Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 20 δρχ μαλλον ασημένιο με τον Παύλο  (Αναγνώστηκε 1439 φορές)

Ταξιδιώτης

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4
20 δρχ μαλλον ασημένιο με τον Παύλο
« στις: Αύγουστος 23, 2017, 11:06:53 πμ »

Είπα σε έναν ξάδερφό μου πως ρώτησα για τιμή για το 30 δρχ που έχω και μου είπε να ρωτήσω και για το δικό του.

Αυτός πήγε φέτος ταξιδάκι στο Αμστερνταμ με την worldventures κι εκει έπεσε πανω σε πάγκους που πουλουσανε νομισματα. Με έκπληξη είδε πως πουλουσανε ελληνικα, μεσα σε χαρτινες θήκες με ζελατινη για να φαίνεται το νόμισμα (μου το εδειξε). Πήρε ένα εικοσάρικο του 1960. Από την μία εχει μια γυναίκα πάνω σε ένα άλογο κι υπάρχει και ένα δελφίνι. Στην άλλη έχει τον βασιλιά Παύλο. Ο τύπος του είπε πως είναι ασημένιο και χωρίς να ξέρω πολλά η κατάσταση του ειναι μετρια. δείχνει λιγότερο ωραίο από το 30 δρχ το δικό μου  :-*

Μου είπε πόσο το πηρε αλλα θα πρέπει να τον ξαναρωτήσω. Υποθέτω πως δεν αξίζει τίποτα ιδιαίτερα κι αυτο;

Ευχαριστώ και παλι
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: 20 δρχ μαλλον ασημένιο με τον Παύλο
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 23, 2017, 11:13:16 πμ »

Είπα σε έναν ξάδερφό μου πως ρώτησα για τιμή για το 30 δρχ που έχω και μου είπε να ρωτήσω και για το δικό του.

Αυτός πήγε φέτος ταξιδάκι στο Αμστερνταμ με την worldventures κι εκει έπεσε πανω σε πάγκους που πουλουσανε νομισματα. Με έκπληξη είδε πως πουλουσανε ελληνικα, μεσα σε χαρτινες θήκες με ζελατινη για να φαίνεται το νόμισμα (μου το εδειξε). Πήρε ένα εικοσάρικο του 1960. Από την μία εχει μια γυναίκα πάνω σε ένα άλογο κι υπάρχει και ένα δελφίνι. Στην άλλη έχει τον βασιλιά Παύλο. Ο τύπος του είπε πως είναι ασημένιο και χωρίς να ξέρω πολλά η κατάσταση του ειναι μετρια. δείχνει λιγότερο ωραίο από το 30 δρχ το δικό μου  :-*

Μου είπε πόσο το πηρε αλλα θα πρέπει να τον ξαναρωτήσω. Υποθέτω πως δεν αξίζει τίποτα ιδιαίτερα κι αυτο;

Ευχαριστώ και παλι

ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΤΩΝ 20ΔΡΧ. ΤΟΥ 1960 ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΑΣΗΜΕΝΙΟ. ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥΚΥΚΛΟΦΟΡΗΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑ. ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ EXTRAFINE ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΑΠΟ 3 ΕΥΡΩ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΟ ΑΠΟ 10 ΕΥΡΩ. ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΟ ΝΟΜΙΣΜΑ!
Καταγράφηκε