Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Το αστείο της μέρας  (Αναγνώστηκε 32352 φορές)

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Το αστείο της μέρας
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 12:45:15 μμ »

7/12/2015 . Ο τηλεπαρουσιαστής Κος Χρήστος Φερεντίνος διατυπώνει μια αμπελοφιλοσοφία νομίζοντας ότι λέει κάτι σπουδαίο και μάλιστα σε μικρά παιδιά.




Υ.Γ Επειδή τυχαίνει να έχω μελετήσει Καζαντζάκη αυτό δεν ειπώθηκε ποτέ από τον Συγγραφέα τον συγκεκριμένο.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Το αστείο της μέρας
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 08, 2015, 12:01:54 μμ »

6/12/2015 Τα Εξάρχεια φλέγονται από αστυνομικούς της Ασφάλειας που παριστάνουν τους αναρχικούς.  Ποιόν εξυπηρετεί αυτή η καταστροφή άραγε;

Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.019
Απ: Το αστείο της μέρας
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 08, 2015, 12:45:02 μμ »

6/12/2015 Τα Εξάρχεια φλέγονται από αστυνομικούς της Ασφάλειας που παριστάνουν τους αναρχικούς.  Ποιόν εξυπηρετεί αυτή η καταστροφή άραγε;
Αυτόν που εξυπηρετούσε και τις προηγούμενες κυβερνήσεις... ;D
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Το αστείο της μέρας
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 08, 2015, 01:23:13 μμ »

Δεν νομίζω ότι το παίζουν αναρχικοί.  Τουλάχιστον αν ήμουν εγώ αναρχικός δεν θα κατέβαινα στα επεισόδια με τον χρονογράφο στο χέρι.

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Το αστείο της μέρας
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 09, 2015, 03:45:37 μμ »

7/12/2015 . Ο τηλεπαρουσιαστής Κος Χρήστος Φερεντίνος διατυπώνει μια αμπελοφιλοσοφία νομίζοντας ότι λέει κάτι σπουδαίο και μάλιστα σε μικρά παιδιά.




Υ.Γ Επειδή τυχαίνει να έχω μελετήσει Καζαντζάκη αυτό δεν ειπώθηκε ποτέ από τον Συγγραφέα τον συγκεκριμένο.

Τελικά αυτό το ποστ έχει θέμα το αστείο της ημέρας αλλά μόνο αστεία δεν ανεβάζουμε τελευταία.

Απίστευτη αθλιότητα, σαν συμπέρασμα πρέπει όσοι έχουν παιδιά να τα θωρακίσουν ώστε να μην επηρεάζονται από τέτοιες αθλιότητες και μάλιστα εάν μπορούν να δίνουν και απάντηση στον κάθε παπάρα που τα προσεγγίζει θα ήταν ακόμη καλύτερα.

Υ.Γ. Όσο υπάρχουν μαλάκες σαν και αυτόν η μαλακία θα είναι αήττητη να συμπληρώσω
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Το αστείο της μέρας
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 09, 2015, 03:48:32 μμ »

Να ανεβάσω και ένα αστείο να χαλαρώσουμε

Βίντεο 1 η πραγματική διαφήμιση και στο Βίντεο 2 η χιουμοριστική παραλλαγή της



Καταγράφηκε

Nick_Tech

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 31
Απ: Το αστείο της μέρας
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 09, 2015, 04:09:03 μμ »

Επειδή τυχαίνει να έχω μελετήσει Καζαντζάκη αυτό δεν ειπώθηκε ποτέ από τον Συγγραφέα τον συγκεκριμένο.

Νίκος Καζαντζάκης

“Οι Αδερφοφάδες”

- όσο υπάρχουν παιδιά που πεινούν, θεός δεν υπάρχει
Καταγράφηκε
* Knowledge is knowing a tomato is a fruit. Wisdom is not putting it on a fruit salad! *

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Το αστείο της μέρας
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 09, 2015, 04:28:30 μμ »

Επειδή τυχαίνει να έχω μελετήσει Καζαντζάκη αυτό δεν ειπώθηκε ποτέ από τον Συγγραφέα τον συγκεκριμένο.

Νίκος Καζαντζάκης

“Οι Αδερφοφάδες”

- όσο υπάρχουν παιδιά που πεινούν, θεός δεν υπάρχει


Κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα να πιστεύει σε κάτι ή να μη πιστεύει σε κάτι. Ο Καζαντζάκης δεν πιστεύει στο Θεό αλλά τον επικαλείται αντί της έννοιας του δικαίου. Θεός για τον Καζατνζάκη είναι η δικαιοσύνη όχι η θεότητα.  Ο Φερεντίνος όμως αποτύπωσε τη φράση θεοφραστικά και όχι σοφιστικά. Επομένως είναι απαράδεκτο που το χρησιμοποίησε σε παιδιά που δεν καταλαβαίνουν την διαφορά της θεόφρασης από την σοφιστεία. Είναι σαν να τους είπε οτι δεν υπάρχει θεός ενώ στην ουσία έπρεπε να τους πεί ότι δεν υπάρχει δικαιοσύνη. Άλλωστε αιώνιος φοιτητής της νομικής ο Φερεντίνος που τη παράτησε κιόλας για να κάνει τον τσαρλατάνο στη μικρή οθόνη.

Καταγράφηκε

Nick_Tech

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 31
Απ: Το αστείο της μέρας
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 09, 2015, 04:32:40 μμ »

Συμφωνώ με τα τελευταία.

Αλλά, το έχει γράψει.
Μάλλον δέν το έχεις διαβάσει.

"Οι Αδερφοφάδες"

Σελίδα 173

Στράφηκε στα παλικάρια:
- Ομπρός, παιδιά, τον Ύμνο!
Κι ολομεμιας, γύρα από τις φωτιές, ξέσπασε άγριο, θριαμβευτικό, το καινούριο
τροπάρι της Λαμπρής: Λαός ανέστη εκ νεκρών, θανάτω ·θάνατον πατήσας·...
- Βλέπεις, παπά μου, έκαμε ο δάσκαλος, δεν αλλάξαμε πολλά πράματα' το
Χριστός το κάμαμε Λαός' το ίδιο κάνει. Έτσι τόνε λένε το Θεό σήμερα.
- Ο Λαός δεν είναι Θεός, αντίσκοψε ο παπάς θυμωμένος· αλίμονο να 'ταν αυτός!
- Αλίμονο να 'ταν ο άλλος, ο δικός σας, αντιμίλησε ο δάσκαλος· που θωράει τα
παιδιά να πεθαίνουν της πείνας και δεν κουνάει το δαχτυλάκι του.
- Όσο υπάρχουν παιδιά που πεινούν, Θεός δεν υπάρχει!"
Καταγράφηκε
* Knowledge is knowing a tomato is a fruit. Wisdom is not putting it on a fruit salad! *

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Το αστείο της μέρας
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 09, 2015, 05:40:43 μμ »

Ο Νίκος Καζαντζάκης  ήταν από τους πιο σημαντικούς συγγραφείς του περασμένου αιώνα αυτό δεν σημαίνει ότι έχει πει είναι σωστό κανείς δεν είναι απόλυτα σωστός.

Ο καθένας πρέπει να έχει κριτική ικανότητα να φιλτράρει ότι του λένε και να κρατάει αυτά που θεωρεί χρήσιμα και σωστά γιαυτόν.

Ο Φερεντίνος χρησιμοποιεί μια φράση του Καζαντζάκη σε ανήλικο ακροατήριο όπου η κριτική ικανότητα δεν είναι ανεπτυγμένη με αποτέλεσμα να δημιουργεί πνευματική σύγχυση στα παιδάκια, δεν είναι κατακριτέο που πιστεύει σε αυτό που λέει, ούτε θα κρίνουμε με αφορμή αυτό τον συγγραφέα Ν. Καζαντζάκη αλλά δεν μπορεί ο παρουσιαστής να κάνει κατήχηση αθεϊας  σε ανήλικα, αλλά και καμία κατήχηση.

Δείτε το ύφος του όταν λέει αυτό που λέει και θα καταλάβετε γιατί είναι για σφαλιάρες.

Εκεί είναι όλη η ουσία και θα πω και το γνωστό παράδειγμα με το μαχαίρι, άλλος το χρησιμοποιεί για να κόψει ψωμί και άλλος για να σκοτώσει, ο Φερεντίνος χρησιμοποιεί μια φράση σαν φονικό πνευματικό όπλο σε αθώες ψυχές και αν κρίνω απο το ύφος του σκόπιμα.
Καταγράφηκε

Nick_Tech

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 31
Απ: Το αστείο της μέρας
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 09, 2015, 05:55:23 μμ »

Ο Νίκος Καζαντζάκης  ήταν από τους πιο σημαντικούς συγγραφείς του περασμένου αιώνα αυτό δεν σημαίνει ότι έχει πει είναι σωστό κανείς δεν είναι απόλυτα σωστός.

Ο καθένας πρέπει να έχει κριτική ικανότητα να φιλτράρει ότι του λένε και να κρατάει αυτά που θεωρεί χρήσιμα και σωστά γιαυτόν.

Ο Φερεντίνος χρησιμοποιεί μια φράση του Καζαντζάκη σε ανήλικο ακροατήριο όπου η κριτική ικανότητα δεν είναι ανεπτυγμένη με αποτέλεσμα να δημιουργεί πνευματική σύγχυση στα παιδάκια, δεν είναι κατακριτέο που πιστεύει σε αυτό που λέει, ούτε θα κρίνουμε με αφορμή αυτό τον συγγραφέα Ν. Καζαντζάκη αλλά δεν μπορεί ο παρουσιαστής να κάνει κατήχηση αθεϊας  σε ανήλικα, αλλά και καμία κατήχηση.

Δείτε το ύφος του όταν λέει αυτό που λέει και θα καταλάβετε γιατί είναι για σφαλιάρες.

Πολύ Σωστή ανάλυση!
Εσύ τουλάχιστον μιλάς με λογική

Εκεί είναι όλη η ουσία και θα πω και το γνωστό παράδειγμα με το μαχαίρι, άλλος το χρησιμοποιεί για να κόψει ψωμί και άλλος για να σκοτώσει, ο Φερεντίνος χρησιμοποιεί μια φράση σαν φονικό πνευματικό όπλο σε αθώες ψυχές και αν κρίνω απο το ύφος του σκόπιμα.
Καταγράφηκε
* Knowledge is knowing a tomato is a fruit. Wisdom is not putting it on a fruit salad! *

vkeram

  • Επισκέπτης
Απ: Το αστείο της μέρας
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 09, 2015, 05:56:32 μμ »

Δεν σε πιάνω Μιχάλη τι εννοεις ως φονικό όπλο ?
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Το αστείο της μέρας
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 09, 2015, 06:01:25 μμ »

Δεν σε πιάνω Μιχάλη τι εννοεις ως φονικό όπλο ?

Δεν είναι κυριολεκτικό το όπλο δεν σκοτώνει το σώμα αλλά την ψυχή των ανήλικων  τους βάζει σκέψεις που μπορεί να τους καταστρέψουν πνευματικά αφού δεν μπορούν να τις φιλτράρουν.

Διαφορετικά διαχειρίζεται κάποιος ενήλικος κάποια πράγματα και διαφορετικά ένας ανήλικος.

Στο δικό του παιδί μπορεί να λέει ότι θέλει αλλά δεν έχει δικαίωμα να δηλητηριάζει τα παιδιά των άλλων.

Τα παιδιά πήγαν εκεί για να παίξουν όχι για να τους κάνει κήρυγμα ο Φερεντίνος περί θρησκείας.
 
Εμένα εάν ήταν εκεί το παιδί μου θα είχα εξοργιστεί, χωρίς να σημαίνει ότι δεν έχω ενοχληθεί για τα παιδιά των συνανθρώπων μου.
Καταγράφηκε

vkeram

  • Επισκέπτης
Απ: Το αστείο της μέρας
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 09, 2015, 06:08:11 μμ »

Δεν σε πιάνω Μιχάλη τι εννοεις ως φονικό όπλο ?

Δεν είναι κυριολεκτικό το όπλο δεν σκοτώνει το σώμα αλλά την ψυχή των ανήλικων  τους βάζει σκέψεις που μπορεί να τους καταστρέψουν πνευματικά αφού δεν μπορούν να τις φιλτράρουν.

Ενω Μιχάλη μου, τα παιδιά μπορούν να φιλτράρουν ότι μας εφτιαξε ενα πλάσμα που προϋπάρχει όλων και πάντων κατ'εικόνα και καθ'ομοίωσιν του? Μπορουν να φιλτράρουν ότι μπορει να βρισκεται παντου και πουθενά ?Μπορουν να φιλτράρουν το 'γιατί ο θεός τους δεν θεραπευει τον μπαμπα τους που πεθαίνει απο καρκίνο ?' Μπορουν να φιλτράρουν οτι ο ΘΕΟΣ ζήτησε απο τον Αβρααμ να σφάξει το ίδιο του το παιδί ? Μπορούν να φιλτραρουν ότι καθε παπαρια που λεει η βίβλος την εκλαμβανουν οι πιστοί είτε ρεαλιστικά είτε ώς παραβολή κατα το δοκούν?????????????????

Να ειμαστε πιο σοβαροί λέω εγώ, πολύ καλα τα ειπε ο Φερεντίνος και ειναι μια ευκαιρία για τα παιδάκια να ψάξουν και να αναζητήσουν κειμενα και απόψεις σοβαρων μυθιστοριογράφων και επιστημόνων.
Καταγράφηκε

vkeram

  • Επισκέπτης
Απ: Το αστείο της μέρας
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 09, 2015, 06:10:02 μμ »

Οποιος θελει να δωσει σοβαρη παιδεία στα παιδιά του , τα μεγαλώνει χωρις παρωπίδες και αφηνει ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ να αποφασισουν τι και αν θα πιστευουν.

και μια παράκληση,,,,, όσοι πιστεύετε, την επομενη φορα που θα αρρωστήσετε σας παρακαλώ να πάτε στον ποιμαντικό σας να σας φτιάξει και όχι στον γιατρό.

φιλικά

Β.
Καταγράφηκε