Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Η νομισματική πολιτική της Κρητικής Πολιτείας  (Αναγνώστηκε 2272 φορές)

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: Η νομισματική πολιτική της Κρητικής Πολιτείας
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 28, 2019, 09:06:36 μμ »

ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΩΡΑ. ΓΙΑ ΤΑ ΤΑΛΗΡΑ ΤΟΥ 76, ΟΤΙ ΚΟΠΗΚΑΝ ΚΑΙ ΤΟ 77 ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ, ΗΤΑΝ ΓΝΩΣΤΟ. ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΗΝΤΑΛΕΠΤΑ ΤΟΥ 68 ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ. ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΑΝ ΣΤΟΝ ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΟ ΑΡΙΘΜΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΚΟΒΑΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗ ΜΗΤΡΑ (ΙΔΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ). ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ  ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΗ Η ΛΙΣΤΑ ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ, ΙΣΩΣ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΨΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ.....
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Η νομισματική πολιτική της Κρητικής Πολιτείας
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 29, 2019, 11:21:39 πμ »

Το διάβασα στα γρήγορα.  Αυτό που βλέπω με τις ποσότητες κοπής των νομισμάτων του Γεωργίου Α, είναι ότι μάλλον έχει αγνοήσει τις ποσότητες κοπής των νομισμάτων που είχε δημοσιεύσει ο Βασιλόπουλος με άρθρα στο περιοδικό "Συλλέκτη" και οι οποίες βασίζονταν στην μελέτη του Νομισματακοπείου του Παρισιού 1902.  Γενικώς πολύ copy paste, έλλειψη παραπομπών και ανεπαρκής βιβλιογραφία.

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Η νομισματική πολιτική της Κρητικής Πολιτείας
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 29, 2019, 11:39:38 πμ »


Oρφέα,

απ' οτιδήποτε διαβάζω, εχω μάθει να παίρνω τα θετικά, και να "παραβλέπω", τ' αρνητικά, και ενας λόγος που τ'ανέβασα, ήταν οι πίνακες με τα στοιχεία, ειδικά του Γεωργίου, οπως τόνισα και στο τότε μύνημά μου, που για μένα, ήταν νέο στοιχείο οτι το 50λεπτο του 1868, κόπηκε το 1869

Συμφωνώ Στέλιο, το ίδιο κάνω και εγώ και οι περισότεροι.

Γιαυτό σου είπα και μπράβο για την ανάρτηση που έκανες.
Επισήμανα μάλιστα ότι τα περισσότερα οικονομικά του στοιχεία είναι σωστά. Τα λάθη γίνονται συνήθως όταν προσπαθείς να βγάζεις συμπεράσματα, με λάθος ερμηνείες. (όπως τα 1. και 2. που γράφεις)

Αλλωστε το έχω αποδείξει και εμπράκτως τόσα χρόνια, ότι είμαι υπέρ της έκδοσης και κυκλοφορίας βιβλίων (έστω και με λάθη)

ορφεας
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Η νομισματική πολιτική της Κρητικής Πολιτείας
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 30, 2019, 09:19:26 πμ »


Oρφέα,

απ' οτιδήποτε διαβάζω, εχω μάθει να παίρνω τα θετικά, και να "παραβλέπω", τ' αρνητικά, και ενας λόγος που τ'ανέβασα, ήταν οι πίνακες με τα στοιχεία, ειδικά του Γεωργίου, οπως τόνισα και στο τότε μύνημά μου, που για μένα, ήταν νέο στοιχείο οτι το 50λεπτο του 1868, κόπηκε το 1869


Αλλωστε το έχω αποδείξει και εμπράκτως τόσα χρόνια, ότι είμαι υπέρ της έκδοσης και κυκλοφορίας βιβλίων (έστω και με λάθη)

ορφεας

Ετσι ειναι Ορφέα, και εγώ συμφωνώ σ' αυτό....Οποιος εχει δίψα για γνώση και μάθηση, θα το ψάξει παραπάνω...., δεν θ' αρκεστεί σ' ενα βιβλίο, το οποίο απλά ειναι η σπίθα, η απαρχή, οπότε θα διορθώσει τα οποια τυχόν λάθη του στην πορεία

Το βιβλίο του Βασιλόπουλου ας πούμε, εχει αρκετά λάθη, και ομως το εχω σαν ευαγγέλιο, γιατί εχει κάτι να πει

Εν πάσει περιπτώσει, κι εγώ ήθελα να βγάλω ενα βιβλίο για τον Όθωνα, αλλά κολλάω στα λάθη μου...., παλαιώτερα και με αφορμή τα αρχεία απο το ΓΑΚ, είχε γίνει μια κρούση απο τον Δημήτρη Π. για αυτό, αλλά κόλλησε στην πορεία (ειμαι ανοιχτός ακόμα για αυτό)

Αλλωστε, σχεδόν καθημερινά αφιερώνω ψάχνοντας κάποιες ωρες για τα νομίσματα του 1851, μέσω google, αλλά τα στοιχεία ειναι σχεδόν ανύπαρκτα

Αλήθεια, απο που ειναι η πηγή, οτι αυτά, κόπηκαν στην Βιέννη ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό