Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Γεώργιος Α μητρικά προβλήματα  (Αναγνώστηκε 1154 φορές)

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Γεώργιος Α μητρικά προβλήματα
« στις: Απρίλιος 13, 2015, 12:14:56 μμ »

Γεια σας

Θα ήθελα να κανω μια ερωτηση στους έμπειρους που διαβάζουν το φορουμ (και ειναι πολυ)

Εχω στο αρχείο μου δυο δραχμες 1868

Η μια ειναι NGC MS66 ex katsikis

Και η άλλη ειναι μια PCGS MS64 που ηταν για πωληση παλια
Την πούλαγε ο κ. Κολοκυθάς και αμα δεν κανω λάθος την πήρε ο κ. Χρήστος


Σας παραθέτω κατω φωτογραφίες (αμα δεν επιτρέπεται μπορει να διαγραφούν οι φωτο)


Και οι δυο δραχμες εχουν κάτω απο το μάτι του Γεωργίου Α ενα χτύπημα
Αμα δεν κανω λάθος ειναι στο ίδιο σημείο ακριβώς !!!

Υπάρχει περίπτωση να ειναι μητρικό το προβλημα ; Μηπως η μήτρα με κάποιο τροπο να εχει ενα σημάδι εκει και μεχρι να το καταλάβουν να εχουν κοπή μερικά κομμάτια

Ευχαριστω
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Γεώργιος Α μητρικά προβλήματα
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 13, 2015, 01:01:23 μμ »

Στην 66, γιατί δεν το βλέπω εγώ το χτύπημα ? Στην 64, δεν ειναι μήτρας, με τίποτα..., ισως απο άλλο νόμισμα που επεσε πάνω του, κατα την κοπή
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Μολοσσος

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 233
Απ: Γεώργιος Α μητρικά προβλήματα
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 13, 2015, 01:20:01 μμ »

η 66 ειναι ενα καλο παραδειγμα αψογου νομισματος που το φρυδι δεν ειναι τοσο καλο αν και δρχ του68! αυτα για μερικους μερικους που μας σκοτιζουν τα φρυδια με τα φρυδια!!!     :o
Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: Γεώργιος Α μητρικά προβλήματα
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 13, 2015, 02:10:49 μμ »

Πολύ ωραία νομίσματα και τα δύο. Καμία σχέση το σημάδι του ενός με του άλλου. Στην 66 είναι πιο αχνό και πιο ψηλά από ότι στην 64.
Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: Γεώργιος Α μητρικά προβλήματα
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 13, 2015, 02:37:28 μμ »

Οκ τότε , παντως αμα προσέξουμε τα φρύδια εχει καλύτερο το 64 αλλα η 66 ειναι απλα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ !!!
Καταγράφηκε

panosk

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 177
  • ..Money can't buy Life..
Απ: Γεώργιος Α μητρικά προβλήματα
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 13, 2015, 02:40:19 μμ »

   Κωστα ,στην MS64 το σημαδακι που εχει στο μαγουλο προερχεται οπωσδηποτε απο χτυπημα
( δηλ μετα την εκτυπωση,αρα οχι απο την μητρα..) ..Το μαρτυραει το μεταλλο που εχει "πεταχτει"
εξω ,στην περιοχη του σημαδιού κατω αριστερα εκει που φαινεται ασπρο, απόρροια του χτυπήματος...
        Στην ms66 επισης ειναι σημαδακι απο χτυπημα,διαφορετικο ομως ,πολυ πιο ανεπαίσθητο ,και σε αρκετα διαφορετικη θεση απο την 64αρα...

    Η αξία που βλεπω εγω στο post σου ,δεν ειναι τοσο αν προερχονται απο μήτρα τα σημαδακια ή οχι,  οσο το  επιπεδο εμβάθυνσης στο οποίο εχεις φτασει,ειδικα αν αναλογιστει κανεις την ηλικια σου !?!?!!? Να σου πω και εις ανωτερα ,αλλα το φοβαμαι πια, ;D ;D ;D που θα φτασεις δηλ στα 25 σου ,αν στα 13 σου ανεβαζεις τετοια post?! Μπραβο και παλι Κωστή ,το αγαπας πολυ το χομπυ και μας το δειχνεις με καθε ευκαιρια...

Καταγράφηκε
..Don't gain the World and lose your soul,
wisdom is better than silver and gold..

tompao

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 314
Απ: Γεώργιος Α μητρικά προβλήματα
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 13, 2015, 02:53:47 μμ »

Δεν τον γνωρίζω προσωπικά αλλα αυτά που λέει ο panosk ειναι σκέψεις που έχουν περάσει απο το μυαλό μου κ πιστεύω κ αρκετών άλλων .Μπραβο σου μικρε.Να συμπληρώσω οτι νομίζω οτι έχει σύμφωνα με αυτά που γράφει κ αυτά που ακούω όλα τα φόντα να γίνει πολύ μεγάλος νομισματολογος με σπουδές βεβαια.Εχει κατι που οι ποιο πολλοί απο εμάς δεν το εχουν.Το νεαρό της ηλικίας του που μπορεί να πραγματοποιήσει τα όνειρα του.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: Γεώργιος Α μητρικά προβλήματα
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 13, 2015, 03:13:49 μμ »

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λόγια

Τον τελευταίο χρονο ειδικά όμως προσπαθώ πιο πολυ για το καλύτερο

Στο παρελθόν εχω κανει 'χοντρά' λάθη και προσπαθώ να τα διορθώσω (δεν εννοώ αγορές , πιστευω να καταλάβατε για τι μιλάω)

Ευχαριστω
Καταγράφηκε

panosk

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 177
  • ..Money can't buy Life..
Απ: Γεώργιος Α μητρικά προβλήματα
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 13, 2015, 03:31:47 μμ »

  Μην ανησυχεις Κωστα γι αυτα....την θεση σου και την εκτιμηση στην κοινοτητα την εχεις κερδισει..
Εδω χοντρα λαθη καναμε και εξακολουθουμε να κανουμε εμεις που ειμαστε 30-40 χρονια μεγαλυτεροι σου ;D ;D ;D  τι να λεμε τωρα?! :D :D

   Κι οσο για τα δυο νομισματα ,υπεροχες δραχμες και οι δυο ,με τον ιδιαιτερο χαρακτηρα τους η καθεμια,  ..προσωπικα το ματι μου τραβηξε η ms66 , ειναι ο "τύπος μου" !! ;D ;D ;D ;D ;D
    Ασυλληπτα λουστρα και ασυγκριτη ποιοτητα, και εχει ακριβώς την πατινα που θα θελα να δω σε ενα τοσο υψηλοβαθμο ασημενιο νομισμα ( ειμαι λατρης της φυσικης πατινας και οχι της πολυ βαριάς και τεχνητής.... κι αν οχι απολυτα φυσικης ,εστω να δειχνει πολυ φυσικη  :D )
Καταγράφηκε
..Don't gain the World and lose your soul,
wisdom is better than silver and gold..