Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver  (Αναγνώστηκε 6148 φορές)

YVASILAKIS

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 405
SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver
« στις: Μάιος 13, 2015, 12:17:15 πμ »

Θα ήθελα την άποψη σας

Ποιο θεωρείται ποιο δύσκολο 5δραχμο σε ακυκλοφόρητο ή  Ms++ .Το 5δραχμο 1875 ή 1876 ?


Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 13, 2015, 12:32:28 πμ »

75 ανεστραμμένη
75
76
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 13, 2015, 06:01:46 πμ »

Ναι, ακριβως ετσι.  Ωραια τα ταληρακια!

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 13, 2015, 08:14:17 πμ »

Γιάννη και τα δύο τάλληρα που έβγαλες είναι καταπληκτικά. Ειδικά του 76 εάν δεν είχε τα "ψιλά" στο πεδίο, θα μιλάγαμε για άλλη διάσταση.

Στο ερώτημά σου, εδώ και σαράντα χρόνια η άποψη είναι ότι το τάλληρο του 76 είναι δυσκολότερο από το 75. Προσωπικά όμως εγώ, από εμπειρία και μόνο, έχω παρατηρήσει ότι τα τάλληρα του 76 είναι ευκολότερα από του 75. Ειδικά σε ψηλές καταστάσεις. Ίσως αυτή η προσωπική εμπειρία να είναι σύμπτωση.

Θα κάνω κι άλλη μία παρατήρηση "κόντρα" στην άποψη των πολλών. Θα συγκρίνω τάλληρα του Γεώργιου με του Όθωνα σε Ακυκλοφόρητες καταστάσεις. Μιλάω για ακυκλοφόρητα κι όχι για "ψευδο(MS)καταστάσεις" των "πακεταδόρων".
Θα πω ότι έχω δει πάρα πολλά ΒU του Όθωνα (έχω ξεχάσει τον αριθμό) αλλά μέχρι τώρα δεν έχω δει παρά μόνο σε δυο συλλογές πραγματικά ακυκλοφόρητο τάλληρο του Γεώργιου. Όσο για τις τιμές, καμιά σχέση.

Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 13, 2015, 08:37:25 πμ »

Γιάννη ωραία Τάληρα.να τα χαίρεσαι.
Τώρα, θεωρώ κ γω πως του 75 είναι μία κλάση πιο δύσκολο από του 76. Τουλάχιστον από το ρυθμό εμφάνισης αυτό συμπεραίνεται .
Περαιτέρω δεν αναλύω γιατί θα έρθω σε πλήρη αντιπαράθεση με τον Νίκο (ukobke) κ μάλιστα με τον δικό μου χλευαστικό τρόπο.
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 13, 2015, 08:44:44 πμ »

Γιάννη ωραία Τάληρα.να τα χαίρεσαι.
Τώρα, θεωρώ κ γω πως του 75 είναι μία κλάση πιο δύσκολο από του 76. Τουλάχιστον από το ρυθμό εμφάνισης αυτό συμπεραίνεται .
Περαιτέρω δεν αναλύω γιατί θα έρθω σε πλήρη αντιπαράθεση με τον Νίκο (ukobke) κ μάλιστα με τον δικό μου χλευαστικό τρόπο.

?
Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 13, 2015, 08:50:17 πμ »


Θα κάνω κι άλλη μία παρατήρηση "κόντρα" στην άποψη των πολλών. Θα συγκρίνω τάλληρα του Γεώργιου με του Όθωνα σε Ακυκλοφόρητες καταστάσεις. Μιλάω για ακυκλοφόρητα κι όχι για "ψευδο(MS)καταστάσεις" των "πακεταδόρων".
Θα πω ότι έχω δει πάρα πολλά ΒU του Όθωνα (έχω ξεχάσει τον αριθμό) αλλά μέχρι τώρα δεν έχω δει παρά μόνο σε δυο συλλογές πραγματικά ακυκλοφόρητο τάλληρο του Γεώργιου. Όσο για τις τιμές, καμιά σχέση.
??????
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 13, 2015, 09:02:16 πμ »

Παναγιώτη, που βλέπεις το περίεργο ή το σκοπτικό;

Ακυκλοφόρητα (πραγματικά) του Όθωνα μπορώ να σου αναφέρω πολλούς συλλέκτες (μεταξύ τους κι εσένα) που έχουν τέτοιες καταστάσεις.

Τάλληρα του Γεώργιου στη κατάσταση πχ του Όθωνα που εσύ έχεις, μόνο σε δύο συλλέκτες έχω δει. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι η δική μου εμπειρία είναι ο κανόνας.

Όμως γράψε την άποψή σου ελεύθερα και με το τρόπο που εσύ θεωρείς.

 
Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 13, 2015, 09:18:42 πμ »

Καλημέρα Νίκο.
Αρχικά τι θεωρείς ακυκλοφόρητο Τάληρο Γεωργίου ;; Το καλύτερο που έχω δει είναι του ΒΒ . Συμφωνείς ;;; Έχω δει κ άλλα αρκετά όμως πέραν των δύο κ υπάρχουν , παρότι πιο άπειρος από σένα.
Μην πιάνεσαι σε 2 εξαιρετικά κ μόνο examples που έχεις δεί , ένα τσικ πιο κάτω τι είναι ;;; good extremely fine ??
Ναι έχω δεί πιο Υψηλής κατάστασης Τάληρα Όθωνα κ λιγότερα Γεωργίου αλλά ξέρω πως υπάρχουν κ από αυτά .
Αυτό το περί ψευδο(ms) καταστάσεις κ πακέταδόρων νομίζω προσβάλει λίγο πολύ αρκετούς κάτοχους slabαρισμένων ms Τάληρων  που μπορεί κ να είναι αλλά σε μικρότερο αριθμό δλδ over graded και έχω δεί κ γώ αλλά δεν είναι οριστική κ απόλυτη κατάσταση.
Με τα Τάληρα έχω ασχοληθεί περισσότερο από τα υπόλοιπα νομίσματα της συλλογής μου , συνεπώς επέτρεψε μου να έχω διαφορετική άποψη από την δική σου.
Καταγράφηκε

HELLAS NUM

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 21
Απ: SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 13, 2015, 09:46:34 πμ »

και εγω πιστευω οτι του 1875 σε πολυ υψηλη κατασταση ειναι δυσκολοτερα απο του 1876.
Καταγράφηκε
HELLAS NUM
Ν.ΣΚΛΑΒΟΥΝΟΣ - Δ.ΤΣΩΝΗΣ ΟΕ
ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ 4
10559 ΑΘΗΝΑ
ΤΗΛ. 210-3249257

KVASSOS

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 797
Απ: SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 13, 2015, 10:09:12 πμ »

Νικο, μην ξεχνας ομως οτι υπαρχουν και ''μερικα'' ταληρα 1875-76 που εχουν πιστοποιηθει ωσ proof 'η specimen. Ενω σε αντιστοιχα του Οθωνα μονο του Β.Β. Η ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ
εχει χαρακτηρισθει ως specimen.Ενδεχομενως να μπορουσαν χαρακτηρισθουν ετσι, ενα ταληρο 1844 και ενα ταληρο 1851 που υπαρχουν σε 2 διαφορετικες συλλογες και οι κατοχοι τους δεν θα τα εστελναν ποτε για ''πιστοποιηση''.
Καταγράφηκε
You were in that dream

That I was dreaming I was dreaming in a dream...

YVASILAKIS

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 405
Απ: SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 13, 2015, 10:30:37 πμ »

Καλημέρα σε όλους
η άποψη μου από αυτά που έχω δει μέχρι σήμερα είναι ότι το τάληρο του 1876 είναι ποιο δύσκολο σε υψηλές καταστάσεις από αυτό του 1875 ενώ σαν νόμισμα είναι ποιο κοινό του 1876 .
Η εξήγηση που μπορώ να δώσω  είναι ότι το 1875 είναι το πρώτο τάληρο του Γεωργίου και πάντα οι πρώτες κοπές είναι καλύτερες και υπάρχουν σίγουρα και proof και Sp κομμάτια και φυσικά έχει προσελκύσει και το ενδιαφέρον των συλλεκτών .
Καταγράφηκε

vkeram

  • Επισκέπτης
Απ: SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 13, 2015, 11:04:48 πμ »

Γιάννη μου,

Η γνώμη μου είναι η ακόλουθη και εχει να κάνει και με ένα θέμα που ειχαμε ανοίξει πριν κάτι μέρες με τις τιμές των νεοελληνικών νομισμάτων.

Σε ΜΣ++ αυτή τη στιγμή θεωρώ δυσκολότερο το τάλιρο του 1876 αλλά σε καμιά 20αρια χρόνια που θα εχουν πιστοποιηθεί αρκετα περισσότερα τεμαχια πιστεύω θα υπάρχει ισορροπία μεταξύ των δύο ημερομηνιών.
Επίσης σε ΣΠ κατάσταση (νομίζω γυάλισαν τον δίσκο και είναι απλά καλύτερης ποιότητας, δεν ειναι προυφ προυφ) υπάρχει και του 1876.
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 13, 2015, 11:24:43 πμ »

Καλημέρα Νίκο.
Αρχικά τι θεωρείς ακυκλοφόρητο Τάληρο Γεωργίου ;; Το καλύτερο που έχω δει είναι του ΒΒ . Συμφωνείς ;;; Έχω δει κ άλλα αρκετά όμως πέραν των δύο κ υπάρχουν , παρότι πιο άπειρος από σένα.
Μην πιάνεσαι σε 2 εξαιρετικά κ μόνο examples που έχεις δεί , ένα τσικ πιο κάτω τι είναι ;;; good extremely fine ??
Ναι έχω δεί πιο Υψηλής κατάστασης Τάληρα Όθωνα κ λιγότερα Γεωργίου αλλά ξέρω πως υπάρχουν κ από αυτά .
Αυτό το περί ψευδο(ms) καταστάσεις κ πακέταδόρων νομίζω προσβάλει λίγο πολύ αρκετούς κάτοχους slabαρισμένων ms Τάληρων  που μπορεί κ να είναι αλλά σε μικρότερο αριθμό δλδ over graded και έχω δεί κ γώ αλλά δεν είναι οριστική κ απόλυτη κατάσταση.
Με τα Τάληρα έχω ασχοληθεί περισσότερο από τα υπόλοιπα νομίσματα της συλλογής μου , συνεπώς επέτρεψε μου να έχω διαφορετική άποψη από την δική σου.

Παναγιώτη μου πήρε πολύ ώρα να αντιληφθώ και φαντάζομαι ότι τελικά κατάλαβα γιατί μπορεί να παρεξηγηθεί κάποιος.
Πακεταδόροι = graders  και όχι συλλέκτες. Αυτό προς αποφυγή παρεξηγήσεων και ζητάω συγγνώμη που δεν το διευκρίνησα. Αλλοίμονο εάν σκεφτόμουν να παρεξηγήσω τα γούστα και τις προτιμήσεις των συλλεκτών. Θα ήταν εντελώς ανάρμοστο εκ μέρους μου.
_________________________

Έκανα και μια σύγκριση σε σχέση με τα τάλληρα του Όθωνα και ανέφερα τη δική μου εμπειρία για τα ακυκλοφόρητα που έχω δει.

Συμπεραλαμβανομένων των τάλληρων του 44 Κουκ. σαν του ΒΒ ή άλλων που έχω δει στον Όθωνα, δεν τα έχω δει αντίστοιχα στο Γεώργιο. Ίσως να κάνω λάθος, αλλά άλλοι πολύ πιο έμπειροι από μένα ίσως να δώσουν πραγματικά τη σωστή απάντηση/άποψη ή να καταθέσουν την εμπειρία τους.

Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: SET 5 DRACHMAI 1875 & 1876 silver
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 13, 2015, 11:26:00 πμ »

τωρα ειδα ποιος  ανεβασε το ποστ
γιαννη νομισματα σαν αυτα που ψαχνεις και εχεις. απλα υπαρχουν περιορισμενα και δυσκολα βρισκονται .να τα χερεσαι και να τα ανεβαζεις κατα της 4 το πρωι ωστε να ξυπναμε.
Καταγράφηκε