Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Καιρός να σοβαρευτούμε λίγο!  (Αναγνώστηκε 8683 φορές)

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Καιρός να σοβαρευτούμε λίγο!
« στις: Απρίλιος 03, 2015, 01:18:02 μμ »

Με την έλευση της μόδας της πιστοποίησης νομισμάτων, πριν περίπου 12 χρόνια στην Ελλάδα, (υπήρχε και νωρίτερα αλλά δεν είχε γίνει μόδα) το συλλεκτικό κοινό στράφηκε διαχρονικά στην συλλογή πιστοποιημένων ελληνικών νομισμάτων σε καταστάσεις ακυκλοφόρητες, απαξιώνοντας σχεδόν το σύνολο των υπολοίπων ελληνικών νομισμάτων που δεν πληρούσαν τα κριτήρια του Ακυκλοφόρητου - Problem Free. Αποτέλεσμα: νομίσματα σπάνια να έχουν καταντήσει σχεδόν μη συλλέξιμα ενώ κοινά νομίσματα σε καλές καταστάσεις να βρίσκονται στην κορυφή των προτιμήσεων.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ: Το πρόβλημα δεν είναι ότι οι συλλέκτες προτιμάνε κοινά ή σπάνια νομίσματα σε υψηλές καταστάσεις. Για εμένα καλώς το πράττουν. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ.

Δυστυχώς, επειδή η ελληνική αγορά νομισμάτων είναι εξαιρετικά ρηχή, δεν απαιτείται παρά ελάχιστη προσπάθεια για να δημιουργηθεί ή να αντιστραφεί μια τάση. Καιρός να αντιστραφεί αυτή η τάση.

Στην Αμερική, που ξεκίνησε και η πιστοποίηση, υπάρχει μεγάλη διάκριση τιμών μεταξύ κυκλοφορημένων - ακυκλοφόρητων, προβληματικών - μη προβληματικών νομισμάτων. Ο λόγος: υπάρχουν χιλιάδες ή εκατομμύρια νομίσματα σε ακυκλοφόρητες μη-προβληματικές καταστάσεις. Στις περιπτώσεις όμως νομισμάτων που έχουν μικρούς πληθυσμούς σε καλές καταστάσεις οι συλλέκτες δεν απαξιώνουν τα μη κυκλοφορημένα - προβληματικά αλλά τα ενσωματώνουν στις συλλογές τους εκτιμώντας την δυσκολία εύρεσης καλύτερων δειγμάτων.

Εδώ στην Ελλάδα, μια χούφτα συλλεκτών τα προηγούμενα χρόνια όρισε ουσιαστικά ότι τα μη κυκλοφορημένα - προβληματικά είναι μη συλλέξιμα. Έτσι, και οι νέοι συλλέκτες που μπήκαν στη συνέχεια δασκαλεύτηκαν με αυτή την λογική. Σπάνια νομίσματα τα οποία στο παρελθόν είχαν σημαντικότατες αξίες απαξιώθηκαν γιατί ήταν κυκλοφορημένα, καθαρισμένα κλπ! Ο συλλέκτης σήμερα κατέχει καθαρισμένες δραχμές και τάληρα του 1851 και νιώθει τύψεις! Τα πουλάει δε για να αγοράσει π.χ. ακυκλοφόρητους Παύλους ή 10 λεπτα του 1882 για να νιώσει την αναγνώριση από την υπόλοιπη συλλεκτική κοινότητα!!!

Αποτέλεσμα σήμερα είναι οι περισσότερες συλλογές που φτιάχτηκαν τα τελευταία χρόνια να έχουν αποκλειστικά κοινά νομίσματα σε υψηλές καταστάσεις και οι σπανιότητες να βρίσκονται στα αζήτητα.

ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ.

Δεν θα συμβούλευα ποτέ σε κανέναν σοβαρό συλλέκτη να βάλει κοινά νομίσματα σε κυκλοφορημένες καταστάσεις στην συλλογή του. Αλλά για δύσκολα χάλκινα και ασημένια του Καποδίστρια, Όθωνα, Γεωργίου, Κρητική Πολιτεία. Ιόνιοι Νήσοι (η μεγάλη μάζα των Ελληνικών νομισμάτων) οι θέσεις τους είναι στις συλλογές σας, δίπλα στα υπόλοιπα κοινά ακυκλοφόρητα. Πάντα με το ανάλογο discount λόγω προβλήματος, αλλά συλλέξιμα, όμορφα και επιθυμητά.

Για τους νεώτερους απλώς να αναφέρω ότι μέχρι το 2004 έτσι ήταν οι συλλογές και ήταν πολύ πιο συναρπαστικό το hobby.

iapwnas

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 73
Απ: Καιρός να σοβαρευτούμε λίγο!
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 05, 2015, 08:06:06 μμ »

Παρα πολυ ωραιο θεμα και θα ηταν καλυτερα να το εκανες και στο στεκι καποτε που το ειπες! Εχει κυριως να κανει με το προμοσιον που συνεπαγεται με τους βαθμους, ολοι κυνηγανε κατι υψηλοβαθμο. Παρατηρησα ομως οτι σαν νεα θεματα πρωτοανεβασες το φοινικα μς66 (που ενταξει μετραει πολυ) αλλα δεν σχολιασε καποιος το διλεπτο36 που εκλεισε 1750 χωρις προμηθεια  :D Πολυ σπανιοτερο σαν νομισμα οχι σαν κατασταση  :)

Φιλικα Στελιος
Καταγράφηκε

KVASSOS

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 797
Απ: Καιρός να σοβαρευτούμε λίγο!
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 05, 2015, 08:37:31 μμ »

Eκλεισε χωρις προμηθεια????Γινεται κατι τετοιο στον Καραμητσο?
Καταγράφηκε
You were in that dream

That I was dreaming I was dreaming in a dream...

iapwnas

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 73
Απ: Καιρός να σοβαρευτούμε λίγο!
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 05, 2015, 08:45:29 μμ »

Εννοω οτι δεν εκανα την πραξη να δω ποσο θα ειναι  :) 1750+ 18% προμηθεια + 23% επι της προμηθειας = ?

Ας lysei την εξισωση ο κυριος ljortzak
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Καιρός να σοβαρευτούμε λίγο!
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 05, 2015, 08:49:31 μμ »

Παρα πολυ ωραιο θεμα και θα ηταν καλυτερα να το εκανες και στο στεκι καποτε που το ειπες! Εχει κυριως να κανει με το προμοσιον που συνεπαγεται με τους βαθμους, ολοι κυνηγανε κατι υψηλοβαθμο. Παρατηρησα ομως οτι σαν νεα θεματα πρωτοανεβασες το φοινικα μς66 (που ενταξει μετραει πολυ) αλλα δεν σχολιασε καποιος το διλεπτο36 που εκλεισε 1750 χωρις προμηθεια  :D Πολυ σπανιοτερο σαν νομισμα οχι σαν κατασταση  :)

Φιλικα Στελιος

iapwnas

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 73
Απ: Καιρός να σοβαρευτούμε λίγο!
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 05, 2015, 09:00:21 μμ »

Αφου στα μαθηματικα εισαι αστερι  8)  Που το ειδες το απαξιωτικα επειδη σε ειπα κυριο  :D Θα σε τηλεφωνησω αυριο το απογευμα
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: Καιρός να σοβαρευτούμε λίγο!
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 05, 2015, 09:06:50 μμ »

1750+ 315+72,45=2137,45
οριστε και ο υπολογισμος σου


αυτο εκλεισε 2137,45
το αλλο ξεκιναει τα 10.000 κοντα πρωτο χτυπημα
αρα ποιο ειναι ποιο σημαντικο

επιπλεον φιλε μου να σου πω οτι στην αιθουσα δεν χτυπηθηκε και αν δεν το ελεγες εσυ δεν θα το καταλαβαινα οτι πουληθηκε

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 05, 2015, 09:10:58 μμ από LTZORTZAK »
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: Καιρός να σοβαρευτούμε λίγο!
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 05, 2015, 09:47:36 μμ »

Αν μου επιτρέπετε , χε-χε μια χαρά κάνουν και απαξιούν μη πιστοποιημένα η σε πιο χαμηλές καταστάσεις . Και εξηγώ , πως αλλιώς θα συμπληρώσουμε εμεις οι υπόλοιποι τις συλλογές μασ ? πωσ θα αναβαθμίσουμε ? ε ? ε ?  …  Έχω αγοράσει 5 δρχ 1875 με ανάποδη Άγκυρα σε vf  200 ευρώ  και αλλα του Γεωργιου Α  σε τιμες που πριν από 10 χρόνια ούτε που θα τα κοιτούσα . Τον δε Παύλο πλήρεις σειρές σε bu με 20 και 30 ευρω .. Κρητικα?  2 λεπτο unc με 30 ευρω , τάλιρο f δεν λέω αλλά με 30 ευρω? και άλλα . Συγκρίνω τιμές σε παλαιούς καταλόγους που εχω και οι διαφορές είναι πάρα πολύ μεγάλες σε καταστάσεις f εως και vf.  Οπότε εχει και τα καλά της αυτή η μοδα με τα σλαμπαρισμένα και η μανία για όλο και πιο υψηλές καταστάσεις . φιλικά και με μικρό Budget για αγορές …. Εύθυμης η Μίμης για τους φίλους . :) :)
Καταγράφηκε

KVASSOS

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 797
Απ: Καιρός να σοβαρευτούμε λίγο!
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 05, 2015, 09:52:27 μμ »

Eγω προσωπικα το θεωρω απιστευτα δυσκολο νομισμα και φυσικα το ηθελα,αλλα δυστυχως αυτη την περιοδο δεν αντεχω τετοιο ανοιγμα.Το σαββατο πριν την δημοπρασια  θαυμασα  το υπεροχο διλεπτο 1836 του Καραμητσου μαζι με τον Κο Ποδαρα αλλα προφανως ο καθενας μας  δεν το χτυπησε για διαφορετικους λογους.
  Συγχαρητηρια στον μαγκα που το πηρε!Καλοριζικο!!!
Καταγράφηκε
You were in that dream

That I was dreaming I was dreaming in a dream...

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: Καιρός να σοβαρευτούμε λίγο!
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 05, 2015, 09:55:16 μμ »

Αν μου επιτρέπετε , χε-χε μια χαρά κάνουν και απαξιούν μη πιστοποιημένα η σε πιο χαμηλές καταστάσεις . Και εξηγώ , πως αλλιώς θα συμπληρώσουμε εμεις οι υπόλοιποι τις συλλογές μασ ? πωσ θα αναβαθμίσουμε ? ε ? ε ?  …  Έχω αγοράσει 5 δρχ 1875 με ανάποδη Άγκυρα σε vf  200 ευρώ  και αλλα του Γεωργιου Α  σε τιμες που πριν από 10 χρόνια ούτε που θα τα κοιτούσα . Τον δε Παύλο πλήρεις σειρές σε bu με 20 και 30 ευρω .. Κρητικα?  2 λεπτο unc με 30 ευρω , τάλιρο f δεν λέω αλλά με 30 ευρω? και άλλα . Συγκρίνω τιμές σε παλαιούς καταλόγους που εχω και οι διαφορές είναι πάρα πολύ μεγάλες σε καταστάσεις f εως και vf.  Οπότε εχει και τα καλά της αυτή η μοδα με τα σλαμπαρισμένα και η μανία για όλο και πιο υψηλές καταστάσεις . φιλικά και με μικρό Budget για αγορές …. Εύθυμης η Μίμης για τους φίλους . :) :)
Τάληρο fine με 30 ευρώ χάρισμα ειναι δεν ειναι αγορά! Μπράβο Μίμη
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: Καιρός να σοβαρευτούμε λίγο!
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 05, 2015, 10:04:02 μμ »

Και για να μην παρεξηγηθώ ;), ελπίζω κάποτε να φτάσω και εγω αλλά και άλλοι σε αυτο το επίπεδο να κάνουμε στροφή στην ποιότητα και να συλλέγουμε μονο σλαμπαρισμενα και σε υψηλές καταστάσεις . Αλλά μέχρι τοτε έχουμε καιρό  , και πιστεύω ότι αυτή η πτώση στις τιμές  ( των χαμηλών καταστάσεων  f εως kai vf η και xf )  κάνουν προσιτή  σε μικρούς η νέους συλλέκτες  την συμπλήρωση των συλλογών τους . και πάλι φιλικά  Ευθυμης  :)
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: Καιρός να σοβαρευτούμε λίγο!
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 05, 2015, 10:12:09 μμ »

Αν μου επιτρέπετε , χε-χε μια χαρά κάνουν και απαξιούν μη πιστοποιημένα η σε πιο χαμηλές καταστάσεις . Και εξηγώ , πως αλλιώς θα συμπληρώσουμε εμεις οι υπόλοιποι τις συλλογές μασ ? πωσ θα αναβαθμίσουμε ? ε ? ε ?  …  Έχω αγοράσει 5 δρχ 1875 με ανάποδη Άγκυρα σε vf  200 ευρώ  και αλλα του Γεωργιου Α  σε τιμες που πριν από 10 χρόνια ούτε που θα τα κοιτούσα . Τον δε Παύλο πλήρεις σειρές σε bu με 20 και 30 ευρω .. Κρητικα?  2 λεπτο unc με 30 ευρω , τάλιρο f δεν λέω αλλά με 30 ευρω? και άλλα . Συγκρίνω τιμές σε παλαιούς καταλόγους που εχω και οι διαφορές είναι πάρα πολύ μεγάλες σε καταστάσεις f εως και vf.  Οπότε εχει και τα καλά της αυτή η μοδα με τα σλαμπαρισμένα και η μανία για όλο και πιο υψηλές καταστάσεις . φιλικά και με μικρό Budget για αγορές …. Εύθυμης η Μίμης για τους φίλους . :) :)
Τάληρο fine με 30 ευρώ χάρισμα ειναι δεν ειναι αγορά! Μπράβο Μίμη
αλλά ? γιατί Γιωργο μου ,τάλιρο με ανάποδη άγκυρα 200 ευρω ? ρίξε μια ματιά σε παλιούς καταλόγους , μόνο σε φωτογραφία το κοίταζα . και σε δημοπρασία παρακαλώ χαρακτηρισμενο ως vf και σου λέω εγώ οχι vf αλλά f ... 200 ευρω ?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 05, 2015, 10:15:28 μμ από exmim »
Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: Καιρός να σοβαρευτούμε λίγο!
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 05, 2015, 10:14:25 μμ »

 Και αυτό μια χαρά συμφωνώ!
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Καιρός να σοβαρευτούμε λίγο!
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 14, 2015, 02:15:32 μμ »

Eιναι σαν αυτό φίλε μου ? Καλύτερο, ή χειρώτερο ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: Καιρός να σοβαρευτούμε λίγο!
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 14, 2015, 05:52:26 μμ »

από δημοπρασία της ΠΝΕ ..
Καταγράφηκε