Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Bαθμολόγηση NGC  (Αναγνώστηκε 3582 φορές)

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Bαθμολόγηση NGC
« στις: Μάιος 19, 2015, 02:27:22 μμ »

 Στις 2 τελευταίες βαθμολογήσεις που εχω στείλει στην NGC παρατηρώ ότι έχουν γίνει πιο αυστηροί στα ελληνικά.
 Επειδή στέλνω και ξένα, στα ξένα σχεδόν πάντα είναι ο βαθμός που περιμένω. Αλλά στα ελληνικά 2-3 βαθμούς κάτω!
 Πως εξηγείται αυτό, έχουν αλλάξει κάποιο grader, , έχει πέσει γενική οδηγία, τι;
 Παράδειγμα όποιος είχε δει απο κοντά και θυμάται το 20λεπτο 1874 απο την τελευταία δημοπρασία της ΠΝΕ. Φουλ λούστρο, κάθετες γραμμές κτλ.
 Του έδωσαν βαθμό ms63.
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Bαθμολόγηση NGC
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 19, 2015, 02:42:43 μμ »

 

Στις 2 τελευταίες βαθμολογήσεις που εχω στείλει στην NGC παρατηρώ ότι έχουν γίνει πιο αυστηροί στα ελληνικά.


Αναλόγως ! Σε κάποια κάνουν εξαιρέσεις..., πχ, στα τάλληρα του Γεωργίου..., εκεί, ειναι κάπως ελαστικοί (να το πω ετσι)

[/quote]
 

Επειδή στέλνω και ξένα, στα ξένα σχεδόν πάντα είναι ο βαθμός που περιμένω. Αλλά στα ελληνικά 2-3 βαθμούς κάτω!
 Πως εξηγείται αυτό, έχουν αλλάξει κάποιο grader, , έχει πέσει γενική οδηγία, τι;
 Παράδειγμα όποιος είχε δει απο κοντά και θυμάται το 20λεπτο 1874 απο την τελευταία δημοπρασία της ΠΝΕ. Φουλ λούστρο, κάθετες γραμμές κτλ.
 Του έδωσαν βαθμό ms63.

Δηλ. τι περίμενες ? ms65-66 ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: Bαθμολόγηση NGC
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 19, 2015, 02:47:59 μμ »

Στα 20-50 λεπτα 1874 πρεπει να ειναι το νομισμα κυριολεκτικά όπως βγήκε απο το νομισματοκοπείο για να βγει 65 , δεν αξιζει να αγοράζεις τετοια νομισματα raw με την σκέψη να σου βγει 65 και 66 , καλυτερα να πας να αγοράσεις ενα έτοιμο , παντως υπάρχουν και 65 που ειναι σαν προοφ και 65 που ειναι κατι παλιές πιστοποιήσεις και ειναι ... Πιστευω για αυτο τωρα δεν βάζουν τέτοιους βαθμους γιατι εχουν φάει πολυ κράξιμο για αυτα τα νομισματα ... Παντως χωρις παρεξήγηση δεν νομιζω να ηταν επιπέδου 65 το νομισμα και να έκλεισε 50 € (το λεω φιλικά δεν θελω να σας προσβάλω)

Καλο μεσημερι
Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: Bαθμολόγηση NGC
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 19, 2015, 03:04:45 μμ »


Δηλ. τι περίμενες ? ms65-66 ?

 Για 64-65 το έστειλα
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: Bαθμολόγηση NGC
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 19, 2015, 03:09:35 μμ »

Παντως χωρις παρεξήγηση δεν νομιζω να ηταν επιπέδου 65 το νομισμα και να έκλεισε 50 € (το λεω φιλικά δεν θελω να σας προσβάλω)

Καλο μεσημερι
Δεν λέει κάτι η τιμή κλεισίματος Κωστάκη, αλλιώς δεν θα έτρεχε κανείς στις δημοπρασίες. Θα έψαχνε πιστοποιημένα στο ίντερνετ και ούτε κούραση ούτε τίποτα.
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: Bαθμολόγηση NGC
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 19, 2015, 03:27:22 μμ »

Παντως χωρις παρεξήγηση δεν νομιζω να ηταν επιπέδου 65 το νομισμα και να έκλεισε 50 € (το λεω φιλικά δεν θελω να σας προσβάλω)

Καλο μεσημερι
Δεν λέει κάτι η τιμή κλεισίματος Κωστάκη, αλλιώς δεν θα έτρεχε κανείς στις δημοπρασίες. Θα έψαχνε πιστοποιημένα στο ίντερνετ και ούτε κούραση ούτε τίποτα.

Τα καλα raw δεν πιάνουν 1/10 της τιμής του πιστοποιημένου αλλα μια εχουν μια διαφορά ... Τα καλα κομμάτια τα raw πωλούνται χέρι με χέρι αυτα που ειναι σε δημοπρασιες τα βλέπουν όλοι  ;)
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Bαθμολόγηση NGC
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 19, 2015, 03:39:12 μμ »

Παντως χωρις παρεξήγηση δεν νομιζω να ηταν επιπέδου 65 το νομισμα και να έκλεισε 50 € (το λεω φιλικά δεν θελω να σας προσβάλω)

Καλο μεσημερι
Δεν λέει κάτι η τιμή κλεισίματος Κωστάκη, αλλιώς δεν θα έτρεχε κανείς στις δημοπρασίες. Θα έψαχνε πιστοποιημένα στο ίντερνετ και ούτε κούραση ούτε τίποτα.

Τα καλα raw δεν πιάνουν 1/10 της τιμής του πιστοποιημένου αλλα μια εχουν μια διαφορά ... Τα καλα κομμάτια τα raw πωλούνται χέρι με χέρι αυτα που ειναι σε δημοπρασιες τα βλέπουν όλοι  ;)

Εδώ Κώστα μου θα σε μαλώσω. Αυτό που λες ισχύει μόνο στους άσχετους. Στους συλλέκτες (άρα είναι σχετικοί) αυτό δεν ισχύει.

Σε σένα το 1/10 ισχύει;

Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: Bαθμολόγηση NGC
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 19, 2015, 03:39:55 μμ »

 Δηλαδή τώρα αξίζει 50 που έκλεισε+25 η πιστοποίηση 75 ευρώ;
 Δεν είναι έτσι, ήθελαν να το ποντάρουν και άλλοι. Ο ένας μου είπε ότι ξεχάστηκε, ένας άλλος ήμουν μπροστά του και με είδε να σηκώνω χέρι και κατέβασε το δικό του.
 Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι τιμές κλεισίματος ειδικά σε live δημοπρασίες δεν είναι πανάκεια για να φτιάχνεις κατάλογο τιμών.
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: Bαθμολόγηση NGC
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 19, 2015, 03:42:54 μμ »

Παντως χωρις παρεξήγηση δεν νομιζω να ηταν επιπέδου 65 το νομισμα και να έκλεισε 50 € (το λεω φιλικά δεν θελω να σας προσβάλω)

Καλο μεσημερι
Δεν λέει κάτι η τιμή κλεισίματος Κωστάκη, αλλιώς δεν θα έτρεχε κανείς στις δημοπρασίες. Θα έψαχνε πιστοποιημένα στο ίντερνετ και ούτε κούραση ούτε τίποτα.

Τα καλα raw δεν πιάνουν 1/10 της τιμής του πιστοποιημένου αλλα μια εχουν μια διαφορά ... Τα καλα κομμάτια τα raw πωλούνται χέρι με χέρι αυτα που ειναι σε δημοπρασιες τα βλέπουν όλοι  ;)

Εδώ Κώστα μου θα σε μαλώσω. Αυτό που λες ισχύει μόνο στους άσχετους. Στους συλλέκτες (άρα είναι σχετικοί) αυτό δεν ισχύει.

Σε σένα το 1/10 ισχύει;

Θα εχετε δίκιο για να το λέτε ... Απλα το 90 % ειναι "φανερές" και τις βλέπουν πολλοί άνθρωποι πως γίνεται ενα νομισμα που κανει μπαμ οτι ειναι σούπερ να μην το χτυπήσουν ; Εκτος αμα δεν υπάρχει άμεσο ρευστο φυσικά

Ενα καλο raw τι τιμη εχει εξαρτάται για εμενα απο 3 πράγματα :
1)Τι νομισμα ειναι ;
2)Ποιος το αγοράζει ;
3)Ποιος το πουλαει ;
Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: Bαθμολόγηση NGC
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 19, 2015, 03:44:11 μμ »

Δηλαδή τώρα αξίζει 50 που έκλεισε+25 η πιστοποίηση 75 ευρώ;
 Δεν είναι έτσι, ήθελαν να το ποντάρουν και άλλοι. Ο ένας μου είπε ότι ξεχάστηκε, ένας άλλος ήμουν μπροστά του και με είδε να σηκώνω χέρι και κατέβασε το δικό του.
 Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι τιμές κλεισίματος ειδικά σε live δημοπρασίες δεν είναι πανάκεια για να φτιάχνεις κατάλογο τιμών.
[/quote

Οκ
Κατι παραπανω θα ξερετε , παντως γενικά πιστευω στην ΠΝΕ Κλείνουν σε καλές τιμές τα raw επειδη δεν τα κοιτάνε πολλοί ...
Καταγράφηκε