Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 10 Δραχμές 1876 Γεωργίου Α Χρυσό Με Countermark Του Βοσνιακού 'Ν  (Αναγνώστηκε 4027 φορές)

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: 10 Δραχμές 1876 Γεωργίου Α Χρυσό Με Countermark Του Βοσνιακο
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 03, 2018, 06:00:06 μμ »

Δηλαδή τα νομίσματα του Παύλου του 1957 και δώθε είναι restrikes του 1954. Στο κάτω κάτω μια ημερομηνία αλλάζει....

Όσο αφορά το νόμισμα που κάποιος το χάλασε βάζοντας "στάμπα" γνήσια ή όχι δεν έχει σημασία, από τις λίγες φορές που θα συμφωνήσω με τα αμερικανάκια.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 10 Δραχμές 1876 Γεωργίου Α Χρυσό Με Countermark Του Βοσνιακο
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 03, 2018, 06:34:30 μμ »

To restrike ειναι για την ημερομηνία, οχι για τον τύπο. Αν το '57, κοβόταν με ημερομηνία, '54 θάταν restrike

Δηλαδή, αφού εχουν στάμπα πάνω, που δεν αναγνωρίζεται, δεν ειναι damage ? Αλλά, τι είναι ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 10 Δραχμές 1876 Γεωργίου Α Χρυσό Με Countermark Του Βοσνιακο
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 03, 2018, 06:38:12 μμ »


1 https://www.coinarchives.com/w/results.php?search=yugoslavia
Παίρνουν κανονικά βαθμό, χωρίς καμία αναφορά στο slab της κονταμάρκα.

Αυτά που μας δείχνεις Στέργιε, ειναι κοντόμαρκες
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: 10 Δραχμές 1876 Γεωργίου Α Χρυσό Με Countermark Του Βοσνιακο
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 03, 2018, 07:41:41 μμ »

Γιατί Στέλιο στο δικό μου είναι σφυριά. Στο δεκάρικο  μου είναι αυτή εδώ που βάζω παρακάτω ( ξίφος μέσα σε στεφάνι σε οβάλ σχήμα) στην Classical Numismatic  το αναγνωρίζουν τι λες στην NGC όχι: .  Τα αναγνωρίζουν όμως δεν το γράφουν όπως επίσης δεν βγάζουν damage το νόμισμα γιατί είναι  η επισήμανση από επίσημο φορέα. https://www.sixbid.com/browse.html?auction=2220&category=44691&lot=1882792
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 10 Δραχμές 1876 Γεωργίου Α Χρυσό Με Countermark Του Βοσνιακο
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 03, 2018, 07:52:50 μμ »

Γιατί Στέλιο στο δικό μου είναι σφυριά. Στο δεκάρικο  μου είναι αυτή εδώ που βάζω παρακάτω ( ξίφος μέσα σε στεφάνι σε οβάλ σχήμα) στην Classical Numismatic  το αναγνωρίζουν τι λες στην NGC όχι: .  Τα αναγνωρίζουν όμως δεν το γράφουν όπως επίσης δεν βγάζουν damage το νόμισμα γιατί είναι  η επισήμανση από επίσημο φορέα. https://www.sixbid.com/browse.html?auction=2220&category=44691&lot=1882792

Εννοω κοντόμαρκες επίσημες απο το κράτος, που αναφέρονται στον Krause, σαν νομίσματα.
Το δικό σου, το αναγνωρίζουν σαν ενα γνήσιο δεκάρικο του '76, αλλά δεν αναγνωρίζουν την επισήμανση, και το θεωρούν ξένο στοιχείο στο νόμισμα, και το θεωρούν, σαν ακατάλληλος τύπος. Κι εγώ συμφωνώ μαζί τους, ασχέτως αν μπορεί να κάνω λάθος....Ετσι το νοώ ομως
Damage δεν το εβγαλαν, γιατί δεν το πιστοποίησαν..
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: 10 Δραχμές 1876 Γεωργίου Α Χρυσό Με Countermark Του Βοσνιακο
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 03, 2018, 08:13:06 μμ »

Θα το βγάλουν XF 40 και δεν λεει κάτι για χρυσό νόμισμα , αλλιώς θα το έστελνα πάλι για βαθμολόγηση χωρίς να ζητήσω την κονρομάρκα.
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: 10 Δραχμές 1876 Γεωργίου Α Χρυσό Με Countermark Του Βοσνιακο
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 03, 2018, 10:47:55 μμ »

To restrike ειναι για την ημερομηνία, οχι για τον τύπο. Αν το '57, κοβόταν με ημερομηνία, '54 θάταν restrike

Δηλαδή, αφού εχουν στάμπα πάνω, που δεν αναγνωρίζεται, δεν ειναι damage ? Αλλά, τι είναι ?

Δηλαδή σχεδόν όλα του Όθωνα είναι restrikes. Ενδιαφέρουσα άποψη.
Με μπερδεύουν τα ευρώ τώρα. Το 2002 που (πρωτο)κυκλοφόρησαν, πολλές χώρες έβγαλαν συγχρόνως ευρώ με ημερομηνίες 1999, 2000 και 2001. Εκεί μάλλον reverse strike έκαναν, δεν συμφωνείς;


Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 10 Δραχμές 1876 Γεωργίου Α Χρυσό Με Countermark Του Βοσνιακο
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 03, 2018, 11:30:20 μμ »

Για μια χρονιά διαφορά, δεν νομίζω οτι μπορούν να χαρακτηριστούν restrike.

Για τα ευρώ, νομίζω οτι τις συγκεκριμένες χρονιές, είχαν κοπεί τα νομίσματα, απλά δεν είχαν κυκλοφορήσει, λόγω του οτι είχε καθοριστεί ορισμενη ημερομηνία κυκλοφορίας του ευρώ
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: 10 Δραχμές 1876 Γεωργίου Α Χρυσό Με Countermark Του Βοσνιακο
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 04, 2018, 01:13:04 μμ »

To αν ενα νόμισμα ειναι Restrike, δεν ειναι κατ' ανάγκη μειωτικό. Υπάρχουν ας πούμε Ινδικά νομίσματα (ισως και άλλα), που τα restrike, ειναι 10 φορές ακριβώτερα απο τα κανονικά


Υπάρχουν όμως και πάμπολλα restrikes του Αυστριακού ως επί το πλείστον νομισματοκοπείου, κυρίως οι Μαρίες Θηρεσιες (οι οποίες προδίδονται από την τελειότητα της κοπής τους Σωτήρη, τουλάχιστον οι πολύ πρόσφατες) και τα χρυσά δουκάτα του 1915 και τα πολλαπλάσια αυτών , των οποίων η αξία είναι η εσωτερική τους μόνον. Και στα Ρωσικά τα Chevronetz, η αξία των novodels (restrikes) του 1980 είναι πολύ χαμηλότερες από το ορίτζιναλ της δεκαετίας του 1920. Τα Ινδικά που λες δεν τα γνωρίζω Στέλιο, αλλά ενώ δεν έχω λόγο να μην το πιστέψω, γενικά ο όρος restrike εμένα με προδιαθέτει μάλλον αρνητικά.

Πάντως το χρυσό δεκαδραχμο με μπερδεύει λίγο. Η Γιουγκοσλαβία ας πούμε, όπως και πολλές άλλες χώρες ακολούθησαν τα standards της Λατινικής Ένωσης έστω και σιωπηρά ,χωρίς δηλαδή να γίνουν επίσημα μέλη. Άρα τα χρυσά δεκαρικα ήταν το ίδιο, είτε ήταν Γαλλικά, Ιταλικά, Γιουγκοσλαβικά κτλ. Δεν έχω άποψη για την Βοσνία ξεχωριστά.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: 10 Δραχμές 1876 Γεωργίου Α Χρυσό Με Countermark Του Βοσνιακο
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 04, 2018, 05:58:19 μμ »

Μα σου είπα σε πιστεύω. Και στα δικά μας, χρυσο Κυπριακό πεντόλιρο αριθμημένο ,επανακοπη,με κανένα στρογγυλό αριθμό, η πρωτο΅τελευταιο, κοστίζει  ουσιωδώς διπλάσια τιμή από ένα του 1966 σε ψηλό ms. Είναι όμως εξαιρέσεις. Κι αν δεν γνωρίζω ένα νόμισμα συγκεκριμένα, σε μια ενστικτώδη αγορά σ’ενα σόου ας πούμε επειδή καποιο ξένο κομμάτι μου γυάλισε, αν ακούσω restrike θα χαλαστω.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 10 Δραχμές 1876 Γεωργίου Α Χρυσό Με Countermark Του Βοσνιακο
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 04, 2018, 06:09:00 μμ »

Nαι, οντως, εχει επικρατήσει αυτό το "υποτιμητικό", λόγω κυρίως των Μ. Θηρεσιών και Αυστριακών χρυσών, που κόπτονταν κατα χιλιάδες
Συμβαίνει ομως το ιδιο, και με τον Ινδό ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

silahim

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 476
Απ: 10 Δραχμές 1876 Γεωργίου Α Χρυσό Με Countermark Του Βοσνιακο
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 26, 2018, 03:14:06 μμ »

Για τα ευρώ, νομίζω οτι τις συγκεκριμένες χρονιές, είχαν κοπεί τα νομίσματα, απλά δεν είχαν κυκλοφορήσει, λόγω του οτι είχε καθοριστεί ορισμενη ημερομηνία κυκλοφορίας του ευρώ

Σωστά τα λές. Έτσι είναι. Όλα τα ευρώ του 1999-2000-01-02, παρ'ηχθησαν μεταξύ του 1999 - 2001. Αλλά τα κυκλοφόρησαν όλα μαζί στην επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας του ευρώ. Εννοώ του 2002.
Καταγράφηκε