Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Wire Transfer  (Αναγνώστηκε 999 φορές)

Άγρυπνος

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 57
Wire Transfer
« στις: Δεκέμβριος 29, 2017, 01:03:36 μμ »

Χρόνια καλά, υγεία και αγάπη
Θέλω να πάρω κάτι από mashop
Δεν θέλω να χρησιμοποιηθεί paypal
Ξέρει κανείς πόσο περνούν χρέωσης για Wire Transfer οι τράπεζες οι αλλού,???
Ευχαριστώ
Καταγράφηκε

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: Wire Transfer
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 29, 2017, 09:32:35 μμ »

Αν τα στείλεις μέσα στην ζώνη του ευρώ:
- 1 ευρώ από ebanking.
- 7-8 ευρώ από ταμείο.

Αν τα στείλεις εκτός ευρωζώνης ή σε άλλο νόμισμα (εκτός ευρώ)... ό,τι κάτσει... Από 15 ως 50 ευρώ... ίσως και περισσότερα...
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: Wire Transfer
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 29, 2017, 09:40:22 μμ »

Περί τραπεζικού εμβάσματος (κοπυπάστωμα):

Βασική προϋπόθεση να έχεις να κάνεις με σοβαρό πωλητή.

Μιλάμε πάντα για έμβασμα σε ευρώ από ελληνική τράπεζα σε χώρα της ευροζώνης.
(Μην αρχίσουμε να λέμε τώρα "κουλαμάρες" για τράπεζες του Χογκ-Κογκ...)

- Έχει τις μικρότερες χρεώσεις και για τις δύο πλευρές.
- Περνάει τα capital controls μέχρι τα 1000 ευρώ ανά ΑΦΜ και ανά τράπεζα.
(Αν δεν έχεις χρήματα στο PayPal και θέλεις να χρησιμοποιήσεις κάρτα, δεν περνάει στους "δηλωμένους" εμπόρους.)
Αν έχεις λογαριασμό σε δύο τράπεζες, στέλνεις 2000. Ή στέλνεις 1000 ευρώ εσύ και 1000 ή σύζυγος.

Για όσους λοιπόν ενδιαφέρονται:
- Κάνεις το έμβασμα με τη επιλογή SHA (μοιρασμένα έξοδα), οπότε χρεώνεσαι 1 ευρώ (από e-banking).
- Αν κάνεις έμβασμα από το ταμείο της τράπεζας, χρεώνεσαι 8 ευρώ (ή κάπου εκεί).
- Για να αποχτήσεις e-banking, άλλες τραπεζες χρεώνουν 5 ευρώ, σε άλλες είναι δωρεάν.
- Άρα συμφέρει να αποχτήσεις e-banking έστω και για ένα έμβασμα.

Από το 2002 έχω στείλει πάρα πολλά εμβάσματα στην Ευρώπη. Και όταν λέω πάρα πολλά, εννοώ πάρα πολλά. Και όλα με την επιλογή SHA (μοιρασμένα έξοδα). Κανένας Ευρωπαίος δεν μου παραπονέθηκε ότι χρεώθηκε ο,τιδήποτε από την τράπεζά του.
Στην περίπτωση που σας πει ο πωλητής ότι τον χρέωσε η τράπεζα του, του στέλνετε το ποσό (2-4 ευρώ) με PayPal και όλα καλά... Εμένα, πάντως, δεν μου έχει συμβεί ποτέ από το 2002.

Κάποιες ελληνικές τράπεζες χρεώνουν 2-3 για εισερχόμενο έμβασμα. Αυτό βέβαια αφορά όσους πουλάνε στο ebay, όχι όσους αγοράζουν. Όμως οι επαγγελματίες έμποροι (λογικά) έχουν κάποιον "λογαριασμό όψεως" που (φυσιολογικά) δεν έχει χρεώσεις για εισερχόμενα εμβάσματα.
(Όστις τραπεζικός, ας το αναλύσει.)



Από εκεί και πέρα, αναλαμβάνεις το ρίσκο:
Υπαρχει θεμα με τις εγγυησεις και την προστασια που παρεχει σον αγοραστη το ebay, οταν η πληρωμη γινεται με οποιονδηποτε αλλο τροπο εκτος του paypal.



Συμπληρωματικά:

- Για να χρεωθείτε όσο το δυνατό λιγότερο, το έμβασμα θα πρέπει να καλύπτει τις προδιαγραφές SEPA. Μην νοιάζεστε ποιες είναι αυτές οι προδιαγραφές. Συμπληρώστε σωστά τα στοιχεία που σας ζητάει η τράπεζά σας και οι προδιαγραφές SEPA θα καλυφθούν μόνες τους.
Το πιο σημαντικό είναι ο IBAN (International Bank Account Number, Δεθνής Αριθμός Τραπεζικού Λογαριασμού). Αν συμπληρώσετε αυτόν σωστά, έγινε σχεδόν όλη η δουλειά.

- Μπορεί να δείτε κάποιες επιλογές "επείγον", "να πιστωθεί άμεσα ο παραλήπτης", "υψηλή προτεραιότητα" κλπ. Μην τις επιλέξετε, θα χρεωθείτε χωρίς λόγο. Επιλέξτε "κανονική" προτεραιότητα. Σε δύο μέρες (εργάσιμες) το πολύ το έμβασμα θα έχει φτάσει στον προορισμό του.

- Το "έμβασμα" μπορεί να το δείτε στα αγγλικά ως bank tranfer ή wire (to wire the money ή send by wire) < το τελευταίο συνηθίζεται στας Αμερικάς. Στα γερμανικά Überweisung. Στην τραπεζική αργκό swift. Όλα αυτά είναι το ίδιο.

- Swift code είναι ο κωδικός της τράπεζας. Στο e-banking δεν είναι απαραίτητος, τον βρίσκει το "σύστημα" από τον ΙΒΑΝ. Φυσικά, καλύτερα να τον ξέρετε...
Για να μην μπερδευτείτε:
swift = έμβασμα
swift code = κωδικός εμβασμάτων της κάθε τράπεζας

Εμβάσματα εκτός ευροζώνης ή σε άλλα νομίσματα είναι μεγάλο μπέρδεμα. Αφήστε το.
(Εντούτοις, εκτός ευροζώνης, λειτουργού πολύ πιο εύκολα οι πιστωτικές κάρτες.)
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

kanellop

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 114
Απ: Wire Transfer
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 01, 2018, 09:53:06 μμ »

Γειά σου Άγρυπνε.

Πρίν από λίγες ημέρες έστειλα ένα έμβασμα στον Kuenker στην Γερμανία για κάποιο νόμισμα που αγόρασα.

Πήγα στην Εθνική Τράπεζα της περιοχής μου με εκτυπωμένο το χαρτί της παραγγελίας όπως μου το έστειλε ο Kuenker και το εκκαθαριστικό της εφορίας μου.

Το χαρτί από τον Kuenker είχε πάνω του το κόστος της παραγγελίας,

το ΙΒΑΝ και το BIC code τριών τραπεζών.

Διάλεξα να τα στείλω τα χρήματα μέσω της Deutsche Bank.

Όλα πήγαν καλά από όσο με ενημέρωσαν από τον Kuenker.

Το κόστος του εμβάσματος, δηλαδή η προμήθεια της Εθνικής Τράπεζας ήταν 8 ευρώ.

Γιώργος.
Καταγράφηκε

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: Wire Transfer
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 02, 2018, 02:53:39 μμ »

Τι δουλειά έχεις εσύ με τις τράπεζες, δηλαδή με τη διεθνή μασονία που μας πίνει το αίμα;;;
Και τι πάρε-δώσε έχεις με τους Γερμαναράδες κατακτητές της πατρίδας μας;;; Που, από ό,τι φαίνεται, έχουν οικειοποιηθεί τον εθνικό μας πλούτο και μας τον ξαναπουλάνε πανάκριβα...
Και πιάνεις και ευρώ στα χέρια σου, το κατοχικό νόμισμα!!!

Wow, λέμε...



Και σε πιάσανε και Κώτσο οι τράπεζες
- Για να αποχτήσεις e-banking, άλλες τραπεζες χρεώνουν 5 ευρώ, σε άλλες είναι δωρεάν.
- Άρα συμφέρει να αποχτήσεις e-banking έστω και για ένα έμβασμα.
Στην Εθνική είναι δωρεάν ο λογαριαμός ebanking. Εφτά ευρώ τζάμπα τους έδωσες (8-1)! Έτσι μας πίνουν το αίμα, λέμε...
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜