Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Ερωτησεις για πιστοποίηση  (Αναγνώστηκε 5696 φορές)

vengaga

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 173
Ερωτησεις για πιστοποίηση
« στις: Μάιος 13, 2015, 01:13:24 πμ »

Επειδή ειμαι νεο μέλος(vengaga,Δημητρης απο Θεσ/νικη), και σχετικά νέος συλλέκτης, θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν κίνδυνοι στήν αποστολή(παραλαβή) νομισμάτων πρός τις εταιρείες πιστοποίησης.
Αποστολή και παραλαβή μεσω εξουσιοδοτημένων αντιπροσώπων ειναι πιο ασφαλής?
Υπάρχει θέμα τελωνείου?
Ισως κάποιος απο τους εμπειρους φίλους μπορεί να με διαφωτίσει
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Ερωτησεις για πιστοποίηση
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 13, 2015, 08:28:18 πμ »

1. Ναι
2. Ναι
3. Ναι

Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: Ερωτησεις για πιστοποίηση
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 13, 2015, 08:45:10 πμ »

1. Για αρχή ναι , μπορείς μακροπρόθεσμα αφού αφομοιώσεις τον τροπο κ μόνος σου.
2. 50% , αν είναι χρυσά μπορεί να κάτσει . Πάντα ο χαρακτηρισμός του πακέτου πρέπει να αναφέρει returned goods. Πιο ασφαλές είναι μέσω Ευρωπαϊκού Σταθμού.
3. Ρώτα τον hero member , dpodaras .
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: Ερωτησεις για πιστοποίηση
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 13, 2015, 08:49:39 πμ »

επειδη εισαι νεος οπως μας λες θα σου προτεινα πριν στειλεις κατι να παρεις και μια γνωμη απο εδω . πολλες φορες η πιστοποιηση  καταστρεφει εμπορικα τα νομισματα
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Ερωτησεις για πιστοποίηση
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 13, 2015, 09:43:43 πμ »

http://www.greekcoinsforum.com/index.php?topic=64.0

Στο έντυπο που συμπληρώνεις βάλε $1 αξία ανά νόμισμα για να μην έχει πρόβλημα κατά την επιστροφή.  Θεωρητικά κίνδυνος πάντα υπάρχει, όπως και να το στείλεις, αλλά είναι μικρός.  Εγώ στέλνω πάνω από 10 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: Ερωτησεις για πιστοποίηση
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 13, 2015, 10:26:53 πμ »

  Οταν αποστελλονται νομισματα ταχυδρομικα, πρωτα απ ολα υπαρχει παντα ενας πολυ-πολυ-πολυ μικρος κινδυνος ταχυδρομειου.(φυσικα παντα μιλουμε για συστημενα.)
Και αυτο γιατι τα ΕΛΤΑ δεν ασφαλιζουν χρυσα η συλλεκτικα νομισματα (αντικειμενα), ουτε εντος της χωρας, ουτε προς το εξωτερικο.
  Οι συλλεκτες εχουμε μαθει να ζουμε με αυτον.
  Για τις αποστολες πιστοποιησεων τωρα που ρωτας, οσες φευγουν για Αμερικη απο Ελλαδα και το αντιστροφο εχουν καποιον μικρο κινδυνο τελωνειου, που ομως μικραινει πολυ οταν τηρουνται οι κανονες που αναφερει παραπανω ο Ζομπελς και ο Ποδαρας.
  Επιπλεον εγω εχω εναν προσθετο δικο μου κανονα, στελνω το πολυ μεχρι 15 νομισματα καθε φορα, για να χωρανε ετσι σε ενα χαρτοκουτι 15αρι της NGC οταν μου επιστρεφονται, και να μην δινουν στοχο λογω ογκου και βαρους.
 Οι αποστολες προς Ευρωπη δεν εχουν τελωνειο.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Ερωτησεις για πιστοποίηση
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 13, 2015, 10:36:33 πμ »

Δεν ασφαλίζουν συλλεκτικά, αν ξέρουν τι εχει μέσα ο φάκελλος. Αν δεν ξέρουν (που δεν ρωτάνε), ασφαλίζουν, και τουλάχιστον εισαι καλυμένος σε περίπτωση απώλειας
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: Ερωτησεις για πιστοποίηση
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 13, 2015, 10:46:00 πμ »

  Αυτη την κουβεντα για την ασφαλιση αποστολων (μονο για εσωτερικο, για εξωτερικο δεν ασφαλιζουν ουτως η αλλως) την εχουμε κανει μερικες φορες και εχω μεγαλες αμφιβολιες αν η μεθοδος της μη αναγραφης του τι περιεχει (για να δεχτουν να το ασφαλισουν) σου εξασφαλιζει οτι πραγματικα θα παρεις τα χρηματα που το εχεις ασφαλισει εαν γινει το κακο.

  Και αυτο, γιατι συμφωνα με τον κανονισμο των ΕΛΤΑ, θα πρεπει για να αποζημιωθεις μεχρι του ποσου που το ασφαλισες, να παρουσιασεις τιμολογιο οτι ηταν οντως τοση η αξια του αντικειμενου.(και εκθεση πραγματογνωμονα).

  Νομισμα δεν μπορεις να πεις οτι ηταν μεσα (ασε που συνηθως δεν υπαρχει αποδειξη αγορας),   θα πρεπει να κανει κανεις τι, να εχει ετοιμο τιμολογιο απο καποιο αντικειμενο που να ταιριαζει το βαρος και η αξια με το αποσταλθεν, να πει ψεμματα αποστολεας και παραληπτης, για να αποζημιωθει??
 Το εχει κανει κανεις, σε πραγματικη βαση?
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Ερωτησεις για πιστοποίηση
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 13, 2015, 10:58:36 πμ »

Εγώ εχω στείλει ασφαλισμένα αρκετές φορές. Βέβαια, ευτυχώς δεν εχει γίνει καμμιά πατάτα, για να ξέρω τι πραγματικά ισχύει

Και στο εξωτερικό, δέχονται ασφαλισμένα, αναλόγως την χώρα. Γερμανία δεν δέχεται, Γαλλία ναι
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: Ερωτησεις για πιστοποίηση
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 13, 2015, 12:19:47 μμ »

Εγώ εχω στείλει ασφαλισμένα αρκετές φορές. Βέβαια, ευτυχώς δεν εχει γίνει καμμιά πατάτα, για να ξέρω τι πραγματικά ισχύει

Και στο εξωτερικό, δέχονται ασφαλισμένα, αναλόγως την χώρα. Γερμανία δεν δέχεται, Γαλλία ναι

 Ναι, αυτη ειναι η ερωτηση μου, την ειχα κανει και παλιοτερα, εχει βρεθει κανεις χριστιανος να του εχει γινει η στραβη για να μας πει αν και ποσα πηρε? (απο ασφαλισμενο με νομισμα που κλαπηκε -χαθηκε).
 Αυτο για τον κανονισμο των ΕΛΤΑ που λεω το ξερω θετικα γιατι τον εχω διαβασει, ειναι στο σαιτ τους.
 Θελουν με χαρτια να αποδειξεις την αξια του κλαπεντος για να παρεις την αποζημιωση, ασχετα εαν τα ασφαλιστρα τα εχεις πληρωσει οταν το εστειλες ..(τοτε δεν σου ζητουν χαρτια, γιατι εισπρατουν..)
 Δηλαδη μπορει μεν να πληρωνουν οι συλλεκτες τα ασφαλιστρα με την πατεντα να μην αναγραφουν οτι εχει μεσα νομισμα, αλλα εντελει μηπως τα πληρωνουν τσαμπα, γιαυτο ψαχνομαι τοσο καιρο, αλλα δεν βρηκα (ευτυχως βεβαια) κανεναν να του εχει γινει θεμα με ασφαλισμενο.
Καταγράφηκε