Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Ανάποδη αναγραφή γραμμάτων στεφάνης 20 δρχ 1976  (Αναγνώστηκε 555 φορές)

Simos

  • Επισκέπτης
Ανάποδη αναγραφή γραμμάτων στεφάνης 20 δρχ 1976
« στις: Σεπτέμβριος 12, 2016, 03:19:38 μμ »

Στα 20 δραχμα του 1976 βρήκα κομμάτι σήμερα με ανάποδη την αναγραφή των γραμμάτων στη στεφάνη . Κανονικά το νόμισμα όπως το κοιτάμε στη στεφάνη με τον οπισθότυπο επάνω πρέπει ν'αναγράφει ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ * . Στο συγκεκριμένο που έχω μπροστά μου το αναγράφει αλλά ανάποδα! Πρέπει δηλαδή να το κρατήσεις από τη κύρια όψη για να το διαβάσεις σωστά.

Επιπρόσθετα η τύπωση των γραμμάτων εκτός από ανάποδα δεν συμβαδίζει με το σχέδιο σε ευθυγράμμιση των λέξεων όπως στ'άλλα κέρματα που έχω δεί μέχρι τώρα.


Θα βάλω και φωτογραφία σύντομα για να δείτε ακριβώς τι εννοώ.


Πωπω ....πρέπει να κάνω καταγραφή ...να βγάλω πάλι έξω χιλιάδες κέρματα να τα εξετάσω ένα ένα....
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: Ανάποδη αναγραφή γραμμάτων στεφάνης 20 δρχ 1976
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 12, 2016, 03:40:19 μμ »

Η αναγραφή της στεφάνης έγινε πρίν την τύπωσή τους και κατόπιν με τυχαία διάταξη έμπαιναν για πρεσάρισμα. Επομένως η αναγραφή του edge γίνεται και στις 2 κατευθύνσεις και σε τυχαία διάταξη ώς πρός το σχέδιο. Αυτό αποδεικνύει 2 πράγματα πρώτον χαμηλή ασφάλεια του νομίσματος και δεύτερον ότι οι δίσκοι άνευ σχεδίου με μόνη την αναγραφή της στεφάνης βγήκαν από το νομισματοκοπείο χωρίς να τυπωθούν σε πρέσα. Αλχημείες της εποχής...

Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: Ανάποδη αναγραφή γραμμάτων στεφάνης 20 δρχ 1976
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 12, 2016, 04:03:12 μμ »

Και οι φωτογραφίες.

Καταγράφηκε