Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?  (Αναγνώστηκε 12551 φορές)

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?
« Απάντηση #60 στις: Απρίλιος 30, 2015, 03:46:19 μμ »

christoscoin

Παίδες (μιάς και γυναίκες ακόμη δεν υπάρχουν ) είμαστε με τον Χρήστο πρόσφατα στην Vienna Numismata , κάνουμε γύρα σε όλους τους πάγκους , το περιβάλλον ήρεμο που σου επέτρεπε να ψάξεις με την ησυχία σου .......ξαφνικά στον ίδιο πάγκο ,εγώ κοιτάζω ένα μετάλλιο του Όθωνα και ο Χρήστος κάτι ασημένια World , τον ακούω να ρωτάει τον έμπορο πόσο κάνει ένα ζεύγος νομισμάτων που κρατούσε στα χέρια του , ο έμπορος του ζητά  X ποσό/τμχ , ο Χρήστος του λέει ΟΚ πάρε 2Χ σύνολο ......ούτε παζάρια ούτε better price ούτε τίποτα ..............Ο έμπορος μόλις παίρνει το ποσό και δίνει στον Χρήστο τα νομίσματα (με θέμα Πουλιά ) τον ρωτάει ...........ΠΟιά είναι η πραγματική τιμή τους, έτσι από περιέργια  ?? Ο Χρήστος ψύχραιμος τον αρχίζει στα μπλα μπλα (δεν άκουγα ) και φεύγουμε ...................Παίρνει την παντόφλα το samsung και μου δείχνει τιμή καταλόγου .......τελικά ήτο 10Χ /τμχ στον Krause.......ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ μου λέει  ......Επιφωνήματα χαράς έβγαζε σας λέω ............μέχρι να βγούμε για λίγο απο την αίθουσα και να φωνάξει δυνατά "Yesssssssss"  ;D ;D ;D ;D
Γειά σου ρε Χρήστο με τα ωραία σου

Υ.Γ: Είχαμε πρήξει και τον KVASSOS στα τηλέφωνα  ;D ;D ;D
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?
« Απάντηση #61 στις: Απρίλιος 30, 2015, 03:52:15 μμ »

.
Καταγράφηκε

CHRISTOSCOIN

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 81
Απ: Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?
« Απάντηση #62 στις: Απρίλιος 30, 2015, 04:01:02 μμ »

ΕΔΩ  Ο ΑΘΕΟΦΟΒΟΣ ΕΚΑΝΑ ΠΑΖΑΡΙ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΠΟΥΛΑΓΕ.... ΚΑΙ ΤΟΥ
ΕΚΟΨΑ ΚΑΙ 30 ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΙΜΗ... :P :P :P :P :P

Καταγράφηκε

CHRISTOSCOIN

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 81
Απ: Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 30, 2015, 04:06:08 μμ »

Για την ιστορια

2 φορες αυτο πηρα ( Προοφ του 1971 ) με 25 ευρω το τεμαχιο ( προσοχη προοφ οχι bu)
Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 30, 2015, 04:07:27 μμ »

.
Καταγράφηκε

iceman

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 110
Απ: Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 30, 2015, 04:37:59 μμ »

Πάντως η δικιά μου συλλέγει ελληνικα γραμματοσημα. Και έχει καθημερινή ενασχόληση με το αντικείμενο οπώς και γω με το νόμισμα. Έχουμε συνεχώς συλλεκτικές συζητήσεις, τυχαίνει να πάμε μαζί σε έμπορους κτλ Μέχρι και σε έκθεση συλλεκτικών πήγαμε μάζι. Και τα δωρα που ανταλλασσουμε συνήθως είναι συλλεκτικά!! Παρολα αυτά επιμένει πως τα γραμματόσημα είναι καλύτερη συλλογή...κανεις δεν είναι τέλειος........
Καταγράφηκε

stalker

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 439
Απ: Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 30, 2015, 04:49:03 μμ »

Για την ιστορια

2 φορες αυτο πηρα ( Προοφ του 1971 ) με 25 ευρω το τεμαχιο ( προσοχη προοφ οχι bu)

Ο έχων δύο να δίνει το ένα. ;D ;D ;D

Δημήτρης.
Καταγράφηκε

CHRISTOSCOIN

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 81
Απ: Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 30, 2015, 05:09:18 μμ »

Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?
« Απάντηση #68 στις: Απρίλιος 30, 2015, 07:59:40 μμ »

Για την ιστορια

2 φορες αυτο πηρα ( Προοφ του 1971 ) με 25 ευρω το τεμαχιο ( προσοχη προοφ οχι bu)

Ο έχων δύο να δίνει το ένα. ;D ;D ;D

Δημήτρης.
εχεις συλλογη απο νομισματα και χαρτονομισματα
κρατα τα νομισματα και δωσε μου τα χαρτονομισματα
Καταγράφηκε

Epikouros

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 49
Απ: Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 07, 2015, 03:38:30 μμ »

Ωραίο θέμα προς συζήτηση  ;)

Διάβασα από πολλά μέλη παραπάνω ότι οι γυναίκες/σύντροφοι τους, όχι μόνο δεν συλλέγουν
νομίσματα αλλά και αντιπαθούν την ενασχόληση του συντρόφου τους με το χόμπυ.

Θεωρώ ότι οι γυναίκες δεν έχουν πρόβλημα με το νόμισμα/χόμπυ αυτό καθ' αυτό, αλλά με
το πόση προσοχή και χρόνο δίνει ο σύντροφός τους σε αυτό.

Οι γυναίκες θέλουν να είναι πάντα στο επίκεντρο της προσοχής των αντρών και οτιδήποτε είναι
αυτό που τις κάνει να μπαίνουν στην 2η θέση, το ''μισούν.''
Καταγράφηκε

Μολοσσος

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 233
Απ: Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 07, 2015, 11:12:25 μμ »

παιδες, το θεμα απο '' Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα? ''  το μετατρεψατε σε '' αναλυση της σχεσης μας με γυναικες-συλλογη! ''  δεν σας δινω αδικο αφου ειναι φλεγον ζητημα και μαλλον αναποφευκτα η κουβεντα πηγε εκει!

οσον αφορα την αρχικη αναζητηση μας με καλυψαν πολλοι με τις απαντησεις τους, ετσι πιστευω και εγω οτι εκτος εξαιρεσεων ο συλλεκτισμος εκ φυσεως δεν ειναι γυναικεια δραστηριοτητα!

οσον αφορα τωρα το μειζον θεμα το οποιο καταληξαμε να συζηταμε, ειναι οντως πολυ μεγαλο θεμα και εκει η συλλογη ερχετε να εμπλακει με τις ιδιεταιροτητες η και τα δικαια πολλες φορες της εκαστοτε γκομενας η συζηγου που μπορει να εχει ο καθενας! η ισοροπια  αναμεσα σε αυτα τα δυο ειναι ενα στοιχημα που καλειται να κερδισει ο συλλεκτης!

ας μη γελοιομαστε μπορει να δικαιολογουμε ο ενας την τρελα του αλλου εδω μεσα αλλα εξω δεν ειναι ετσι τα πραγματα! δυσκολα κατανοουν αυτο που κανουμε! ετσι και οι γυναικες δεν το χωνευουν ευκολα! οποτε καποιο μετρο ας πουμε θα βοηθουσε πολυ την κατασταση ειδικα οταν υπαρχει οικογενεια κτλ! προσωπικα οταν γνωρισα τη σημερινη συζηγο μου της ξεκαθαρισα απο την αρχη τα πραγματα και μπορω να πω οτι εχω πετυχει μια καποια ισοροπια! φυσικα δε λειπει και η γκρινια οταν αντιληφθει οτι αγορασα κατι ακριβο! που δεν το αντιλαμβανεται τις περισσοτερες φορες γιατι δεν την ενημερωνω γενικα! φυσικα οπως οι περισσοτεροι εχω πει και εγω τα ψεματακια μου!  ;D
Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 07, 2015, 11:14:37 μμ »

οι γυναικες ειναι για να σκορπουν νομισματα ;D ;D παντως στην δικια μου γυναικα αρεσουν τα ελληνικα χαρτονομισματα και ετσι πριν αρχισει η μουρμουρα τις δινω μερικα αλλα οταν την βλεπω και δεν καλμαρει τις δινω ευρω και παει για shoping therapy  ;) ;) ;)
Καταγράφηκε