοφορησε στην νοτια Κροατια οπου εχουν βρεθει αρκετα απο αυτη την ποικιλα *DALM.  E.T  ALB.*  και οπισθοτυπο *S.MARC.VEN* το βαρος των οποιων αναφερεται στα 4,83γρ και διαμετρος 27μμ;;
καλοριζικο
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 06:28:30 μμ »

συγχαρητηρια Μολοσσε πολυ ωραιο και σπανιο σφαλμα και σωστα το αναφερεις ετσι και οχι ειδος ποικιλια κτλ,Συμπαθατε με ειμαι νεος στον συλλεκτισμο και απειρος αλλα μου αρεσουντα Ενετικα ειναι μια απο της νομισματικες περιοδους που λατρευω και προσπαθω να μαθαινω .
Το δικο σου ΠΟΙΑ   ;)νομισμα λοιπον (με το καλο να το παραλαβεις και παρακαλω τοτε φωτο)κυκλοφορησε στην νοτια Κροατια οπου εχουν βρεθει αρκετα απο αυτη την ποικιλα *DALM.  E.T  ALB.*  και οπισθοτυπο *S.MARC.VEN* το βαρος των οποιων αναφερεται στα 4,83γρ και διαμετρος 27μμ;;
καλοριζικο


Για νεο, σε βρισκω πιο ενημερωμενο απο πολλους παλιους, κι ας ειναι μονο σε μια περιοδο τωρα. Μπραβο Μαρκο, καλο ξεκινημα και πολυ σοβαρο.
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 06:30:23 μμ »

καλοριζικο παντα τετοια
Καταγράφηκε

Μολοσσος

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 233
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 06:53:56 μμ »

Σιμο, εχεις ενα πλεονεκτημα εκει στην αθηνα και δεν το εκμεταλευεσαι! το πλεονεκτημα ειναι οτι εχει πολλους συλλεκτες και μαζευονται σε συγκεκριμενα μερη για καφε και συζητηση! μπορεις να πηγαινεις και να ακους, να ακους Σιμο ακουσες Σιμο? αυτο ειναι το κλειδι για να καταφερεις καποια στιγμη να μαθεις λιγο το νομισμα και οχι να γραφεις τις ατελειωτες σαχλαμαρες που γραφεις! επισης και το φορουμ εδω αποτελει ενα πολυτιμο εργαλειο για οποιον θελει να μαθει το νομισμα!

σκεψου Σιμο.............

Η ΓΑΖΕΤΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΗΣΙΟΤΑΤΗ ΞΕΚΟΛΑ!
Καταγράφηκε

KVASSOS

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 797
DALMAT ET ALBANIA
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 08:08:52 μμ »

Εδω ειναι μια απο τις λιγες Γαζετες που εχω κρατησει στην συλλογη μου.Μια απο τις 3 ποικιλιες που αναφερει ο Σ.Γκαρδιακος για το πληρες ALBANIA.
Καταγράφηκε
You were in that dream

That I was dreaming I was dreaming in a dream...

Μολοσσος

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 233
Απ: DALMAT ET ALBANIA
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 08:51:43 μμ »

καλη ποικιλια γενικα οτι διαφερει απο το κοινοτυπο DALMA ET ALBAN ειναι παντα πιο σπανιο! υπαρχουν πολλες ποικιλιες με παραπανω η παρακατω τελειες κτλ αλλα προυποθετει καλες καταστασεις για να εισαι σιγουρος τι εχεις στα χερια σου μιας και αδυναμα πατηματα και φθορες μπορει να εχουν εξαφανισει μια τελεια! υπαρχουν και καποια που  εχουν κατι μικροσκοπικες τελειες! γενικα ειναι λιγο βαρετο και κουραστικο να κανεις αυστηρα ποικιλιες λογω και των παραπανω προβληματων, ποικιλιες ομως με σαφει διαφορες οπως η δικια σου και η δικια μου ειναι πολυ ωραιες και σημαντικες!
Καταγράφηκε

KVASSOS

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 797
Απ: DALMAT ET ALBANIA
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 10:30:33 μμ »

Θωμα οταν ξαναρθεις θυμισε μου να φερω μερικα κομματια για ματι ;)
Καταγράφηκε
You were in that dream

That I was dreaming I was dreaming in a dream...

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: DALMAT ET ALBANIA
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 11:23:48 μμ »

καλη ποικιλια γενικα οτι διαφερει απο το κοινοτυπο DALMA ET ALBAN ειναι παντα πιο σπανιο! υπαρχουν πολλες ποικιλιες με παραπανω η παρακατω τελειες κτλ αλλα προυποθετει καλες καταστασεις για να εισαι σιγουρος τι εχεις στα χερια σου μιας και αδυναμα πατηματα και φθορες μπορει να εχουν εξαφανισει μια τελεια! υπαρχουν και καποια που  εχουν κατι μικροσκοπικες τελειες! γενικα ειναι λιγο βαρετο και κουραστικο να κανεις αυστηρα ποικιλιες λογω και των παραπανω προβληματων, ποικιλιες ομως με σαφει διαφορες οπως η δικια σου και η δικια μου ειναι πολυ ωραιες και σημαντικες!

Έχεις δίκιο Θωμά. Συγχαρητήρια και για το γνήσιο σφάλμα που μας έδειξες στο άλλο θέμα που το απέκτησες. Πάντα χαρές. 

Υ.Γ I am sorry for any inconvenience i brought to you earlier this evening on the Venetian variety case. I didn't mean to do so.
Καταγράφηκε

Μολοσσος

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 233
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 11, 2016, 12:51:30 πμ »

τρεχεις πολυ ρε Σιμο και χωρις να ξερεις γιατι και για που! κατσε και ακου πρωτα δε γινεται 5-6 συλλεκτες που μαλιστα ασχολουνται με το αντικειμενο να λενε αλλα και εσυ να λες τα δικα σου! δε γινετε να εχουν αδικο και να ειναι ασχετοι απλα πραγματα!
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 11, 2016, 01:03:32 πμ »

τρεχεις πολυ ρε Σιμο και χωρις να ξερεις γιατι και για που! κατσε και ακου πρωτα δε γινεται 5-6 συλλεκτες που μαλιστα ασχολουνται με το αντικειμενο να λενε αλλα και εσυ να λες τα δικα σου! δε γινετε να εχουν αδικο και να ειναι ασχετοι απλα πραγματα!

Εντάξει Θωμά. Σωστά.

Καταγράφηκε

Impact

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 81
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 11, 2016, 10:21:50 πμ »

Θωμα. καλοριζικο για το νεο αποκτημα!!

.....ανεφερες κατι για κερασμα κρασι, ποικιλια κρεατικων κτλ
..... η λαθος καταλαβα εγω  :D
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 11, 2016, 10:44:06 πμ »

Σίμο, να παρακαλέσω, λιγο πιο σεμνά όταν δεν γνωρίζεις κάτι καλά.  Μην παρουσιάζεις προσωπικές υποθέσεις σαν δεδομένα.  Καλά είναι να ακούμε και αυτούς που γνωρίζουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2016, 06:47:40 πμ από dpodaras »
Καταγράφηκε

Διονύσης Χ.

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 80
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 11, 2016, 10:35:37 μμ »

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση για να μαθαίνω...
Για να γράφει ALM σημαίνει ότι και η μήτρα έγραφε ALM. Θέλω να πω ότι ας πούμε δεν είναι όπως το ALB να γινόταν ALb ή AI B. Είναι ξεκάθαρα έτσι το σχέδιο της μήτρας. Αυτό δε σημαίνει  ότι είναι ποικιλία και όχι σφάλμα; Και κάτι ακόμη... είμαστε σίγουροι ότι το ALM αντιπροσωπεύει το ALB και δεν αντιπροσωπεύει κάποια άλλη περιοχή;
Καταγράφηκε

KVASSOS

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 797
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 11, 2016, 11:46:42 μμ »

Διονυση ειναι ποικιλια καταγεγραμενη  και δυσκολη.Ειναι λαθος του χαρακτη μαλλον λογω κεκτημενης ταχυτητας .Οσο δε για το βαρος ,οι μεταγενεστερες Γαζετες ηταν ολο και πιο ελλειποβαρεις.Ειδα προσφατα σε μια παρτιδα φιλου εμπορου Γαζετα που ηταν ελαφρως μεγαλυτερη απο σολδι.
Ο Raf.Paolucci στο βιβλιο του LA ZECCA DI VENEZIA στη σελλιδα 163

796 Gazzeta (decreti del 17 giugno 1687 e 10 febrbraio 1691)
D/ S  MARC VEN all esergo II tra due rosette.
         Leone in soldo.
R/ DALMA ET ALBAN tra due rosette.
          Scritta intre righe.
Rame,  gr.7,48  mm 29        Rarita C

797 Gazzeta (decreto del 20 febbraio 1710)
D/   S MARCUS VEN all esergo II tra due rosette.
   Leone in soldo.
R/    DALMAT ET ALBAN tra due rosette.
      Scritta in tre righ.
 Rame, gr.4,40  mm 26        Rarita C

Επισης αναφερει το ιδιο βαρος της Γαζετας 798(Νουμερο καταλογου) στα 4,40 γραμμαρια.
Αναφερει στην γαζετα Νο 799 (Νομος 6 φλεβαρη 1796) βαρος 6,81  γραμμαρια ,31 mm.
Καταγράφηκε
You were in that dream

That I was dreaming I was dreaming in a dream...