Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver  (Αναγνώστηκε 6149 φορές)

stalker

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 439
Απ: SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 13, 2015, 11:59:02 πμ »

Ίσως και τα δύο τάλιρα να είναι εξίσου δύσκολα σε BU.
Απλά οι περισσότεροι συλλέκτες πιο εύκολα συναντάμε του 76 από του 75
σε ms.
Αυτό όμως που είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον είναι το γεγονός πως τα τάλιρα
του Γεωργίου είναι πιο δύσκολα σε brilliant από του Όθωνα και αυτό πιστεύω
οφείλεται στη διαφορετική περίοδο που κόπηκαν και κυκλοφόρησαν.
Τα περισσότερα ασημένια του Όθωνα, δραχμές και τάλιρα, δεν κυκλοφορούσαν
ευρέως στο ελληνικό βασίλειο. Οι συναλλαγές ως επί το πλείστον γινόντουσαν
με χάλκινα. Η τύχη των περισσότερων ασημένιων ήταν η φυγή τους στο
εξωτερικό.
Χαρακτηριστική είναι η κατάθεση ενός από τους περιηγητές στην Ελλάδα
μεταξύ 1849-1852 όπου στα τρία χρόνια της παραμονής του στη χώρα
μας έπεσαν όπως αναφέρει στα χέρια του λιγότερα από 10 νομίσματα
της μιας δραχμής και ποτέ του δεν είδε τάλιρο!
Σε αντίθεση με την εποχή του Γεωργίου όπου πολλές συναλλαγές
γίνονταν με τάλιρα και εξαιτίας της ευρύτερης χρήσης τους παρατηρούμε
σήμερα μεγαλύτερη δυσκολία στην ανεύρεση νομισμάτων αντίστοιχης
κατάστασης με του πρώτου Άνακτος.
Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 13, 2015, 01:34:02 μμ »

Συμφωνώ με την επικρατούσα άποψη περί μεγαλύτερης σπανιότητας σε υψηλές καταστάστασεις του 1876 έναντι του 1875 και βρίσκω πολύ λογική την εξήγηση που δίνει ο Δημήτρης (stalker) περί μεγαλύτερης χρήσης τους στην περίοδο του Γεωργίου από ότι στην περίοδο του Όθωνα. Στην κατεύθυνση αυτή είναι και η συχνότερη έκδοση και χρήση ακόμα μεγαλύτερων αξιών χρυσών νομισμάτων στην περίοδο του Γεωργίου.
Καταγράφηκε

john kalatzis

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 736
Απ: SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 13, 2015, 03:47:59 μμ »

ειναι και τα 2 παραπολυ δυσκολα νομιζω το ιδιο βαθμο δυσκολιας εχουν  ::).γιαννη πολυ ωραια τα ταληρακια σου με υγεια να τα χαιρεσαι :)
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 13, 2015, 08:14:36 μμ »

Και τα τάλληρα του Όθωνα, κυκλοφόρησαν για πολλά χρόνια. Νομίζω οτι αποσύρθηκαν το 1875, οταν αντικαταστάθηκαν απο τα τάλληρα του Γεωργίου
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 14, 2015, 03:28:20 πμ »

Καλημέρα σε όλους
η άποψη μου από αυτά που έχω δει μέχρι σήμερα είναι ότι το τάληρο του 1876 είναι ποιο δύσκολο σε υψηλές καταστάσεις από αυτό του 1875 ενώ σαν νόμισμα είναι ποιο κοινό του 1876 .
Η εξήγηση που μπορώ να δώσω  είναι ότι το 1875 είναι το πρώτο τάληρο του Γεωργίου και πάντα οι πρώτες κοπές είναι καλύτερες και υπάρχουν σίγουρα και proof και Sp κομμάτια και φυσικά έχει προσελκύσει και το ενδιαφέρον των συλλεκτών .
Απο ο,τι εχω δει εγω με τα ματια μου - και μπορω να πω οτι εχω δει μερικα πραγματα - θα συμφωνησω με τον Γιαννη, οτι δηλαδη ΣΕ ΑΥΣΤΗΡΩΣ ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ κατασταση το ταλληρο του 1876 ειναι λιγο πιο δυσκολο απο αυτο του 1875.
Επισης να πω οτι παλι ΣΕ ΑΥΣΤΗΡΩΣ ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ κατασταση κατα τη γνωμη μου παλι υπαρχουν περισοτερα ταλληρα του Οθωνα - μιλαμε παντα για τις χρονολογιες 1833 και 1833-Α (survival rate) - απο αυτα του Γεωργιου.
Σωτηρης
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 14, 2015, 06:44:43 πμ »

Αυτο το "αυστηρως ακυκλοφορητα" το καταλαβαινω αλλα δεν συμφωνω γιατι συμφωνα με τον ορισμο σας, αν ανοιξω ενα μασουρι ευρω, δεν θα ειναι ολα τα νομισματα "αυστηρως ακυκλοφορητα". 

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 14, 2015, 07:14:59 πμ »

Αυτο το "αυστηρως ακυκλοφορητα" το καταλαβαινω αλλα δεν συμφωνο γιατι συμφωνα με τον ορισμο σας, αν ανοιξω ενα μασουρι ευρω, δεν θα ειναι ολα τα νομισματα "αυστηρως ακυκλοφορητα".
Τι πινεις πρωι-πρωι και δεν μας λες? Η εγω ξεχασα τα Ελληνικα και δεν μπορω να καταλαβω τι λες, η εσυ δεν διαβαζεις τι γραφεις πριν ποσταρεις. Αυστηρως ακυκλοφορητο μιλαμε για φρυδι μη κατεβασμενο, καμμια φθορα στο αυτι και πισω στα μαλλια και κουρτινες στις οποιες φαινονται καθαρα οι μαιανδροι, δεν μιλαμε για MS 65 η 66 κλπ. αλλα για μινιμουμ 63.
Επισης να πω οτι το high survival rate στα ταλληρα του Οθωνα 1833 και 1833-Α σε υψηλους βαθμους οφειλεται και στο γεγονος οτι σταλθηκαν πολλα νεοκοπα σε βασιλικες οικογενειες σαν αναμνηστικα που μπηκαν στα συρταρια και δεν βγηκαν για 100+ χρονια, τα 11 κομματια του βασιλια της Βουλγαριας κλπ κλπ.
Αν παμε στα ταλληρα του 1833-ο, 1844, 1845 και 1851 τοτε αλλαζει το πραγμα.
Σωτηρης
Καταγράφηκε

vkeram

  • Επισκέπτης
Απ: SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 14, 2015, 09:33:09 πμ »

Τα 11 απο τα σοζώμενα τεμάχια τάλιρων Όθωνα είναι απο τη συλλογή του Φερδινάνδου? Αρα αν δεν ειχε γίνει το ριφιφί ούτε καν θα μιλάγαμε τώρα. Ουτε ταλιρα Οθωνα θα υπήρχαν (33-33Α)  , ούτε και Γεωργίου...

Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 14, 2015, 09:42:35 πμ »

Αυτο το "αυστηρως ακυκλοφορητα" το καταλαβαινω αλλα δεν συμφωνο γιατι συμφωνα με τον ορισμο σας, αν ανοιξω ενα μασουρι ευρω, δεν θα ειναι ολα τα νομισματα "αυστηρως ακυκλοφορητα".
Τι πινεις πρωι-πρωι και δεν μας λες? Η εγω ξεχασα τα Ελληνικα και δεν μπορω να καταλαβω τι λες, η εσυ δεν διαβαζεις τι γραφεις πριν ποσταρεις. Αυστηρως ακυκλοφορητο μιλαμε για φρυδι μη κατεβασμενο, καμμια φθορα στο αυτι και πισω στα μαλλια και κουρτινες στις οποιες φαινονται καθαρα οι μαιανδροι, δεν μιλαμε για MS 65 η 66 κλπ. αλλα για μινιμουμ 63.
Επισης να πω οτι το high survival rate στα ταλληρα του Οθωνα 1833 και 1833-Α σε υψηλους βαθμους οφειλεται και στο γεγονος οτι σταλθηκαν πολλα νεοκοπα σε βασιλικες οικογενειες σαν αναμνηστικα που μπηκαν στα συρταρια και δεν βγηκαν για 100+ χρονια, τα 11 κομματια του βασιλια της Βουλγαριας κλπ κλπ.
Αν παμε στα ταλληρα του 1833-ο, 1844, 1845 και 1851 τοτε αλλαζει το πραγμα.
Σωτηρης
Ρε Σωτήρη, και η κουτσή Μαρία ξέρει ότι αν υπάρχει κάτι κατεβασμένο σε νόμισμα από φθορά δεν είναι ακυκλοφόρητο!  Και όταν μιλάω για ακυκλοφότητο δεν έχω στο μυαλό μου τις εταιρείες πιστοποίησης.  Μην μπερδεύεσαι.   Έχω δει 64 άρια με αδύναμα πατήματα στα σημεία που λες, έχω δει με βαθμό 61 να πληρούν όλα τα κριτήρια του ακυκλοφόρητου και έχω δει proof και specimen καραγυαλισμένα και με βαθμούς φεύγα.  Αυστηρά ακυκλοφόρητο λοιπόν είναι ένα νόμισμα όπως βγαίνει από το νομισματοκοπείο, όχι το "τέλειο" νόμισμα όπως εσφαλμένα πιστεύεις.  Μπορεί να έχει τα άπειρα ελλατώματα αλλά δεν παυει να είναι "αυστηρά" ακυκλοφόρητο.  Πρέπει να έρθεις καμια βόλτα ελλάδα, αρχίζεις και ξεχνάς τα ελληνικά σου. ;D 

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 14, 2015, 11:27:37 πμ »

Τα τάλληρα 1875 και 1876 ήταν πολύ δημοφιλή και για τους συλλέκτες Crown-size coins. Υπήρχαν σε δημοπρασίες όλο τον προηγούμενο αιώνα και σχεδόν πάντοτε με φωτό. Μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις υπήρχαν φωτο του τάλλήρου και όχι της δραχμής 1915.   ;D   ;D

Βέβαια πολλές φορές αναφερόταν σαν UNC ή BU αλλά οι έννοιες αυτές τότε, δεν είχαν και μεγάλη σχέση με τις σημερινές και οι φωτο των καταλόγων δεν βοηθούσαν καθόλου. Όμως “γατόνια” υπήρχαν πάντοτε για να αποσύρουν τα πραγματικά BU από την “κυκλοφορία”.

Eτσι δεν μπορώ να πώ αν είναι σπανιότερο του 75 ή του 76.

Με τι δείγμα άλλωστε?? Με τα λίγα πιστοποιημένα ή με τα λίγα που έχω δει σε ελληνικές συλλογές ?? Και αυτά που είναι διάσπαρτα σε συλλογές, σε όλα τα μέρη του κόσμου ??.

Πολύ πρόχειρα θα έλεγα ότι είναι της ίδιας σπανιότητος, αλλά είμαι έτοιμος να δεχτώ οποιαδήποτε άλλη περισότερο στοιχειοθετημένη άποψη

ορφεας
Καταγράφηκε

lefmaggos

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 447
  • Εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........
    • Calypso Hotel Studios Apartments
Απ: SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 14, 2015, 12:09:03 μμ »

εγω απο τα λιγα που εχω δει μεχρι στιγμης εχω καταληξει στο εξης,σε χαμηλες καταστασεις τα του 1876 ειναι πιο ευκολα,τα βρισκεις ευκολοτερα και σε καλες τιμες αυτη την εποχη.
Σε ακυκλοφορητες καταστασεις αν κρινουμε την συχνοτητα εμφανισης σε ξενους οικους νομιζω οτι ειναι το ιδιο σπανια.
Ανεκαθεν οποτε εκανα αυτη την ερωτηση σε παλιους συλλεκτες ολοι μου λεγαν οτι το του 76 ειναι πιο ευκολο.
και εδω που τα λεμε εχω καιρο να δω καλο ταληρακι να δημοπρατειτε!!
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 14, 2015, 01:30:10 μμ »

Τα τάλληρα 1875 και 1876 ήταν πολύ δημοφιλή και για τους συλλέκτες Crown-size coins. Υπήρχαν σε δημοπρασίες όλο τον προηγούμενο αιώνα και σχεδόν πάντοτε με φωτό. Μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις υπήρχαν φωτο του τάλλήρου και όχι της δραχμής 1915.   ;D   ;D

Βέβαια πολλές φορές αναφερόταν σαν UNC ή BU αλλά οι έννοιες αυτές τότε, δεν είχαν και μεγάλη σχέση με τις σημερινές και οι φωτο των καταλόγων δεν βοηθούσαν καθόλου. Όμως “γατόνια” υπήρχαν πάντοτε για να αποσύρουν τα πραγματικά BU από την “κυκλοφορία”.

Eτσι δεν μπορώ να πώ αν είναι σπανιότερο του 75 ή του 76.

Με τι δείγμα άλλωστε?? Με τα λίγα πιστοποιημένα ή με τα λίγα που έχω δει σε ελληνικές συλλογές ?? Και αυτά που είναι διάσπαρτα σε συλλογές, σε όλα τα μέρη του κόσμου ??.

Πολύ πρόχειρα θα έλεγα ότι είναι της ίδιας σπανιότητος, αλλά είμαι έτοιμος να δεχτώ οποιαδήποτε άλλη περισότερο στοιχειοθετημένη άποψη

ορφεας

Ορφέα, του Γεώργιου σε σύγκριση με του Όθωνα (1833, Α) μιλώντας πάλι για Ακυκλοφόρητα, ποια θεωρείς πιο δύσκολα;
Καταγράφηκε