Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?  (Αναγνώστηκε 12550 φορές)

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?
« στις: Απρίλιος 28, 2015, 10:20:59 πμ »

Κοιτούσα τα στατιστικά του φόρουμ σήμερα το πρωί και διαπίστωσα ότι δεν υπάρχουν γυναίκες μέλη.  Το ίδιο συμβαίνει και την λέσχη αλλά και στις δημοπρασίες κλπ.  Γιατί συμβαίνει αυτό?

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 28, 2015, 10:27:55 πμ »

Δημήτρη εκτίθεσαι. Είσαι και παντρεμένος  ::)
Καταγράφηκε

vkeram

  • Επισκέπτης
Απ: Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 28, 2015, 10:30:26 πμ »

Εμείς , κατά κάποιο τρόπο, επιβεβαιωνόμαστε με το συλλέγειν , είτε συνειδητά είτε ενδόμυχα. Σαν το κυνηι στην αρχαιότητα αλλά πιο εκλτπτυσμένα.

Οι γυναίκες το μόνο που επιθυμούν κάποια στιγμή στη ζωή τους είναι παιδιά , και μόνον αυτά. Αυτή είναι η προσωπική τους επιτυχία. Ενας αντρας και παιδιά. Α, και πολλά ρουχα και καλλυντικά διότι η κοινωνία επιτάσσει να 'φαίνονται' όμορφες.

Αυτή είναι η γνώμη μου πολύ συνοπτικά.
Καταγράφηκε

nestor34

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 123
Απ: Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 28, 2015, 10:33:18 πμ »

ωραίο ερώτημα και βαθύ
Καταγράφηκε
το χιούμορ μου είναι απαίσιο, δείξτε κατανόηση.

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 28, 2015, 10:33:59 πμ »

Εμείς , κατά κάποιο τρόπο, επιβεβαιωνόμαστε με το συλλέγειν , είτε συνειδητά είτε ενδόμυχα. Σαν το κυνηι στην αρχαιότητα αλλά πιο εκλτπτυσμένα.

Οι γυναίκες το μόνο που επιθυμούν κάποια στιγμή στη ζωή τους είναι παιδιά , και μόνον αυτά. Αυτή είναι η προσωπική τους επιτυχία. Ενας αντρας και παιδιά. Α, και πολλά ρουχα και καλλυντικά διότι η κοινωνία επιτάσσει να 'φαίνονται' όμορφες.

Αυτή είναι η γνώμη μου πολύ συνοπτικά.
Και πως θα σε παντρέψουμε ρε Βασίλη?  ;D

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 28, 2015, 10:54:47 πμ »

Μια μέρα δείχνω στην σύζυγο μου τον Βρετανικό κατάλογο Spink , απο όλα τα νομίσματα τι της άρεσε ρε παίδες ?? Και μάλιστα μου λέει " Να αυτό είναι Ωραίο κ εκείνο στην επόμενη σελίδα μου αρέσει , τέτοια σίγουρα θα μου κινούσαν το ενδιαφέρον " ...........Εεεε τελικά λόκαρε το Πεντόλιρο του 1826 και UNA & THE LION ...............της λέω άστο καλύτερα , πάρε μια Lοuis Vuitton τσαντούλα και είσαι μια χαρά  ;D ;D ;D
Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 28, 2015, 10:59:58 πμ »

Και μια ερώτηση , γιατί οι Συλλέκτες είναι ρομαντικοί .
Έχετε κάνει νομισματικό Δώρο στο ταίρι σας/σύζυγο σας ??
Καταγράφηκε

vkeram

  • Επισκέπτης
Απ: Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 28, 2015, 11:11:17 πμ »

Εμείς , κατά κάποιο τρόπο, επιβεβαιωνόμαστε με το συλλέγειν , είτε συνειδητά είτε ενδόμυχα. Σαν το κυνηι στην αρχαιότητα αλλά πιο εκλτπτυσμένα.

Οι γυναίκες το μόνο που επιθυμούν κάποια στιγμή στη ζωή τους είναι παιδιά , και μόνον αυτά. Αυτή είναι η προσωπική τους επιτυχία. Ενας αντρας και παιδιά. Α, και πολλά ρουχα και καλλυντικά διότι η κοινωνία επιτάσσει να 'φαίνονται' όμορφες.

Αυτή είναι η γνώμη μου πολύ συνοπτικά.
Και πως θα σε παντρέψουμε ρε Βασίλη?  ;D

Απλά αποτύπωσα αυτο που εγώ εισπράττω απο τις συμπεριφορές που εχω βιώσει.  Μπορεί να έχω άδικο αλλά αυτό βλέπω.
Αν μου τάξεις το 50ακι 68 εγώ παντρευομαι αυριο, σε ένα ξωκλήσσι στη Μύκονο με Κασταμονίτη DJ, dpodara στην είσοδο να εισπράττει τα εισιτήρια, Digo στις δημόσιες σχέσεις που ειναι λιγομίλητος!! , Ζοbels στην επιλογή του μενού, Κvasso προστασία αν παρεκτραπεί κανείς, και niko11 στη διοργάνωση να μη ΣΑΣ λείψει καμία κορασίδα.

Για να μην αλλάζουμε θέμα λοιπόν,

πιστεύω πως και το συλλέγειν αποτελεί μία ακόμα 'κοινωνική καταξίωση' του άντρα. Όπως είναι η 'εργασία' , το 'αυτοκίνητο' , η 'περιοχή' που μένει, το γενικότερο 'status' του κλπ. Μπορεί να ακούγεται  πεζό ή ρηχό αλλά μετά απο 20 χρόνια ενασχόλησης με το γραμματόσημο και 4 με το νόμισμα αυτό βλέπω. Δεν είναι κακό, είναι αυτό που είναι.
Στις γυναίκες ως κοινωνική καταξίωση στο πέρασμα των χρόνων θεωρείται απο την κοινωνία, το να είναι 'όμορφες' και να είναι καλές μανάδες, δηλαδή πρωτίστως να κάνουν παιδιά. Οπότε ζουν την ζωούλα τους μέχρι τα 30 τους και όταν το βιολογικο τους ρολοι αρχιζει να κανει τικ τακ τότε βρίσκουν εναν κακομοίρη , του λένε πως αυτόν εψαχναν μία ζωή, ο κακομοίρης πέφτει σαν ωριμο φρουτο και τους κάνει 2 παιδάκια.
Μία χαρακτηρική απόδειξη του ότι η κοινωνία επιβάλλει στις γυναίκες π.χ. να φαίνονται όμορφες είναι ότι πολλές γυναίκες προτιμούν να ψωνίζουν 300 ευρω τον μηνα καλλυντικά, ρουχα , εχτενσιον για τα νύχια , βαφες μαλλιών , eyeliner και άλλα καλούδια αλλα να κάνουν μία στοιχείωδη δίαιτα γτ ειναι 20 κιλά πάνω απο το φυσιολογικό δεν τους περνάει απο το μυαλό! Η κοινωνία επιβάλλει να ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ όμορφες και όχι να ΕΙΝΑΙ όμορφες. Διότι το να φαίνονται κοστίζει πολλά περισσότερα χρήματα από το δεύτερο....
Καταγράφηκε

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 28, 2015, 11:12:59 πμ »

Τι δωρο νομισματικο να κανουμε φιλε Παναγιωτη, να μας το φερει στην κεφαλα ?
Δεν γνωριζω καμια συζυγο η συντροφο συλλεκτη που να μην αντιπαθει το χομπυ μας.
Ειτε κρυφα και σιωπηρα, εαν ειναι νεα και ερωτευμενη, ειτε φανερα οταν δεν μπορει η δεν θελει να το κρυψει πλεον.
Οι λογοι ειναι ευνοητοι, ας μην τους αναλυσουμε..
Καταγράφηκε

vkeram

  • Επισκέπτης
Απ: Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 28, 2015, 11:13:58 πμ »

Και μια ερώτηση , γιατί οι Συλλέκτες είναι ρομαντικοί .
Έχετε κάνει νομισματικό Δώρο στο ταίρι σας/σύζυγο σας ??

Eγώ Πάνο δεν εχω κάνει νομισματικό δώρο στην πρώην μου. Ωστοσο, αυτή ήθελε να μου κάνει ένα καλό νόμισμα δώρο όταν θα είχε τη δυνατότητα.

Της είχα δώσει το κινητό του Ποδάρα , καθώς ο ληξιάρχης μας συνδυάζε 2 πράγματα. Ήξερε τι εχω και τι όχι, και είχε απόθεμα. Ωστόσο Δημήτρη μου, μας πρόλαβε ο χρόνος και με χώρισε οπότε τηλεφώνημα δεν έλαβες ποτέ!!!! !!!! !!! !!!  :D :D :D :D
Καταγράφηκε

CHRISTOSCOIN

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 81
Απ: Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 28, 2015, 11:18:27 πμ »

Kαλημερα

Δημητρη κανεις μεγαλο λαθος. Οι Γυναικες συλλεγουν πολλα νομισματα και ειδικοτερα χαρτονομισματα με οποιαδηποτε υπογραφη.
Εγω προσωπικα εχω λαβει νομισματικα και φιλοτελικα δωρα απο την Μαιρη. Στις 2 φορες που πηγε μονη της αγορασε πραγματικα θησαυρους απο κλασσικους ασχετους εμπορους με μονο κριτηριο το τι της αρεσε οπτικα.

Βασιλη θα παντρευτεις στην Μυκονο και οχι στην Συρο ?
Καταγράφηκε

vkeram

  • Επισκέπτης
Απ: Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 28, 2015, 11:19:46 πμ »

Σύρο , Σύρο. Στην παναγίτσα των Χρουσσών, είναι πανέμορφη εκκλησία μέσα σε πεύκα. Ολοι θα είστε καλεσμένοι αρκεί να βρεθεί η νύφη!!!!!!!
Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 28, 2015, 11:25:29 πμ »

Της είχα δώσει το κινητό του Ποδάρα , καθώς ο ληξιάρχης μας συνδυάζε 2 πράγματα. Ήξερε τι εχω και τι όχι, και είχε απόθεμα. Ωστόσο Δημήτρη μου, μας πρόλαβε ο χρόνος και με χώρισε οπότε τηλεφώνημα δεν έλαβες ποτέ!!!! !!!! !!! !!!  :D :D :D :D
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D Πεθαίνω από τα γέλια !!!!!!!!!!
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 28, 2015, 12:31:38 μμ »

Κι όμως γνωρίζω 2 εμποροσυλλέκτριες στο Facebook και μερικές συλλέκτριες είχα δεί στο στέκι. Αλλά γενικά οι γυναίκες δεν ασχολούνται με το συλλέγειν και όσες ασχολούνται είναι λίγες ή τουλάχιστον δεν εμφανίζονται .
Καταγράφηκε

lefmaggos

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 447
  • Εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........
    • Calypso Hotel Studios Apartments
Απ: Γιατί οι γυναίκες δεν συλλέγουν νομίσματα?
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 28, 2015, 12:46:05 μμ »

Εμενα η γυναικα μου οταν με βλεπει και μιλαω με φιλαρακια και ακουει τι λεμε μολις κλεισω το τηλ. μου λεει:Παλι μ'αυτους του μαφιοζους μιλας; ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
βρε της εξηγω μια ωρα αλλα αυτη κουκια :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Α ξεχασα να πω οτι συλλεγει καλυντικα!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Καταγράφηκε