Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 50 Δραχμές 1998: Τι είναι αυτό ?  (Αναγνώστηκε 1383 φορές)

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
50 Δραχμές 1998: Τι είναι αυτό ?
« στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 12:17:07 μμ »

Σε 50άρικο του Σολωμού εμφανίζεται παράξενος ανάγλυφος διπλός κύκλος στο δεξί μάτι.
Οπως θα δείτε στις φωτογραφίες ένα μέρος του είναι μέσα στο μάτι (πάνω στο βολβό) και ένα μέρος είναι κάτω από το μάτι. Επίσης αριστερά στο μάγουλο εμφανίζεται έντονο accidental abrasion (??) όπως και κάποια μικρότερα μέσα στο βολβό του δεξιού ματιού.

Τι μπορεί να είναι αυτά και πως έγιναν ?
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 50 Δραχμές 1998: Τι είναι αυτό ?
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 01:02:15 μμ »

Θέλω να μας πεις με τι μηχανή βγάζεις τις φωτογραφίες είναι πολύ καλή η αποτύπωση των λεπτομερειών.

Υ.Γ1. Καλό το δόλωμα που ρίχνεις, ελπίζω το ψάρι να μην τσιμπήσει.

Υ.Γ2. Τελεία και Παύλος.



Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 50 Δραχμές 1998: Τι είναι αυτό ?
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 02:20:28 μμ »

...Υ.Γ1. Καλό το δόλωμα που ρίχνεις, ελπίζω το ψάρι να μην τσιμπήσει.
Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις με αυτό. Και σε παρακαλώ πολύ να μου το εξηγήσεις, αλλά να ξέρεις εκ των προταίρων ότι δεν ρίχνω κανένα δόλωμα. Και αν υποννοείς ότι ξέρω τι γίνεται με το νόμισμα, σε πληροφορώ πως όχι. Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο και δεν ξέρω τι είναι. Αν ήξερα δεν θα ρώταγα. Δεν συνηθίζω να κάνω τον έξυπνο στα φόρουμ, ούτε να παίζω με τους άλλους. Και με τα σφάλματα μπορεί να ασχολούμαι αλλά δεν ξέρω πολλά και βασικά πράγματα γιατί ποτέ μέχρι σήμερα δεν βρήκα κάποιους που να ξέρουν και να είναι πρόθυμοι να μου εξηγήσουν αναλυτικά. Να μάθω από τα ξένα σάιτς δεν μου είναι εύκολο γιατί όπως έχω ξαναπεί δεν ξέρω αγγλικά και με το μεταφραστήρι δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Η ορολογία δεν μεταφράζεται και έτσι δεν καταλαβαίνω τι λένε. Πίστεψα λοιπόν ότι εδώ θα μπορέσω να μάθω πέντε πράγματα αλλά αρχίζω να καταλαβαίνω ότι μάλλον δεν είναι εύκολο...


Θέλω να μας πεις με τι μηχανή βγάζεις τις φωτογραφίες είναι πολύ καλή η αποτύπωση των λεπτομερειών...
Η μηχανή που έχω είναι μια απλή, μικρή, και παλιά ψηφιακή ΝΙΚΟΝ, με πολύ περιορισμένες δυνατότητες. Απλώς έχει ένα μικρό μάκρο και τίποτα άλλο. Για να το ενισχύσω χρησιμοποιώ το κόλπο που έχω δει σε άλλα σάιτς να κάνουν, δηλαδή βάζω τον μεγεθυντικό μου φακό μπροστά από την κάμερα, εστιάζω εκεί που θέλω, και τραβάω. Τόσο απλό είναι... Μόνο που καμιά φορά πρέπει να βγάλεις δεκάδες φωτογραφίες με μικρή διαφοροποίηση μεταξύ τους (γωνία λήψης, φωτισμός, κλπ) για να μπορέσεις να πιάσεις τη λεπτομέρεια που θέλεις σε κάποια από αυτές.



ΥΓ: Οπως βλέπεις εγώ δεν βαριέμαι να γράφω όπως κάποιοι άλλοι. Και αυτό γιατί έχω μάθει στη ζωή μου ότι η συμμετοχή σε ένα φόρουμ προυποθέτει να γράφεις πολλά και αναλυτικά για να σε καταλαβαίνουν οι άλλοι.

Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 50 Δραχμές 1998: Τι είναι αυτό ?
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 03:04:37 μμ »

...Η μηχανή που έχω είναι μια απλή, μικρή, και παλιά ψηφιακή ΝΙΚΟΝ, με πολύ περιορισμένες δυνατότητες. Απλώς έχει ένα μικρό μάκρο και τίποτα άλλο. Για να το ενισχύσω χρησιμοποιώ το κόλπο που έχω δει σε άλλα σάιτς να κάνουν, δηλαδή βάζω τον μεγεθυντικό μου φακό μπροστά από την κάμερα, εστιάζω εκεί που θέλω, και τραβάω. Τόσο απλό είναι... Μόνο που καμιά φορά πρέπει να βγάλεις δεκάδες φωτογραφίες με μικρή διαφοροποίηση μεταξύ τους (γωνία λήψης, φωτισμός, κλπ) για να μπορέσεις να πιάσεις τη λεπτομέρεια που θέλεις σε κάποια από αυτές...

Και συνεχίζω, γιατί κρίνω ότι είναι απαραίτητο να συμπληρώσω τα εξής:

Ολα τα παραπάνω δεν χρειάζονται απλώς προσπάθεια και επιμονή, αλλά και αυτό που λέμε με μια λέξη, αντίληψη. Πρέπει να προ-σχεδιάσεις τι θέλεις να τραβήξεις/δείξεις, να ξέρεις πως θα το φωτίσεις (ώστε να το αναδείξεις), και να αποφασίσεις ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να το προβάλεις. Αυτά όλα δεν θέλουν μόνο γνώση αλλά και κάποιο στοιχειώδες iq. Πχ, την ίδια δουλειά δεν μπορούν να την κάνουν με το ίδιο αποτέλεσμα ένας που έχει 85 και ένας που έχει 132... είναι και αυτό μια προϋπόθεση, δυστυχώς.

Τώρα, μετά τη λήψη δεν τελείωσε το πράγμα... πρέπει να αφιερώσεις και λίγο (ή πολύ) ακόμα χρόνο στην επεξεργασία των φωτογραφιών που πήρες, για να έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις. Αυτό όμως προϋποθέτει να έχεις γνώσεις κάποιου αντίστοιχου προγράμματος επεξεργασίας εικόνων (πχ photoshop) σε βαθμό πέραν του αρχάριου. Ετσι θα μπορέσεις να μεγενθύνεις σωστά τις εικόνες σου, να τις κάνεις πιο καθαρές, να διορθώσεις ενδεχομένως τα χρώματα το κοντράστ και την φωτεινότητα, να τις κροπάρεις σωστά, και να τις φέρεις στη κατάλληλη ανάλυση και μέγεθος ώστε να τις δημοσιεύσεις.

Εν κατακλείδι, ίσως τελικά δεν είναι και τόσο απλά τα πράγματα δηλαδή... και σίγουρα δεν είναι όλα θέμα μηχανής ή φακού (μόνο)
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 50 Δραχμές 1998: Τι είναι αυτό ?
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 04:34:06 μμ »

Είσαι άψογος στην διατύπωση αυτών που θες να πεις, σε ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες της φωτογράφισης.

Τώρα για το δόλωμα και το ψάρεμα, όποιος κατάλαβε κατάλαβε, εσύ πιστεύω κατάλαβες και ας κάνεις ότι δεν κατάλαβες.

Δεν ανακατεύομαι περισσότερο, ελπίζω το ψάρι να πήρε πρέφα. 
Καταγράφηκε

ΜΙΔΑΣ

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 59
Απ: 50 Δραχμές 1998: Τι είναι αυτό ?
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 05:38:22 μμ »

Αυτά τα είδες με γυμνό μάτι ή έψαχνες με τη λούπα;
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 50 Δραχμές 1998: Τι είναι αυτό ?
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 06:39:59 μμ »

Με τους φακούς ψάχνω όλα τα νομίσματα γιατί τα μάτια μου δεν με βοηθάνε πλέον.
Καταγράφηκε