Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Delivery με Αγγλία  (Αναγνώστηκε 3747 φορές)

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Delivery με Αγγλία
« στις: Νοέμβριος 04, 2016, 09:45:00 πμ »

Μήπως ξέρει κάποιος, αυτά που στέλλονται απο Αγγλία, με το Αγγλικό ταχυδρομείο, τα φέρνει courier ? Και αν ναι, ποιά courier ? Εχω κάτι απο Αγγλία, που στάλθηκε Ελλάδα 29/10, αλλά στα ΕΛΤΑ δεν το βρίσκω,,,
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.017
Απ: Delivery με Αγγλία
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 09:53:13 πμ »

Στέλιο, καλημέρα. Τα συστημένα που έρχονται σε μένα με το βρετανικό ταχυδρομείο, πηγαίνουν πρώτα στη πόλη Νοϊσταντ της Γερμανίας και μετά στην Ελλάδα τα παραλαμβάνει η ACS courier.
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: Delivery με Αγγλία
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 09:55:34 πμ »

Κατ'αντιστοιχία των ΕΛΤΑ στην Αγγλία έχουν τα Royal Mails. Ανάλογα το είδος αποστολής έρχεται συστημένο ή απλό. Δέμα ή γράμμα. Άπαντα παραδίδονται από ΕΛΤΑ. Εκτός από τα Royal Mails έχουν και ιδιωτικά courrier οπως για παράδειγμα τα UPS , DHL , PARCEL2GO , DPDUK που αποστέλλουν. Τα UPS και DHL παραδίδουν τα ίδια και εδώ στην Ελλάδα. Για τ'άλλα 2 δεν ξέρω με ποιά ιδιωτική μεταφορική έχουν σύμβαση.Μπορεί να έχουν και με τα ΕΛΤΑ απλά δεν το ξέρω. Για UPS και DHL είμαι 100% όπως και για Royal Mails.

Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Delivery με Αγγλία
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 10:06:07 πμ »

Royal Mail ειναι...Εφτασε στο Αεροδρόμιο Χίθροου, και εστάλη Ελλάδα απο εκεί, στις 29/10..Στα ΕΛΤΑ δεν το εμφανίζει...Ενδέχετε δηλ. νάναι με ASC ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

SHIELD

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 50
Απ: Delivery με Αγγλία
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 10:09:54 πμ »

Royal Mail ειναι...Εφτασε στο Αεροδρόμιο Χίθροου, και εστάλη Ελλάδα απο εκεί, στις 29/10..Στα ΕΛΤΑ δεν το εμφανίζει...Ενδέχετε δηλ. νάναι με ASC ?
Eιναι σιγουρα με ACS.Στειλε μου σε πμ τον αριθμο αποστολης και θα σου πω που ειναι τωρα
Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.017
Απ: Delivery με Αγγλία
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 10:11:33 πμ »

Royal Mail ειναι...Εφτασε στο Αεροδρόμιο Χίθροου, και εστάλη Ελλάδα απο εκεί, στις 29/10..Στα ΕΛΤΑ δεν το εμφανίζει...Ενδέχετε δηλ. νάναι με ASC ?
Ναι, Στέλιο. Οπως σου τα έγραψα είναι. Πηγαίνουν Neustadt, γι αυτό χάνονται από το trucking number. Στη συνέχεια, περίπου σε μια εβδομάδα, έρχονται με ACS.
Υ.Γ. Από όσο βλέπω το φιλαράκι μου είναι πολύ προχωρημένο.  :D
Υ.Γ.2. Μιχάλη, στείλε σε πμ και σε μένα τον τρόπο που τα ψάχνεις γιατί περιμένω κι εγώ.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Delivery με Αγγλία
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 10:15:14 πμ »

Royal Mail ειναι...Εφτασε στο Αεροδρόμιο Χίθροου, και εστάλη Ελλάδα απο εκεί, στις 29/10..Στα ΕΛΤΑ δεν το εμφανίζει...Ενδέχετε δηλ. νάναι με ASC ?
Eιναι σιγουρα με ACS.Στειλε μου σε πμ τον αριθμο αποστολης και θα σου πω που ειναι τωρα

OΚ, σου στέλνω...Thanks !
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

SHIELD

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 50
Απ: Delivery με Αγγλία
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 10:28:08 πμ »

Royal Mail ειναι...Εφτασε στο Αεροδρόμιο Χίθροου, και εστάλη Ελλάδα απο εκεί, στις 29/10..Στα ΕΛΤΑ δεν το εμφανίζει...Ενδέχετε δηλ. νάναι με ASC ?
Ναι, Στέλιο. Οπως σου τα έγραψα είναι. Πηγαίνουν Neustadt, γι αυτό χάνονται από το trucking number. Στη συνέχεια, περίπου σε μια εβδομάδα, έρχονται με ACS.
Υ.Γ. Από όσο βλέπω το φιλαράκι μου είναι πολύ προχωρημένο.  :D
Υ.Γ.2. Μιχάλη, στείλε σε πμ και σε μένα τον τρόπο που τα ψάχνεις γιατί περιμένω κι εγώ.
Για σενα μεχρι Αγγλια πηγαινα με τα ποδια να στο φερω.Στελνω πμ
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Delivery με Αγγλία
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 10:40:46 πμ »

Ευχαριστώ τον φίλο Μιχάλη (SLIELD), που ασχολήθηκε, και το εντόπισε....Αν είχαμε τέτοια εξυπηρέτηση, με τους διάφορους που συνεργαζόμαστε, δεν θα υπήρχε ποτέ πρόβλημα...Ας πούμε πήρα στην ASC (πρίν),και αφού περίμενα κανα 10λεπτο στην γραμμή, τελικά μου είπαν οτι δεν ξέρουν, γιατί πήρε άλλο κωδικό, και να πάρω τηλέφωνο στην Αθήνα.
Δηλαδή, τώρα αυτοί, το κάνουν ετσι, για πιο γρήγορα ? ???
Και πλήρωσα και 11,00 ευρώ για ενα νόμισμα..

25/10 εστάλη, δηλ. εχουν περάσει ήδη 10 μέρες, και απο οτι μου είπε ο Μιχάλης, δεν εχει μπεί ακόμα στην Ελλάδα.
Το estimate delivery του ebay, το προσδιορίζει, για τις 2/11

Με τα ΕΛΤΑ στην Αγγλία, πάει σε 4-5 μέρες,και με τα μισά, και λιγώτερο ταχυδρομικά...

Για αυτό επιμένω, οτι τα ΕΛΤΑ, ειναι τα καλύτερα ταχυδρομεία του κόσμου...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.017
Απ: Delivery με Αγγλία
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 11:02:19 πμ »

Στέλιο μη στεναχωριέσαι και μη χαλάς τη "ζαχαρένια" σου. Αφού αυτή την τακτική ακολουθεί το βρετανικό ταχυδρομείο, πρέπει να κάνεις υπομονή.
Οντως αλλάζουν κωδικούς και αν δεν έρθει Ελλάδα δεν ξέρει τίποτε η ACS. Να ανησυχείς μετά τις 15 μέρες. Θα έρθει και μάλιστα στην πόρτα σου.
Με το καλό!
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Delivery με Αγγλία
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 11:16:33 πμ »

Θανάση,

ενα πράγμα που με χαλάει ειναι να μην απολαμβάνω τις υπηρεσίες, σε σχέση με αυτά που πλήρωσα
11 ευρώ, να μου στείλουν ενα κέρμα, και να κάνει πάνω απο 15 μέρες νάρθει ?

Αφου σου πληρώνω κύριε 11 ευρώ, θέλω συνεχή ενημέρωση, και γρηγοράδα

Γιατί τα ΕΛΤΑ, το κάνουν με τα μισά λεφτά και λιγώτερο, και στον μισό και λιγώτερο χρόνο παράδοσης, και με συνεχή ενημέρωση ?

Γιατί απλά, ειναι 3 φορές καλύτερα, απο τα Αγγλικά ταχυδρομεία....Τόσο απλά !!
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Delivery με Αγγλία
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 11:25:12 πμ »

Και το σλόγκαν :

Ρε, 15 μέρες να ερθει απο Αγγλία, και με 11 ευρώ ταχυδρομικά ?

- Ε, και τι νομίζεις ρε ? Οτι ειναι ολοι ΕΛΤΑ ?? :)
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.017
Απ: Delivery με Αγγλία
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 11:29:59 πμ »

Και το σλόγκαν :

Ρε, 15 μέρες να ερθει απο Αγγλία, και με 11 ευρώ ταχυδρομικά ?

- Ε, και τι νομίζεις ρε ? Οτι ειναι ολοι ΕΛΤΑ ?? :)
Σε βρίσκω σε καλή διάθεση και αυτό είναι πολύ καλό! Και μη ξεχνάς ότι τα πρώτα ...ήντα κοντεύουν να γίνουν παρελθόν.  ;D ;D
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Delivery με Αγγλία
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 11:37:46 πμ »

Ειναι ήδη, εδω και 7 χρόνια παρελθόν, αλλά ο χαρακτήρας δεν αλλάζει Θανάση..
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: Delivery με Αγγλία
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 12:50:55 μμ »

Απο τοτε που ιδιωτικοποιήθηκε η Royal Mail, τα πακέτα της τα φέρνει όντως η ACS και με ενδιάμεσο σταθμό στη Γερμανία (στο Neustadt οπως πολυ σωστά επεσήμανε ο Θανάσης) και ως εκ τούτου οι χρόνοι παράδοσης εχουν πολλαπλασιαστεί. Μόνο τιποτε ευχετήριες κάρτες η γράμματα (αν γράφει ακόμη κανένας σ'αυτον τον αιώνα) παραδίδουν τα ΕΛΤΑ.

Αυτα για την Αθήνα. Η Κρήτη και λοιπή Ελλαδα περιμένει ακόμη περισσότερο κι επιςης εχουν αυξηθεί γεωμετρικά τα πακέτα που χάνονται. Το αναφέρω αυτο κατ'αρχην ως παρατήρηση στο ποστ του Simos και κατα δεύτερον διοτι λογω ιδιαίτερης σχέσης (της οικογένειας μου) με την Αγγλία, η κατασταση εχει γίνει αφόρητη κι εγώ προσωπικά αποφεύγω πια οποιαδήποτε νομιςματικη συναλλαγή με Άγγλους εμπόρους , για να μην τρέχω και μη φτάνω.....

Αυτα ειναι τα "καλα" της ιδιωτικοποίησης, και πως κατέστρεψαν σε χρόνο μηδέν, ιςως την καλύτερη ταχυδρομική υπηρεσία του κόσμου. Θυμηθείτε το αυτο όταν θα πεςει στο τραπέζι η πωληςη σε ιδιώτες των ΕΛΤΑ.......
Καταγράφηκε