Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο  (Αναγνώστηκε 19333 φορές)

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #75 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 11:18:30 πμ »

Στην αρχή της συζήτησης βέβαια είχες βρει όλα τα παραθυράκια:

kanellop

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 114
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 12:31:29 μμ »

Η ψευτοδημοκρατία κατ’ όνομα το τελευταίο που θέλει να φακελλώσει είναι και τα κινητά περουσιακά στοιχεία έτσι ώστε να συμβούν δύο γεγονότα:

α) Ατελείωτοι νέοι φόροι για το δραχμοβόρο τέρας που λέγεται Ελληνικό Δημόσιο,

β) Δέσμευση λογαριασμών σε τράπεζα, μετοχών, ομολόγων, και χρυσού μιάς και μάλλον θα πρέπει να δηλώσουμε τον επενδυτικό χρυσό που κατέχουμε,

σε περίπτωση που ας υποθέσουμε βρεθούν άνθρωποι να αγοράσουν οπλισμό για να ανατρέψουν το υπάρχον προδοτικό κοινοβουλευτικό καθεστώς με όπλα.

Νομίζει κανένας εχέφρων ότι εάν πηγαίναμε να κάνουμε επανάσταση στο 1821 με όρους 2017 θα την κάναμε ?

Ο σουλτάνος θα είχε φροντίσει δια των πραιτωριανών του να κατασχέσει όλα αυτά τα κινητά πράγματα από τον οιονδήποτε θα είχε στο μυαλό του κάτι τέτοιο.

Με κατάλληλα κλίκ στον υπολογιστή του και με απλές εντολές θα τσάκιζε τον καθένα αντιδρώντα.

Ως εκ τούτου το περιουσιολόγιο πέρα ότι είναι καλό για το δήθεν πόθεν έσχες είναι και καλό για να φτιαχτεί μία δικτατορία αισχίστου είδους.

Για αυτό το β) γεγονός δεν έχω διαβάσει τίποτε στο forum ή πουθενά αλλού στο διαδίκτυο.

Για μένα Νεοελληνικό Κράτος σημαίνει ψέμμα απάτη και προδοσία.

Γιώργος Κανελλόπουλος.
Καταγράφηκε

GKCollect

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 350
    • www.mycoins.gr
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 01:49:05 μμ »

Διυλίζουμε τον κώνωπα και καταπίνουμε την κάμηλο.
Δηλώστε τις καταθέσεις, τα χρήματα στο σπίτι, τις κινήσεις στο εξωτερικό, τις θυρίδες, τις μετοχές, τα ομόλογα κλπ όπως ορίζει ο νόμος... ή αν θέλετε να παρανομήσετε μην τα δηλώνετε... και ο χρόνος θα δείξει τι θα γίνει τελικά.

Στην αρχή της συζήτησης βέβαια είχες βρει όλα τα παραθυράκια:
Όσο για την παραπομπή σου σε προηγούμενη ανάρτησή μου. Δεν βλέπω τον λόγο της επίκλησής της, διότι στην αρχή μιλούσαμε για περιουσιόλογιο χωρίς πόθεν έσχες. Τώρα είναι άλλα τα δεδομένα και δεν βρίσκω εύκολα παραθυράκια.
Καταγράφηκε
Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #78 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 01:53:31 μμ »

Διυλίζουμε τον κώνωπα και καταπίνουμε την κάμηλο.
Δηλώστε τις καταθέσεις, τα χρήματα στο σπίτι, τις κινήσεις στο εξωτερικό, τις θυρίδες, τις μετοχές, τα ομόλογα κλπ όπως ορίζει ο νόμος... ή αν θέλετε να παρανομήσετε μην τα δηλώνετε... και ο χρόνος θα δείξει τι θα γίνει τελικά.

Στην αρχή της συζήτησης βέβαια είχες βρει όλα τα παραθυράκια:
Όσο για την παραπομπή σου σε προηγούμενη ανάρτησή μου. Δεν βλέπω τον λόγο της επίκλησής της, διότι στην αρχή μιλούσαμε για περιουσιόλογιο χωρίς πόθεν έσχες. Τώρα είναι άλλα τα δεδομένα και δεν βρίσκω εύκολα παραθυράκια.
Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι προκειμένου να υπερασπιστείς την επιχειρηματολογία σου πέρασες στην αντίπερα όχθη.  Γενικώς το κάνεις αυτό και με αναγκάζεις να σε βασανίζω  ;D

GKCollect

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 350
    • www.mycoins.gr
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #79 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 01:59:11 μμ »

Διυλίζουμε τον κώνωπα και καταπίνουμε την κάμηλο.
Δηλώστε τις καταθέσεις, τα χρήματα στο σπίτι, τις κινήσεις στο εξωτερικό, τις θυρίδες, τις μετοχές, τα ομόλογα κλπ όπως ορίζει ο νόμος... ή αν θέλετε να παρανομήσετε μην τα δηλώνετε... και ο χρόνος θα δείξει τι θα γίνει τελικά.

Στην αρχή της συζήτησης βέβαια είχες βρει όλα τα παραθυράκια:
Όσο για την παραπομπή σου σε προηγούμενη ανάρτησή μου. Δεν βλέπω τον λόγο της επίκλησής της, διότι στην αρχή μιλούσαμε για περιουσιόλογιο χωρίς πόθεν έσχες. Τώρα είναι άλλα τα δεδομένα και δεν βρίσκω εύκολα παραθυράκια.
Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι προκειμένου να υπερασπιστείς την επιχειρηματολογία σου πέρασες στην αντίπερα όχθη.  Γενικώς το κάνεις αυτό και με αναγκάζεις να σε βασανίζω  ;D

Δώσε πόνο Δημήτρη... μου αρέσει.  :P
Πλάκα κάνω φυσικά.

Δεν πήγα στην αντιπέρα όχθη, δυστυχώς τα νέα δεδομένα είναι πολύ άσχημα για πολλούς. Ένας λόγος για να μην ανησυχούμε άμεσα είναι ότι το ύψος των καταθέσεων δεν μπορεί να αντληθεί αυτόματα, ακόμη. Αλλά κι αυτό μάλλον θα το ξεπεράσουν γρήγορα.

Ίδωμεν.
Καταγράφηκε
Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 02:02:37 μμ »

Τώρα μίλησες σωστά ;)

nestor34

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 123
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 06:35:36 μμ »

Ας τους τα δώσουμε όλα, ας μας πάρουν ότι έχουμε, φτάνει να σωθεί το κράτος, αυτο έχει σημασία.....             πλεονέκτες!
Καταγράφηκε
το χιούμορ μου είναι απαίσιο, δείξτε κατανόηση.

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #82 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 08:32:46 μμ »

Για μένα Νεοελληνικό Κράτος σημαίνει ψέμμα απάτη και προδοσία.

Γιώργος Κανελλόπουλος.

Τότε, γιατί δεν πας κάπου αλλού;
Μένεις εδώ για να σώσεις την Ελλάδα... από τον εαυτό της;
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

GKCollect

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 350
    • www.mycoins.gr
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #83 στις: Μάρτιος 10, 2017, 11:32:26 πμ »

Δεν πήγα στην αντιπέρα όχθη, δυστυχώς τα νέα δεδομένα είναι πολύ άσχημα για πολλούς. Ένας λόγος για να μην ανησυχούμε άμεσα είναι ότι το ύψος των καταθέσεων δεν μπορεί να αντληθεί αυτόματα, ακόμη. Αλλά κι αυτό μάλλον θα το ξεπεράσουν γρήγορα.

Δεν περίμενα να ξεπεραστεί τόσο γρήγορα το διαδικαστικό του αυτόματου ελέγχου καταθέσεων. Δυστυχώς ή ευτυχώς οι Γενικές Γραμματείες δεν ανήκουν πλέον στο κράτος και 'εργάζονται'. Δεν απέχει λοιπόν πολύ ο έλεγχος όλων των κινήσεων από το 2000 ως και σήμερα και η διασταύρωση με τα δηλωθέντα εισοδήματα και το πόθεν έσχες εκείνων των ετών.

http://www.newsit.gr/oikonomia/Xaratsia-prostima-kai-katasxeseis-logariasmon-I-nea-tsimpida-tis-eforias/705908

Όποιος έκανε καταθέσεις από το 2000 μέχρι και σήμερα (ουσιαστικά η περίοδος 2000-2012 είναι όλο το ζουμί, που τότε δεν μας ένοιαζε και κάναμε καταθέσεις) που δεν μπορεί να δικαιολογήσει, όποιος έβγαλε τα χρήματά του στο εξωτερικό ή τα έχει στο σπίτι. Κάποια στιγμή θα πιαστεί και σε συνδυασμό με το περιουσιολόγιο, θα πληρώσει.
Καταγράφηκε
Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr

vkeram

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 76
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #84 στις: Μάρτιος 10, 2017, 11:43:40 πμ »

Αν εγω κανω αναλψη 50000 στις 5/1/2000 μετα τα ιδια 50000 τα ξανακαταθεσω στις 7/1/2000 και αυτη τη διαδικασία την επαναλάβω 40 φορές θα εχω κινήσεις 2.000.000 με 50000 cash. ΠΩς θα αποδείξουν οτι περάσανε 2.000.000 ?
Καταγράφηκε

GKCollect

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 350
    • www.mycoins.gr
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #85 στις: Μάρτιος 10, 2017, 12:02:19 μμ »

Αν εγω κανω αναλψη 50000 στις 5/1/2000 μετα τα ιδια 50000 τα ξανακαταθεσω στις 7/1/2000 και αυτη τη διαδικασία την επαναλάβω 40 φορές θα εχω κινήσεις 2.000.000 με 50000 cash. ΠΩς θα αποδείξουν οτι περάσανε 2.000.000 ?

''Με τη διασταύρωση γίνεται σύγκριση των ποσών που κατατίθενται στους τραπεζικούς λογαριασμούς του φορολογούμενου ανά έτος με το ποσό που δηλώνεται ως εισόδημα στο ίδιο έτος από τον φορολογούμενο. Στο ΥΠΟΙΚ υποστηρίζουν ότι με το νέο λογισμικό γίνεται φιλτράρισμα των μεταφορών ποσών μεταξύ λογαριασμών του ίδιου του φορολογούμενου καθώς και "παραμερισμός" των μικροποσών που έχουν διακινηθεί.''

Έχει προβλεφθεί αυτό. Μικροποσά και ποσά που 'κινούνται' δεν υπολογίζονται. Υπάρχουν οι κινήσεις και φαίνεται όλη η διαδικασία. Αλλά δεν χρειάζεται να μπαίνουμε σε τόσο τεχνικά θέματα. Η ουσία είναι ότι πλέον μπορούν να γίνουν αυτόματες διασταυρώσεις.

Σημ. Αυτοί δεν χρειάζεται να αποδείξουν τίποτα. Αν κληθούμε για έλεγχο εμείς πρέπει να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες.
Καταγράφηκε
Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr

vkeram

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 76
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #86 στις: Μάρτιος 10, 2017, 12:13:47 μμ »

τραγικοί. τι εννοουν οι στρούτζοι ανά έτος? Πουλησα ενα οικόπεδο το 2003 250.000 . Τα δηλώνω κανονικά. 2000 εως 2016 ειμαι δημοσιος υπαλληλος και δηλώνω 14000 καθε χρόνο. Ταυτόχρονα απο τα 250κ που εισέπραξα μπαινοβγάζω 100000 καθε τριμηνο στη τραπεζα επειδη ειμαι ανασφαλής.... τι θα μου κανουν? Το Υπ.Οικ βαραίνει η αποδειξη της ενοχής μου....
Επί της ουσίας αν με το εισόδημα μου μπορώ να καλύψω μία (1) κίνηση λογαριασμου , την μεγαλύτερη δηλαδή μπορω να επικαλεστω οτι μπαινοβγάζω τα ίδια λεφτα και ας αποδειξουν αυτοι αν μπορουν το αντίθετο.

Μόνο στη περίπτωση που υπαρχει μια (1) κινηση μεγαλη και δε καλυπτεται απο το εισοδημα του δορολογουμενου θα υπαρχει πρόβλημα κατα τη γνωμη μου.
Καταγράφηκε

GKCollect

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 350
    • www.mycoins.gr
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #87 στις: Μάρτιος 10, 2017, 12:19:48 μμ »

Μα δεν είναι μόνο εκεί το θέμα, γι αυτό και το ανέβασα στο θέμα του Περιουσιολογίου.
Στο παράδειγμα που αναφέρεις με την πώληση του οικοπέδου, ας δεχθούμε ότι όλα είναι ΟΚ. Τι παίζεται όμως από εκεί και πέρα... Θα πρέπει να δηλωθούν στο περιουσιολόγιο τα 100.000 που κάνεις 'βόλτες'. Δηλαδή αν ισχυριστείς (αν σε καλέσουν για έλεγχο θα πρέπει να το αποδείξεις) ότι βάζεις-βγάζεις το ίδιο ποσό, θα πρέπει να το δηλώσεις στο περιουσιολόγιο (και μελλοντικά να φορολογηθείς με τον φόρο περιουσίας).

Όσο για το ποιος πρέπει να αποδείξει... δυστυχώς η εφορία και το κράτος καταλογίζουν και εμείς πρέπει να αποδείξουμε.
Καταγράφηκε
Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr

GKCollect

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 350
    • www.mycoins.gr
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #88 στις: Μάρτιος 10, 2017, 12:25:10 μμ »

Πάντως δεν είναι η ουσία τα 'τεχνικά' ζητήματα. Η ουσία είναι ότι μπορούν να γίνουν αυτόματοι έλεγχοι. Και αν γίνουν και οι διασταυρώσεις πόθεν έσχες στο περιουσιολόγιο, θα πιαστεί πολύς κόσμος.
Καταγράφηκε
Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr

vkeram

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 76
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #89 στις: Μάρτιος 10, 2017, 12:48:37 μμ »

Φυσικά και η ουσία ειναι τα τεχνικά θέματα. Αφής στιγμής δε μπορεί να αποδείξει οτι στο παράδειγμα μου ο φορολογουμενος πηγαινοφερνει τα ίδια 100.000 ή πουλαει όπλα και και δεν ειναι εν τελει 100.000 αλλά 10.000.000 δε μπορει να σου κανει τίποτα. Α Π Ο Λ Υ Τ Ω Σ .

Οι μόνοι που ίσως εχουν θέματα ειναι οσοι εχουν στείλει σε τραπεζα εξωτερικού ενα(1) ποσό μεγάλο με έμβασμα ή εχουν δεχτει αναλογο εμβασμα. Αλλά με εσωτερικες κινήσεις δε μπορουν να κανουν απολυτως τίποτα.

Επίσης προβλημα θα εχουν οσοι πουλησαν ακίνητο στην αντικειμενική π.χ.47000 και εκαναν καταθεση στην τραπεζα 500000 ...δηλαδη το πουλησαν 500.000....... αυτοι ναι!!

Στη Σύρο εχει ήδη ξεκινήσει η ΔΟΥ αναλογη διαδικασία και καλεί τους αγοραστές/εργολάβο ο Ελεγχος για εξηγήσεις.
Καταγράφηκε