Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Γνώμες για αντικείμενα χρονοκάψουλας  (Αναγνώστηκε 2869 φορές)

rama

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 29
Γνώμες για αντικείμενα χρονοκάψουλας
« στις: Μάιος 31, 2018, 12:16:41 μμ »

Εχω μία τρελή ιδέα. Να φτιάξω κάποιες χρονοκάψουλες τις οποίες οι απώτεροι απόγονοί μου θα ανοίξουν και θα βρούν μέσα κάποια αντικείμενα αξίας. Σε διαφορετικές στιγμές, ίσως σε 50, σε 100, σε 200 χρόνια να ανοίξουν τα κουτιά, και να τους έρθει το δωράκι από το παρελθόν.
Να πιούνε ένα ποτήρι στη μνήμη μου, στο κάτω-κάτω! Θα έχω τοποθετήσει μήνυμα που θα περιγράφω ποιός είμαι και τι εποχή σφραγίστηκε η χρονοκάψουλα, ώστε να μπορούν να βρούν τη "γραμμή αίματος" που μας συνδέει.
Θέλω τη γνώμη σας για το περιεχόμενο. Για λόγους συντήρησης, δεν θέλω να βάλω γραμματόσημα ή άλλα υλικά εκτός από ευγενή μέταλλα. Το ερώτημα είναι πχ να βάλω κλασικές εγγλέζικες λίρες ή γενικώς χρυσά νομίσματα κάποιων χωρών? Μήπως σκέτες μπάρες από χρυσό / λευκόχρυσο? Κάποια άλλη ιδέα?
Ευχαριστώ
Αγγελος
Καταγράφηκε

mixalis

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 48
Απ: Γνώμες για αντικείμενα χρονοκάψουλας
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 31, 2018, 04:29:39 μμ »

Όντως τρελή η ιδέα σου.

Ότι και να βάλεις θα το πιούν το ποτήρι στην υγεία σου, αλλά μετα από τόσο καιρό όπως 100 ή 200 χρόνια τι νόημα έχει, δεν δίνεις κανένα φράγκο σε κανένα ορφανό να το πιεί τώρα στην υγειά σου καλύτερα.

 
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Γνώμες για αντικείμενα χρονοκάψουλας
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 01, 2018, 09:52:07 πμ »

Βάλε φθηνά ελληνικά νομίσματα με το κιλό.  Σκοπός είναι να έχουν ιστορική αξία τα αντικείμενα, όχι χρηματική.

https://www.ebay.com/itm/10-2-Stainless-Steel-Time-Capsule-Waterproof-Container-Storage-Future-Gift-New/322573120648?hash=item4b1adb3488:g:K5wAAOSw48dbBpxy
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2018, 03:40:40 μμ από masourakias »
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Γνώμες για αντικείμενα χρονοκάψουλας
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 02, 2018, 04:02:53 μμ »

Εχω μία τρελή ιδέα. Να φτιάξω κάποιες χρονοκάψουλες τις οποίες οι απώτεροι απόγονοί μου θα ανοίξουν και θα βρούν μέσα κάποια αντικείμενα αξίας. Σε διαφορετικές στιγμές, ίσως σε 50, σε 100, σε 200 χρόνια να ανοίξουν τα κουτιά, και να τους έρθει το δωράκι από το παρελθόν.
Να πιούνε ένα ποτήρι στη μνήμη μου, στο κάτω-κάτω! Θα έχω τοποθετήσει μήνυμα που θα περιγράφω ποιός είμαι και τι εποχή σφραγίστηκε η χρονοκάψουλα, ώστε να μπορούν να βρούν τη "γραμμή αίματος" που μας συνδέει.
Θέλω τη γνώμη σας για το περιεχόμενο. Για λόγους συντήρησης, δεν θέλω να βάλω γραμματόσημα ή άλλα υλικά εκτός από ευγενή μέταλλα. Το ερώτημα είναι πχ να βάλω κλασικές εγγλέζικες λίρες ή γενικώς χρυσά νομίσματα κάποιων χωρών? Μήπως σκέτες μπάρες από χρυσό / λευκόχρυσο? Κάποια άλλη ιδέα?
Ευχαριστώ
Αγγελος

Έχει βγει κινηματογραφική ταινία με την ιδέα σου. Το στόρυ όμως είχε επιστημονική φαντασία.

Θα πρότεινα να πάρεις κανένα οικοπεδάκι να το χαρούν όλοι οι επόμενοι...

Καταγράφηκε

rama

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 29
Απ: Γνώμες για αντικείμενα χρονοκάψουλας
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 03, 2018, 05:23:06 μμ »

Δίνω και στα φιλανθρωπικά, και οικόπεδα χαρίζω σε ανήψια, και αρκετά πράγματα κάνω για τα οποία δεν ψάχνω αναγνώριση. Θέλω όμως να αφήσω κάτι και σε αυτούς που δεν θα γνωρίσω. Τέλος πάντων, ευχαριστώ που διαβάσατε το θέμα.
Καταγράφηκε

bab

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5
Απ: Γνώμες για αντικείμενα χρονοκάψουλας
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 08, 2018, 12:50:53 πμ »

Ακούγεσαι αποφασισμένος να το κανείς .
Το μόνο που με προβληματίζει είναι η πιθανότητα να μην βρεθεί ποτέ η κάψουλα , ειδικά αν είναι πολύ μικρή και να μην κερδίσει κανείς το περιεχόμενο .

Εκτός από χρυσό θα έβαζα κάτι που ίσως υπάρχει μόνο σε μουσείο σε 100-200 χρόνια .
Μια κασέτα  ήχου ή βιντεοκασέτα για παράδειγμα .

Έναν καθρέφτη αυτοκινήτου , ίσως στο μέλλον υπάρχουν μόνον οθόνες στα αυτοκίνητα .

Την παλιά σου ταυτότητα ίσως , μιας και θα αλλαχτούν υποχρεωτικά πες ότι την έχασες .



Καταγράφηκε

rama

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 29
Απ: Γνώμες για αντικείμενα χρονοκάψουλας
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 08, 2018, 02:04:22 μμ »

Βρίσκω σωστή την ιδέα να υπάρχουν και αντικείμενα τα οποία θα αποκτήσουν ιστορική / μουσειακή αξία λόγω σπανιότητας, έστω κι αν είναι πλέον ξεπερασμένα ή δεν υπάρχει τρόπος να τα χρησιμοποιήσουν. Οντως, η αξία δεν είναι μόνο μετρήσιμη σε χρήματα (ή ότι θα χρησιμοποιούν για συναλλαγές στο μέλλον τέλος πάντων).
Για τον τόπο αποθήκευσης, έχω κάνει διάφορες σκέψεις και συνεχίζω να ψάχνω διότι διαπιστώνω δυσκολία. Τραπεζικές θυρίδες, τσιμέντωμα σε σπίτια, οικογενειακοί τάφοι (μη γελάτε!), όλες οι επιλογές έχουν τους περιορισμούς και τα δύνατα σημεία τους.
Το μέσο αποθήκευσης είναι το ευκολότερο, υπάρχουν πολλές αποτελεσματικές επιλογές.
Καταγράφηκε

filpolis

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 375
Απ: Γνώμες για αντικείμενα χρονοκάψουλας
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 11, 2018, 04:05:15 πμ »

Βαλε χαρτι  υγειας και ψηφοδελτια απο τις επομενες εκλογες, ο σκοπος χρησιμοτητας τους  θα ειναι σαφης και εγγυημενος για τους απογονους για το ψηφοδελτια ομως,εχω μια μικρη αμφιβολια
Καταγράφηκε