Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο  (Αναγνώστηκε 19228 φορές)

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #90 στις: Μάρτιος 10, 2017, 12:57:34 μμ »

τραγικοί. τι εννοουν οι στρούτζοι ανά έτος? Πουλησα ενα οικόπεδο το 2003 250.000 . Τα δηλώνω κανονικά. 2000 εως 2016 ειμαι δημοσιος υπαλληλος και δηλώνω 14000 καθε χρόνο. Ταυτόχρονα απο τα 250κ που εισέπραξα μπαινοβγάζω 100000 καθε τριμηνο στη τραπεζα επειδη ειμαι ανασφαλής.... τι θα μου κανουν? Το Υπ.Οικ βαραίνει η αποδειξη της ενοχής μου....
Επί της ουσίας αν με το εισόδημα μου μπορώ να καλύψω μία (1) κίνηση λογαριασμου , την μεγαλύτερη δηλαδή μπορω να επικαλεστω οτι μπαινοβγάζω τα ίδια λεφτα και ας αποδειξουν αυτοι αν μπορουν το αντίθετο.

Μόνο στη περίπτωση που υπαρχει μια (1) κινηση μεγαλη και δε καλυπτεται απο το εισοδημα του δορολογουμενου θα υπαρχει πρόβλημα κατα τη γνωμη μου.
Απλώς θα σε ταλαιπωρήσουν, τίποτα άλλο.  Έτσι και αλλιώς οι περισσότερες χρήσεις έχουν παραγραφεί.  Σε ένα δικαστήριο μπορείς να επικαλεστείς πολλά πράγματα.  Δεν θα βγάλουν άκρη.

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #91 στις: Μάρτιος 10, 2017, 12:58:39 μμ »

Αν εγω κανω αναλψη 50000 στις 5/1/2000 μετα τα ιδια 50000 τα ξανακαταθεσω στις 7/1/2000 και αυτη τη διαδικασία την επαναλάβω 40 φορές θα εχω κινήσεις 2.000.000 με 50000 cash. ΠΩς θα αποδείξουν οτι περάσανε 2.000.000 ?

''Με τη διασταύρωση γίνεται σύγκριση των ποσών που κατατίθενται στους τραπεζικούς λογαριασμούς του φορολογούμενου ανά έτος με το ποσό που δηλώνεται ως εισόδημα στο ίδιο έτος από τον φορολογούμενο. Στο ΥΠΟΙΚ υποστηρίζουν ότι με το νέο λογισμικό γίνεται φιλτράρισμα των μεταφορών ποσών μεταξύ λογαριασμών του ίδιου του φορολογούμενου καθώς και "παραμερισμός" των μικροποσών που έχουν διακινηθεί.''

Έχει προβλεφθεί αυτό. Μικροποσά και ποσά που 'κινούνται' δεν υπολογίζονται. Υπάρχουν οι κινήσεις και φαίνεται όλη η διαδικασία. Αλλά δεν χρειάζεται να μπαίνουμε σε τόσο τεχνικά θέματα. Η ουσία είναι ότι πλέον μπορούν να γίνουν αυτόματες διασταυρώσεις.

Σημ. Αυτοί δεν χρειάζεται να αποδείξουν τίποτα. Αν κληθούμε για έλεγχο εμείς πρέπει να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες.
Βάσει τελευταίων δικαστικών αποφάσεων, το βάρος της απόδειξης επιστρέφει σε αυτούς.

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #92 στις: Μάρτιος 10, 2017, 12:59:59 μμ »

Φυσικά και η ουσία ειναι τα τεχνικά θέματα. Αφής στιγμής δε μπορεί να αποδείξει οτι στο παράδειγμα μου ο φορολογουμενος πηγαινοφερνει τα ίδια 100.000 ή πουλαει όπλα και και δεν ειναι εν τελει 100.000 αλλά 10.000.000 δε μπορει να σου κανει τίποτα. Α Π Ο Λ Υ Τ Ω Σ .

Οι μόνοι που ίσως εχουν θέματα ειναι οσοι εχουν στείλει σε τραπεζα εξωτερικού ενα(1) ποσό μεγάλο με έμβασμα ή εχουν δεχτει αναλογο εμβασμα. Αλλά με εσωτερικες κινήσεις δε μπορουν να κανουν απολυτως τίποτα.

Επίσης προβλημα θα εχουν οσοι πουλησαν ακίνητο στην αντικειμενική π.χ.47000 και εκαναν καταθεση στην τραπεζα 500000 ...δηλαδη το πουλησαν 500.000....... αυτοι ναι!!

Στη Σύρο εχει ήδη ξεκινήσει η ΔΟΥ αναλογη διαδικασία και καλεί τους αγοραστές/εργολάβο ο Ελεγχος για εξηγήσεις.
Με τα ακίνητα στην χειρότερη κάνεις συμπληρωματική δήλωση και πληρώνεις φόρο 3% στην διαφορά του τιμήματος.

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #93 στις: Μάρτιος 10, 2017, 02:34:30 μμ »

Αν εγω κανω αναλψη 50000 στις 5/1/2000 μετα τα ιδια 50000 τα ξανακαταθεσω στις 7/1/2000 και αυτη τη διαδικασία την επαναλάβω 40 φορές θα εχω κινήσεις 2.000.000 με 50000 cash. ΠΩς θα αποδείξουν οτι περάσανε 2.000.000 ?

''Με τη διασταύρωση γίνεται σύγκριση των ποσών που κατατίθενται στους τραπεζικούς λογαριασμούς του φορολογούμενου ανά έτος με το ποσό που δηλώνεται ως εισόδημα στο ίδιο έτος από τον φορολογούμενο. Στο ΥΠΟΙΚ υποστηρίζουν ότι με το νέο λογισμικό γίνεται φιλτράρισμα των μεταφορών ποσών μεταξύ λογαριασμών του ίδιου του φορολογούμενου καθώς και "παραμερισμός" των μικροποσών που έχουν διακινηθεί.''

Έχει προβλεφθεί αυτό. Μικροποσά και ποσά που 'κινούνται' δεν υπολογίζονται. Υπάρχουν οι κινήσεις και φαίνεται όλη η διαδικασία. Αλλά δεν χρειάζεται να μπαίνουμε σε τόσο τεχνικά θέματα. Η ουσία είναι ότι πλέον μπορούν να γίνουν αυτόματες διασταυρώσεις.

Σημ. Αυτοί δεν χρειάζεται να αποδείξουν τίποτα. Αν κληθούμε για έλεγχο εμείς πρέπει να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες.
Βάσει τελευταίων δικαστικών αποφάσεων, το βάρος της απόδειξης επιστρέφει σε αυτούς.

  Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ. ΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ ΕΒΓΑΛΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΥΠΕΡ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ, ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ,  ΠΟΥ ΠΡΟΣΕΦΥΓΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ, ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΛΟΓΩ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΛΟΓΙΣΤΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΔΗΘΕΝ ΓΙΑ ΑΔΗΛΩΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ. ΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ ΔΕΧΘΗΚΕ ΟΤΙ Η ΕΦΟΡΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΔΗΛΩΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΤΑ ΠΟΣΑ ΤΩΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΠΟΛΙΤΗΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ. ΣΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟΘΕΤΟΥΝΤΑΙ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΠΟΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΤΑΡΙΠΤΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ. ΚΟΙΝΩΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΤΥΧΟΥΝ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ. ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΣΕ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΑΚΙΝΗΤΟ ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΤΟΥ ΑΞΙΑ? ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΜΠΛΕΚΟΥΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΟΠΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.
Καταγράφηκε

GKCollect

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 350
    • www.mycoins.gr
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #94 στις: Μάρτιος 10, 2017, 03:08:00 μμ »

Για τα αδήλωτα ποσά... Αν πας με συμπληρωματική δήλωση είναι πρόστιμα + φόρος που αντιστοιχεί + προσαυξήσεις. Αν πας με εθελούσια δήλωση είναι ανάλογα το ποσό που θα δηλώσεις. Αν ήταν 3% κανένας δε θα δήλωνε τίποτα και θα έκανε συμπληρωματική την επόμενη χρονιά για να πληρώσει μόνο 3% (Και δεν αναφέρομαι στο αν υπάρχει και ποινική ευθύνη, που υπάρχει για κάποιο ποσό και πάνω).

Για το βάρος της απόδειξης... Προς το παρόν το έχουμε εμείς, ασχέτως της απόφασης του ΣτΕ. Αν αλλάξει ο νόμος τότε θα το έχει η δημόσια διοίκηση. Αν κάποιος φτάσει στο ΣτΕ το μόνο που θα κερδίσει θα είναι η προσωρινή αναστολή είσπραξης.

Ανοίξαμε πάλι την 'τεχνική' συζήτηση. Το θέμα είναι ότι πλέον υπάρχει τρόπος να γίνει έλεγχος από την εφορία στις καταθέσεις. Στη συνέχεια γίνεται καταλογισμός και το αποδέχεσαι ή όχι. Αν το αποδεχθείς πληρώνεις και τέλος. Αν δεν το αποδεχθείς  ακολουθούν οι νόμιμες διαδικασίες.
Καταγράφηκε
Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #95 στις: Μάρτιος 10, 2017, 03:43:31 μμ »

Για τα αδήλωτα ποσά... Αν πας με συμπληρωματική δήλωση είναι πρόστιμα + φόρος που αντιστοιχεί + προσαυξήσεις. Αν πας με εθελούσια δήλωση είναι ανάλογα το ποσό που θα δηλώσεις. Αν ήταν 3% κανένας δε θα δήλωνε τίποτα και θα έκανε συμπληρωματική την επόμενη χρονιά για να πληρώσει μόνο 3% (Και δεν αναφέρομαι στο αν υπάρχει και ποινική ευθύνη, που υπάρχει για κάποιο ποσό και πάνω).

Για το βάρος της απόδειξης... Προς το παρόν το έχουμε εμείς, ασχέτως της απόφασης του ΣτΕ. Αν αλλάξει ο νόμος τότε θα το έχει η δημόσια διοίκηση. Αν κάποιος φτάσει στο ΣτΕ το μόνο που θα κερδίσει θα είναι η προσωρινή αναστολή είσπραξης.

Ανοίξαμε πάλι την 'τεχνική' συζήτηση. Το θέμα είναι ότι πλέον υπάρχει τρόπος να γίνει έλεγχος από την εφορία στις καταθέσεις. Στη συνέχεια γίνεται καταλογισμός και το αποδέχεσαι ή όχι. Αν το αποδεχθείς πληρώνεις και τέλος. Αν δεν το αποδεχθείς  ακολουθούν οι νόμιμες διαδικασίες.
Κάτσε διάβασε τι έγραψα.  Το 3% αφορά λύση για συγκεκριμένη παράβαση.

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #96 στις: Μάρτιος 10, 2017, 04:07:24 μμ »

H αλήθεια είναι ότι υπάρχουν μεγάλα προσχώματα  και αντιδράσεις από το όλο σύστημα   που φοροδιέφευγε και επιμένει  σ' αυτό και  δεν θέλει να  αποδεχθεί , πως  η χώρα μας αν θέλει να είναι Ευρωπαϊκή  χώρα θα πρέπει να εκσυγχρονιστεί  φορολογικά. Η  πολιτική ασυλία  που είχε, τελείωσε σιγά - σιγά και το υπόλοιπο σύστημα ( φοροδιαφεύγοντες , δικηγόροι , φοροτεχνικοί, δικαστές κ.λ.π.) θα αναγκασθούν να αποδεχθούν την νέα πραγματικότητα. Αν θέλουμε να τελειώνουμε με την επιτροπεία  τα μνημόνια και τις μειώσεις στους μισθούς τις συντάξεις και τους νέους φόρους ένα από τα κύρια που πρέπει να γίνουν είναι να χτυπηθεί  φοροδιαφυγή
Καταγράφηκε

HECTOOR

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 29
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #97 στις: Μάρτιος 10, 2017, 04:15:54 μμ »

με τα "πισωγυρισματα" δυστυχως δεν βγαινει ποτε ακρη, αυτος που ναι να ξεφυγει θα ξεφυγει και παλι και θα πληρωσει ξανα ο κακομοιρης που δεν εχει δηλωσει λεφτα επειδη του χαν στειλει ακαλυπτη επιταγη και δεν τα πηρε ποτε στα χερια του ή κατι τετοιο
αμα θελουμε να σοβαρευτουμε υπαρχει μονο μια λυση, ταμπουλα ρασα, ξεκιναμε απτο μηδεν αλλα οποιος παει να κρυψει εστω και ενα σπυρι να τιμωρειται αμεσα αυστηροτατα και απολους μας, οχι μονο απτον νομο. εξωστρακισμος και δημευση.

αλλα αυτο ειναι συζητηση για 20+ χρονια στο μελλον, τωρα μεσα στην κριση, που ξερεις οτι σε βαζουν να πληρωσεις τα κλεμμενα αλλων και οι φοροι που δινεις δεν προκειται να αξιοποιηθουν για το μελλον μας, τωρα δεν ειναι στιγμη να κανεις αυτα που πρεπε να χεις κανει πριν απο 30 χρονια
Καταγράφηκε

kanellop

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 114
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #98 στις: Ιούνιος 04, 2017, 09:27:12 μμ »

Καλησπέρα.

Μόλις έχω βρεί και τα κάτωθι νέα:

http://www.espressonews.gr/reportaz/2017/06/161562/nekri-fysi-i-agora-ergon-tehnis

Γιώργος.
Καταγράφηκε

kanellop

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 114
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #99 στις: Ιούνιος 12, 2018, 11:30:21 μμ »

Θέλω να πώ ότι έχω βρεί ένα άλλο άρθρο για το θέμα του ηλεκτρονικού περιουσιολογίου.

Είναι εδώ: https://analyst.gr/2018/05/27/i-pagida-tou-periousiologiou/

Γιώργος.
Καταγράφηκε

kanellop

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 114
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 20, 2018, 09:53:41 μμ »

Καλησπέρα.

Υπάρχουν και τα κάτωθι νέα για το λεγόμενο περιουσιολόγιο:

http://www.capital.gr/tax/3311300/erxetai-to-periousiologio

Γιώργος.
Καταγράφηκε

diaylosark

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 21, 2018, 03:32:58 μμ »

Σιγά μην δηλώσουμε στα Φασιστοειδή στης Σιών και τι βρακί φοράμε ,κανένας δεν εχει δικαίωμα να ασκήσει οποιοδήποτε τέχνασμα για να μάθει ακόμα και με την ψήφιση νόμων που ουτως η αλλος οι πιο πολλοι δεν αναγνωρίζουμε. γιατί να τα δηλώσουμε , σε κανεναν δεν δηλώνω τι εχω και αν δεν του αρέσει να ερθει να τα πάρει και να βάλει ποινές, με δικτατορες και κλεφτες δεν συνομιλώ εξ΄΄ αλου, ξερω να ξεχωριζω τους ληστρικούς φασιστονόμους που ισως θα ισχύσουν ,δεν ενδίζω ,δεν τα πεταω καλυτερα σε πηγαδι 50 μετρα και να το γεμίσω μπάζα ,δηλαδη οι κλεφτες πρέπει να ξερουν τι εχω στο σπιτι μου; οχι
Καταγράφηκε

kanellop

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 114
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #103 στις: Φεβρουάριος 09, 2020, 07:01:19 πμ »

Σας Χαιρετώ.

Ένα από τα πράγματα που αλίευσα σήμερα νωρίς το πρωί 09-02-2020 ήταν και αυτό:

https://www.pentapostagma.gr/oikonomia/6923129_aade-eleghos-ton-dapanon-gia-tin-pataxi-tis-forodiafygis

Πιστεύω ότι πάμε για μία οικονομική πολιτική Μεγάλου Αδελφού.

Εάν για παράδειγμα αγοράσεις κάτι το οποίο δεν θα δικαιολογείται από το εισόδημα σου αυτόματα το Ελληνικό Κράτος θα έρχεται σαν άθλιος νταβατζής να σου λέει φέρε μου εμένα το 22%-45% από αυτό το ποσό που δεν μπορείς να δικαιολογήσεις.

Δηλαδή το Ελληνικό Κράτος με τις ασταμάτητες σπατάλες του θα έρθει να σου δημεύσει ότι δεν μπορείς να δικαιολογήσεις από πλευράς χρηματικής.

Επίσης ένα άλλο το οποίο εξυφαίνεται αλλά δεν ακούγεται κάτι για αυτό τον τελευταίο καιρό είναι η σταδιακή κατάργηση του ρευστού χρήματος.

Το ρευστό χρήμα είναι ανώνυμο ενώ οι πάσης φύσεως κάρτες είναι επώνυμες οπότε είναι εύκολη η διασταύρωση τους με το τι για παράδειγμα,

δηλώνεις στην διψασμένη για χρήμα Ελληνική Εφορία.

Ας μην γελιόμαστε τα επόμενα χρόνια ενδεχομένως η συντριπτική πλειοψηφία των εμπορικών πράξεων θα γίνεται με ηλεκτρονικό τρόπο.

Αυτό που δεν μπορώ ακόμη να διανοηθώ είναι ο ρόλος του χρυσού σε όλους τους παραπάνω παράγοντες μιάς και η κατοχή του τουλάχιστον μέχρι αυτή την στιγμή είναι ανώνυμη.

Εκτός και εάν η τυχόν ρευστοποίηση του σε ρευστά διαθέσιμα,

συνδεθεί με κάποιον τρόπο με την Ελληνική Εφορία οπότε η μή δικαιολόγηση του κατά την στιγμή της ρευστοποίησης του φέρει αυτόματα και την κατάσχεση για παράδειγμα του 22%-45% από το ποσό που θα λαμβάνει κάποιος κατά την στιγμή της ρευστοποίησης του.

Γιώργος.

 
Καταγράφηκε