Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Βαθμολογήση στα Ιονικά  (Αναγνώστηκε 6744 φορές)

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Βαθμολογήση στα Ιονικά
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 07, 2015, 01:23:10 μμ »

Το διόρθωσαν γιατί δεν μπορούσε να αμφισβητιθεί....Αυτό λέω
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

YVASILAKIS

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 405
Απ: Βαθμολογήση στα Ιονικά
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 07, 2015, 01:53:40 μμ »

Η γνώση είναι δύναμη Και Η Δύναμη Γνώση!!!!!!

Πόσες φορές έχω πεί (αμέτρητες ) αφού δεν θέλουμε να φτιάξουμε μια βιβλιογραφία της προκοπής τουλάχιστον να αναλάβουμε να διορθώσουμε τον κατάλογο του World Krause Coin που είναι μπούσουλας για όλο τον κόσμο (όχι στις τιμές αλλά φωτογραφίες και σωστές περιγραφές κλπ).

Ούτε αυτό δεν είμαστε ικανοί να κάνουμε και μετά φταίνε μόνο οι άλλοι.

Όλοι Εμείς  οφείλουμε να αλλάξουμε τα πράγματα και θα τα αλλάξουμε !!!!!

 

 
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Βαθμολογήση στα Ιονικά
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 07, 2015, 02:05:41 μμ »

Ναι, οντως, ο Krause εχει πολλά λάθη. Αφού να φανταστείς οτι τα τάλληρα του Όθωνα, τα γράφει 22,5 γραμμάρια...Αντε μετά να το πάρει ενας ξένος, να το ζυγίσει, και να μην το βγάλει πλαστό >:(
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

vkeram

  • Επισκέπτης
Απ: Βαθμολογήση στα Ιονικά
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 07, 2015, 02:44:16 μμ »

Μπράβο γιαννη. Αυτό λεω!!
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Βαθμολογήση στα Ιονικά
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 08, 2015, 03:24:16 μμ »

Από πολλά χρόνια έχω μαζέψει μια σχεδόν πλήρη βιβλιογραφία για τα Ιονικά. Βιβλία, κατάλογοι, άρθρα κλπ. Oπως έχω γράψει και άλλοτε όμως, παρά το ενδιαφέρον και πολλών Αγγλων συλλεκτών, είναι πολύ ελλειπής και με πολλά λάθη.

Αυτό νομίζω οφείλεται κυρίως στο ότι αρκετοί από τους εκάστοτε συγγραφείς, γνώστες μόνο ενός μικρού κομματιού, συμπλήρωναν με αυθαιρεσίες ή/και αντιγραφή το θέμα τους με αποτέλεσμα την αναπαραγωγή λαθών ή ακόμη και αποπροσανατολισμό των μεταγενεστέρων.

Ακόμη πολλοί κατάλογοι έγιναν με αποδελτίωση δηλ την συγκέντρωση όσων στοιχείων εύρισκαν και όπου τα εύρισκαν, δημοσιεύοντας τα χωρίς κανέναν έλεγχο για την ακρίβειά τους. Όπως και ο έγκυρος Κrause με ελλείψεις περιγραφών ή/και ανύπερκτα νομίσματα.

Ετσι κατά την άποψή μου δικαιολογούνται και οι graders για τα λάθη και τις αδυναμίες τους. Αντί να την πέφτουμε σε αυτούς ας αναρωτηθούμε ποια βιβλιογραφία διαθέτουμε εμείς οι Ελληνες συλλέκτες ? και ποιος φταίει γιαυτό ??

ορφεας

 ΥΓ. Αλήθεια σε ποιο βιβλίο αναφέρεται το medal strike του 30λεπτου 1862 και πόσοι Ελληνες συλλέκτες ήξεραν την ύπαρξή του πριν την αγορά του Βασίλη, για να το ξέρουν οι graders ?
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Βαθμολογήση στα Ιονικά
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 08, 2015, 03:46:36 μμ »

Ορφέα,

κατα την γνώμη σου, πόση ωρα καταναλώνουν οι graders, για την πιστοποίηση ενός νομίσματος ?

Εμείς οφείλουμε σίγουρα, οχι μόνο για τον λόγο, οτι ισως ασχολούμαστε μόνο μ' αυτά, αλλά και την Ιστορία μας, αλλά οι εταιρίες, που υποτίθεται οτι ειναι οι αυθεντίες, πάνω σ' αυτό, δεν θάπρεπε νάχαν περισσότερη γνώση πάνω στο αντικείμενο?

Και το λέω, για τον λόγο, οτι παίζονται φράγκα (ετσι τόχουν κάνει- αυτοί τόχουν κάνει), εγώ δεν κολλάω σ' αυτό, αλλά ετσι ειναι.

Τωρα που το ξανασκεύτομαι, τον Καποδίστρια που μου εστειλαν πίσω, και εγραφαν δεν ξέρουν τι ειναι, ισως ειναι πιο τίμιο..

στέλιος
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

KVASSOS

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 797
Απ: Βαθμολογήση στα Ιονικά
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 08, 2015, 03:52:13 μμ »

Η υπαρξη medal strike 30λεπτου 1862 αναφερεται στο βιβλιο του Κου ΑΘ. Παπαμηχαηλ
  ΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑΤΩΝ ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ(1730-1862) ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ(1900-1901) (Εκδοση 2003 μαλλον σε λιγα αντιτυπα).
Αναφερει μαλιστα οτι δημοπρατηθηκε στον SPINK 19-11-1996 LOT 700.*
 (*Τσεκαρα στον καταλογο του Spink 1996 Auction 117 που μου εχει χαρισει ο Κος Κ.Ζαφεριαδης οτι ειχε κλεισει το συγκεκριμενο λοτο 825 GBP+Fees)
Eπισης στο ιδιο βιβλιο ανεφερεται και proof 30λεπτο 1862 με διπλοχτυπημενο το 3 στην αξια 30 απο την δημοπρασια του Βλαστου 27 -12-2000.
  Φυσικα στο βιβλιο δυστυχως δεν υπαρχει καμμια φωτογραφια....
Καταγράφηκε
You were in that dream

That I was dreaming I was dreaming in a dream...

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Βαθμολογήση στα Ιονικά
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 08, 2015, 04:28:22 μμ »


..............
ορφεας

 ΥΓ. Αλήθεια σε ποιο βιβλίο αναφέρεται το medal strike του 30λεπτου 1862 και πόσοι Ελληνες συλλέκτες ήξεραν την ύπαρξή του πριν την αγορά του Βασίλη, για να το ξέρουν οι graders ?

Το λυπηρό όμως είναι ότι εάν δεν ήταν του Βασίλη αλλά άλλου, θα το έβγαζαν questionable και δεν θα το έβαζαν σε "συσκευασία", δημιουργώντας προηγούμενο.

Ορφέα, δεν είναι το μοναδικό. Νομίζω ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να συζητηθεί και το μεγάλο Κρητικό μονόλεπτο του οποίου την παρουσία έχει εμφανίσει/εξαφανίσει πολλές φορές και εναλλάξ ο Krausse (μάλιστα κάποτε μόνο αυτό ανέφερε και όχι το κοινό). Οι νεότεροι το αγοούν και οι "νεότεροι γνώστες" το θεωρούν...πλαστό εποχής, αντίγραφο, κλπ κλπ (Η ασχολία των κιβδηλοποιών έπεσε στα....μονόλεπτα). Όμως θα σε παρακαλέσω μελλοντικά να το συζητήσουμε.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Βαθμολογήση στα Ιονικά
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 08, 2015, 05:13:39 μμ »

Για ποιό μονόλεπτο Κρητικό μιλάς ? Για αυτό με την μεγαλύτερη διάμετρο, που φέρεται να εχει κατασκευαστεί στο Ηράκλειο ?
Γιατί σε βιβλίο εχω διαβάσει, αν θυμάμαι καλά του Παπαμιχαήλ, που αναφέρει ο Κώστας παραπάνω, για ύπαρξη μονόλεπτου του 1898, που αναφέρει Αυστραλός νομισματολόγος, χωρίς περισσότερα στοιχεία
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Βαθμολογήση στα Ιονικά
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 08, 2015, 05:27:13 μμ »

Εκείνο, εχει πέσει στα χέρια μου, και ήταν περισσοτερο εύκαμπτο, απ' το κανονικό
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

KVASSOS

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 797
Απ: Βαθμολογήση στα Ιονικά
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 08, 2015, 08:43:29 μμ »

Στελιο νομιζω εννοει ο Νικος αυτο με την μεγαλυτερη διαμετρο του 1900.Σε μια δημοπρασια της ΠΝΕ πριν το 2000 ειχε βγει ενα ,αλλα πολλοι απο τους παλαιοτερους συλλεκτες που ηξερα δεν ειχαν καλη γνωμη γι'αυτο και ενω ειχα τοτε χρηματα να το παρω δεν το πηρα.Αν θυμαμαι καλα δεν πουληθηκε στην αιθουσα ουτε ειχε χτυπημα εκτος....
 Δυστυχως δεν εβγαλα ουτε μια φωτογραφια για να υπαρχει.
Καταγράφηκε
You were in that dream

That I was dreaming I was dreaming in a dream...

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Βαθμολογήση στα Ιονικά
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 08, 2015, 09:50:04 μμ »

Για το 1901.
Καταγράφηκε

KVASSOS

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 797
Απ: Βαθμολογήση στα Ιονικά
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 08, 2015, 11:47:23 μμ »


Νικο ισως και να ηταν του 1901...
  Δεν θυμαμαι ακριβως,πρεπει να ψαξω τις δακτυλογραφημενες δημοπρασιες της ΠΝΕ.
Καταγράφηκε
You were in that dream

That I was dreaming I was dreaming in a dream...

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Βαθμολογήση στα Ιονικά
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 09, 2015, 10:56:46 μμ »

Επειδη ειδα το θεμα με καποια καθυστερηση, να κανω καποιες παρατηρησεις.

Το 1999 ειχα αγορασει εναν οβολο και ενα καταπληκτικο κατακοκκινο διοβολο απο τον αειμνηστο Δ.Λουλακακη, σ'ενα απο τα πολυ τακτικα ταξιδια μου τοτε στο Λονδινο. Ο Δημητρης μου τα πουλησε ως προυφ, κι ας μην ηταν medal strike, αποψη που κυριαρχουσε τοτε και στη λεσχη και αλλου, κι ετσι ακριβως πιστοποιηθηκαν (PCGS PR65RB). Ο Ορφεας γνωριζει καλυτερα απ'ολους οτι η λεξη προυφ, αναφερεται σ'ενα συγκεκριμενο τροπο κοπης (γυαλισμενες μητρες, διπλο αργο χτυπημα με μεγαλη πιεση κλπ) και τιποτε αλλο. Αρα ειναι στενοκεφαλια, μετα απο τοσα χρονια, καποιοι να θεωρουν προυφ, μονον τα διλεπτα/οβολους/διωβολα που ειναι medal strike.

Σχετικα με το ποια οψη ειναι μπροστινη, σ'αυτο Γιαννη μου δεν φταινε οι graders, αλλα ο υπαλληλος που τοποθετει το νομισμα στο σλαμπ, πριν αυτο σφραγιστει. Επειδη τυχαινει ναχω και μια συλλογη απο κοινοτατα φαρδινια του Γεωργιου 5ου και 6ου, εχω δει κι εκει παμπολλες φορες να μπαινει η λαθος πλευρα μπροστα (η κεφαλη του μοναρχη ειναι η πισω οψη). Τι να κανουμε;

Σχετικα με το φερομενο ως προυφ 30λεπτο του 34 που αναφερθηκε, υπαρχουν παρα πολλα τετοια P-L, και ειναι θεμα της εταιρειας αν θελει να δωσει την διακριση P-L η οχι. Εαν εισαι σιγουρος οτι ειναι προυφ, σπαστο και ξαναστειλτο στην αλλη εταιρεια αυτη τη φορα, να δεις τι αποτελεσμα θα εχει.

Τι σημαινει οτι αν το 30λεπτο του 1862 δεν ανηκε στον Βασιλη, δεν θα ειχε γινει η διορθωση; Μηπως εχει τα μεσα ο Βασιλης; Απλα τεκμηριωσε την αποψη του με ο,τι του ζητηθηκε και το νομισμα κατεληξε σε προυφ κουτι. Επ'αυτου, θεωρω οτι τα περισσοτερα Ιονικα του vkeram ειναι undergraded.

Τελος, ακριβως επειδη τα 30λεπτα εχουν στη μια πλευρα την Britannia οπως αυτη απεικονιζεται σε παρα πολλα Αγγλικα νομισματα (απ'τα οποια εχουν πιστοποιησει δεκαδες χιλιαδες), νομιζω οτι εχουν αρκετη πειρα ωστε να διακρινουν την κατασταση της. Προσωπικα πιστευω οτι η PCGS ειναι πολυ καλυτερη στα Ιονικα, αλλα αυτο ειναι προσωπικη αποψη.

Γενικα, ενας καλος grader δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ειναι ειδικος σε καποια χωρα για να κανει σωστες αξιολογησεις, με καποιες εξαιρεσεις (αδυναμες κοπες καποιων ετων,γνησιοτητα σε πολυ δυσκολες περιπτωσεις κλπ). Ενα νομισμα με πορτραιτο, οπως πχ ενα Μοργκαν, εχει παρα πολλα κοινα με τα Ελληνικα ταλληρα. Παρα πολλα Ελληνικα νομισματα ειναι πανομοιοτυπα με Γαλλικα, και αρα η πειρα στα μεν, βοηθαει και τα δε.

Και ποσες φορες δεν εχουν πει την γνωμη τους για την κατασταση ενος Γερμανικου η Ελβετικου νομισματος Ελληνες συλλεκτες, εαν ερωτηθουν;

Θα εκανε καλο σε παρα πολλους συλλεκτες να παρακολουθουσαν το ετησιο προγραμμα αξιολογησης νομισματων που γινεται καθε χρονο στο Κολοραντο, στην εδρα της American Numismatic Association για μια βδομαδα. Προσωπικα, ηθελα να το παρακολουθησω απο το 2000 και κακως δεν το εκανα, γιατι τοτε μπορουσα ενω τωρα οχι. Αν παντως εβγαζα το ψωμι μου πουλωντας νομισματα, θα κινουσα γη και ουρανο για να το παρακολουθησω, κι αυτο και το Advanced grading.

Τελος, τα λαθη στα ταμπελακια γινονται παντου, και σε Αμερικανικα νομισματα και σε ολων των χωρων. Ειναι λαθη που γινονται αφου βαθμολογηθει το νομισμα, απο κατωτερους υπαλληλους. Εαν ο submitter εστειλε διωβολο, τοτε μετα τον προελεγχο, το νομισμα αξιολογηθηκε ως διωβολο, ασχετα αν εγινε λογιστικο λαθος μετα στο ταμπελακι.

Λαθη των graders ειναι πολυ λιγωτερα, με κυριοτερο που μουρχεται στο μυαλο τωρα, το διλεπτακι του 1878 με την μικρη αγκυρα, οπου εκει την εχουν ομολογουμενως πατησει επανειλημενα.Το παραδειγμα της μεγαλης κορωνας του Στελιου, τοχω ξανακουσει, αλλα δεν μπορω να ξερω αν ηταν λαθος των graders η λαθος λογιστικο. Μετα απο 15 χρονια πολλαπλων αποστολων (δειτε τα νουμερα των πιστοποιμενων Ελληνικων νομισματων σε ολους τους βαθμους), εγω πιστευω οτι οι graders εχουν αποκτησει πολυ μεγαλυτερη πειρα στα Ελληνικα απ'οτι παλιοτερα, και απλα υπερτονιζονται καποια λιγοστα λαθη τους.

Απ'την αλλη, μονιμως βλεπω (και παλαιους και εμπειρους) συλλεκτες να εθελοτυφλουν στα ελαττωματα των δικων τους νομισματων και να ειναι αυστηροτατοι με τα νομισματα των αλλων, και γι αυτο οι εταιρειες εχουν την επιτυχια που εχουν, με την εξελιξη της αγορας οπως ειναι σημερα, οπου συλλεκτες 2-3 ετων γινονται εμποροι η εμποροσυλλεκτες.
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Βαθμολογήση στα Ιονικά
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 10, 2015, 06:55:56 πμ »

.