Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Σωστή προσέγγιση για εκποίηση λίγων κερμάτων από μη-γν  (Αναγνώστηκε 1452 φορές)

rama

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 29

Γειά σας,
είμαι νέο μέλος, μη γνώστης του αντικειμένου, και χρειάζομαι τη βοήθειά σας.
Στα χέρια μου κατέληξαν κάμποσα παλαιά νομίσματα. Μερικά θα κρατήσω, και άλλα θέλω να τα διώξω από πάνω μου. Κυρίως θέλω να φύγουν τα ασημένια, είναι Ελληνικά, μεγάλου μεγέθους, αρκετών δεκαετιών παλαιά, μερικά με βασιλικά σύμβολα κλπ. Επίσης υπάρχει ένα αρχαίο ρωμαϊκό σηστέρσιο, σκουροπράσινο από την οξείδωση, με παλαιό ανεπίσημο σημείωμα που αναφέρει την περίοδο κοπής και μία εκτίμηση της αξίας του.
Με τα συγκεκριμένα νομίσματα δεν έχω συναισθηματικό δεσμό, συν το οτι θέλω να τα διώξω διότι πριν λίγους μήνες μου διέρρηξαν το σπίτι και μου σήκωσαν τα πάντα. Δεν με ένοιαξε ούτε για τις καταστροφές, ούτε για τα κοσμήματα της γυναίκας μου, αλλά έχω συντριβεί που στάθηκα ανίκανος να διατηρήσω το συλλεκτικό χρυσό ρολόϊ που μου άφησε ο πατέρας μου. Από τότε, δεν κρατάω τίποτα αξίας στο σπίτι, ενώ και οι τραπεζικές θυρίδες δεν προσφέρουν ασφάλεια με αυτές τις τράπεζες και αυτή την κυβέρνηση.
Τι μου συστήνετε ως καλύτερη προσέγγιση? Δεν έχω την παραμικρή γνώση επί της συλλογής νομισμάτων. Να πάω σε κάποιο μαγαζί για πώληση? Να προσπαθήσω να τα διώξω μέσω αγγελιών, λαμβάνοντας εδώ μία πρώτη εκτίμηση μέσω φωτογραφιών? Υπάρχει κάποια άλλη οδός να ακολουθήσω?
Ευχαριστώ για κάθε συμβουλή
Αγγελος
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: Σωστή προσέγγιση για εκποίηση λίγων κερμάτων από μ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 04:20:08 μμ »

Εγώ σου προτείνω αυτό:

...Να προσπαθήσω να τα διώξω μέσω αγγελιών, λαμβάνοντας εδώ μία πρώτη εκτίμηση μέσω φωτογραφιών...

Καλώς ήλθες!
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Σωστή προσέγγιση για εκποίηση λίγων κερμάτων από μ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 04:34:19 μμ »

Γειά σου Άγγελε,

απ' οτι καταλαβαίνω, τα μεγάλα Ελληνικά ασημένια, ειναι τριαντάδραχμα 1963, ή (και), 1964..., εδω μέσα τα πουλάνε ενίοτε, 15-16 ευρώ το ζευγάρι..., υπάρχουν και άλλα Ελληνικά, εκτός αυτά ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

rama

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 29
Απ: Σωστή προσέγγιση για εκποίηση λίγων κερμάτων από μ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 04:54:45 μμ »

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σας.
Με βλέπω για φωτογράφιση απόψε! Ναί, υπάρχουν κάμποσα διαφορετικά νομίσματα. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω τις σχετικές φωτό.
Το "μεγάλα" το είπα γιατί μου έκαναν εντύπωση σε σχέση με τα νομίσματα των δραχμών που είχα συνηθίσει τις προηγούμενες δεκαετίες.

ΥΓ Χρυσά νομίσματα θα με συμβουλεύατε να κρατήσω? Υπάρχει και ένα που μου αρέσει πολύ. Το έψαξα, και λέγεται Indian Half Eagle, χρυσό των 5 δολαρίων του 1915, κοπής Φιλαδέλφειας, σε καλή κατάσταση.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Σωστή προσέγγιση για εκποίηση λίγων κερμάτων από μ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 05:05:31 μμ »

Αν ειναι γνήσιο..., ζύγισέ το, πρέπει νάναι κοντά στα 8,36 γραμμάρια
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: Σωστή προσέγγιση για εκποίηση λίγων κερμάτων από μ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 05:31:35 μμ »

Άγγελε εκποίηση ξέρεις τι σημαίνει ;  Εκποίηση σημαίνει πουλάω κάτι αναγκαστικά όσο - όσο επειδή έχω ανάγκη . Συνώνυμο είναι το ξεπούλημα.  Ποιά είναι η σωστή προσέγγιση για εκποίηση ρωτάς; Υπάρχει σωστή προσέγγιση για να ξεπουλήσεις αυτά που θέλεις όσο όσο επειδή έχεις ανάγκη; Απλά βγαίνεις και τα εκποιείς σε μια τιμή ανάγκης και σκοτώματος.

Άλλο λοιπόν πουλάς κάτι και προσπαθείς να κάνεις επιτυχημένο deal  όσο γίνεται κι άλλο εκποιείς κάτι. Να ξέρουμε τι λέμε και τι εννούμε επακριβώς. Όσον αφορά τα νομίσματα που έχεις . Έχω μεγάλα , φαρδιά , πλατιά , λαμπερά , φανταχτερά και ασήμια χρυσάφια και μπριλάντια δεν έχουν καμμία σημασία και νόημα ούτε προσδιορίζουν αξίες. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι ανεβάζεις φωτογραφίες ακριβώς τι θέλεις να πουλήσεις κι επειδή δεν γνωρίζεις όπως είπες ο ίδιος , όσοι επιθυμούν θα τα κοιτάξουν θα σου πούν έπειτα άν τ'αγοράζουν και πόσο τ'αγοράζουν. Εάν συμφωνήσεις μαζί τους τα δίνεις . Άν όχι ψάχνεις αλλού. Αυτή είναι η οδός.
Ελπίζω να βοήθησα.







Καταγράφηκε

rama

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 29
Απ: Σωστή προσέγγιση για εκποίηση λίγων κερμάτων από μ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 06:10:34 μμ »

Εχεις δίκιο Σίμο, χρησιμοποίησα λάθος όρο!
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: Σωστή προσέγγιση για εκποίηση λίγων κερμάτων από μ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 07:44:34 μμ »

Αυτό να το προσέξεις ( Επίσης υπάρχει ένα αρχαίο ρωμαϊκό σηστέρσιο, σκουροπράσινο από την οξείδωση, με παλαιό ανεπίσημο σημείωμα που αναφέρει την περίοδο κοπής και μία εκτίμηση της αξίας του. ), γιατί πρέπει να το προστατεύει ο νόμος.... 8) , κατά τα άλλα, ότι σου είπαν. :)
Καταγράφηκε