Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: ερωτηση  (Αναγνώστηκε 1567 φορές)

anou

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 9
ερωτηση
« στις: Μάιος 20, 2018, 10:59:12 πμ »

καλημερα
εχω μια απορια σχετικα με τα χαλκινα νομισματα και θα ηθελα την γνωμη σας.
λενε οτι ενα γνησιο χαλκινο νομισμα οταν το αφησεις να πεσει κατω θα κουδουνισει,
και αυτο ειναι ενας καλος τροπος ελενχου της γνησιοτητας του.
Ισχυει αυτο παντα,  η υπαρχουν παραγοντες που μπορουν να μεταβαλουν τον ηχο του νομισματος?
Ευχαριστω.
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: ερωτηση
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 20, 2018, 02:53:31 μμ »

Καλώς ήρθες!

Την ίδια απορία έχω κι εγώ.
Καταγράφηκε

ATHENA

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 46
Απ: ερωτηση
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 20, 2018, 05:14:45 μμ »

Πάντα ήθελα να αφήσω να πέσει μια δεκάρα του 70 στο πάτωμα για να ακούσω, κουδουνίζει ή όχι; Σοβαρά τώρα δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που ρίχνοντας νομίσματα κάτω καταλαβαίνει αν είναι ασημένια, χρυσά ή χάλκινα.
Καταγράφηκε

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: ερωτηση
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 20, 2018, 06:23:50 μμ »

Στις συζητήσεις που έγιναν κατά καιρούς έχει ακουσθεί κάτι τέτοιο . Εγώ έχω την εξής απορία  . Αυτός που θα φτιάξει το μη γνήσιο χάλκινο νόμισμα  με τι μέταλλο θα το φτιάξει  δεν θα  βάλει και αυτός χαλκό .  Η λίβρα έχει 0,54 $ για ένα χάλκινο νόμισμα δεν είναι σημαντικό το κόστος αυτό. Ένα δεκάλεπτο του Όθωνα έχει 12,99 gr  Cu  και η κόπια τόσο θα έχει για πιο λόγω της κόπιας ο ήχος να είναι διαφορετικός;
Καταγράφηκε

anou

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 9
Απ: ερωτηση
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 20, 2018, 11:49:23 μμ »

Απο οτι εχω διαβασει ενα χαλκινο νομισμα δεν ειναι απλα χαλκος, αλλα περιεχει και αλλα μεταλλα,σε συγγεκριμενες αναλογιες για καθε
χρονολογια,αυτο συμβαινει σε αμερικανικα νομισματα,δεν γνωριζω αν ισχυει το ιδιο και στα ελληνικα ,επισης οι αμερικανοι γνωριζουν
την συχνοτητα ηχου που παραγει καθε νομισμα, και σε καθε χρονολογια ο ηχος ειναι διαφορετικος,και σε μια κοπια ηχος θα διαφερει
διοτι αυτος που την φτιαχνει εινα φυση αδυνατον να γνωριζει την αναλογια των μεταλλων.
Στις συζητήσεις που έγιναν κατά καιρούς έχει ακουσθεί κάτι τέτοιο . Εγώ έχω την εξής απορία  . Αυτός που θα φτιάξει το μη γνήσιο χάλκινο νόμισμα  με τι μέταλλο θα το φτιάξει  δεν θα  βάλει και αυτός χαλκό .  Η λίβρα έχει 0,54 $ για ένα χάλκινο νόμισμα δεν είναι σημαντικό το κόστος αυτό. Ένα δεκάλεπτο του Όθωνα έχει 12,99 gr  Cu  και η κόπια τόσο θα έχει για πιο λόγω της κόπιας ο ήχος να είναι διαφορετικός;
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: ερωτηση
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 21, 2018, 09:50:36 πμ »

Το μόνο που ισχύει είναι ότι ένα χυτό νόμισμα κανει διαφορετικο ήχο από ένα νόμισμα που εχει χτυπηθεί με πρέσα (έχει μεγαλύτερη πυκνότητα).  Κατά τα άλλα, αν ένα πλαστο έχει κατασεκευαστεί όπως το γνήσιο τότε θα κάνει τον ίδιο ήχο.

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ερωτηση
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 21, 2018, 02:44:02 μμ »

Σωστά ! Η πρόσμιξη των άλλων μετάλλων, ειναι σχεδόν αμελητέα. Στα χάλκινα, συνήθως το 90-95%, ειναι χαλκός..
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

anou

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 9
Απ: ερωτηση
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 21, 2018, 11:41:44 μμ »

ευχαριστω για τις απαντησεις.
Μου εχουν τυχει περιπτωσεις οπου δυο νομισματα χαλκινα, γνησια, ιδιας χρονολογιας,να εχουν διαφορετικο ηχο,αλλα ομως ειχαν και διαφορες στο βαρος λογω φθορας,και πιστευω να οφειλεται σε αυτον τον παραγοντα,εχω παρατηρησει επισης  διαφορες σε
νομισματα που εχουν κοπει στο εξωτερικο,και σε αυτα που εχουν κοπει στη ελλαδα.Παντως βασει των απαντησεων σας καταληγω στο συμπερασμα οτι να λαμβανεται υπ οψιν το κουδουνισμα το νομισματος για το ελενχο της γνησιοτητας του, δεν ειναι ασφαλες.
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: ερωτηση
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 22, 2018, 11:15:19 πμ »

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ, ΝΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΣΕ ΣΚΛΗΡΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΗ ΛΙΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΚΟΥΔΟΥΝΙΖΕΙ ΚΑΛΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΙΒΛΗΛΗ. ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΟΜΩΣ ΑΝ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΣΥΛΛΟΓΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΜΕ ΓΝΗΣΙΟΤΗΤΑ, ΚΑΗΚΑΜΕ.........
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: ερωτηση
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 22, 2018, 09:24:25 μμ »

The pianist
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: ερωτηση
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 23, 2018, 08:02:23 μμ »



Συνεχίστε το και θα δείτε...
Καταγράφηκε