Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 1000 δρχ 1970 Δίας με ανάποδο υδατογράφημα!!!  (Αναγνώστηκε 5239 φορές)

Σίμος

  • Επισκέπτης
1000 δρχ 1970 Δίας με ανάποδο υδατογράφημα!!!
« στις: Μάιος 15, 2015, 12:37:24 πμ »

Σπανιότητα από τις πιο σημαντικές στα ελληνικά χαρτονομίσματα. Αν η Αφροδίτη της Κνιδούς ώς υδατογράφημα στις σειρές 01..  αποτελεί σπανιότητα 1 φορά αυτό αποτελεί 10!

Ένα από τα κορυφαία σφάλματα που πρέπει να έχει στη συλλογή του κάποιος συλλέκτης υψηλοτάτου επιπέδου!
Καταγράφηκε

tzo_fistikis

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 94
Απ: 1000 δρχ 1970 Δίας με ανάποδο υδατογράφημα!!!
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 01:12:18 μμ »

Δε γνωριζα οτι υπαρχει αυτο! Πως ςντοπιζετε; ειναι σε συγκεκριμενες σειρες;
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 1000 δρχ 1970 Δίας με ανάποδο υδατογράφημα!!!
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 02:05:06 μμ »

Σε βλέπω ενθουσιασμένο!  :) Κι αυτό είναι καλό! Εντοπίζεται καθαρά από τύχη κοιτάζοντας στο φώς και βλέποντας το υδατογράφημα του εφήβου των Αντικυθήρων να είναι σε ανάποδη διάταξη!  Αυτό το χαρτονόμισμα για μένα είναι από τα κορυφαία σε σφάλματα ελληνικών χαρτονομισμάτων ειδικά αν γνωρίζεις και το πώς έγινε αυτό το σφάλμα.

Πληροφοριακά δεν υπάρχουν πολλά παρά μόνο μια κόλλα τεμάχια που τυπώθηκαν έτσι. Σίγουρα δεν έχουν διασωθεί όλα τα τεμάχια μετά την απόσυρση .  Και αυτό ενισχύει σημαντικά την σπανιότητά του.  Κι επειδή σε βλέπω ενθουσιασμένο το χαρτονόμισμα είχε πουληθεί στην συλλεκτική Αθηνών στα 360 € σε κατάσταση XF αλλά νομίζω η αξία του είναι κατά πολύ μεγαλύτερη λόγω της σπανιότητάς του.

http://eshop.sillektiki.com/Product/1951/Page/370/el/

Προσωπικά θα έδινα και 10.000 € γι αυτό το χαρτονόμισμα ειδικά για κατάσταση ακυκλοφόρητη . (>=65 σε PMG)  UNC.

Τα τεμάχια που υπάρχουν είναι σίγουρα λιγότερα από 60. Αυτά που έχουν διασωθεί της απόσυρσης ίσως λιγότερα και από 20.




Καταγράφηκε

tzo_fistikis

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 94
Απ: 1000 δρχ 1970 Δίας με ανάποδο υδατογράφημα!!!
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 02:11:08 μμ »

Βασικα μ αυτο το χιλιαρικο εχω παθει πλακα γιατι συνεχεια μου εμφανιζεται κατι καινουριο. Και ειναι σχετικα προσφατο αν αναλογιστω το ειναι απο τα τελευταια χαρτονομισματα δραχμων.
Ειχα βαλει στοχο να βρω αυτο με το υδατογραφημα της αφροδιτης. Εψαχνα μανιωδως να ανακαλυψω αυτα με τη σειρα 01. Και βρηκα δυο σε δυο διαφορετικα λοτ ακυκλοφορητα και πολυ φθηνα κι ολας. Αλλα μολις τα παρελαβα επαθα αλλη πλακα. Το ενα σειρα 01Δ ειχε τον εφηβο και το αλλο σειρα 01Ε την αφροδιτη!
Μεχρι το τε νομιζα οτι η σειρα 01 ειχε μονο την αφροδιτη!
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 1000 δρχ 1970 Δίας με ανάποδο υδατογράφημα!!!
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 02:21:09 μμ »

Βασικα μ αυτο το χιλιαρικο εχω παθει πλακα γιατι συνεχεια μου εμφανιζεται κατι καινουριο. Και ειναι σχετικα προσφατο αν αναλογιστω το ειναι απο τα τελευταια χαρτονομισματα δραχμων.
Ειχα βαλει στοχο να βρω αυτο με το υδατογραφημα της αφροδιτης. Εψαχνα μανιωδως να ανακαλυψω αυτα με τη σειρα 01. Και βρηκα δυο σε δυο διαφορετικα λοτ ακυκλοφορητα και πολυ φθηνα κι ολας. Αλλα μολις τα παρελαβα επαθα αλλη πλακα. Το ενα σειρα 01Δ ειχε τον εφηβο και το αλλο σειρα 01Ε την αφροδιτη!
Μεχρι το τε νομιζα οτι η σειρα 01 ειχε μονο την αφροδιτη!

Σωστά. Η σειρά 01 έχει και τον έφηβο και κάποια κομμάτια έχουν την Αφροδίτη. Δυστυχώς για το ανάποδο υδατογράφημα δεν μπορώ να σου πώ που θα το βρείς. Είναι σπανιότητα. Απλά έχε τα μάτια σου ανοικτά. Και ότι κατάσταση κι αν βρεθεί ΠΑΡΤΟ!! ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΤΕ ΣΠΑΝΙΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ και να φεύγουν.

Η Μεταπολίτευση είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ νομισματικό σχολείο αφενός και αφετέρου είναι μια εποχή με πολλούς πειραματισμούς νομισματικά τόσο σε κέρματα όσο και σε χαρτονομίσματα. Στα σφάλματα τόσο των κερμάτων όσο και των χαρτονομισμάτων της Μεταπολίτευσης  ΠΑΝΤΑ θα βρίσκουμε στο διάβα μας κομμάτια που θα μας ταρακουνάνε πάντα θα βρίσκουμε κάτι καινούργιο όπως πολύ σωστά λές που θα μας ενθουσιάζει.

Δημοσίευσα ένα 100 δραχμο χαρτονόμισμα εδώ  με λάθος στο αριθμητήριο σοβαρό όπου κάτω αριστερά και πάνω δεξιά σειριακός έχουν διαφορετικά ψηφία στο ξεκίνημά τους!!! Ανακάλυψέ το κι εσύ!
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 1000 δρχ 1970 Δίας με ανάποδο υδατογράφημα!!!
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 02:28:58 μμ »

Ρίξε μια ματιά και σε αυτό το θέμα!!  ;) :) :D :D :D

http://www.greekcoinsforum.com/index.php?topic=557.0
Καταγράφηκε

tzo_fistikis

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 94
Απ: 1000 δρχ 1970 Δίας με ανάποδο υδατογράφημα!!!
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 02:37:42 μμ »

Και περιμενα οτι θα εκαναν ποιο σωστη δουλεια μετα τον πολεμο!! ;D ;D ;D

Δε θελω να καταστραφω τοσο ψαχνοντας δεδομενου οτι για να βρω αυτο με την αφροδιτη στη τιμη και τη κατασταση που ηθελα μου πηρε δυο μηνες... Οταν λεω στη τιμη που ηθελα εννοω οτι για μενα που δε γνωριζω ποσα εχουν κυκλοφορισει και ποσα υπαρχουν (ανεξαρτητου χαρτονομισματος) δεν ειμαι διατεθημενος να δωσω μεγαλα ποσα ετσι. Θα ψαξω για το χιλιαρικο ομως μ εβαλες σε σκεψεις αλλα θα καω παλι! :'( :'(
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 1000 δρχ 1970 Δίας με ανάποδο υδατογράφημα!!!
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 02:40:45 μμ »

Ο συλλεκτισμός φίλε είναι ένα χόμπυ για να μας κάνει να νιώθουμε καλά και να περνάμε καλά. Μη καταπιέζεσαι!  Το ταξίδι μετράει όχι ο προορισμός (ΙΘΑΚΗ - ΚΑΒΑΦΗΣ).



Καταγράφηκε

tzo_fistikis

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 94
Απ: 1000 δρχ 1970 Δίας με ανάποδο υδατογράφημα!!!
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 02:45:36 μμ »

Κι εγω το ιδιο πιστευω Σιμο. Απλα μ αρεσει να μιλαω με ατομα που ειναι συλλεκτες! Οχι συλλεκτοπωλοαρπαχτες αν με καταλαβαινεις! Και εισαι απο τους λιγους που μου εχουν κανει εντυπωση!

Εγω απο αυτο το ταξιδι φιλε το πρωτο που καταλαβα και που υποστιριζω ειναι οτι η δραχμη που οι περισοτεροι νοσταλγουν ηταν ενα χαλι. Εχω ζησει με δραχμες αλλα τοτε δεν καταλαβαινα τι γινοταν ακριβως. Τωρα που τις βλεπω ολες καταλαβαινω πολλα πραγματα για την περιβοητη δραχμη (ως νομισμα παντα). Και μολις οι φιλοι μου βλεπουν τη συλλογη και ιδιαιτερα το χαος απο 45 εως 55 παθαινουν ενα σοκ!

Αλλα ξεφυγα απο το θεμα!
Καταγράφηκε