Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913  (Αναγνώστηκε 13114 φορές)

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 11:34:35 πμ »

Ορφέα όταν ρώτησες το ποσό εκκίνησης αναφέροντας και συγκεκριμένο ποσό πρόβλεψης, σίγουρα κανένας δεν περίμενε ότι ήσουν τόσο μπροστά βασιζόμενος στο αρχείο σου και το μυαλό των περισσότερων μεταξύ αυτών και το δικό μου έτρεχε αλλού για αλλού.

 
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 01:14:00 μμ »

Εγω να ρωτήσω, αυτα που αναφέρει ο Ορφεας έμειναν απούλητα γιατί η τιμη εκκίνησης ήταν υψηλή η γιατί θεωρήθηκαν πλαστα; Οι δυο διαφορετικοί δημοπρατες πως τα περιέγραψαν;

Ο Ορφεας σαφώς υπαινίσσεται την πλαστότητα οταν λέει οτι πριν 40 χρονια δεν είχαν κοπεί. Έτσι δεν ειναι Ορφέα;

Εδω να προσθέσω κάποιες σκέψεις μου. Να δεχθώ λοιπον οτι ειναι πλαστα προϊόν κάποιου απατεώνα με σκοπό το κέρδος. Για να λέει ο Ορφεας δεν υπήρχαν πριν 40 χρονια και με δεδομένο οτι πρωτοεμφανίστηκαν δημόσια το 2011 ειναιι λοιπον τελευταίας 5-10τιας; Κάπου εκει και αφού έχει παραχθεί μήτρα έγινε καλή δουλειά. Με δεδομένο οτι οι συλλέκτες δοκιμίων ειναι λίγοι και οι των ελληνικών ακόμη λιγότεροι και των δοκιμίων του χαράκτη ακόμη πιο λίγοι, με ποιο σκεπτικό άραγε έγιναν αυτα; Σε ποιον απευθύνονται και πως θα βγάλει λεφτά εδω ο απατεώνας οταν για αυτη τη δουλειά δεν πρέπει να έχει ξοδέψει 3-4000; Γιατί να ασχοληθεί; Οταν μαλιςτα ξέρει οτι θα προκαλέσει μεγάλη αναταραχή στα νομισματικά και οταν επισης ξέρει οτι η γνησιότητα τους θα αμφισβητηθεί σε τέτοιο βαθμό που πιθανότατα θα "καούν" όπως και έγινε δηλαδη.

Τέλος γιατί ο οποσθοτυπος εμφανίζεται για πρώτη φορα τώρα και οχι πριν με το μολυβένιο;

Συζήτηση κάνω.
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 02:27:32 μμ »

Όχι Κε Σίμο, δεν το γράφει ο Τζαμαλής.  :o :o   
Πριν 30-40 χρόνια που έγραφε ο Τζαμαλής τα βιβλία του, δεν είχαν κοπεί ακόμη αυτά τα δοκίμια   :D  :)  :D

ορφεας
ΘΕΟΣ RESPECT
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2016, 03:55:31 μμ από athas »
Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.017
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 03:56:27 μμ »

Όχι Κε Σίμο, δεν το γράφει ο Τζαμαλής.  :o :o   
Πριν 30-40 χρόνια που έγραφε ο Τζαμαλής τα βιβλία του, δεν είχαν κοπεί ακόμη αυτά τα δοκίμια   :D  :)  :D

ορφεας
ΘΕΟΣ RESPECT
Καλά, κ. Λεωνίδα, εγώ θα σου διορθώνω τα κείμενα;  ;D ;D
Καταγράφηκε

antonis chaniotis

  • Full Member
  • ***
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 184
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 04:03:32 μμ »

Εγώ πάντως θα πω την άποψή μου και ας με κράξετε κάποιοι.
Μπορεί να μην ξέρω πολλά από μήτρες νομισματοκοπείων όμως είχα 11 χρόνια γείτονά μου επαγγελματία χαράκτη και τον έχω δει να δουλεύει πολλές φορές στο εργαστήρι του (όχι νομίσματα βέβαια). Και το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα μόλις είδα τις φωτογραφίες στην ανάρτηση εδώ, ήταν ότι πρόκειται περί πλάκας ή κάτι τέτοιο. Τα σχέδια που βλέπω, έχουν τέτοιας ποιότητας στοιχεία που στα δικά μου μάτια δείχνουν πολύ - πως να το πω... παιδικά μάλλον.

Κατά τη γνώμη μου λοιπόν, ένας χαράκτης νομίζω ότι ποτέ δεν θα επέτρεπε στον εαυτό του να δοκιμάσει να τυπώσει μια τόσο κακοφτειαγμένη εργασία. Τουλάχιστον θα την προχωρούσε μέχρι να φαίνεται ένα σημαντικά καλύτερο αποτέλεσμα και μετά θα έκανε την πρώτη δοκιμή.
Τι να δει δηλαδή σε αυτό το στάδιο που βλέπουμε..?
Πως δείχνει το Λ μήπως στη λέξη ΒΑΣΙΛΕΙΟΝ..? (!)
Ή το παιδικού χαρακτήρα σχέδιο..?
Ενας χαράκτης νομισμάτων θεωρώ ότι (μάλλον) σε πολύ πιο σωστό σχέδιο πρέπει να δοκιμάζει την πρώτη του απεικόνιση σε μέταλλο. Γιατί ο χαράκτης ΞΕΡΕΙ τι έχει φτιάξει και ΠΩΣ ΔΕΙΧΝΕΙ. Αυτά εδώ, εμένα δεν μου μοιάζουν με σχέδια χαράκτη. Κάτι άλλο είναι.

Και όπως είπα σε κάποιο μέλος απ' δώ που μιλήσαμε πριν μερικές ώρες στο τηλέφωνο, μάλλον κάποιος κάνει πλάκα...

Αυτά, και εύχομαι να είμαι τόσο αδαής που να κάνω λάθος.
Συμφωνω απολυτα σε ολα
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 06:08:22 μμ »

Οι χαράκτες ειναι πρωτα απολα καλλιτέχνες δεν ισχύει αυτό απόλυτα.
Σε έκθεση στο Λονδίνο είχα την χαρά να δω δοκίμια μεταξύ των άλλων του schile και του munch πολλα ήταν απο την ομάδα τους και οχι απο τους ίδιους,  μιλάω για ζωγράφους μήπως ισχύει άραγε και εδω;  Δεν ξέρω, γιατί να το αποκλείσω; Ο Pistrucci το έκανε και ειναι τεκμηριωμένο.

Μιλώντας σαν χαρακτήρας προτιμώ να αθωώνω ενόχους παρά να καταδικάζω αθώους.
Μπορεί ομως να κάνω και λάθος.

Περίεργα ευρήματα αλλα καλο δεν  ειναι να τα συζητάμε;
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 06:42:43 μμ »

To ότι ένα αντικείμενο δεν αγοράζεται σε 2 δημοπρασίες δεν σημαίνει ότι δεν είναι γνήσιο. Σημαίνει ασφαλώς ότι υπάρχει αμφιβολία για την γνησιότητά του. Θα πρέπει ν'αποδειχθεί η μη γνησιότητα του δοκιμίου. Δέν έχω πιστεί 100% ούτε πρός τη μια ούτε πρός την άλλη κατεύθυνση. Άκουσα με προσοχή τα επιχειρήματα όλων στο θέμα. Άν κάποιος γνωρίζει ποιός έχει τις μήτρες και χτυπάει δοκίμια σε σκράπ να μιλήσει αλλιώς ας σιωπήσει.

Θα πώ και κάτι ακόμα που δεν άκουσα από κανέναν. Αποκλείετε την περίπτωση να είναι δοκιμή κάποιου παραχαράκτη εποχής; Το πρόχειρο σχέδιο συνάδει με την άποψη αυτή.

Διαφορετικά ο κάτοχος θα πρέπει να μας δικαιολογήσει που το βρήκε. Από ποιόν το απέκτησε. Και εκείνος το ίδιο μέχρι να φθάσουμε στην πηγή. Εάν για παράδειγμα ήταν στην κατοχή κάποιου για πολλές δεκαετίες και βρέθηκε ξαφνικά ή κληρονομήθηκε  κλπ πιστεύω θα μας οδηγήσει σε κάποιο πιο ασφαλές συμπέρασμα. Αποδέχομαι τις αμφιβολίες για το κομμάτι αλλά δεν αποδέχομαι ούτε την πλαστότητα ούτε τη γνησιότητά του.

Εγώ θα περιμένω να γίνει μια έρευνα στο κομμάτι αυτό. Ούτε το καταδικάζω ούτε το επικροτώ.  Για μένα αποτελεί σκαρίφημα σε σκράπ και μέχρι εκεί. Θα δούμε παρακάτω.

Το αποκαλώ σκαρίφημα σχεδίου μέχρι νεοτέρας.





Καταγράφηκε

filpolis

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 375
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 06:47:35 μμ »

Θα μπορουσε η ΠΝΕ να ειχε παιξει ενα καθοριστικο ρολο στον εμπλουτισμο των ευρηματων  του Νομισματικου μουσειου Αθηνων να διατηθεται για παραδειγμα  ενα ποσο απο τα μελη του, περιπου στα 20 ευρω ετησιως,εκτος της συνδρομης με σκοπο οταν μαζευτει ενα σοβαρο ποσο να κανει προσπαθειες σε καποια  δημοπρασια να παρει ενα σπανιο καματι οπως το παραπανω δοκιμιο και να δοθει μετεπειτα ως δωρεα στο μουσειο Αθηνων ,ετσι θα εχουμε συνεισφερει εστω και λιγο στην διατηρηση της ιστοριας αυτου του τοπου.
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 06:49:48 μμ »

Το μουσειο εχει παραπανω απ οτι χρειαζεται.  Το υπογειο ειναι γεματο.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

GKCollect

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 350
    • www.mycoins.gr
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 06:55:23 μμ »

Οι χαράκτες ειναι πρωτα απολα καλλιτέχνες δεν ισχύει αυτό απόλυτα.
Σε έκθεση στο Λονδίνο είχα την χαρά να δω δοκίμια μεταξύ των άλλων του schile και του munch πολλα ήταν απο την ομάδα τους και οχι απο τους ίδιους,  μιλάω για ζωγράφους μήπως ισχύει άραγε και εδω;  Δεν ξέρω, γιατί να το αποκλείσω; Ο Pistrucci το έκανε και ειναι τεκμηριωμένο.

Μιλώντας σαν χαρακτήρας προτιμώ να αθωώνω ενόχους παρά να καταδικάζω αθώους.
Μπορεί ομως να κάνω και λάθος.

Περίεργα ευρήματα αλλα καλο δεν  ειναι να τα συζητάμε;

Αυτό ισχύει και είναι κι αυτό προς συζήτηση, αλλά σχεδόν αδύνατο να αποδειχθεί (όπως και όλες οι υποθέσεις). Υπάρχουν δοκίμια και στο Βρετανικό μουσείο. Αν δεν απατώμαι και στο Μουσείο τεχνολογίας του Λονδίνου. Δοκίμια νομισμάτων, μεταλλίων, σφραγίδων κλπ, όχι μόνο των γνωστών χαρακτών... αλλά και άλλων, που τελικά δεν επιλέχθηκαν να κάνουν την χάραξη.

Προσωπικά πιστεύω, ότι είναι της εποχής εκείνης, χωρίς φυσικά να μπορεί να αποδειχθεί προς το παρόν. Γι αυτό και εξ αρχής ανέφερα : ' Η άποψή μου είναι ότι πρόκειται για προσωπικό αντικείμενο του χαράκτη ή κάποιου άλλου. Αποκλείω την περίπτωση του δοκιμίου από το νομισματοκοπείο για πολλούς λόγους '.
Καταγράφηκε
Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 06:57:56 μμ »

Ναι μάλλον έτσι ειναι (απάντηση  η προς τον ΔΠ masourakias)! Ο Δημήτρης Λουλακακης μου είχε πει μια ιστορία οτι ήταν φίλος με έναν πρώην διευθυντή του. Λόγω της σχέσης τους του ανεθεςε να σκαλίσει το υπόγειο και να βγάλει τα ενδιαφέροντα. Ο Δημήτρης μια μερα βαριεστημένα κάνει αυτη τη δουλειά και έχει ανασύρει το συρτάρι με Οθωνες 5δρχμ και ξαφνικα όπως γυρίζει ενα γράφει 1846! Του έπεσε απο τα χέρια. Το τρομερο και μοναδικό(?) αυτό κομμάτι κοσμεί σήμερα την συλλογή της Πανεπιστημιου. Έτσι μου την είπε έτσι σας την λέω.

Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 07:09:31 μμ »

Παρέλειψα να πω είναι  2 ξεχωριστά κομμάτια. Θα το κατάλβετε και απο το διαφορετικό σχήμα.
Εμένα με συγχωρείτε πάλι αλλά δεν μπορώ να μην ρωτήσω γιατί μου δημιουργήθηκε η απορία και πρέπει να προσπαθήσω να τη λύσω:

Αναφέρεστε συνεχώς στον ενικό για το συγκεκριμένο κομμάτι -ότι είναι αυτό τέλος πάντων- ενώ στις φωτογραφίες βλέπουμε ΔΥΟ κομμάτια, όπως σωστά επισημάνατε κι εσείς παραπάνω.. Γιατί αυτό..? Γιατί τα δύο γίνονται στην εκφορά του λόγου ένα..? Υπάρχει κάποιος λόγος  ?
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 07:11:36 μμ »

Σχημα λόγου η λάθος μου απο την αρχή
Δυο ειναι τα σγκεκριμενα
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 07:29:32 μμ »

Το μουσειο εχει παραπανω απ οτι χρειαζεται.  Το υπογειο ειναι γεματο.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Και σκουριάζουν λόγω ελλείψεως συντηρητών και (κατ' επέκτασιν) φροντίδας (θα προσέθετα εγώ)

oρφεας
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 07:52:03 μμ »

Το μουσειο εχει παραπανω απ οτι χρειαζεται.  Το υπογειο ειναι γεματο.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Και σκουριάζουν λόγω ελλείψεως συντηρητών και (κατ' επέκτασιν) φροντίδας (θα προσέθετα εγώ)

oρφεας

γιατι κυριοι πιστευετε οτι γνωριζουν ακομα και τα στοιχειωδη .θα τολμουσα να πω οτι οι 9 στους 10 υπαλληλους δεν ξερουν να πιασουν ενα νομισμα απο το ριμ

υγ ο διαλογος σας στο τελος του σημερινου καφε ηταν απολαυση
Καταγράφηκε