Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 5 λεπτά 1882 Α  (Αναγνώστηκε 9834 φορές)

vasilakopoulosnumismatics

  • Επισκέπτης
Απ: 5 λεπτά 1882 Α
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 01, 2016, 10:52:53 μμ »

Να κλείσει τις τρύπες του;;
Καταγράφηκε

YVASILAKIS

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 405
Απ: 5 λεπτά 1882 Α
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 02, 2016, 12:03:22 πμ »

Και από μένα του Yvasilakis είναι το κορυφαίο. να το χαίρεσαι  . Πές μας και πόσο είναι;
Του Βασίλη από αυτά που έχει στο site κανένα δεν είναι με μικρό Α. Επίσης και του Σωτήρη δεν είναι με μικρό.
Το Μικρό "Α" είναι Ms65bn Top Grade Pcgs

Καταγράφηκε

YVASILAKIS

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 405
Απ: 5 λεπτά 1882 Α
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 02, 2016, 12:05:29 πμ »

η πενταρα με το μεγαλο Α του γιαννη απλα δεν υπαρχει!!!!!!ειναι λες και ειναι κινεζικη και το χρωμμα πιο κοκκινο και απο λεπτακια του ευρω ακυκλοφορητα !!!!νιωθω πολυ τυχερος που εχω δει αυτο το κομματι ζωντανα..να τα χαιρεσαι γιαννη τα υπερ κομματια σου και σου ευχομαι να κλεισεις τις ελαχιστες τρυπες σου συντομα!!! :) :) :)
Ειστε τρελοκομεία δεν υπάρχεται
 
Να κλείσει τις τρύπες του;;
Καταγράφηκε

YVASILAKIS

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 405
Απ: 5 λεπτά 1882 Α
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 02, 2016, 12:16:02 πμ »


Για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά όντως υπάρχει διαφορά με το μικρό και το μεγάλο Α . Η αίσθηση μου είναι ότι το μικρό Α είναι αρκετά δύσκολο σε σχέση με το μεγάλο ,αλλά δεν ξέρω αν έχει πολύ σημασία για να έχει και μεγάλη διαφορά σε τιμή .
Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για τα μεγάλα και μικρά "ΒΒ" για την 5αρα του 1869. 
Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: 5 λεπτά 1882 Α
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 02, 2016, 03:23:35 πμ »

Τελικα το δικο μου 5 λπτο του 1882 ειναι οντως με το μεγαλο "Α". Του Γιαννη οι πενταρες - και οχι μονο - ειναι πραγματικα φανταστικες, τις εχω δει ζωντανες !!!
Σωτηρης
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 5 λεπτά 1882 Α
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 02, 2016, 11:17:25 πμ »

σου ευχομαι να κλεισεις τις ελαχιστες τρυπες σου συντομα!!! :) :) :)

Καταγράφηκε

silahim

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 476
Απ: 5 λεπτά 1882 Α
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 02, 2016, 01:55:38 μμ »

Με To μικρό Α η συχνότητα που το έχω δει (σε χαμηλές καταστάσεις,μέχρι XF-AU) εδώ και 6-7 μήνες που το παρακολουθώ
διαπίστωσα ότι είναι το ίδιο με το δίλεπτο μικρή άγκυρα. Είναι προσωπική μου διαπίστωση και μπορεί να κάνω
λάθος. Όταν γενικά μαθευτεί και αρχίσουν να το μαζεύουν,ίσως να γίνει δυσκολότερο.
Αλλά το σίγουρο είναι ότι είναι κατά πολύ λιγότερα,από αυτά με το μεγάλο Α.
Toy ''Υβασιλακης'' αυτή τη στιγμή είναι το καλύτερο και πρός τιμή του που μας το έδειξε!!!
Ο καιρός θα δείξει. Σημασία έχει ότι βρέθηκε και άλλη μία ποικιλία,προς συμφέρον όλης της Ελληνικής
συλλεκτικής κοινότητας. Και τους μετέπειτα μελετητές.
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 5 λεπτά 1882 Α
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 02, 2016, 02:06:01 μμ »

Με To μικρό Α η συχνότητα που το έχω δει (σε χαμηλές καταστάσεις,μέχρι XF-AU) εδώ και 6-7 μήνες που το παρακολουθώ
διαπίστωσα ότι είναι το ίδιο με το δίλεπτο μικρή άγκυρα. Είναι προσωπική μου διαπίστωση και μπορεί να κάνω
λάθος. Όταν γενικά μαθευτεί και αρχίσουν να το μαζεύουν,ίσως να γίνει δυσκολότερο.
Αλλά το σίγουρο είναι ότι είναι κατά πολύ λιγότερα,από αυτά με το μεγάλο Α.
Toy ''Υβασιλακης'' αυτή τη στιγμή είναι το καλύτερο και πρός τιμή του που μας το έδειξε!!!
Ο καιρός θα δείξει. Σημασία έχει ότι βρέθηκε και άλλη μία ποικιλία,προς συμφέρον όλης της Ελληνικής
συλλεκτικής κοινότητας. Και τους μετέπειτα μελετητές.


+1


Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 5 λεπτά 1882 Α
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 02, 2016, 04:37:30 μμ »

η πενταρα με το μεγαλο Α του γιαννη απλα δεν υπαρχει!!!!!!ειναι λες και ειναι κινεζικη και το χρωμμα πιο κοκκινο και απο λεπτακια του ευρω ακυκλοφορητα !!!!νιωθω πολυ τυχερος που εχω δει αυτο το κομματι ζωντανα..να τα χαιρεσαι γιαννη τα υπερ κομματια σου και σου ευχομαι να κλεισεις τις ελαχιστες τρυπες σου συντομα!!! :) :) :)
Ειστε τρελοκομεία δεν υπάρχεται
 
Να κλείσει τις τρύπες του;;
Καταγράφηκε

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: 5 λεπτά 1882 Α
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 02, 2016, 09:35:58 μμ »

Για την κουβέντα με τις τρύπες να μην στρεβλώνουμε τις λέξεις να κλείσει έγραψε όχι να βουλώσει. :D :D
Τώρα για το πόσο δύσκολο είναι ο χρόνος θα δείξει. Οι ξένοι ακόμη δεν το πήραν είδηση , και στην Ελλάδα σχεδόν μόνο όσοι serfarun.
Μία πρόταση . Θα είναι  μια καλή αρχή να βαπτίζουμε( σαν συλλεκτική κοινότητα) την κάθε νέα ποικιλία  που θα ανακαλύπτεται με το όνομα αυτού που πρώτος την βρήκε .
Γιατί η ανεστραμμένη άγκυρα , και η μικρή να μην έχουν το όνομα του νουνού τους .
Π.Χ ποικιλία 5 λεπτά 1882 μικρό Α silahim. Θα είναι μια επιβράβευση και μια τιμή  στην παρατηρητικότητα των συλλεκτών που μελετούν τα νομίσματα.
Για να μην  κάνω τον έξυπνο , ήδη έχω δει να την αναφέρουν ως ποικιλία silahim.
Εγώ εκείνο που προτείνω είναι να ξεκινήσει μια κουβέντα  για τον τρόπο και πως θα γίνει  για να υλοποιηθεί η πιο πάνω πρόταση.


Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: 5 λεπτά 1882 Α
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 02, 2016, 09:45:34 μμ »

Για την κουβέντα με τις τρύπες να μην στρεβλώνουμε τις λέξεις να κλείσει έγραψε όχι να βουλώσει. :D :D
Τώρα για το πόσο δύσκολο είναι ο χρόνος θα δείξει. Οι ξένοι ακόμη δεν το πήραν είδηση , και στην Ελλάδα σχεδόν μόνο όσοι serfarun.
Μία πρόταση . Θα είναι  μια καλή αρχή να βαπτίζουμε( σαν συλλεκτική κοινότητα) την κάθε νέα ποικιλία  που θα ανακαλύπτεται με το όνομα αυτού που πρώτος την βρήκε .
Γιατί η ανεστραμμένη άγκυρα , και η μικρή να μην έχουν το όνομα του νουνού τους .
Π.Χ ποικιλία 5 λεπτά 1882 μικρό Α silahim. Θα είναι μια επιβράβευση και μια τιμή  στην παρατηρητικότητα των συλλεκτών που μελετούν τα νομίσματα.
Για να μην  κάνω τον έξυπνο , ήδη έχω δει να την αναφέρουν ως ποικιλία silahim.
Εγώ εκείνο που προτείνω είναι να ξεκινήσει μια κουβέντα  για τον τρόπο και πως θα γίνει  για να υλοποιηθεί η πιο πάνω πρόταση.

Ωραία αυτά που λέτε αλλα χωρίς παρεξήγηση ειναι λίγο βλακιεουλα αυτό που λέτε με τις ονομασίες
Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: 5 λεπτά 1882 Α
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 02, 2016, 09:51:12 μμ »

Μπορει να ειναι δύσκολη ποικιλια συμφωνώ (εννοώ πιο δύσκολη απο την κανονική πεντάρα)

Αλλα οκ υπάρχουν παρα πολλές ποικιλίες στον Γεώργιο ... Πχ 7 εικοσαλεπτο 1874 , 2 βασικά πενηντάλεπτα 1874 και πολλές υποποικιλεις ... Και και και ...

Ποιος τα μαζεύει όμως ειναι το ζητούμενο ;

Αμα δεν υπάρχει αγοραστικό κοινό ούτε τιμη θα πιασει ούτε θα γίνει "διάσημη" να την μαζεύουν όλοι σαν κανονικό ξεχωριστό νομισμα

Οι μόνες ποικιλίες που μαζεύουν σχεδόν όλοι (στον Γεώργιο) ειναι το δίλεπτο 1878 μικρή άγκυρα και το τάλιρο 1875 με ανεστραμμένη άγκυρα (άντε και η σειρά 1912 χωρίς νομισματοσημα)

Για αυτό πιάνουν και υψηλές τιμές με σχέση τα κανονικά νομίσματα

Προσωπικά βάζω την πεντάρα 1882 μικρό Α , σαν την πεντάρα 1869 μικρό ΒΒ , 20λεπτο 1874 σπασμένη άγκυρα κτλ κτλ κτλ ...

Φυσικά ειναι η προσωπική μου γνώμη αυτή , πολυ θα ήθελα να ακούσω κάποια άλλη γνώμη με σχέση αυτά που γράφω

Καλο βράδυ
Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: 5 λεπτά 1882 Α
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 02, 2016, 09:56:35 μμ »

 Κωστά εμένα γνώμη μου είναι ότι αν αρχίσουν και μπαινουν στα population report θα τα ψάχνεις
εναγωνίως και αυτά
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: 5 λεπτά 1882 Α
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 02, 2016, 09:59:57 μμ »

Εγω συμφωνω με τον Σιλαχιμ οτι εδω υπαρχει σπανιοτητα,βεβαια βρισκομαστε σε αρχικο σταδιο διερευνησης του τι και πως και οντως τα αρχικα σημαδια τωρα και καιρο δειχνουν οτι ειναι ζορικο να βρεις σε καλη κατασταση το μικρο Α,σε δυο μεγαλα σαιτ με δυνατους συλλεκτες(τους καλυτερους κατεμε στον Ελληνικο χωρο) προς το παρον μς βρεθηκε ενα και μαλιστα τι ενα ΔΥΝΑΜΙΤΗΣ 8)
Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: 5 λεπτά 1882 Α
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 02, 2016, 10:06:48 μμ »

Κωστά εμένα γνώμη μου είναι ότι αν αρχίσουν και μπαινουν στα population report θα τα ψάχνεις
εναγωνίως και αυτά

Δεν θα το κάνουν στο προσεχές μέλλον , πολυ δύσκολα

Εδώ κάνουν λάθος τις μεγάλες με τις μικρές άγκυρες , σιγά μην βάλουν τις ποικιλίες

Μονο του Γεωργίου να βάλουν θα γίνονται μεγάλα λάθη

Καταγράφηκε