Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: συλλογη- ιστορια  (Αναγνώστηκε 3502 φορές)

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
συλλογη- ιστορια
« στις: Μάιος 04, 2015, 02:12:27 μμ »

εξαιτιας της ενασχολησης σας με τα νομισματα -χαρτονομισματα (ελληνικα η ξενα) θεωρητε οτι Μαθατε ιστορια
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: συλλογη- ιστορια
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 04, 2015, 02:14:58 μμ »

θα κανω την αρχη λεγοντας
Α)οτι χαρης στην ενασχοληση μου με τα κατοχικα πηρα μια ιδεα για την εκτιναξη του πληθωρισμου σε περιοδο πολεμου
Β) οταν ηρθε η κορη μου και με ρωτησε ποιος ειναι αυτος στα 50 λεπτα ( το χαρτζιλικι της ) ηξερα να της πω 2 πραγματα και να περασουμε  ενα απογευμα κουβεντιαζοντας  σχετικα με τις μορφες πανω σε νομισματα και χαρτονομισματα
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: συλλογη- ιστορια
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 04, 2015, 07:20:42 μμ »

Από τα ευρώ (χαρτονομίσματα - κέρματα ) τι ιστορία να μάθει κανείς?  ::) ::) ::)

Και που άλλαξε το χαρτονόμισμα των 5 , 10 και 20 (κοντά σιμά) τι θ'αλλάξει στις πληροφορίες που θα μας δώσει? Το αναλογίστηκε κανείς?

Κατά τ'άλλα συμφωνώ Λεωνίδα με αυτό που λές 101%


Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: συλλογη- ιστορια
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 04, 2015, 08:09:05 μμ »

Όταν πήγαινα εγώ σχολείο Λεωνίδα ::), η διδασκαλία της Ιστορίας σταμάταγε πριν την ανακήρυξη ως ελεύθερου του Ελληνικού Κράτους. Μόνο κανένας πιό σοβαρός καθηγητής, το πολύ-πολύ να μας ανέφερε επιγραμματικά για τον Καποδίστρια (και πώς κατάφερε να διαδοθεί η καλλιέργεια της πατάτας στην Ελλάδα) άντε και λίγο Όθωνα. Δεν θέλω να πω ότι δεν είχα ακούσει ή διαβάσει οτιδήποτε για τη μετέπειτα Ιστορία, όμως η ενασχόλησή μου με τη συλλογή νομισμάτων, μου έχει δώσει αρκετές και πολύ καλές αφορμές να διαβάσω για λεπτομέρειες, πράγματα και γεγονότα που είμαι σίγουρος ότι δύσκολα θα έκανα διαφορετικά.

Επίσης, ενώ ως γεγονότα, την ένωση των Επτανήσων και της Κρήτης, τα είχα στο μυαλό μου, παρακινήθηκα να διαβάσω αρκετά πράγματα παραπάνω.

Αυτό που μου αρέσει όμως περισσότερο, είναι ότι συχνά-πυκνά, αυτές τις ιστορικές διαδρομές τις κάνω και με την κόρη μου ή και την γυναίκα μου.
Καταγράφηκε

vkeram

  • Επισκέπτης
Απ: συλλογη- ιστορια
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 04, 2015, 08:22:25 μμ »

Eλάχιστα πράγματα. Σαν παρελκόμενο της συλλογής ειναι η λήψη μιας συγκεκριμένης γνώσης που αφορά μία μικρή ίσως χρονική περίοδο όπως π.χ. η ιστοριά με τα επισημασμένα που εκανε εμενα και τον kvasso να ψάξουμε ιστορικά αν και τι έγινε εκεινη τη περίοδο.

Ωστόσο, η διαδικασία της μάθησης της ιστορίας είναι εξαιρετικά επίπονη και καθόλου διασκεδαστική μιας και πρέπει να διαβάζεις διαρκώς βιβλία και να έχεις και την απαραίτητη μνήνη για να μπορείς να τα θυμάσαι.

Οι γνωσεις μου είναι 99% απο δική μου προτροπή και 1% απο μελέτη λόγω κάποιου νομισματικού 'προβλήματος' ή φιλοτελικού.
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: συλλογη- ιστορια
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 04, 2015, 08:48:41 μμ »

Εγω παντως εμαθα την ιστορια των εταιριων πιστοποιησης

iapwnas

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 73
Απ: συλλογη- ιστορια
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 04, 2015, 08:58:26 μμ »

Εμενα μου αρεσει ετσι κι αλλιως η ιστορια και ιδιεταιρως του τοπου μου και πολλες φορες συλλεκτικες ανησυχιες με εχουν "σπρωξει" σε ιστορικες αναζητησεις. Επισης πιστευω οτι πρεπει να γνωριζουμε και μερικα πραγματα πανω στις διαφορες ιστορικες περιοδους που εχουν αμεση συναφεια με το συλλεκτισμο.


Ωστόσο, η διαδικασία της μάθησης της ιστορίας είναι εξαιρετικά επίπονη και καθόλου διασκεδαστική μιας και πρέπει να διαβάζεις διαρκώς βιβλία και να έχεις και την απαραίτητη μνήνη για να μπορείς να τα θυμάσαι.


Βασιλη οσο γιαυτο που λες: αν σου αρεσει η ιστορια με μια αναγνωση εχεις παρει εστω μια γενικη ιδεα απο το θεμα που διαβαζεις, τοποθετωντας το αναμεσα στις ηδη υπαρχουσες γνωσεις σου συνδιαζωντας τις. Δεν χρειαζεται να εχεις μνημη απλα σωστη ταξινομιση μεσα στο μυαλο σου  ;)
Καταγράφηκε

stalker

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 439
Απ: συλλογη- ιστορια
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 04, 2015, 09:00:24 μμ »

Η δική μου πορεία ήταν αντίστροφη, δηλαδή η ενασχόλησή μου με την
ιστορία με οδήγησε στη συλλογή χαρτονομισμάτων και νομισμάτων.
Το συλλέγειν φώλιαζε μέσα μου αφού ήδη είχα συλλογές βινυλίων
και βιβλίων, όμως η λατρεία μου για την ιστορία και ιδιαίτερα την
Ελληνική μπόλιασε τη λαχτάρα μου να επεκταθώ σε πιο ξεχωριστές
και λιγότερο φωτισμένες πτυχές της.
Η αλλαγή του νομίσματος στις αρχές της προηγούμενης δεκαετίας ήταν
εν τέλει αυτή που ενεργοποίησε αυτή μου την επιθυμία και έκτοτε
ομολογώ πως και η οπτική μου για τα ιστορικά πεπραγμένα έχει
αλλάξει αρκετά.
Καταγράφηκε

Μολοσσος

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 233
Απ: συλλογη- ιστορια
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 07, 2015, 11:16:42 μμ »

εγω μπορω να πω οτι ιστορια και συλλογη ηταν παντα μεσα στα ενδιαφεροντα μου! ετσι θεωρω οτι το ενα βοηθουσε να κατανοησω καλυτερα το αλλο! ασφαλως και η συλλογη μας μαθαινει ιστορια ειδικα αυτους που εχουν μεγαλο ευρος συλλογων!
Καταγράφηκε

edipsos68

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 13
Απ: συλλογη- ιστορια
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 08, 2015, 10:13:20 πμ »

Δεν ξερω αν εμαθα ιστορια αλλα σιγουρα αρχισα να διαβαζω ιστορια.
Εμαθα περισσοτερα για τους μοναρχες και κυβερνητες της Ελλαδος.
Εμαθα περισσοτερα για μοναρχες και συγγενεις των "δικων μας"
μιας και οι βασιλικες οικογενειες παντρευοντουσαν μεταξι τους
(π.χ Αγγλια, Βαυαρια,Δανια, Ρωσσια)
Διαβασα επισης και γεωγραφια μιας και προσπαθησα να μαζεψω
ενα χαρτονομισμα απο καθε χωρα.
Εμαθα για χωρες που υπηρχαν τον περασμενο αιωνα και δεν υπαρχουν τωρα
και για νεες χωρες που δημιουργηθηκαν τα τελευταια χρονια.
Γενικα τετοια ερευνα και τοσο διαβασμα δεν εριξα ουτε στο στο σχολειο.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: συλλογη- ιστορια
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 08, 2015, 10:30:44 πμ »

Mόνο Ιστορία μαθαίνεις. Ειναι συναρπαστική η άντληση πληροφοριών, που μπορεί να αποκομίσει κανείς, με την ενασχόλησή του αυτή. Δυστυχώς, στον όθωνα, που κατα την γνώμη μου, ειναι η σημαντικότερη περίοδο της Ιστορίας μας, υπάρχουν πολλά κενά, και σε πολλά σημεία βαδίζουμε νοερά, και υποθετικά, μέχρι να βρούμε κάτι πιο χειροπιαστό, αν και οι επικρατούσες συνθήκες προσδιορίζονται. Μέχρι οτι και η κόρη του Καρπούνη (διευθυντή του Νομ/πείου, απο το 1844), παντρεύτηκε αργότερα, επι Γεωργίου, τον γερμανό Κλάους, ιδιοκτήτη της Πατρινής ποτοποιείας Αχάϊα Κλάους, εμαθα :D
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

codis

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 53
Απ: συλλογη- ιστορια
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 08, 2015, 01:53:23 μμ »

Στελιο για να βοηθησω λιγο (εαν μου επιτρεπεις) συμφωνω μαζι σου τα στοιχεια για τον Οθωνα ειναι παρα πολυ λιγα.Η Ασπασια Καρπουνη κορη του ιωαννη Καρπουνη (διευθυντη νομ/πειου απο το 1844) γενηθηκε στο Ναυπλιο 1837 - 1912 Μοναχο.Παντρευτηκε στις  21 ιουνιου 1866 τον βαρωνο Franz Konrad von Schrottenberg και οχι τον κλαους.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: συλλογη- ιστορια
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 08, 2015, 02:19:36 μμ »

Ισως να είχε 2 κόρες...Δεν ξέρω ακριβώς, γιατί βλέπω την Θωμαϊδα Καρπούνη, που παντρεύεται το Κλάους

https://achaiaclauss.wordpress.com/2014/12/08/gustav-clauss/#more-21
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

codis

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 53
Απ: συλλογη- ιστορια
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 08, 2015, 02:56:32 μμ »

Ναι πρεπει να ειναι περισσοτερες  απο 2.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: συλλογη- ιστορια
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 08, 2015, 03:22:42 μμ »

Οκ.., είχα δεί ενα ντοκυματέρ (στην νέτ νομίζω), που αφηγούσε την ιστορία, και οπου ο βασιλιάς Γεώργιος Α', είχε επισκευτεί τα αποστακτήρια της Αχάϊα Κλάους, αλλά και άλλων επιφανών μετέπειτα, και εξιστορούσε την ιστορία, περί γάμων κλπ (εφαγα κάμποση ωρα στο google, μέχρι να βρώ το link, αλλά αξιζε τον κόπο, γιατί βρήκα και άλλα, που δε τα ήξερα)
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό