Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Ξεκολημενο 20ευρω  (Αναγνώστηκε 5617 φορές)

antonis chaniotis

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 184
Ξεκολημενο 20ευρω
« στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 09:48:32 μμ »

Καλησπερα και να ειναι καλυτερη η νεα χρονια που μας ερχεται....γνωριζει καποιος πως μπορει να εχει γινει αυτο? απλα ξεκολησε?
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: Ξεκολημενο 20ευρω
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 10:54:32 μμ »

καλη χρονια εισαι σιγουρος οτι ειναι γνησιο?
Καταγράφηκε

antonis chaniotis

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 184
Απ: Ξεκολημενο 20ευρω
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 11:07:35 μμ »

To ελεγξα σε μηχανημα Λεωνιδα και περναει...τι να σου πω
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: Ξεκολημενο 20ευρω
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 12:19:32 πμ »

εκει που ξεκολησε εχει την ταινια ασφαλειας
Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.017
Απ: Ξεκολημενο 20ευρω
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 08:43:45 πμ »

Ναι, ναι! Εκεί είναι κολλημένο επιπλέον βαμβακερό ...χαρτί. Ισως ...κακή θερμοκόλληση ή κακομεταχείριση. Τι να πω;
Καταγράφηκε

silahim

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 476
Απ: Ξεκολημενο 20ευρω
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 12:11:28 μμ »

Βγάλε μία φωτό ολόκληρο μπρος πίσω. Και μία με φως από πίσω για να το δούμε με διαπερατότητα.
Άντε κάνε τον κόπο.
Καταγράφηκε

antonis chaniotis

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 184
Απ: Ξεκολημενο 20ευρω
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 01:14:43 μμ »

Λεωνιδα εκει που εχει ξεκολησει δεν εχει καμια σχεση η ταινια





Καταγράφηκε

silahim

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 476
Απ: Ξεκολημενο 20ευρω
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 01:44:58 μμ »

Πολύ ενδιαφέρον! Όχι από συλλεκτικής σκοπιάς, αλλά από πλευράς κατασκευής των καινούργιων χαρτονομισμάτων ευρώ ''Ευρώπη''
Με εφαλτήριο του Αντώνη, είδα και τα δικά μου και όλα ήταν ακριβώς τα ίδια. Στο σημείο που έχει τον μικρό κωδικό υπάρχει
σε όλα ένωση που πρίν ΔΕΝ την είχα προσέξει!!!! Την είχα δεί αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω τι είναι!!!
Μάλλον το φτιάχνουν με δύο τυπώματα διότι από κάτω είναι το ολόγραμμα της Ευρώπης ή ίσως να είναι κάποια δικλίδα ασφαλείας
που να έχει σχέση με τη λωρίδα ολογράμματος   
Καταγράφηκε

antonis chaniotis

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 184
Απ: Ξεκολημενο 20ευρω
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 02:12:08 μμ »

Ναι Μιχαλη και εγω με αφορμη το συγκεκριμενο τσεκαρα και αλλα και για αυτο ειπα οτι απλα εχει ξεκολλησει ...λιγο κολα stick  και ειναι κομπλε  ;)
Καταγράφηκε

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: Ξεκολημενο 20ευρω
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 02:58:43 μμ »

Εγώ λέω ότι βρήκες ένα πραγματικό "σφάλμα". Και... όπως όλα τα πραγματικά σφάλματα, δεν έχει συλλεκτικό ενδιαφέρον, σε αντίθεση με τα φτιαχτά...

Μιχάλη μου, κάθε χαρτονόμισμα τυπώνεται με καμιά δεκαριά περάσματα. (Τι ποστάρει τόσα βίντεο ο Σίμος, για να τα βλέπει ο ίδιος;;; )
Το έλασμα/λωρίδα με τα ολογράμματα και το (διάφανο) παράθυρο μπαίνει στο χαρτί πριν από οποιαδήποτε εκτύπωση. (Πρώτα το παράθυρο και από πάνω του το έλασμα.)

Ένα σχετικό "μπάχαλο" είχε γίνει "τω καιρώ εκείνω" με αυτό:
http://www.banknote.ws/COLLECTION/countries/ASI/IRQ/IRQ0089.htm
αν είναι το ολόγραμμα πάνω ή κάτω από το μελάνι...

Το χαρτί δεν είναι παράξενο να σχιστεί με όλα αυτά τα... τραβολογήματα... Και θα σχιστεί σε ένα σημείο που βρίσκει αντίστασση, π.χ. στην "κόψη" του ελάσματος.

Αυτό που δείχνεις είναι μάλλον κάτι άλλο. Οι δύο πόρτες ή παράθυρα (ή ό,τι είναι, τελος πάντων) του σχεδίου τυπώνονται χαλκογραφικά (intaglio) ενώ το φόντο από κάτω (εντώ στο Ελλάντα νομίζω το λέτε μπακγκράουντ) τυπώνεται λιθογραφικά.
Ίσως η ευθυγράμμιση της πόρτας με την αλλαγή του χρωματισμού στο βάθος (μπακγκράουντ) να είναι στοιχείο ασφαλείας.

Εφόσον, όπως υποθέτω, η ζημιά έγινε στη διαδικασία εκτύπωσης, πρόκειται για γνήσιο σφάλμα. Και ως γνήσιο σφάλμα, δεν έχει συλλεκτική αξία...
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: Ξεκολημενο 20ευρω
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 04:44:51 μμ »



στο 1.40

το κρατας
Καταγράφηκε

silahim

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 476
Απ: Ξεκολημενο 20ευρω
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 06:50:13 μμ »


1)Μιχάλη μου, κάθε χαρτονόμισμα τυπώνεται με καμιά δεκαριά περάσματα. (Τι ποστάρει τόσα βίντεο ο Σίμος, για να τα βλέπει ο ίδιος;;; )
Το έλασμα/λωρίδα με τα ολογράμματα και το (διάφανο) παράθυρο μπαίνει στο χαρτί πριν από οποιαδήποτε εκτύπωση. (Πρώτα το παράθυρο και από πάνω του το έλασμα.)



2)Το χαρτί δεν είναι παράξενο να σχιστεί με όλα αυτά τα... τραβολογήματα... Και θα σχιστεί σε ένα σημείο που βρίσκει αντίστασση, π.χ. στην "κόψη" του ελάσματος.

3)Αυτό που δείχνεις είναι μάλλον κάτι άλλο. Οι δύο πόρτες ή παράθυρα (ή ό,τι είναι, τελος πάντων) του σχεδίου τυπώνονται χαλκογραφικά (intaglio) ενώ το φόντο από κάτω (εντώ στο Ελλάντα νομίζω το λέτε μπακγκράουντ) τυπώνεται λιθογραφικά.
Ίσως η ευθυγράμμιση της πόρτας με την αλλαγή του χρωματισμού στο βάθος (μπακγκράουντ) να είναι στοιχείο ασφαλείας.

4)Εφόσον, όπως υποθέτω, η ζημιά έγινε στη διαδικασία εκτύπωσης, πρόκειται για γνήσιο σφάλμα. Και ως γνήσιο σφάλμα, δεν έχει συλλεκτική αξία...


1) Μάλλον δεν έγινα κατανοητός Γιώργη. Όλοι ξέρουμε ότι περνάει καμιά δεκαριά περάσματα. δεν εννοούσα αυτά τα περάσματα.
Όταν έλεγα με δύο τυπώματα, εννοούσα ότι υπάρχει ''ραφή'' ''σύνδεση'' είναι δύο κομμάτια.

2) συμφωνώ κι εγώ.

3)Αυτό που δείχνω στη φωτό είναι η ''ραφή'' η ''σύνδεση'' εκεί που γίνετε η ένωση των δύο ''φίλμ''.
Επίσης το έχω ξαναδιαβάσει και από άλλον. Δεν είναι λιθογραφικά τυπωμένη. Λιθογραφικές χρησιμοποιούσαν πριν από πολλά χρόνια.
Είμαι σίγουρος ότι το ''μπαγκράουντ'' φτιάχνετε με άλλον τρόπο,εκεί δηλαδή που μπαίνει η ταινία ασφαλείας. Στο πρώτο ''χαρτί''.
 Μετά:
Τετραχρωμίας OFFSET λέγονται η μηχανές και τυπώνουν. Έως και τετραχρωμία. Τα ευρώ μάλλον είναι διχρωμία. Χρησιμοποιούν
δηλαδή μέχρι και δύο χρώματα για να βγάλουν την απόχρωση που θέλουν. Τουλάχιστον σε όλα όσα έχω παρακολουθήσει σε βιντεάκια
σαν του Λεό,δύο χρώματα χρησιμοποιούν. Αλλά επειδή αυτά τα βιντεάκια βγαίνουν μέσα από τα εθνικά τυπογραφία,δεν
ξέρω αν μας δείχνουν ολόκληρη την διαδικασία,για λόγους ασφαλείας.

4) Δεν μπορώ να το συμπεριλάβω στα ερρορ τυπογραφείου διότι έγινε μετά,πιστεύω. Αν εννοείς ότι οφείλεται σε λάθος τυπώματος
δηλαδή δεν ''έκατσε καλά το φίλμ'' ίσως να έχεις δίκιο. Αλλά θέλει παραπέρα ψάξιμο.

Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι τώρα είδα ότι τυπώνουν σάν σε φίλμ και μετά πάνω στο χαρτί!! Αυτό κανένα βίντεάκι
απ΄όσα ξέρω τουλάχιστον δεν το έδειχνε. Εκεί πρέπει να επικεντρωθούμε.

Καλή πρωτοχρονιά σε όλους!! Να έχουμε υγεία και να είμαστε ευτυχισμένοι!!
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: Ξεκολημενο 20ευρω
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 09:54:21 μμ »

To ολόγραμμα (φίλμ)με την διαφανή προσωπογραφία ενώνεται με το υπόλοιπο χαρτί σε ξεχωριστό στάδιο και πρίν αρχίσει η 1η εκτύπωση που είναι offset. Τελευταία εκτύπωση είναι η intaglio κατά την οποία ξεχωριστά μπαίνει το emerald. Το emerald είναι χρώμα μοναδικής μίξης 2 χρωμάτων φωσφοριζούχων και έχει την ιδιότητα ν'αλλάζει χρώμα από μπλέ σε πράσινο και ανάποδα ανάλογα πώς κοιτάμε το τραπεζογραμμάτιο. Τα περάσματα είναι πολλά μέχρι το τελικό αποτέλεσμα.

Σχετικά με το σφάλμα του Αντώνη. Οφείλεται σε ελλιπές πάτημα της ντάνας δηλαδή για λιγότερο χρόνο από τον προκαθορισμένο που ορίζουν οι προδιαγραφές. Όταν τελειώνει η εκτύπωση των τραπεζογραμματίων για να πιάσει η θερμοκόληση του ολογράμματος στο χαρτί πρέπει να πατηθεί το φύλλο για 6 μήνες! Εδώ δεν πατήθηκε τόσο με συνέπεια να μην πιάσει σωστά σε όλο το φύλλο η ένωση. Κοινώς δεν είναι πρόβλημα μηχανής αλλά πρόβλημα βιασύνης να τυπώσουν τραπεζογραμμάτια χωρίς να τηρήσουν το ακριβές χρονοδιάγραμμα.

Αυτό το σφάλμα είναι σημαντικό και αναδεικνύει ένα βασικό πρόβλημα την έλλειψη αισθητήρα ελέγχου του χάρτου στην ένωση δηλαδή  την μέτρηση του πάχους του χάρτου. Δέν επηρρεάζει την ασφάλεια αλλά επηρρεάζει την ποιότητα όταν από βιασύνη τυπώσουν. Αυτό είναι και το μεγάλο πρόβλημα του €. Ότι αργεί πολύ η κατασκευή του γι αυτό και οργιάζουν οι παραχαράκτες με τα 50ευρα  τα 100ευρα και τα 200 ευρα.

Παρόμοιο πρόβλημα παρατηρήθηκε στο παρελθόν κατά την κατασκευή χάρτου στα τραπεζογραμμάτια 1000  (1970) και 100 δραχμών (1978). Ορισμένα δεν είχαν πατηθεί σωστά και η ταινία ασφαλείας έβγαινε πανεύκολα από μέσα. Εκεί επηρρεάζονταν και η ασφάλεια του νομίσματος και ήταν χειρότερα.

Τουλάχιστον στο € υπάρχουν και άλλες δικλείδες μη αντιγραφόμενες και είναι ασφαλές.

Συλλεκτικά κανείς δεν γνωρίζει αξία γι αυτό που δείχνει ο Αντώνης. Το σίγουρο είναι πως μέχρι στιγμής είναι το πρώτο που βλέπουμε.

Καλή χρονιά.





Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: Ξεκολημενο 20ευρω
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 10:31:53 μμ »

Και μια διόρθωση Μιχάλη(Silahim). Τα ευρώ τυπώνονται με τετράχρωμη offset τύπωση.  Μπορείς να δείς το βίντεο κάτω που δείχνει αναλυτικά.

Για να είναι όλα συγκεντρωμένα:






Καταγράφηκε

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: Ξεκολημενο 20ευρω
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 01, 2017, 01:15:59 μμ »

Χμμμ... εχτές είχαμε το μυαλό μας στα ρεβεγιά (sic) και ήμασταν λίγο βιαστικοί...
Μιχάλη μου, σίγουρα τα ξέρεις καλύτερα τα τυπογραφικά. Για τη λιθογραφική εκτύπωση μου ξέφυγε...

Αν κατάλαβα καλά έχει ξεκολλήσει μόνο το πίσω μέρος του χαρτιού, ενώ το μπροστά είναι άψογο, σωστά; Δηλαδή, σαν να "ξεφλούδισε" το χαρτί...

Όπως το βλέπω εγώ, το πρόβλημα οφείλεται στην κατασκευή του υλικού (του χαρτιού). Κάτι σαν τα lamination errors, μόνο που δεν έχει φύγει το κομμάτι και τυπώθηκε κανονικά.

Από εκεί και πέρα, δεν μιλάμε για "σκίσιμο", αλλά για "ξεκόλλημα" ή "ξεφλούδισμα".
Αν το χαρτονόμισμα αποτελείται από περισσότερα κομμάτια (όπως κατάλαβα ότι λέει ο Μιχάλης), τότε κάποιο "ξεκόλλησε".
Αλλιώς απλώς "ξεφλούδισε" το χαρτί από πρόβλημα στην κατασκευή του.

Και στις δύο περιπτώσεις καταλαβαίνω ότι πρόκειται για γνήσιο σφάλμα, αφού συνέβη στη διαδικασία κατασκευής του. μπορεί να εμφανίστηκε μετά, αλλά το πρόβλημα υπήρχε. Σαν λέμε, σου πέφτει ένα κέρμα στο πάτωμα και... φεύγει ένα κομμάτι... Το πρόβλημα υπήρχε, αλλά δεν είχες δει (ή δεν μπορούσες να το δεις).

Το ίδιο είναι και αν ξεκολλήσει το ολόγραμμα, που μπορεί να συμβεί μετά από χρόνια χρήσης του χαρτονομίσματος. Πρόβλημα στην κατασκευή είναι.

Τέλος πάντων, νομίζω ότι ο Αντώνης κατάφερε να μας εντυπωσιάσει (πάλι). :-)))

--------------------

Καλημέρα και καλή χρονιά σε συγκεκριμένους.
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜