Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878  (Αναγνώστηκε 6158 φορές)

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« στις: Φεβρουάριος 15, 2019, 09:29:46 πμ »

ΜΙΑ ΤΑΠΕΙΝΗ ΣΕΙΡΑ ΧΑΛΚΙΝΩΝ ΤΟΥ 78, ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΞΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ.......

1 ΛΕΠΤΟΝ 1878
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 15, 2019, 09:32:14 πμ »

2 ΛΕΠΤΑ 1878 (ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΚΥΡΑ)
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 15, 2019, 09:34:16 πμ »

2 ΛΕΠΤΑ 1878 (ΜΙΚΡΗ ΑΓΚΥΡΑ)
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 15, 2019, 09:35:58 πμ »

5 ΛΕΠΤΑ 1878
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 15, 2019, 09:37:35 πμ »

10 ΛΕΠΤΑ 1878
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 15, 2019, 09:49:55 πμ »

ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΩΣ ΣΧΟΛΙΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΤΟ ΔΙΛΕΠΤΟ ΤΟΥ 1878 ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΣΑΙΑ ΑΓΚΥΡΑ. ΠΑΝΤΑ ΕΓΩ ΞΕΧΩΡΙΖΑ ΤΙΣ ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΜΑΘΑΝ ΠΑΛΙΟΙ ΕΜΠΟΡΟΙ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ. Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΚΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΚΥΡΑ ΤΟΥ ΔΙΛΕΠΤΟΥ ΤΟΥ 1869 (ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΔΙΠΛΑ-ΔΙΠΛΑ ΚΑΙ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ ΕΥΚΟΛΑ). Η ΜΙΚΡΗ ΑΓΚΥΡΑ ΤΟΥ ΔΙΛΕΠΤΟΥ ΤΟΥ 78 ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΚΥΡΑ ΤΟΥ ΜΟΝΟΛΕΠΤΟΥ ΤΟΥ 78 (ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΔΙΠΛΑ-ΔΙΠΛΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ). ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΣΑΙΑ ΑΓΚΥΡΑ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΗΜΙΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ). ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΝΑΛΥΕΙ Ο ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ "ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ" Η ΜΕΣΑΙΑ ΑΓΚΥΡΑ ΕΧΕΙ ΥΨΟΣ-ΜΗΚΟΣ 1,2mm ΕΝΩ Η ΚΑΝΟΝΙΚΗ 1,3mm. ΣΥΝΕΠΩΣ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΣΤΟΝ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ ΤΗΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΙ ΑΝ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΟΥΝ ΩΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ. ΑΠΟ ΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΛΕΠΤΑ ΑΓΟΡΑΣΘΗΚΑΝ ΣΛΑΜΠΑΡΙΣΜΕΝΑ, ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΓΟΡΑΣΘΗΚΑΝ ΓΥΜΝΑ ΚΑΙ ΣΛΑΜΠΑΡΙΣΘΗΚΑΝ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.
Καταγράφηκε

xmac

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 112
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 15, 2019, 09:37:27 μμ »

Μπράβο σου και συγχαρητήρια για την συλλογάρα που έχεις κάνει... και για να τα έχεις πάρει γυμνά και να έβγαλες τέτοιους βαθμούς μάλλον έχεις καλό μάτι...  ;)
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 09:35:59 πμ »

Αγαπητέ Παναγιώτη,
έχω δεί όλες τις αναρτήσεις που έχεις κάνει με κομμάτια της συλλογής σου και θέλω να σε συγχαρώ για το ανώτατο επίπεδο στο οποίο την έχεις φθάσει.
Φαίνεται αμέσως ο χρόνος και ο κόπος που έχεις καταβάλλει, αλλά κυρίως η γνώση, η οξυδέρκεια, η μεθοδικότητα και το μεράκι που σε διακρίνουν.

Σου εύχομαι να τα χαίρεσαι Παναγιώτη μου και πάντα τέτοια.

ορφεας
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 12:31:42 μμ »

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ. ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ........
Καταγράφηκε

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 03:42:35 μμ »

Να την χαίρεσαι Παναγιώτη , Ταπεινή αυτή η συλλογή !!!!!! όλοι η συλλογή σου είναι φτιαγμένη με μπόλικο μεράκι. Βλέπω όμως πως πιο μεγάλη σου   αδυναμία  είναι τα χάλκινα  και σ΄αυτά του Όθωνα, νομίζω πως τα Ελληνικά νομίσματα μέχρι τον Γεώργιο είναι για τρελά γούστα αλλά δυστυχώς και για μεγάλα πορτοφόλια.
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 07:08:54 μμ »

Να την χαίρεσαι Παναγιώτη , Ταπεινή αυτή η συλλογή !!!!!! όλοι η συλλογή σου είναι φτιαγμένη με μπόλικο μεράκι. Βλέπω όμως πως πιο μεγάλη σου   αδυναμία  είναι τα χάλκινα  και σ΄αυτά του Όθωνα, νομίζω πως τα Ελληνικά νομίσματα μέχρι τον Γεώργιο είναι για τρελά γούστα αλλά δυστυχώς και για μεγάλα πορτοφόλια.

ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΥΨΗΛΟΒΑΘΜΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΞΕΦΥΓΑΝ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΖΩ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΑ ΦΘΗΝΑ, ΠΡΟ ΑΡΚΕΤΩΝ ΕΤΩΝ, ΓΥΜΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΛΑΜΠΑΡΙΣΜΕΝΑ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΘΟΥΝ. ΤΑ ΧΑΛΚΙΝΑ ΠΡΟ ΕΤΩΝ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΑΡΑΤΗΡΗΤΑ. ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΙΜΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΛΚΙΝΑ  ΣΕ ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΑΝ ΟΛΟΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ MS ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ........
Καταγράφηκε

mixalis

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 48
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 10:05:49 μμ »

Πολύ ωραία τα νομίσματα που ανέβασες, να τα χαίρεσαι. Έτσι είναι αλλάζουν οι εποχές, πριν 15 - 20 χρόνια έβρισκες πολύ πιο εύκολα νομίσματα ακόμα και σε πάγκους στο μοναστηράκι, τώρα δεν βλέπεις καλό νόμισμα εύκολα στα χέρια μη γνώστη (εμπόρου - συλλέκτη) τα νομίσματα χάνονται και αυξάνουν οι τιμές ειδικά στα πολύ καλά κομμάτια και οι ευκαιρίες μειώνονται. Ίσως τελικά η κατοχή ποιοτικών κερμάτων να είναι σοβαρή επένδυση.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 09:38:03 πμ »

Ίσως τελικά η κατοχή ποιοτικών κερμάτων να είναι σοβαρή επένδυση.

Aυτό ξαναπές το. Στα πολύ υψηλόβαθμα κομμάτια, οι τιμές εχουν ξεφύγει, δεν ξέρω κατα πόσο άδικά ή οχι. Ο καιρός θα το δείξει
Ακόμα και τα χαμηλόβαθμα MS, ανάλογα το κομμάτι πάντα, δεν εχουν ζήτηση, ή τιιμές ανάλογη των υψηλόβαθμων
Πόσο μάλλον απο AU και κάτω
Αυτό, στο εξωτερικό δεν συμβαίνει, ολες οι καταστάσεις εχουν θέση και αξία
Ισως τα Ελληνικά πράγματι, να ειναι οντως πολύ λίγα

Παναγιώτη, χαιρόμαστε για τις κομματάρες σου, και γιατί εσυ εισαι Συλλέκτης, με μεράκι, και οχι επενδυτής
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

xmac

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 112
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 09:53:25 μμ »

Aυτό ξαναπές το. Στα πολύ υψηλόβαθμα κομμάτια, οι τιμές εχουν ξεφύγει, δεν ξέρω κατα πόσο άδικά ή οχι. Ο καιρός θα το δείξει
Ακόμα και τα χαμηλόβαθμα MS, ανάλογα το κομμάτι πάντα, δεν εχουν ζήτηση, ή τιιμές ανάλογη των υψηλόβαθμων
Πόσο μάλλον απο AU και κάτω
Αυτό, στο εξωτερικό δεν συμβαίνει, ολες οι καταστάσεις εχουν θέση και αξία
Ισως τα Ελληνικά πράγματι, να ειναι οντως πολύ λίγα

Παναγιώτη, χαιρόμαστε για τις κομματάρες σου, και γιατί εσυ εισαι Συλλέκτης, με μεράκι, και οχι επενδυτής
[/quote]

Στην τελευταία σου φράση τα είπες όλα Στέλιο...
Καταγράφηκε

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΟΥ 1878
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 25, 2019, 02:51:24 μμ »

[iΑυτό, στο εξωτερικό δεν συμβαίνει, ολες οι καταστάσεις εχουν θέση και αξία
Ισως τα Ελληνικά πράγματι, να ειναι οντως πολύ λίγα [/ι]


Οχι δεν ειναι δικαιολογια αυτη. Θυμαμαι ειχα αφησει consignement 10ara  του 1869 MS64BN και κανα τριμηνο μετα ρωτησα τον εμπορο, και μου λεει, μπαινουν, την βλεπουν κι ουτε τιμη δεν ρωτανε, παρ'οτι μια 63-64RB ηταν (θεωρητικα) κανα χιλιαρικο και πλεον ακριβοτερη. 350 ευρω ηταν η τιμη της, κι αντε 20-50 για τον εμπορο. Αυτο λεγεται στρεβλωση και θα ξεκολλησει οταν ξεκολλησουν και τα μυαλα αυτων που μαζευουν.

Παναγιωτη η δεκαρα σου, ακομη μου τρεχουν τα σαλια. ΕΥΓΕ !
Καταγράφηκε