Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 2 Δραχμές 1926 δοκίμιο - πλάγια αντροπή  (Αναγνώστηκε 7037 φορές)

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: 2 Δραχμές 1926 δοκίμιο - πλάγια αντροπή
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 09, 2015, 10:33:11 πμ »

Πολύ ωραία φωτό. Η σύγκριση άμεση και οι διαφορές φανερές!
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 2 Δραχμές 1926 δοκίμιο - πλάγια αντροπή
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 09, 2015, 01:38:06 μμ »

Ωραια η συγκριση!

vaspyr21

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 346
  • ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924
    • myvideovaspyr21
Απ: 2 Δραχμές 1926 δοκίμιο - πλάγια αντροπή
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 09, 2015, 01:43:32 μμ »

Ωραία νομίσματα και η διαφορά φαινεται :o

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 2 Δραχμές 1926 δοκίμιο - πλάγια αντροπή
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 09, 2015, 01:45:16 μμ »

Ο εμπροσθότυπος ομως ειναι ίδιος.. ο οπισθότυπος μάλλον παρέμενε ακτύπητος, αλλά μάλλον δεν άρεσε να "φωνάζει" (μεγάλα γράμματα), τόσο πολύ, λόγω του οτι το τελευταίο δίδραχμό ήταν ασημένιο, οπότε τα μίκρυναν
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 2 Δραχμές 1926 δοκίμιο - πλάγια αντροπή
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 09, 2015, 02:00:09 μμ »

πράγμα που σημαίνει, οτι ειναι πολύ πιθανή η ύπαρξη uniface..Δεν ξέρω αν υπάρχει, γιατί δεν εχω ασχοληθεί..
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 2 Δραχμές 1926 δοκίμιο - πλάγια αντροπή
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 09, 2015, 02:40:05 μμ »

 Έχετε δίκιο που λέτε ότι είναι δοκίμιο και για τον εξής λόγο αν ήταν πλάγια ανατροπή από σφάλμα έπρεπε να γράφουν Rotated Dies. Εδώ γράφει ο πιστοποιητής PATTERN.  Επομένως είναι δοκίμιο για έγκριση ή απόρριψη από τους φορείς.
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: 2 Δραχμές 1926 δοκίμιο - πλάγια αντροπή
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 09, 2015, 05:36:56 μμ »

πράγμα που σημαίνει, οτι ειναι πολύ πιθανή η ύπαρξη uniface..Δεν ξέρω αν υπάρχει, γιατί δεν εχω ασχοληθεί..

Και βέβαια υπάρχουν Uniface Στέλιο μου

Προσοχή ! ! ! Πριν μερικά χρόνια σε μια εκδήλωση του Νομ. Μουσείου έκαναν μια επίδειξη κοπής νομισμάτων και έκοβαν τέτοια Uniface που τα μοίραζαν στον κόσμο δωρεάν.
Λίγο αργότερα εμφανίστηκαν μερικά στο e-bay σαν σπανιότητες. Προσοχή λοιπόν !!!!

 :D  :D  :D  :D

ορφεας
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 2 Δραχμές 1926 δοκίμιο - πλάγια αντροπή
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 09, 2015, 06:17:02 μμ »

UNIFACE STRIKES. (Χτυπήματα μιας μόνο όψης). Πρόκειται για ένα φαινόμενο τύπωσης κατά το οποίο ο τροφοδότης δίνει στην πρέσσα 2 δίσκους ταυτόχρονα! Το αποτέλεσμα είναι στον έναν δίσκο να έχουμε χτύπημα μόνο του εμπροσθότυπου και στον άλλον μόνο του οπισθότυπου μιας και η μεταξύ τους εφαπτόμενη επιφάνεια είναι αδύνατον να τυπωθεί! Στις εταιρείες Grading (βαθμολόγησης) ονομάζεται το φαινόμενο Capped Die όμως έχει διαφοροποίηση σημαντική μιας και το σχήμα των δίσκων διαφέρει από εκείνο των Capped dies. Κάποιοι νομισματολόγοι ισχυρίζονται ότι τα uniface strikes είναι υποκατηγορία των Capped Dies. Αυτό μου ακούγεται πιο σωστό.

Η φωτογραφία είναι τυπικό παράδειγμα.

Υποκατηγορία Full Uniface Strike. Όταν οι δυο δίσκοι είναι πλήρως κεντραρισμένοι μεταξύ τους μέσα στον θάλαμο κατά την τύπωση. Αυτό πολλοί νομισματολόγοι το ονομάζουν και full indent φαινόμενο.

Φωτογραφίες ακολουθούν. Στην τελευταία φωτογραφία όχι μόνο έχουμε uniface αλλά έχουμε και cupped (δηλ κόλλημα πάνω στη μήτρα) και broadstrike.

Μια άλλη κατηγορία Uniface είναι η Off - center  uniface strike. Πιο σπάνια αλλά υπαρκτή. Χτύπημα δίσκου σε υπερκείμενο ή υποκείμενο δίσκο. Σε υπερκείμενο είναι ακόμα πιο σπάνιο φαινόμενο.

Και η τελευταία υποκατηγορία είναι uniface με παρουσία off center αλλά και διπλό χτύπημα μαζί!

Προφανώς εσείς όταν αναφέρεστε στο ότι πρέπει να υπάρχει uniface στο κέρμα το ελληνικό εννοείτε το απλό uniface που δεν συνοδεύεται από άλλο φαινόμενο κοπής.  Αυτό είναι είτε εξαιρετικά σπάνιο είτε φτιαχτό χειροκίνητα από τεχνίτη ή πλαστό. Το πλαστό ξεχωρίζεται από το πεδίο. Στην όψη του κέρματος χωρίς τύπωση πρέπει να έχουμε κύκλους πολύ πυκνούς από σβουράκι  λειαντικού τροχού. Κατασκευάζονται σφάλμα έτσι πλαστά! Εάν είναι τυχαία η μη τυπωμένη μορφή τότε είναι γνήσιο το σφάλμα! Στο νομισματοκοπείο μπορούν να το κατασκευάσουν επίτηδες χειροκίνητα αν θέλουν. Βγάζουν το auto έξω και πρεσσάρουν μαζί 2 δίσκους στον θάλαμμο. Εδώ μιλάμε όμως για το 1926! Δέν υπάρχουν νέες πρέσσες. Χειροκίνητα είναι τα πάντα σε μεγάλο ποσοστό της γραμμής παραγωγής.




Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 2 Δραχμές 1926 δοκίμιο - πλάγια αντροπή
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 09, 2015, 06:22:35 μμ »

πράγμα που σημαίνει, οτι ειναι πολύ πιθανή η ύπαρξη uniface..Δεν ξέρω αν υπάρχει, γιατί δεν εχω ασχοληθεί..

Και βέβαια υπάρχουν Uniface Στέλιο μου

Προσοχή ! ! ! Πριν μερικά χρόνια σε μια εκδήλωση του Νομ. Μουσείου έκαναν μια επίδειξη κοπής νομισμάτων και έκοβαν τέτοια Uniface που τα μοίραζαν στον κόσμο δωρεάν.
Λίγο αργότερα εμφανίστηκαν μερικά στο e-bay σαν σπανιότητες. Προσοχή λοιπόν !!!!

 :D  :D  :D  :D

ορφεας

Συμφωνούμε κύριε Ορφέα απόλυτα. Και καλό είναι να γίνεται εξέταση στο χέρι. Προσωπικά τέτοιο σφάλμα από μια φωτογραφία δεν θ'αγόραζα. Μόνο εξέταση στο χέρι με φακό. Θέλει προσοχή! Και η πληροφορία σας ότι έκαναν επίδειξη στο νομ. μουσείο τυπώνοντας uniface και τα έδιναν στον κόσμο επιτάσσει ακόμα μεγαλύτερη προσοχή!
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 2 Δραχμές 1926 δοκίμιο - πλάγια αντροπή
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 11, 2015, 10:53:27 πμ »

πράγμα που σημαίνει, οτι ειναι πολύ πιθανή η ύπαρξη uniface..Δεν ξέρω αν υπάρχει, γιατί δεν εχω ασχοληθεί..

Και βέβαια υπάρχουν Uniface Στέλιο μου

Προσοχή ! ! ! Πριν μερικά χρόνια σε μια εκδήλωση του Νομ. Μουσείου έκαναν μια επίδειξη κοπής νομισμάτων και έκοβαν τέτοια Uniface που τα μοίραζαν στον κόσμο δωρεάν.
Λίγο αργότερα εμφανίστηκαν μερικά στο e-bay σαν σπανιότητες. Προσοχή λοιπόν !!!!

 :D  :D  :D  :D

ορφεας

KVASSOS

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 797
Απ: 2 Δραχμές 1926 δοκίμιο - πλάγια αντροπή
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 11, 2015, 11:28:47 πμ »

Εχουν κανει λαθος ,αντι lead strike επρεπε να γραψουν uniface restrike.Eχω κι εγω ενα 'η δυο απο την επισκεψη στο Ν.Μ. στην ημερα των μουσειων.
Καταγράφηκε
You were in that dream

That I was dreaming I was dreaming in a dream...

KVASSOS

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 797
Απ: 2 Δραχμές 1926 δοκίμιο - πλάγια αντροπή
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 11, 2015, 11:35:02 πμ »

Δεν γνωριζω φυσικα ,εαν ο Αρχηστρατηγος ;D του φορουμ εχει χτυπησει και τιποτα χρυσα διδραχμα ;D ;D καθοτι ειναι γνωστον τοις πασι οτι κατεχει μητρες διδραχμου Α' Δημοκρατιας.
   Υ.Γ. Περιμενω την 3η αρνητικη :P
Καταγράφηκε
You were in that dream

That I was dreaming I was dreaming in a dream...

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 2 Δραχμές 1926 δοκίμιο - πλάγια αντροπή
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 11, 2015, 11:37:04 πμ »


   Υ.Γ. Περιμενω την 3η αρνητικη :P

 ;D ;D ;D
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stalker

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 439
Απ: 2 Δραχμές 1926 δοκίμιο - πλάγια αντροπή
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 11, 2015, 11:43:50 πμ »

Δεν γνωριζω φυσικα ,εαν ο Αρχηστρατηγος ;D του φορουμ εχει χτυπησει και τιποτα χρυσα διδραχμα ;D ;D καθοτι ειναι γνωστον τοις πασι οτι κατεχει μητρες διδραχμου Α' Δημοκρατιας.
   Υ.Γ. Περιμενω την 3η αρνητικη :P

Αν δεν υπήρχε χρονικός περιορισμός θα την είχες ήδη φάει!
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Πλάκα στην πλάκα, δεν κόβεις ρε Δημήτρη χρυσό με
προδιαγραφές λίρας? ;D ;D ;D
Θα είχε ανταπόκριση πιστεύω! Χαχαχαχαχαχαχα!!!!! :D
Καταγράφηκε

KVASSOS

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 797
Απ: 2 Δραχμές 1926 δοκίμιο - πλάγια αντροπή
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 11, 2015, 11:51:34 πμ »

Μην του βαζεις ιδεες ;)
Καταγράφηκε
You were in that dream

That I was dreaming I was dreaming in a dream...