Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο  (Αναγνώστηκε 19225 φορές)

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.017
Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« στις: Οκτώβριος 29, 2016, 08:33:09 μμ »

Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 08:43:38 μμ »

Μέχρι να δούμε την τελική διάταξη Θανάση θα ακούσουμε πολλά σενάρια ακόμα...
Καταγράφηκε

corvus

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 176
  • The Empire is Law, the Law is sacred
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 31, 2016, 07:40:47 μμ »

Παράθεση
Σύμφωνα με την ίδια πηγή, έχει εγκαταλειφθεί η ιδέα να συμπεριληφθούν στο περιουσιολόγιο τιμαλφή, χρήματα σε «στρώματα» και έργα τέχνης, καθώς η αξία των πολύτιμων αντικειμένων δεν μπορεί να εκτιμηθεί.

Πηγή: Ερχεται από το 2017 το ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο -Τι θα πρέπει να δηλωθεί | iefimerida.gr http://www.iefimerida.gr/news/297715/erhetai-apo-2017-ilektroniko-perioysiologio-ti-tha-prepei-na-dilothei#ixzz4OgZUHTaG


Το καταλαβανε παλι καλα.... Αλλιως θα επρεπε να προσλαβουν καπου 50.000 ατομα για εκτιμησεις  :P
Καταγράφηκε
Long forgotten, forged anew

kanellop

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 114
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 01:09:52 μμ »

Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 01:29:52 μμ »

Υπάρχουν και τα κάτωθι νέα:

http://www.pronews.gr/portal/20161219/economy/elliniki-oikonomia/3/stin-pliri-diathesi-ton-forologikon-arhon-mpainoyn-apo-112017

Γιώργος.

O ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΜΑΛΦΗ, ΠΡΟΣ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΩΝ ΤΟΚΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΡΕΟΥΣ. ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ, ΑΦΟΥ ΖΟΥΜΕ ΣΕ  ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ, ΘΑ ΜΑΣ ΠΙΟΥΝ ΤΟ ΑΙΜΑ!
Καταγράφηκε

kanellop

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 114
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 13, 2017, 05:41:54 μμ »

Καταγράφηκε

GKCollect

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 350
    • www.mycoins.gr
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 13, 2017, 11:22:09 μμ »

Δεν μπορεί να 'στηθεί' και να 'σταθεί' περιουσιολόγιο στην Ελλάδα, πριν γίνουν άλλες ενέργειες.

Να μου φορολογήσουν κινητά περιουσιακά στοιχεία, που έχω σπίτι δεν μπορούν... Διότι είναι κινητά και 'φεύγουν'. Π.χ. Αν δηλώσω ότι έχω 100.000 ευρώ στο μαξιλάρι λέτε να μου στείλουν χαρτί να πληρώσω 10.000 ευρώ φόρο ;... Δεν επιτρέπεται από το Σύνταγμα να φορολογηθεί ήδη φορολογημένο ποσό (γι αυτό και δεν μπορούν να φορολογήσουν καταθέσεις, μόνο τους τόκους). Άσε που την επόμενη ημέρα θα πάω στην αστυνομία και δηλώσω ότι τα έχασα προχτές κάπου στον δρόμο, κι αν βρεθούν να μου επιστραφούν. Π.χ. Δηλώνω έναν πανάκριβο πίνακα και μετά 1 χρόνο τον πουλάω 1 ευρώ. Ή δηλώνω ότι έχω 1000 λίρες και τις πουλάω 10 ευρώ ή ότι τα αγόρασα τόσο αντίστοιχα. Δικά μου είναι, τα πουλάω και τα αγοράζω, αντίστοιχα, όσο θέλω... και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, πέρα απ' το να μου ζητήσουν παραστατικά για το 1 ή τα 10 ευρώ. Εδώ παλεύουν 20 χρόνια για τα ακίνητα (το 1997 έγινε η 1η δήλωση Ε9) και πάλι δεν μπορούν να πιάσουν τη φοροδιαφυγή στα ακίνητα... που ούτε ρόδες έχουν να μετακινηθούν ούτε μπορείς να τα κρύψεις εύκολα.

Που 'μπάζει' το περιουσιολόγιο ;; ... Χωρίς πόθεν έσχες, δεν έχουν βάση ελέγχου για τη δήλωσή μου.
Για ποιον λόγο γίνεται ;; ... Στάχτη στα μάτια του λαού. Που φαντάζεται ότι 'επιτέλους θα πιάσουν τις μεγάλες περιουσίες'.
Καταγράφηκε
Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 02:59:32 μμ »

Καταρχήν, δηλώνω άσχετος με το θέμα "περιουσιολόγιο", γιατί... ό,τι έχω είναι ήδη δηλωμένο (σπίτι και αυτοκίνητο). Αλλά μου δημιουργήθηκε μια απορία.

Που 'μπάζει' το περιουσιολόγιο ;; ... Χωρίς πόθεν έσχες, δεν έχουν βάση ελέγχου για τη δήλωσή μου.
Για ποιον λόγο γίνεται ;; ... Στάχτη στα μάτια του λαού. Που φαντάζεται ότι 'επιτέλους θα πιάσουν τις μεγάλες περιουσίες'.

Από πού προκύπτει ότι το περιουσιολόγιο φτιάχνεται για να πιαστούν οι μεγάλες περιουσίες (πραγματικά ή ντεμέκ) και όχι ως βάση για ελέγχους "πόθεν έσχες";
Επειδή το γράφουν οι "δημοσιογράφοι" και τα συλλεκτικά φόρα;
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

GKCollect

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 350
    • www.mycoins.gr
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 03:15:10 μμ »

Καταρχήν, δηλώνω άσχετος με το θέμα "περιουσιολόγιο", γιατί... ό,τι έχω είναι ήδη δηλωμένο (σπίτι και αυτοκίνητο). Αλλά μου δημιουργήθηκε μια απορία.

Που 'μπάζει' το περιουσιολόγιο ;; ... Χωρίς πόθεν έσχες, δεν έχουν βάση ελέγχου για τη δήλωσή μου.
Για ποιον λόγο γίνεται ;; ... Στάχτη στα μάτια του λαού. Που φαντάζεται ότι 'επιτέλους θα πιάσουν τις μεγάλες περιουσίες'.

Από πού προκύπτει ότι το περιουσιολόγιο φτιάχνεται για να πιαστούν οι μεγάλες περιουσίες (πραγματικά ή ντεμέκ) και όχι ως βάση για ελέγχους "πόθεν έσχες";
Επειδή το γράφουν οι "δημοσιογράφοι" και τα συλλεκτικά φόρα;

Καταρχάς δεν έχεις μόνο σπίτι και αυτοκίνητο για να δηλώσεις στο περιουσιολόγιο. Έχεις κι άλλα πράγματα μέσα στο σπίτι σου (χαλιά, κουβέρτες, πίνακες ζωγραφικής, τασάκια, κοσμήματα, ρούχα κλπ) που μπορεί να αξίζουν από 0.01 εως κάποιες χιλιάδες ευρώ.

Ας πω ένα πολύ απλοποιημένο παράδειγμα για διευκόλυνση της συζήτησης, διότι με πραγματικά δεδομένα υπάρχουν αμέτρητα 'παραθυράκια' (που εννοείται ότι τα ξέρουν αυτοί που πρέπει)... Εγώ έχω παντελόνι 'λαϊκής' των 10 ευρώ, αλλά κάποιος άλλος έχει αγοράσει το Χ παντελόνι ενός μόδιστρου 3000 ευρώ. Αν την επόμενη μέρα πουληθεί το παντελόνι των 3000 ευρώ στην τιμή των 5 ευρώ και υπάρχει παραστατικό για την πώληση, δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Είναι προσωπικό αντικείμενο και το πουλάμε όσο θέλουμε. Και το ίδιο ισχύει για τον χρυσό, τα έργα τέχνης, κλπ κλπ.

Και εδώ 'μπάζει' το θέμα...
Αν δεν έχεις πρώτα ελέγξει το πόθεν έσχες για την αρχική αγορά του παντελονιού, δεν έχει ουσία η δήλωσή του. Ουσιαστικά είναι μια δήλωση έσχες... χωρίς πόθεν. Όπως ακριβώς γίνεται και με το 'πόθεν έσχες' των βουλευτών. Είναι μια δήλωση άνευ ουσίας.
Καταγράφηκε
Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 04:19:07 μμ »

Nα ρωτήσω κάτι άσχετο ? Αν πχ. εγώ δηλώσω οτι εχω νομίσματα αξίας 10 χιλ, νομιμοποιούμαι μετά, να βγαίνω, και να πουλάω ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

GKCollect

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 350
    • www.mycoins.gr
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 05:41:23 μμ »

Μπορείς αλλά.... Δεν υπάρχει απάντηση πως θα πρέπει να το κάνεις.
Όποιος σου απαντήσει με Ναι ή Όχι θα σου λέει ψέματα.

Υπάρχουν δεκάδες, αν όχι, εκατοντάδες εγκύκλιοι, αποφάσεις κλπ. που 'πατάνε' εδώ...
https://www.e-forologia.gr/lawbank/document.aspx?digest=D2510C09ACCA3910.289834E26FB8&version=2013/01/23

Ρίξε μια ματιά εδώ, που αναφέρει συγκεκριμένα για συλλογές και συλλέκτες, για να καταλάβεις περίπου τι εννοώ.
https://www.e-forologia.gr/lawbank/document.aspx?digest=EE998AE9A3609D60.1D031AEA53&version=2016/03/02

Απ' όλο το παραπάνω κείμενο, κλειδί είναι η 5η παράγραφος, που την κρατάμε ως 'οδηγό' :
5. Επιπρόσθετα, με το 1081233/1949/Α0012/19.7.1995 έγγραφο έχει γίνει δεκτό ότι ο φορολογούμενος έχει προβεί σε περισσότερες από μια πωλήσεις ιδιωτικής συλλογής, αποκτά εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις.

Το έγγραφο που αναφέρει (1081233/1949/Α0012/19.7.1995) είναι από τον προϊστάμενο της ΔΟΥ. Αν δηλαδή ο προϊστάμενος της ΔΟΥ πιστεύει ότι με πάνω από μια πώληση μπορεί να σε θεωρήσει επαγγελματία... τότε είσαι επαγγελματίας. Οπότε θα πρέπει να είσαι στον ΟΑΕΕ, να έχεις κάνει αντίστοιχη έναρξη, να τηρείς βιβλία, να πληρώνεις τέλος επιτηδεύματος, να κόβεις αποδείξεις κλπ. Και αναλόγως θα μπούνε τα πρόστιμα, οι προσαυξήσεις κλπ.
Καταγράφηκε
Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 06:18:19 μμ »

Και εδώ 'μπάζει' το θέμα...
Αν δεν έχεις πρώτα ελέγξει το πόθεν έσχες για την αρχική αγορά του παντελονιού, δεν έχει ουσία η δήλωσή του. Ουσιαστικά είναι μια δήλωση έσχες... χωρίς πόθεν. Όπως ακριβώς γίνεται και με το 'πόθεν έσχες' των βουλευτών. Είναι μια δήλωση άνευ ουσίας.

Αυτό λέω κι εγώ. Είναι μια δήλωση τι "έσχες" σήμερα. Ούτε για να βρεθεί "πόθεν", ούτε για να φορολογηθεί...

Όμως:
Αύριο (το 2018) αγοράζεις ένα ακίνητο.
_ "Πόθεν έσχες" τα λεφτά για την αγορά του ακινήτου;
_ Πούλησα "κινητά" αντικείμενα.
_ Τα είχες δηλώσεις το 2017;
_ Όχι.

Μήπως (λέω μήπως) το ζητούμενο δεν είναι τι θα γίνει τώρα με όσα δηλωθούν, αλλά τι θα γίνει στο μέλλον;

---------------------------------------------

Nα ρωτήσω κάτι άσχετο ? Αν πχ. εγώ δηλώσω οτι εχω νομίσματα αξίας 10 χιλ, νομιμοποιούμαι μετά, να βγαίνω, και να πουλάω ?

Μπορείς αλλά.... Δεν υπάρχει απάντηση πως θα πρέπει να το κάνεις.
Όποιος σου απαντήσει με Ναι ή Όχι θα σου λέει ψέματα.

...

Το έγγραφο που αναφέρει (1081233/1949/Α0012/19.7.1995) είναι από τον προϊστάμενο της ΔΟΥ. Αν δηλαδή ο προϊστάμενος της ΔΟΥ πιστεύει ότι με πάνω από μια πώληση μπορεί να σε θεωρήσει επαγγελματία... τότε είσαι επαγγελματίας. Οπότε θα πρέπει να είσαι στον ΟΑΕΕ, να έχεις κάνει αντίστοιχη έναρξη, να τηρείς βιβλία, να πληρώνεις τέλος επιτηδεύματος, να κόβεις αποδείξεις κλπ. Και αναλόγως θα μπούνε τα πρόστιμα, οι προσαυξήσεις κλπ.

ΟΚ, αν τα δηλώσεις και τα πουλήσεις θα φορολογηθείς για το εισόδημα κλπ κλπ, όπως τα λέει ο Κώστας.
Αν δεν τα δηλώσεις και τα πουλήσεις, μήπως (λέω μήπως) φορολογηθείς και για το πόθεν έσχες;;;

(Θα μου πεις ότι... μακάρι να ξέρανε και οι ίδιοι τι θέλουνε να κάνουνε. Ή τι θα κάνει η επόμενη κυβέρνηση...)
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

GKCollect

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 350
    • www.mycoins.gr
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 06:32:26 μμ »

Μπορεί να είναι κι αυτό, όπως σας ανέφερα και πιο πάνω, το ίδιο ξεκίνησε το 1997 με τα ακίνητα.
Το κλειδί όμως με τα 'κινητά' είναι ότι μπορείς να τα χάσεις... νόμιμα. Και να τα ξαναβρείς... πάλι νόμιμα.
Καταγράφηκε
Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 11:34:02 μμ »

Νομίζω ότι πάλι δεν το πιάνεις το "υποννοούμενο".

Αν σήμερα θέλεις να αγοράσεις ένα ακίνητο, θα πρέπει να δικαιολογήσεις τα χρήματα από τα εισοδήματα των προηγουμένων χρόνων. Αν θέλεις να αγοράσεις ένα ακίνητο το 2018, θα πρέπει να δικαιολογήσεις τα χρήματα από το περιουσιολόγιο.
_ Μα τόσα χρόνια δουλεύω και δηλώνω στο Ε1 (και στο Ε3) τι βγάζω και φορολογούμαι για αυτά. Δεν βλέπετε πόσα έχω δηλώσει; Τα έβαλα στην άκρη και τώρα αποφάσισα να αγοράσω αυτό το ακίνητο.
_ Αφού τα είχατε τα χρήματα, γιατί δεν τα δηλώσατε στο περιουσιολόγιο;;;
_ Μα... δεν τα είχα σε μετρητά, τα είχα σε συλλεκτικά αντικείμενα.
_ Και τα συλλεκτικά αντικείμενα μπορούσατε να τα δηλώσετε "κανονικά"...

--------------------

Βέβαια, αν σήμερα θέλεις να αγοράσεις ένα ακίνητο και δεν σου φτάνουν τα εισοδήματα που έχεις δηλώσει να καλύψουν το "πόθεν έσχες", κάνεις συμπληρωματικές δηλώσεις στα προηγούμενα χρόνια (π.χ. στο 2000, ώστε να φορολογηθείς με την κλίμακα του 2000 + προσαυξήσεις και όχι το 2015, γιατί θα σου βγουν περισσότεροι οι φόροι), πληρώνεις και κανένα 500 πρόστιμο και όλα ΟΚ.
Αν θέλεις να αγοράσεις ένα ακίνητο το 2018, κάνεις μια συμπληρωματική δήλωση στο περιουσιολόγιο του 2017, πληρώνεις κανένα 500 πρόστιμο και όλα ΟΚ. :-)

---------------------

Από πού προκύπτει ότι περιμένουμε κάτι "θεαματικό" από το περιουσιολόγιο;
(Εκτός αν είμαστε "δημοσιογράφοι" και χρειαζόμαστε "κλικ" στο site μας.)
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

GKCollect

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 350
    • www.mycoins.gr
Απ: Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 15, 2017, 01:37:47 μμ »

Το υπονοούμενο είναι 'πιασμένο' και δεν μιλάω γι αυτό. Αυτό που λέω είναι ότι... Αν δεν ελέγχονται για πόθεν έσχες τα ποσά που δηλώνονται στο περιουσιολόγιο, δεν μπορεί να 'σταθεί' και δεν έχει και τόσο ουσία.

Αρχικά να επισημάνω ότι, στο πόθεν έσχες δεν περιλαμβάνεται το σύνολο των εισοδημάτων που δηλώνονται στο Ε1, Ε2, Ε3 κλπ, αφαιρούνται όλα τα τεκμήρια διαβίωσης. Επίσης για πόθεν έσχες ελέγχεται το ποσό που αναγράφεται ότι δόθηκε για αγορά (συμβόλαιο, απόδειξη, τιμολόγιο κλπ) και όχι η αντικειμενική ή η εμπορική αξία (π.χ. Ένα ακίνητο αντικειμενικής 150.000 ευρώ, το συμφωνούμε στα 100.000 ευρώ και μπορούμε να γράψουμε ως τιμή πώλησης 50.000 ευρώ. Θα πληρώσουμε φόρο μεταβίβασης για τα 150.000 ευρώ και θα ελεγχθούμε για πόθεν έσχες στο άθροισμα : 50.000 + Συμβολαιογραφικά + Φόρο Μεταβίβασης).

Από πού προκύπτει ότι περιμένουμε κάτι "θεαματικό" από το περιουσιολόγιο;
Όπως φαίνεται μέχρι στιγμής... Με τη δήλωση στο περιουσιολόγιο χωρίς πόθεν έσχες, μπορούν πολλοί να παρακάμψουν την είσοδο στη δυσμενή ρύθμιση της εθελούσιας δήλωσης αδήλωτων ποσών (μιλάμε για πολλά δις, που ο φόρος εκεί φαίνεται ότι θα ξεκινά από 40% ή και παραπάνω). Επίσης το περιουσιολόγιο, δεν αλλάζει κάτι στο πόθεν έσχες των αγορών. Αντιθέτως μπορεί να δηλωθεί ποσό το 2017, το οποίο δεν υπάρχει και έτσι να αποκτηθεί πόθεν έσχες για μελλοντικές αγορές.

Τέλος πάντων... Το περιουσιολόγιο δεν είναι ο μόνος νόμος που θα ισχύει από τότε που θα ψηφιστεί και μετά. Υπάρχουν χιλιάδες νόμοι, αποφάσεις, ερμηνείες και παράθυρα, που οι πόρτες (νόμοι) πλέον αποτελούν την εξαίρεση που πιστοποιεί τον κανόνα : Όποιος έχει χρήμα την γλιτώνει κι όποιος δεν έχει την πληρώνει.
Καταγράφηκε
Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr