Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878  (Αναγνώστηκε 6161 φορές)

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 01, 2019, 08:04:35 μμ »

Δημητρη ευχαριστω,

Υπαρχουν 2 RED μονολεπτα, ενα 63 RED (με die clash) και ενα 65 RED, και τα δυο NGC. Για τους καινουργιους στο σπορ, η NGC ειναι ΠΟΛΥ πιο δυσκολη απο την PCGS στο να βαλει RED, το λεω εκ πειρας και νομιζω οτι το αποδεχεται η συντριπτικη πλειοψηφια.
Αυτα τα 2 μονολεπτα εχουν αγοραστει ξεχωριστα και ηταν ηδη σλαμπαρισμενα, δεν ηταν στην παρτιδα με τα raw 2, 5 και 10 Λεπτα.

Για τους φωτογραφους το ξερω, το εχουμε ξανασυζητησει αυτο και υπαρχει ενας καλος στο Σηατλ διπλα μου.

Σωτηρης
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 01, 2019, 09:00:06 μμ »

Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια. Ομως νομιζω οτι ειναι η πρωτη φορα που τα βγαζω στο φορουμ γιατι επρεπε να τα μετατρεψω σε αρχεια JPEG. Τα εχω πανω απο 10 χρονια τωρα.
Σωτηρης

Σωτήρη,

Με είχες εμπνεύσει όταν τα είχες βγάλει τον Απρίλη του 2016 (για πρώτη φορά)....

http://www.greekcoinsforum.com/index.php?topic=3471.45

(Γιατί ρε Μήτσο να πληρώσει για τις φωτό. Μπορεί και στο Ελλάντα τζάμπα...   ;)   )
Καταγράφηκε

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 01, 2019, 09:50:41 μμ »

(Γιατί ρε Μήτσο να πληρώσει για τις φωτό. Μπορεί και στο Ελλάντα τζάμπα...      )

Γιατι πρεπει να τα επαναπατρισει γι αυτον τον σκοπο Νικο μου, και δεν νομιζω οτι ειναι του παροντος. Εδω ο ανθρωπος δισταζει να στειλει ακριβα νομισματα απο Seattle σε Florida, το σκεφτεται 5-6 χρονια, και τελικα το κανει. Ασε δε ,με ολα αυτα που βρισκει σε καθε του επισκεψη στην Ελλαδα απο τον πατερα του.  :P
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 01, 2019, 11:28:41 μμ »

Κυριοι συγχαρητηρια για τα υπεροχα νομισματα σας,μουσειακα κομματια

Εδώ εχεις μονέλεπτο του '34 red, και τα 33άρια σε red επίσης. Γιατί το Μόναχο, να μην μας βγάλει στην πορεία και άλλα red ? Aπίθανο τρόχεις ?
ΥΓ. Παρίσι δεν υπάρχει στα χάλκινα
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 01, 2019, 11:31:02 μμ »

Σωτήρη, εύχομαι να κλείσεις το Μόναχο-Παρίσι, κόκκινο
Ευχαριστω, αλλα δυσκολο το βλεπω. Και να βρεθουν τα 4 που λειπουν απο τα 9 (τα αλλα 5 ειναι σε RED) θα πρεπει να πουλησω (ανυπαρκτους) ελαιωνες στη Μανη (μαζι με τις ελιες!).  :D :D :D

Εδώ εχεις μονέλεπτο του '34 red, και τα 33άρια σε red επίσης. Γιατί το Μόναχο, να μην μας βγάλει στην πορεία και άλλα red ? Aπίθανο τρόχεις ?
ΥΓ. Παρίσι δεν υπάρχει στα χάλκινα
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 01, 2019, 11:50:08 μμ »

Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια. Ομως νομιζω οτι ειναι η πρωτη φορα που τα βγαζω στο φορουμ γιατι επρεπε να τα μετατρεψω σε αρχεια JPEG. Τα εχω πανω απο 10 χρονια τωρα.
Σωτηρης

Σωτήρη,

Με είχες εμπνεύσει όταν τα είχες βγάλει τον Απρίλη του 2016 (για πρώτη φορά)....

http://www.greekcoinsforum.com/index.php?topic=3471.45

(Γιατί ρε Μήτσο να πληρώσει για τις φωτό. Μπορεί και στο Ελλάντα τζάμπα...   ;)   )
Ναι κοιτα που το ειχα ξεχασει ...
Σε εκεινο το ποστ ειναι και το μονολεπτο 1834 RED  καθως και τα "ταλληρα" Βαυαριας Ελληνικου ενδιαφεροντος, τα οποια απο τοτε εχουν εμπλουτισθει με διαφορες ποικιλιες, δοκιμια, uniface κλπ.
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 03, 2019, 10:39:48 πμ »

Δημητρη ευχαριστω,

Υπαρχουν 2 RED μονολεπτα, ενα 63 RED (με die clash) και ενα 65 RED, και τα δυο NGC. Για τους καινουργιους στο σπορ, η NGC ειναι ΠΟΛΥ πιο δυσκολη απο την PCGS στο να βαλει RED, το λεω εκ πειρας και νομιζω οτι το αποδεχεται η συντριπτικη πλειοψηφια.
Αυτα τα 2 μονολεπτα εχουν αγοραστει ξεχωριστα και ηταν ηδη σλαμπαρισμενα, δεν ηταν στην παρτιδα με τα raw 2, 5 και 10 Λεπτα.

Για τους φωτογραφους το ξερω, το εχουμε ξανασυζητησει αυτο και υπαρχει ενας καλος στο Σηατλ διπλα μου.

Σωτηρης

ΣΩΤΗΡΗ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ RED ΜΟΝΟΛΕΠΤΟ ΤΟΥ 33. MS ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ RED ΜΑΛΛΟΝ ΕΛΑΧΙΣΤΑ! ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΝΟΛΕΠΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ, ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΒΑΛΩ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ, ΥΨΗΛΟΒΑΘΜΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ RED.......
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 03, 2019, 01:25:29 μμ »

Ένα μονολεπτάκι του 1833.

Είναι ενός πολύ καλού φίλου MS65 RED

Είναι καταπληκτικό!
Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 03, 2019, 09:38:14 μμ »

Καταπληκτικο!!! Ειναι PCGS η NGC ?
Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 03, 2019, 09:43:52 μμ »

Δημητρη ευχαριστω,

Υπαρχουν 2 RED μονολεπτα, ενα 63 RED (με die clash) και ενα 65 RED, και τα δυο NGC. Για τους καινουργιους στο σπορ, η NGC ειναι ΠΟΛΥ πιο δυσκολη απο την PCGS στο να βαλει RED, το λεω εκ πειρας και νομιζω οτι το αποδεχεται η συντριπτικη πλειοψηφια.
Αυτα τα 2 μονολεπτα εχουν αγοραστει ξεχωριστα και ηταν ηδη σλαμπαρισμενα, δεν ηταν στην παρτιδα με τα raw 2, 5 και 10 Λεπτα.

Για τους φωτογραφους το ξερω, το εχουμε ξανασυζητησει αυτο και υπαρχει ενας καλος στο Σηατλ διπλα μου.

Σωτηρης

ΣΩΤΗΡΗ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ RED ΜΟΝΟΛΕΠΤΟ ΤΟΥ 33. MS ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ RED ΜΑΛΛΟΝ ΕΛΑΧΙΣΤΑ! ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΝΟΛΕΠΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ, ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΒΑΛΩ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ, ΥΨΗΛΟΒΑΘΜΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ RED.......
Παναγιωτη απο μονολεπτα του 1833 υπαρχουν τα εξης στη συλλογη
NGC MS-63 RED
NGC MS-65 RED
NGC MS-66 BN
NGC MS-67 BN
και κατι σφαλματα
Σωτηρης
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 04, 2019, 07:46:54 πμ »

Καταπληκτικο!!! Ειναι PCGS η NGC ?

PCGS... όπως μαρτυρούν τα... πιαστράκια στο νόμισμα.
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 04, 2019, 08:15:17 μμ »

Δημητρη ευχαριστω,

Υπαρχουν 2 RED μονολεπτα, ενα 63 RED (με die clash) και ενα 65 RED, και τα δυο NGC. Για τους καινουργιους στο σπορ, η NGC ειναι ΠΟΛΥ πιο δυσκολη απο την PCGS στο να βαλει RED, το λεω εκ πειρας και νομιζω οτι το αποδεχεται η συντριπτικη πλειοψηφια.
Αυτα τα 2 μονολεπτα εχουν αγοραστει ξεχωριστα και ηταν ηδη σλαμπαρισμενα, δεν ηταν στην παρτιδα με τα raw 2, 5 και 10 Λεπτα.

Για τους φωτογραφους το ξερω, το εχουμε ξανασυζητησει αυτο και υπαρχει ενας καλος στο Σηατλ διπλα μου.

Σωτηρης

ΣΩΤΗΡΗ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ RED ΜΟΝΟΛΕΠΤΟ ΤΟΥ 33. MS ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ RED ΜΑΛΛΟΝ ΕΛΑΧΙΣΤΑ! ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΝΟΛΕΠΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ, ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΒΑΛΩ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ, ΥΨΗΛΟΒΑΘΜΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ RED.......
Παναγιωτη απο μονολεπτα του 1833 υπαρχουν τα εξης στη συλλογη
NGC MS-63 RED
NGC MS-65 RED
NGC MS-66 BN
NGC MS-67 BN
και κατι σφαλματα
Σωτηρης

ΕΜ ΑΜΑ ΤΑ ΜΑΖΕΨΕΣ ΟΛΑ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ; ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΒΑΖΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΟΝΟΛΕΠΤΟ ΤΟΥ 33.
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 04, 2019, 08:17:13 μμ »

ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ TOPIC ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 78. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΣΤΑ ΤΟΥ ΟΘΩΝΑ.
Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 05, 2019, 01:54:34 πμ »

ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΒΑΖΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΟΝΟΛΕΠΤΟ ΤΟΥ 33.
Καταπληκτικο!!! Μπορει να εγραφε RB στην PCGS εκτος αν το κατω μισο στην μπροστινη οψη ειναι πολυ brown.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 05, 2019, 07:24:06 πμ »

Εχει μείνει εκτεθειμένο εξω για πολύ καιρό, μονόπατα, για αυτό πήρε αυτό το χρώμα, στον οπισθότυπο.
Ετσι είχα αφήσει κι εγώ ενα Κρητικό μονόλεπτο εκτεθειμένο, και απο RB, εγινε ετσι, απο την μια πλευρά
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό