Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Kρητικό Μετάλιο  (Αναγνώστηκε 7952 φορές)

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: Kρητικό Μετάλιο
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 06:42:40 μμ »

Τα χρυσα δουκατα βγαινουν σε δυο μεγεθη (2 ducat-4 ducat) και εχουν κοπη 3 διαφορετικεσ ημερομηνιεσ (1917-1919-1921)

συνολικα 6

το πιο δυσκολο ειναι του 4 ducat 1921 αμα δεν κανω λαθοσ

Ειναι γνωστη και μια ιστορια γιατι εχει διαγραφει απο ολα τα νομισματα το ονομα χαρακτη (εννοω απο του 1921) μου την ειχε πει την ιστορια ενα πολυ παλιοσ εμποροσ τησ αθηνασ πολυ γνωστοσ , ηταν και ο γιαννησ μαζι (malef13), οταν εχω λιγο χρονο θα την γραψω
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Kρητικό Μετάλιο
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 06:58:08 μμ »

Η συλλογή ανήκε στον αείμνηστο Δημήτρη. Είχα την ευκαιρία να τα θαυμάσω απο κοντά παλιότερα.
Πάντα έλεγε "αυτά τα δυο βρε παιδί μου χωρίς ίχνος σύγκολλησης δεν έχω ξαναδεί"!

Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Kρητικό Μετάλιο
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 07:43:24 μμ »

Ο κάτοχος Γιώργο είχε Κρητικό επίθετο μάλλον γιαυτο μάζευε Κρητικά μετάλλια

Πάντως η μορφή του Βενιζέλου υπάρχει σε απίστευτο αριθμό παραλλαγών, έχω τουλάχιστον 4 ακόμα και έχω δει ούτε θυμάμαι πόσες, πρέπει να είναι η πιο εμφανιζόμενη μορφή σε Ελληνικά μετάλλια
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Kρητικό Μετάλιο
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 11:59:08 μμ »

Αγαπητέ Στέλιο . Επειδή γνωρίζω πόσο γουστάρεις τα μετάλλια της περιοχής σου , δές αυτό εδώ το διαμαντάκι το οποίο πωλείται στο Μοναστηράκι στο κατάστημα "Αρτέμης ότι παλιό"  Θησείου 10 .

:)
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Kρητικό Μετάλιο
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 23, 2018, 08:13:00 μμ »

Ναι, εχουν περάσει απο τα χέρια μου, 4-5 σπάνια, πολλά απο αυτά ομως ειναι Τούρκικα. Αυτό ειναι το πρώτο που βγήκε, μετα την ανεξαρτησία, σε περιορισμένο αριθμό...Το χρυσό, κάνει πολλά χιλιάρικα (χρυσό και ασημένιο, δεν τάχω δει ποτέ μου)

Χρυσά 64
Αργυρά 137
Χάλκινα 136

Πηγή: Η Α' Διεθνής Έκθεση Χανίων 1900 (Ζαχαρένια Μεν. Σημανδηράκη)

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: Kρητικό Μετάλιο
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 23, 2018, 10:31:28 μμ »

Πολύ σημαντικό εύρημα !! Πολύ καλή πληροφορία !!

Έχω στην συλλογή μου το χρυσό , άμα βρω κάποια στιγμή χρόνο να το φωτογραφίσω θα το ανεβασω αν και δύσκολο γιατί τώρα τελευταία δεν έχω και πολύ δυστυχώς

Καλό βράδυ
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Kρητικό Μετάλιο
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 24, 2018, 10:11:10 πμ »

Πολύ σημαντικό εύρημα !! Πολύ καλή πληροφορία !!

Έχω στην συλλογή μου το χρυσό , άμα βρω κάποια στιγμή χρόνο να το φωτογραφίσω θα το ανεβασω αν και δύσκολο γιατί τώρα τελευταία δεν έχω και πολύ δυστυχώς

Καλό βράδυ
Να σου βγαλω φωτοτυπια ολοκληρο το κεφαλαιο.  Εχει ονομαστικα τους συμμετέχοντες, ποιοι βραβευτηκαν και πολλες άλλες πληροφορίες.  Δηλαδή εχει απιστευτες λεπομέρειες για την έκθεση.

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: Kρητικό Μετάλιο
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 24, 2018, 10:42:35 πμ »

ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ. ΤΟ ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ATLASNUMISMATICS ΣΤΑ 1150 ΕΥΡΩ. ΑΛΛΑ ΟΤΙ Ο ΠΟΔΑΡΑΣ ΘΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΒΡΑΒΕΥΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΡΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ!
Καταγράφηκε

polg

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1
Απ: Kρητικό Μετάλιο
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 27, 2018, 10:39:22 μμ »

Η σειρά αυτή αποτελείται από το χάλκινο, επάργυρο και επίχρυσο. Υπάρχει και αργυρό, ενώ η ύπαρξη του χρυσού δεν έχει επιβεβαιωθεί μέχρι σήμερα, απ' όσο ξέρω και σύμφωνα και με τον αείμνηστο κο Λουλακάκη.

Προφανώς οι περισσότεροι που βραβεύτηκαν με το αργυρό στην έκθεση έλαβαν το επάργυρο και αυτοί που βραβεύτηκαν με το χρυσό έλαβαν το επίχρυσο.

Ένας έμπορος νομισμάτων είχε δει ένα "χρυσό" XF στο Ηράκλειο στην Κρήτη που πωλούταν προς 3,500 ευρώ, αλλά η γνώμη του ήταν ότι ήταν το επίχρυσο.

Το μετάλλιο του ATLAS NUMISMATICS είναι το επάργυρο και το περιγράφει ως "Silver Plated AE".

Γενικά το χάλκινο είναι κοινό, εκτός και αν είναι σε πολύ υψηλή κατάσταση, το επάργυρο είναι δύσκολο και το επίχρυσο σπάνιο
σε οποιαδήποτε κατάσταση.

Το ασημένιο, όπως αυτό εδώ το πιστοποιημένο από την PCGS:
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=631&lot=508749
είναι πολύ σπάνιο σε οποιαδήποτε κατάσταση.
Καταγράφηκε