Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: DALM ET ALM  (Αναγνώστηκε 19379 φορές)

Μολοσσος

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 233
DALM ET ALM
« στις: Ιανουάριος 10, 2016, 12:09:25 πμ »

DALM ET ALM αντι για DALM ET ALB σφαλμα! το αναφερει και ο γκαρδιακος! πρωτη φορα το βλεπω μαλλον δεν το πηραν χαμπαρι φανατικοι του ειδους και το πηρα τσαμπα!

http://www.ebay.com/itm/DALMA-ET-ALBAN-2-SOLDI-4-8-GRAM-No-4-/161935827195?_trksid=p2047675.l2557&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&nma=true&si=5%252BdyYIZsSAASOQ0cGuXZ%252BNXlDig%253D&orig_cvip=true&rt=nc
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 12:20:31 πμ »

Καλορίζικο :) …και σφάλμα να μην ήταν τσάμπα το πηρες ;) ,πάντα τέτοια!!!
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 12:28:09 πμ »

Αυτό είναι το γνήσιο : http://en.numista.com/catalogue/pieces19340.html

Το πάνω είναι  απομίμηση. 


Στοιχεία Γνήσιου : 7.03 g / 28 mm   SAN / ALB / E . T / 1 Νομισματόσημο στον οπισθότυπο

Στοιχεία Πλαστού : 4.8 g  / 26 mm    S  /  ALM / .E T.   / 2 Νομισματόσημα στον οπισθότυπο






Καταγράφηκε

KVASSOS

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 797
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 01:07:37 πμ »

 Σιμο,xωρις να εχεις διαβασει ενα βιβλιο ,προσπαθεις να διδαξεις....
  Αφου σου λεει οτι το αναφερει ο Γκαρδιακος....
Ειναι η ποικιλια 77 στην σελλιδα 21 του βιβλιου

A Catalogue of the Coins of
 Dalmatia et Albania
  (1410-1797)
by
Soterios Gardiakos
2nd edition
CHICAGO 1980/(1st edition 1970)

Καταγράφηκε
You were in that dream

That I was dreaming I was dreaming in a dream...

KVASSOS

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 797
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 01:19:18 πμ »

Καλοριζικο Θωμα!Δεν το εχω...
Καταγράφηκε
You were in that dream

That I was dreaming I was dreaming in a dream...

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 01:56:24 πμ »

Επειδή δεν το έχω διαβάσει αυτό το βιβλίο. Μου λύνεις μια απορία . Είναι το βάρος και η διάμετρος του συγκεκριμένου κέρματος στο βιβλίο ίδια με  αυτά που αναφέρει ο πωλητής του;


Έχω μελετήσει πάντως αυτό εδώ το βιβλίο : http://www.coinsweekly.com/en/News/4?&id=1928   

και δεν το αναφέρει κάν. Ίσως κάνω λάθος ίσως είναι παράληψη του βιβλίου. Πάντως δεν γνώριζα τέτοια κοπή.





Καταγράφηκε

Μολοσσος

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 233
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 09:31:28 πμ »

Σιμο, ευρισκεσαι σε παλλομενο συστημα απορροια του οποιου ειναι οτι σου εχει επελθει πληρης συγχισις! καλο ειναι να εξελθεις λιαν συντομως εκ του παλλομενου αυτου συστηματος!!!

ευχαριστω πολυ Κωστα! καποια στιγμη πρεπει συγκρινουμε τις γατες μας να δουμε τι εχει ο ενας και τι ο αλλος! εγω δεν τις κυνηγαω τοσο φανατικα οσο τις νυχτεριδες αλλα παιρνω καμια που και που και εχω μια μικρη αλλα συμπαθητικη συλλογη!
Καταγράφηκε

asimako

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 434
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 11:31:14 πμ »

Γνήσιο - καταγεγραμμένο - σπάνιο - φθηνό - επιτυχία - καλορίζικο - viewing επιβεβλημένο  ;)
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 02:16:38 μμ »

Γνήσιο - καταγεγραμμένο - σπάνιο - φθηνό - επιτυχία - καλορίζικο - viewing επιβεβλημένο  ;)

Με 8 μόνο λέξεις, τα είπε όλα ο Γιάννης (asimaco)
Πολύ μεγάλη επιτυχία. !!!!

Μπράβο Θωμά και καλορίζικο.

ορφεας
Καταγράφηκε

Μολοσσος

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 233
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 02:43:53 μμ »

Γνήσιο - καταγεγραμμένο - σπάνιο - φθηνό - επιτυχία - καλορίζικο - viewing επιβεβλημένο  ;)

και με το viewing παντα παει κοκκινο κρασι και συνοδεια απο ποικιλιες κρετικων και πουλερικων!!!  ;)

ευχαριστω πολυ Ορφεα μου να σε καλα!
Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 02:58:10 μμ »

 Καλορίζικο, ωραία ποικιλία! Προσωπικά δεν την ήξερα.
 Από κατάσταση πως το βλέπετε; Να μαθαινουμε και τα hammered πως πάνε.
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 03:50:03 μμ »

Σιμο, ευρισκεσαι σε παλλομενο συστημα απορροια του οποιου ειναι οτι σου εχει επελθει πληρης συγχισις! καλο ειναι να εξελθεις λιαν συντομως εκ του παλλομενου αυτου συστηματος!!!

ευχαριστω πολυ Κωστα! καποια στιγμη πρεπει συγκρινουμε τις γατες μας να δουμε τι εχει ο ενας και τι ο αλλος! εγω δεν τις κυνηγαω τοσο φανατικα οσο τις νυχτεριδες αλλα παιρνω καμια που και που και εχω μια μικρη αλλα συμπαθητικη συλλογη!

Το βιβλίο του Σωτήρη Γκαρδιακού μιας και το παίζετε ξύπνιοι γράφτηκε το 1926 με ΑΠΛΗ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ χωρίς ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ ΓΝΗΣΙΟΤΗΤΑΣ και  ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΕΣ ΣΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΟΥ!!


Θα περίμενα πιο συνετή στάση από ανθρώπους που υποτίθεται μελετούν σοβαρά το νόμισμα και την γνησιότητά του.

Αυτό το κέρμα αγαπητέ Μολοσσέ είναι πλαστό 100% και με αξία μηδαμινή. Γι αυτό και ανέβηκε στο ebay από την τιμή αυτή. Ποια επιτυχία μου λέτε ; Ποιό βιβλίο μου λέτε;

Πάρτε και την επίσημη κριτική του βιβλίου από την ένωση Ιταλών συλλεκτών για το περιβόητο βιβλίο του Σωτήρη μας.

<<Based on a series of articles in a numismatics publication, this title offers a narrow look at an obscure topic. It is difficult to assess. The book is a catalog. There is only brief discussion and analysis. There is no history lesson about the Venetians and the Turks. There is no discussion how or why the coinages were made. The only discussion is really "what did the Venetians mean by Albania?" I was hoping for more information, maybe a chapter on imitative pieces.

As a simple catalog, it serves its purpose. It identifies the coinages and estimates their rarity. Of course, this was done back ca. 1926, so these figures are not very accurate. >>




Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 03:54:33 μμ »

Ανακάλυψε τον τροχό τώρα ο Γκαρδιακός και ο κάθε καταγραφέας που δεν γνώριζε καν μεθόδους τύπωσης . Αν είναι δυνατόν τι ακούω ....


Kvassos μελέτησε φίλε μου πρώτα τα δοκίμια της Μεταπολίτευσης που πετάχτηκες να χαρακτηρίσεις αδιάφορο το δοκίμιο του Κανάρη σε Αλουμίνιο 1986 και μετά μας μιλάς και για τα Βενετσιάνικα νομίσματα που τα χω μελετήσει με το κουτάλι.

Υ.Γ Όσον αφορά την πώληση του ebay μια χαρά πέτυχε τον σκοπό της. Τα "τσακάλια" προφανώς και την πήραν χαμπάρι και δεν την ακούμπησαν αυτή τη πώληση. Διαφορετικά θα έπρεπε να γράψει τετραψήφιο
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 04:10:42 μμ »

Eupremio Montenegro

"i dogi e le loro monete"

Αυτό είναι βιβλίο για μελέτη σε όποιον θέλει να συλλέξει Βενετσιάνικα και Ιταλικών αποικιών.


Υ.Γ Τόσους αιώνες άραγε κανείς δεν το κατάλαβε εκεί στον έρμο τον Krause ν'αναφέρει την λέξη varieties?

Καταγράφηκε

KVASSOS

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 797
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 04:39:21 μμ »

Απο τα ''βιβλια'' που αναφερεις εχεις διαβασει κανενα?
Καταγράφηκε
You were in that dream

That I was dreaming I was dreaming in a dream...