Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 20 λεπτά 1912- MS66  (Αναγνώστηκε 1744 φορές)

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
20 λεπτά 1912- MS66
« στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 03:15:53 μμ »

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=606&lot=488949&view=all

Πως σας φαίνεται η τιμή κλεισίματος ?
1140 ευρώ τελική...
Την ιδια στιγμή, φοίνικας AU55, εμενε ακτύπητος στα 1300 + προμήθειες = 1560 ευρώ
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=606&lot=491911&view=all

Κουφό ? λογικό ? εχουμε ξεφύγει ? Τι λέτε ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

diaylosark

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 20 λεπτά 1912- MS66
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 04:00:11 μμ »

 Κυτιοσυλλεκτισμός ,65+ η σχετικα νεα μόδα Εμπορίου. Ρε τι ψώνια είναι μερικοί ,για να λένε εχω  TOP.  ε..... ρε ξύδια,πληρώστε  να δω την τυρόπιτα ποιός θα κεράσει όταν θα πέσει πείνα
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 20 λεπτά 1912- MS66
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 04:48:02 μμ »

Bέβαια, θα ήθελα να παρατηρήσω, οτι άλλο ο τύπος νομισματος σε σχέση με την συλεξιμότητα, μιας 20άρας του 1912, και άλλο ενας φοίνικας. Θεωρώ, οτι κάποιος που αποφασίζει να δώσει τόσα φράγκα, για την 20άρα, εχει τον φοίνικα, σε τουλάχιστον MS63 !!
Αλλά.., δικαιολογούνται τόσα χρήματα ?
Πάω λοιπόν, και κοιτάζω την price list του Ποδάρα, που την θεωρώ εναν πολύ καλό οδηγό, και βλέπω την 20άρα, σε MS65+, στα 250 ευρώ !!!
http://www.greekcoinsforum.com/index.php?topic=46.0

Τα ΤΟΠ νομίσματα, σίγουρα ειναι δυσκολοδυσεύρετα, αλλά μήπως, μιλάμε για υπερβολές ? (ασχετα που κοιτάζω την 20άρα, και δεν βλέπω λούστρο- δεν τόχω δει το κομμάτι)
Αν αύριο βρεθεί σε MS67, θα πιάσει τα 2 χιλιάρικα ?
Σε πόση μερίδα των συλλεκτών, απευθύνονται αυτά τα κομμάτια ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

padelis.k

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 430
Απ: 20 λεπτά 1912- MS66
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 06:03:32 μμ »

Εγω πρωτη φορα κατεβηκα σε δημοπρασια του καραμητσου το σαββατο.Μαλιστα πηρα και το 5 λεπτο 1882    ms  63 και εδωσα 342 τελικη με τα σχετικα κομπλε.Αυτο που κατσλαβα ειναι οτι ολα πρεπει να τα βλεπεις απο κοντα και στο χερι γιατι απο το κουτι και μακρια καμοια σχεση .Για αλλο κατεβηκα αλλα πηρα .Τωρα εκει ηταν ενας κυριος και ενας απο το τηλεφωνο που ενδιαφερθηκαν για τα τοπ  χωρις να πολυ ιδρωσουν οι ανθρωποι υσηχα -υσηχα χωρις ανχως πηραν οτι τους αρεσε και τελιωσε .Δεν θα τους πηραζε δηλαδη αν  ε δειναν και κανα φραγκο παραπανω .Οδε κυριος ηταν μονος του με το τετραδιακι του και τον στυλο του εγραφε   χωρις παρεα οπως οι υπολοιποι  .Για καποιους το ηθελαν τ πηραν  δωσαν την καρτα και φυγαν .καναν το γουστο τους και στην τελικη ενα νουμερο γραψαν στο καρνε τους.ετσι ειναι τα πραγματα τι να κανουμε και αυτα στο παιχνιδι ειναι.
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: 20 λεπτά 1912- MS66
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 06:28:30 μμ »

Την 20άρα αυτή δεν την έπιασα στα χέρια μου. Να ομολογήσω όμως ότι έχω 66άρα αλλά μια άλλη 63άρα που έχω είναι καλύτερη.

Έχω παρατηρήσει ότι αυτη την ημερομηνία, όσο αφορά τις "βαθμολογήσεις" γίνεται χαμός. Έχω δει 63άρι να προυφίζει και 66άρι με γραντζουνιές.

Πάντως συμφωνώ με όλους σας.
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: 20 λεπτά 1912- MS66
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 06:31:51 μμ »

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=606&lot=488949&view=all

Πως σας φαίνεται η τιμή κλεισίματος ?
1140 ευρώ τελική...
Την ιδια στιγμή, φοίνικας AU55, εμενε ακτύπητος στα 1300 + προμήθειες = 1560 ευρώ
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=606&lot=491911&view=all

Κουφό ? λογικό ? εχουμε ξεφύγει ? Τι λέτε ?

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΣ ΣΤΕΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ ΝΟΜΙΖΩ ΣΤΟΝ ΣΥΛΛΕΚΤΙΣΜΟ. ΤΑ TOP GRADE ΤΡΑΒΟΥΝ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΜΑΓΝΗΤΕΣ, ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΩΣ ΤΕΤΟΙΑ ΣΤΙΣ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΕΣ. ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΒΟΥΛΑ, ΓΟΥΣΤΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΠΕΛΟ ΤΟΥΣ. ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥ 12 ΣΕ MS66. ΣYMBAINOYN KAI AYTA. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΟΙΝΙΚΑ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΘΕΙ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΕΚΙΝΗΣΗΣ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ (ΟΠΩΣ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ LOT ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ).
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: 20 λεπτά 1912- MS66
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 06:51:53 μμ »

Μια ερώτηση (άσχετη η σχετική),όσο αφορά τους καταλόγους (τους οποίους και εγώ έχω σαν μπούσουλα). Οι τιμές που γράφουν  αναφέρονται σε σλαμπαρισμενα νομίσματα η ασλαμπαριστα;;; 
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: 20 λεπτά 1912- MS66
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 07:19:21 μμ »

Μια ερώτηση (άσχετη η σχετική),όσο αφορά τους καταλόγους (τους οποίους και εγώ έχω σαν μπούσουλα). Οι τιμές που γράφουν  αναφέρονται σε σλαμπαρισμενα νομίσματα η ασλαμπαριστα;;; 

ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΠΟΙΟΝ ΚΟΙΤΑΣ. ΟΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΙ ΚΑΤΑΛΟΓΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΣΕ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΜΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΤΑΞΗ SELDON. ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΙ ΚΑΤΑΛΟΓΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΙ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΜΙΛΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΤΙΜΕΣ ΣΕ ΑΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ  ΓΙΝΟΤΑΝ Ο ΚΑΚΟΣ  ΧΑΜΟΣ! ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΑ TOP GRADE ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ, ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΙ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ- ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΕΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΛΟΓΩΝ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΚΑΤΑΛΟΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ (ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΝΤΑΙ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΠΙΚΑΙΡΟΙ).
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: 20 λεπτά 1912- MS66
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 07:46:23 μμ »

Ελληνικούς καταλόγους είχα στο μυαλό μου. Ευχαριστω..
Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: 20 λεπτά 1912- MS66
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 10:36:23 μμ »

Του κ.Δημητρη δεν ξερω αλλα στου Γκουντα το  αναφερει οτι ειναι απο περιοδο  2012-2015 και ειναι απο κλεισμενες δημοπρασιες με μ.ο τιμων.Θεωρω αυτους τους δυο συν του καραμιτσου τους ποιο καλους καταλογους.
Τωρα για το νομισμα συμφωνω με τα λεγομενα του κ.Παναγιωτη ,προφανως καποιος εκλεισε την σειρα σε 66.Ειναι δε αδοκιμο να σκεφτομαστε αν ειναι πολυ ή λιγο απο την στιγμη που μιλαμε για τοπ γκρειντ κομματια εκει που ο αγοραστης εχει πολυ βαθεια τσεπη.Το συγκρινω με εδω στην Ελουντα αν δειτε πως κανουν οι Ρωσσοι οταν κοντραρονται θα καταλαβετε,περυσι σε δυο γενεθλια την ιδια μερα βαρουσαν βεγγαλικα επι μιση ωρα αποτελεσμα 80 χιλ ο ενας αλλα τοσα ο αλλος και κερδισμενος ο πωλητης.Τι θελω να πω ο εγωισμος και ποιος την εχει ποιο μεγαλη ισχυει παντου γιατι οχι και στα νομισματα;;
Καταγράφηκε

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: 20 λεπτά 1912- MS66
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 07, 2018, 12:11:34 πμ »

Τα χρήματα αυτά τα πήρε γιατί ήταν στο κουτί που έγραφε top grate . Αν ήταν απιστοποίητο θα τα έπιανε ; Εγώ νομίζω όχι. Τα νομίσματα αυτά δεν  τα παίρνεις σε σταθερές τιμές . Που θα τις βρεις;  Όταν πουλιέται ένα νόμισμα που είναι τοπ που να βρεις στοιχεία από άλλες πωλήσεις αφού δεν υπάρχουν.  Την τιμή θα την καθορίσουν αυτοί που θέλουν να πάρουν το νόμισμα αν είναι ένας δεν θα γίνει κουβέντα αν είναι πολλοί τότε θα κουβεντιάζουμε για τα χρήματα που δόθηκαν.
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 20 λεπτά 1912- MS66
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 07, 2018, 08:14:20 πμ »

Αυτό το λοτο για εμενα ήταν όλα τα λεφτά.

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=606&lot=490447&view=all

Δεν το είδα από κοντά γιατί έλειπα αλλά νομιζω ότι είναι από Morton and Eden του 2011 αν όντως είναι αυτό είναι καραπρουφαρα και υπέροχο.

Θυμάμαι κατά την δημοπρασία που ο Δημήτρης Λουλακακης φώναξε «δεν είναι proof” αναγκάζοντας τον φουκαρά τον δημοπράτη να  πει δημόσια «έχουμε τεκμηριωμένες διαβεβαιώσεις ότι το νομισμα είναι bu όχι proof»! Εγώ το είχα σημειώσει ως υπέροχο proof και χαίρομαι που δικαιώθηκε (το νομισμα)! Αν φυσικά πρόκειται για αυτό.
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: 20 λεπτά 1912- MS66
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 07, 2018, 08:24:20 πμ »

Γιώργο, χρήματα δεν υπάρχουν. Για το λόγο αυτό οι δημοπράτες τα καλά νομίσματα τα ξεκινάνε από πολύ ψηλά.

Αυτό το νόμισμα και 3.000 να ήταν η αρχική τιμή, εκεί θα έμενε. Όχι ότι δεν αξίζει παραπάνω, αλλά η οικονομική συγκυρία...

Εξάλλου και άλλα έφυγαν... αθόρυβα. πχ το 100άρικο του 1990  proof67. Εάν ζούσε ο Λουλακάκης μάλλον και σε αυτό θα φώναζε (άδικα) το ίδιο. Στο μέλλον θα το ψάχνουμε όλοι...

Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 20 λεπτά 1912- MS66
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 07, 2018, 08:36:41 πμ »

Το ξέρω το επιχείρημα το έχω χρησιμοποιήσει και εγώ στο παρελθόν. Νομιζω όμως ότι έχουμε μπερδέψει την εκλογίκευση των τιμών μετά το σπάσιμο της φούσκας των βαθμών (και ανάδειξη του νομίσματος) με το λεφτά δεν υπάρχουν. Λεφτά υπάρχουν αλλά για τα καλά, σπάνια και σωστά βαθμολογημένα (όχι κατά ανάγκη και τα τρία μαζί)!
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 20 λεπτά 1912- MS66
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 07, 2018, 08:58:33 πμ »

Μόλις με διαβεβαίωσαν ότι δεν είναι από Morton που παντως μου είπαν και εκείνο βγήκε pr63+
Καταγράφηκε