Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: "Δημητρούλα"  (Αναγνώστηκε 4309 φορές)

KVASSOS

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 797
Απ: "Δημητρούλα"
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 31, 2015, 10:29:54 πμ »

από μνημης είναι αυτή η μσ64 του εβαυ? που εχει κατι σαν ΄΄Χ΄΄ πάνω από το ΄Ρ΄ ? Μαλλον αυτή θα ναι. ΚΑλορίζικη!!!!

Το κουτί είχε το Χ


Καλοριζικη Νικο !!!Οσο για το εαν ηταν ακυκλοφορητη η μη ,(πριν την χτυπησεις),μου θυμησε το γεγονος οτι εισαι παλιος συλλεκτης και εχεις ''συλλεκτικη θητεια'' διπλα στους παλιους Μοναστηρακιωτες  εμπορους οπως ο συγχωρημενος ο Γιωργακης ο Γατος που οταν θελαν να χτυπησουν κατι το ''εθαβαν'' μεχρι νατο αποκτησουν.Αυτο πρεπει να γινει μαθημα στους νεους συλλεκτες ,να πιστευουν μονο στα ματια τους....

Επιπλεον τα polishing lines (οι κυρτες γρατζουνιες) ειναι δειγμα καρα-ακυκλοφορητου νομισματος.
Καταγράφηκε
You were in that dream

That I was dreaming I was dreaming in a dream...

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: "Δημητρούλα"
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 31, 2015, 10:40:35 πμ »

από μνημης είναι αυτή η μσ64 του εβαυ? που εχει κατι σαν ΄΄Χ΄΄ πάνω από το ΄Ρ΄ ? Μαλλον αυτή θα ναι. ΚΑλορίζικη!!!!

Το κουτί είχε το Χ


Καλοριζικη Νικο !!!Οσο για το εαν ηταν ακυκλοφορητη η μη ,(πριν την χτυπησεις),μου θυμησε το γεγονος οτι εισαι παλιος συλλεκτης και εχεις ''συλλεκτικη θητεια'' διπλα στους παλιους Μοναστηρακιωτες  εμπορους οπως ο συγχωρημενος ο Γιωργακης ο Γατος που οταν θελαν να χτυπησουν κατι το ''εθαβαν'' μεχρι νατο αποκτησουν.Αυτο πρεπει να γινει μαθημα στους νεους συλλεκτες ,να πιστευουν μονο στα ματια τους....

Επιπλεον τα polishing lines (οι κυρτες γρατζουνιες) ειναι δειγμα καρα-ακυκλοφορητου νομισματος.

Μέχρι να μου έρθει στα χέρια, μόνο υποθέσεις έκανα.

Όμως αυτό το χαρακτηριστικό με τα polishing lines,  πρώτη φορά το είδα σε Δήμητρα. Δεν θυμάμαι του Δημήτρη εάν τις έχει. Οι άλλες δυο όμως σίγουρα όχι. Παρόμοιες τέτοιες γραμμές έχει το δίφραγκο του 1911 δεξιά κάτω από το λαιμό του Γεώργιου και σε ένα άλλο σημείο αλλά δεν θυμάμαι τώρα.
Καταγράφηκε

malef13

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 395
Απ: "Δημητρούλα"
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 31, 2015, 03:02:52 μμ »

Κύριε Νίκο. Κορυφή το νόμισμα και καλορίζικο!!! Φυσάει!!!

Τι ταχύτητα είχε η φωτογράφιση; , τι f και τι ISO;;; ;D ;D ;D ;D ;D Και η φωτό σούπερ!
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: "Δημητρούλα"
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 31, 2015, 08:39:42 μμ »

Κύριε Νίκο. Κορυφή το νόμισμα και καλορίζικο!!! Φυσάει!!!

Τι ταχύτητα είχε η φωτογράφιση; , τι f και τι ISO;;; ;D ;D ;D ;D ;D Και η φωτό σούπερ!

f/8,  ISO 100, ταχύτητα 1/160. Δύο λάμπες αλογόνου par38 100W. Η μία σημάδευε σχεδόν από κάθετο ύψος (κολλητά στο φακό)  δέκα πόντους δεξιά από το slab (για να αποφύγω την αντανάκλαση του πλαστικού του κουτιού) και τό άλλο εντελώς οριζόντια με αντανάκλαση σε τζάμι για να διορθώσει κάποια σημεία του φωτισμού της άλλης λάμπας (όχι αξονική). Φωτογράφιση σε stand.
Καταγράφηκε

malef13

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 395
Απ: "Δημητρούλα"
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 31, 2015, 08:50:21 μμ »

Τέλεια. Πρέπει να σας πω πως μου έχετε μάθει να βγάζω φωτογραφίες. :)

Μια ερώτηση τις λάμπες αλογόνου από που τις πήρατε;
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: "Δημητρούλα"
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 31, 2015, 09:22:20 μμ »

Τέλεια. Πρέπει να σας πω πως μου έχετε μάθει να βγάζω φωτογραφίες. :)

Μια ερώτηση τις λάμπες αλογόνου από που τις πήρατε;

Καύκας, Σκρέκης, Κωνσταντινίδης και σε μαγαζί με τέτοια είδη. Κάνουν 5-7 ευρώ η μία.
Καταγράφηκε

KVASSOS

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 797
Απ: "Δημητρούλα"
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 01:21:57 μμ »

Όμως αυτό το χαρακτηριστικό με τα polishing lines,  πρώτη φορά το είδα σε Δήμητρα. Δεν θυμάμαι του Δημήτρη εάν τις έχει. Οι άλλες δυο όμως σίγουρα όχι. Παρόμοιες τέτοιες γραμμές έχει το δίφραγκο του 1911 δεξιά κάτω από το λαιμό του Γεώργιου και σε ένα άλλο σημείο αλλά δεν θυμάμαι τώρα.

Νικο, πριν 3-4 χρονια Κυριακη πρωι στο καφε (μετα την ΠΝΕ) εδειξα στον ''Ναυαρχο'' μια δραχμη του 1910 λεγοντας του οτι ειναι καλη ακυκλοφορητη.Την κοιταζει κανα 2λεπτο και μετα μου λεει '' καλα εισαι τοσα χρονια συλλεκτης και δεν εχεις μαθει να ξεχωριζεις τα καθαρισμενα?Αυτη ειναι τιγκα στα hairlines!!
  Toυ λεω τοτε ρε στραβαδι παρε τον φακο μου να δεις οτι οι γραμμες ειναι αναγλυφες και οχι εσωγλυφες και ειναι polishing lines...
Yπαρχουν μερικα Ρουμανικα νομισματα ,κυριως του HEATON 1867,που εχουν σχεδον ''Σημα Κατατεθεν'' τις polishing lines.
  Παντως η Δημητρα που πηρες ,πραγματικα γ@μ@ει και δερνει!!!
Καταγράφηκε
You were in that dream

That I was dreaming I was dreaming in a dream...

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: "Δημητρούλα"
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 02:21:25 μμ »

Όμως αυτό το χαρακτηριστικό με τα polishing lines,  πρώτη φορά το είδα σε Δήμητρα. Δεν θυμάμαι του Δημήτρη εάν τις έχει. Οι άλλες δυο όμως σίγουρα όχι. Παρόμοιες τέτοιες γραμμές έχει το δίφραγκο του 1911 δεξιά κάτω από το λαιμό του Γεώργιου και σε ένα άλλο σημείο αλλά δεν θυμάμαι τώρα.

Νικο, πριν 3-4 χρονια Κυριακη πρωι στο καφε (μετα την ΠΝΕ) εδειξα στον ''Ναυαρχο'' μια δραχμη του 1910 λεγοντας του οτι ειναι καλη ακυκλοφορητη.Την κοιταζει κανα 2λεπτο και μετα μου λεει '' καλα εισαι τοσα χρονια συλλεκτης και δεν εχεις μαθει να ξεχωριζεις τα καθαρισμενα?Αυτη ειναι τιγκα στα hairlines!!
  Toυ λεω τοτε ρε στραβαδι παρε τον φακο μου να δεις οτι οι γραμμες ειναι αναγλυφες και οχι εσωγλυφες και ειναι polishing lines...
Yπαρχουν μερικα Ρουμανικα νομισματα ,κυριως του HEATON 1867,που εχουν σχεδον ''Σημα Κατατεθεν'' τις polishing lines.
  Παντως η Δημητρα που πηρες ,πραγματικα γ@μ@ει και δερνει!!!

Επίσης ενα καλο παράδειγμα για βυ νομισμα με polishing lines ειναι το 20λεπτο και 50λεπτο 1874 ...
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: "Δημητρούλα"
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 03:17:14 μμ »

Το συγκεκριμένο κέρμα έχει  σφάλμα νομισματοκοπείου  αλλά δεν θ'αποκαλύψω τίποτε.  Θα πώ μόνο το εξής η αξία του στο μυαλό σας Χ3.

Υ.Γ Δέν τις λένε κυρτές γραμμές. Υπάρχει ορολογία στο συγκεκριμένο φαινόμενο. Ανατρέξατε εδώ για πληροφορίες

http://www.error-ref.com/

Η φωτογραφία μου αρέσει αρκετά.



Καταγράφηκε